21.08.2003 - Trepca.net

"Rasti" nga TV Siteli

Ahmeti dhe Hoxha nė "dyluftim"?


   
Shkup, 11 gusht 2003 - Marrė nga" LOBI "
Televizoni maqedonas "Sitel" lajmėroi se janė tė acaruara relacionet mes prijėsit tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti dhe deputetit tė pavarur dhe tė vetėm tė PDK-sė, Xhezair Shaqiri.
Nga po kjo shtėpi mediale maqedonase ėshtė thėnė se kjo vijė mosdurimi vjen gjatė rastit ku nė "Ēairēane" dėshmor u bė Ridvan Neziri, ish-komandant i parė i Ushtrisė Ēlirimatre Kombėtare, ku pėr vrasjen e Ridvanit, Xhezair Shaqiri-Hoxha e akuzoi kryetarin e BDI-sė, duke thėnė se "ai qėndron pas kėtij akti". Pas publikimit tė kėsaj akuze, Hoxha, thuhet nė "Sitel", ka kaluar nė Kumanovė dhe se situata mes tė dyve ėshtė tejet e tendosur.
Pas mosmarėveshjeve mes kryetarit tė BDI-sė dhe deputetit tė PDK-sė nuk ka ngelur pa u informuar edhe faktori ndėrkombėtar. Nga ndėrkombėtarėt bėhet e ditur se nuk do tė intevenojė si ndėrmjetėsues nė "rastin" Ahmeti dhe Hoxha, duke shpėrndarė informacione se gjoja kryetari i BDI-sė pėr ta veē mė ėshtė i harxhuar dhe zgjidhje ata do tė kėrkojnė tek ish-kryetari i Komunės sė Gostivarit, Rufi Osmani, si lider i ri i ardhshėm i shqiptarėve nė Maqedoni.
   
Televizoni maqedonas "Sitel" lajmėroi se janė acaruar relacionet mes drejtuesit tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI),  Ali Ahmeti dhe deputetit tė pavarur dhe tė vetėm tė PDK-sė, Xhezair Shaqiri. Nga kjo media maqedonase ėshtė thėnė se kjo vijė mosdurimi vjen gjatė rastit ku nė "Ēairēane" dėshmor u bė Ridvan Neziri, ish-komandant i parė i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK), ku pėr vrasjen e Ridvanit, Xhezair Shaqiri- Hoxha e akuzoi Ali Ahmetin, duke thėnė se "ai qėndron pas kėtij akti". Pas publikimit tė kėsaj akuze,  Hoxha, thuhet nė "Sitel",  ka kaluar nė Kumanovė dhe se situata mes tė dyve ėshtė tejet e tendosur.

Pas njė zhvillimi tė kėtillė tė raporteve mes Ahmetit dhe Hoxhės, veēmas nė kėtė shtėpi informative u plasuan informata se i tėrė ky element do tė rezultojė me fillimin e njė fushate atentatesh "pėr mbijetim tė njėrit apo tjetrit".
 
Pas kėtyre liferimeve dhe mosmarrėveshjeve mes kryetarit tė BDI-sė, Ali Ahmeti dhe deputetit tė PDK-sė,  Xhezair Shaqiri, nuk ka shpėtuar pėr tė mos u informuar edhe faktori ndėrkombėtar. Nga ndėrkombėtarėt bėhet e ditur se nuk do tė intervenojė si ndėrmjetėsues nė "rastin" Ahmeti dhe Hoxha, duke komentuar se kryetari i BDI-sė, pėr ta gjoja veē mė ėshtė i harxhuar dhe zgjidhje ata do tė kėrkojnė tek ish-kryetari i Komunės sė Gostivarit, Rufi Osmani,  si lider i ri i ardhshėm i shqiptarėve nė Maqedoni. Qarkullojnė informacione se dita-ditės ish-kryetari i Gostivarit do tė dalė me njė parti tė re politike qė gėzon pėrkrahje tė madhe te shumica e popullatės, po edhe te ndėrkombėtarėt.
 
