22.08.2003 - Trepca.net

MYFTIU DR. REXHEP BOJA, PRITI GJENERALIN AMERIKAN XHERI BEK


Myftiu dr. Rexhep Boja: “Prezenca ushtarake e juaj, bėnė qė populli i Kosovės tė ndihet i sigurtė, dhe ėshtė garancė pėr stabilitetin nė rajon dhe mė gjerė”.
 

Dr. R. Boja nė takim njohės me gjeneralin amerikan Xh. Bek

   
Prishtinė, 22 gusht 2003 / Nga: Shėrbimi pėr informim i B.I.K.
 
Sot nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė Prishtinė, myftiu dr. Rexhep Boja priti nė takim njohės gjeneralin e KFOR-it amerikan, Xheri Bek, qė udhėheq sektorin Lindje me qendėr nė kampin Bonstil.
 
Me kėtė rast myftiu dr. Rexhep Boja falėnderoj gjeneralin Bek pėr vizitėn, duke e konsideruar kėtė si njė vazhdimėsi tė kontakteve tė rregullta nė mes tė KFOR-it amerikan dhe Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
 
Myftiu dr. Rexhep Boja e ēmoi lartė kontributin e forcave amerikane qe veprojnė nė kuader tė misionIt tė KFOR-it, me ē’rast u shpreh: “Prezenca ushtarake e juaj, bėnė qė populli i Kosovės tė ndihet i sigurėt, dhe ėshtė garancė pėr stabilitetin nė rajon dhe mė gjerė”.
 
Myftiu nė vazhdim e njohu gjeneralin amerikan me organizimin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, shtrirjen e saj, potencialin e kuadrave, organizimin e arsimi mit fetar, problemet me tė cilat ballafaqohet, sfidat si dhe objektivat e prioritetet pėr tė ardhmen.
 
Nė takim u biseduar edhe pėr gjendjen e sigurisė nė sektorin e Lindjes e cila u cilėsuar e qetė, bashkėpunimin nė mes bashkėsive fetare, papunėsia si dhe angjazhimin e institucionneve vendore e ndėrkombetare pėr tejkalimn e kėtyre vėshtirėsive.
 
Qe konstatim i pėrbashkėt qė aktet e dhunės ndaj kujdoqofin ato, janė ta dėnueshme dhe njėherėsh kėrkohet nga organet kompetente qė aktoret e tyre ti sjellin sa mė parė para drejtėsisė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.