 
"Fakti" paralajmėron se do tė ndėrmjetėsojė Haradinaj
 
Sipas gazetės ditore shqipe "Fakti",  kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ramush Haradinaj, njėherit edhe ish-strukturė e lartė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), do tė ndėrmjetėsojė nė kapėrcimin e mosmarėveshjeve mes kryetarit tė BDI-sė dhe deputetit tė pavarur tė PDK-sė. Burime partiake nė BDI thonė se Ramush Haradinaj gėzon autoritet tė madh tek Ali Ahmeti dhe e njėjta vlen edhe pėr Hoxhėn, i cili njihet mirė me Haradinajn. Paradoks i kohės mbetet qė ai sė shpejti tė ftojė liderin e BDI-sė dhe deputetin e PDK-sė. Po ashtu burime tė "Faktit" pohojnė se qė tė dyve Haradinaj do t'u transmetojė mesazhin se pėrplasjet personale mes ish-strukturave tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK) nė masė tė madhe dėmtojnė ēėshtjen e shqiptarėve nė Maqedoni dhe se ato,  nė qoftė se nuk ndėrpriten deri nė shtator, mund tė paraqesin uvertyrė nė njė "vjeshtė kaotike" nė skenėn politike shqiptare nė Maqedoni.
 
Nė qoftė se nuk arrin qė "urrejtjen" mes Ahmetit dhe Hoxhės ta shuajė gjatė qėndrimit tė tyre nė Kosovė, kėto burime nuk pėrjashtojnė mundėsinė qė Haradinaj, i pėrforcuar me politikanė tė tjerė autoritativ nga Kosova, por ndoshta edhe nga Shqipėria, tė vijė edhe nė Maqedoni pėr t'i dhėnė fund mosdurimit tė shkaktuar mes Ali Ahmetit dhe Xhezair Shaqirit. E tėrė kjo,  sipas gazetės "Fakti",  do tė bėhej nė funksion tė unifikimit sa mė tė madh tė ish-faktorit ushtarak, por edhe atij politik shqiptar qė sa mė tė pėrgatitur tė presin realizimin e projektve qė i presin shqiptarėt nė vend. Deputeti i PDK-sė,  edhe pse nuk ėshtė i njoftuar me ndonjė iniciativė pėr ndėrmjetėsim tė kryetarit tė AAK-sė, pranon se megjithate ai gėzon autoritet tė madh tek ai, ashtu edhe te lideri i BDI-sė.
 
Bėhet e ditur se mosmarrėveshjet mes Ali Ahmetit dhe Xhezair Shaqirit-Hoxha datojnė qė nga viti i kaluar,  kur Shaqiri e pati akuzuar Ahmetin se i mban pas vetes autorėt e atentatit ndaj tij, tė  kryer nė fund tė vitit 2001. Kulminacionin kjo e  arriti pas dy javėsh kur deputeti i PDK-sė, kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti nė mėnyrė tė drejtpėdrejtė e akuzoi se qėndron prapa likudimit nga jeta tė Ridvan Nezirit nė  Shkup, te "Ēairēania". Hoxha pati deklaruar se ai dėshiron qė edhe ta likuidojė nga skena politike nė Maqedoni. Burime tė "Faktit" megjithatė thonė se i tėrė ky kontest tendencioz do tė pėrfundojė me kyējen e Haradinajt qė t'i qetėsojė pasionet nė tė dyja anėt.  
 
 
Ahmeti nuk ėshtė politikan i atentateve
 
"Tė gjitha tė dhėnat qė i plasoi Televizioni Sitel janė spekulime  dhe lansimet e tezave tė tilla nuk kėrkojnė komente tė mėtutjeshme. Ali Ahmeti nė asnjė moment nuk ka adresuar tentime pėr likudimin nga jeta tė Ridvan Nezirit, pėr shkak se ai ka qenė ushtar i tij. Kėto janė akuza serioze dhe tė rėnda", thonė pėr "Lobin" burime partiake nė BDI.  Sipas po kėtyre burimeve, Komandant Hoxha ēdoherė ka pasur qėndrim indiferent dhe iritues ndaj kėsaj partie dhe deklaratat e tij ndaj BDI-sė janė kryekėput nė adresė tė gabuar, thonė kėto burime partiake.
 
Po nga kėto burime merret vesh se ish-Komandant Hoxha ndoshta ėshtė i hidhėruar pėr ate se "ai nuk ka mundur tė sigurojė njė pozicion tė mirė nė kėtė parti". Nė BDI thonė se ata asnjėherė nuk e kanė akuzuar Hoxhėn, por ai gjithmonė ka drejtuar akuza nė adresė tė tyre.
 
"Ali Ahmeti ėshtė lider i njė partie nė pushtet dhe ai nuk ėshtė politikan i atentateve apo vrasės qė dalin nga kafiteritė. Ai ka vizion qė tė reformojė kėtė shtet duke avancuar pozitėn e shqiptarėve nė tė. Nuk ėshtė kohė qė tė merremi me ēėshtje tė atentateve, pėr shkak se nuk ka arsye tė tilla", thonė burime nga BDI.
 
Kjo parti nuk ėshtė e njoftuar me ndėrmjetėsimin eventual tė kryetarit tė AAK-sė nė "pajtimin e dy ish-prijėsve tė UĒK-sė". "Me Haradinajn jemi miq nga lufta, dhe njihemi mirė dhe ai na ēmon dhe e ēmojmė, por nuk kemi njohuri se do ndėrmjetėsojė rreth kėsaj ēėshtjeje", thonė burime anonime nga partia nė pushtet BDI.
 
 
Hoxha: "Me Ahmetin nuk kam kurrfarė problemi"
 
Xhezair Shaqiri, ish-Komandant Hoxha, thotė se pėr Televizionin Sitel nuk ka deklaruar se relacionet mes Ahmetit dhe tij janė tė acaruara. Sipas tij,  kjo ishte njė dezinformatė nga kjo media.
 
Ai thotė se nuk ka kurrfarė problemi me kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti, aq sa paralajmėrohet. "Unė lirisht lėviz nėpėr qytetin e Tetovės dhe gjetiu dhe nuk jam i mbyllur nė zonėn e Kumanovės,  ashtu siē flitet", thotė Hoxha. Ai shton se Ahmetin nuk e ka akuzuar nė mėnyrė direkte se ka qenė i pėrzier nė rastin e vrasjes qė ndodhi para disa javėsh nė "Ēairēane", por thotė se "i kam akuzuar njerėzit e tij pėrreth, organizatorėt, qė e kanė kryer atentatin ndaj meje", thotė Xhezair Shaqiri. Sa pėr urdhrin pėr vrasjen te "Ēairēania", Hoxha thotė se ajo i takon Ali Ahmetit,  ndėrsa ekzekutivi i njerėzve tė tij pėrreth dhe ai duhet ta rregullojnė kėtė ēėshtje. Sipas tij, BDI gabimisht ia mvesh kėtė rast atij. kėshtu qė ndodh mė e keqja-qė ky koalicion qeveritar nė ballė me LSDM-nė tė ngrejė 6 fletėpėraqitje penale ndaj bashkėluftėtarėve tė mi, thotė ai. "Personat tė cilėt e ka kryer vrasjen nė Ēairēane kanė qenė persona tė maskuar me shtat tė madh, ndėrsa bashkėluftėtarėt e mi atė ditė nuk kanė qenė nė atė lagje. Tri ditė i jam lajmėruar Hazbi Likės qė tė tėrheq fletėparaqitjet penale,  pėr shkak se bashkėluftėtarėt e mi janė tė pafajshėm", thotė Hoxha. Ai qysh nė fillim tė formimit BDI-sė ka deklaruar se kjo parti do tė dėshtojė dhe,  siē thotė ai,  "Ahmeti bėri pėrēarje nė popull".
 
"I thashė Kastriot Haxhirexhės dhe Xhevat Ademit qė tė mos e gabojnė shkrirjen e PDK-sė nė BDI. Si ėshtė e mundur qė Ahmeti tė thotė se e njeh mirė familjen time qė nga viti 1998, kur pėr ēėshtjen e shkrirjes sė PDK-sė ai nuk ėshtė konsultuar me mua dhe ashiqare ėshtė ajo se ai kėtė skenar ma ka bėrė pas shpine", thotė Hoxha,  duke shtuar se "me kėtė ai dėshiroi tė mė likuidojė nga skena politike". Ahmeti, thotė deputeti  i PDK-sė, deri tash nuk e ka ēuar drejt ēėshtjen kombėtare dhe nėse punėt do tė lėviznin nė drejtim tė mirė, atėherė unė do t'i dhuroja imunitetin e deputetit dhe do tė tėrhiqesha nga skena politike, thotė Hoxha. Ai nuk ėshtė i informuar se Ramush Haradinaj do tė jetė i kyēur nė "pajtimin" e tij me Ahmetin.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.