20.08.2003 - Trepca.net

Deklaratė e Partisė sė Re tė Kosovės


Prishtinė, 20 gusht 2003 / Nga zyra pėr informim e PeRK-ut
  
Me rastin e vrasjes sė kryeadministratorit tė parė tė Kosovės, Sergio Vierra de Mello gjatė misionit tė tij nė Irak, Partia e Re e Kosovės e dėnon kėtė akt terrorist kundėr paqes nė Irak. Kosova ka ēmuar kontributin e tė ndjerit de Mello qė ai dha pėr vendin tonė nė ditėt e rėnda pas luftės. Me kėtė rast u shprehim ngushėllimet tona familjes dhe kolegėve tė tij nė Nju Jork dhe nė Prishtinė.
 
Nė tė njejtėn kohė, Partia e Re e Kosovės shpreh lehtėsimin e saj qė mė nė fund, policia e UNMIK-ut arrestoi njė serb, pėr tė cilin dyshohet se ėshtė pėrgjegjės pėr vrasjen e policit indian qė i shėrbente Kosovės . Kjo ėshtė hera e parė pas katėr vitesh UNMIK-u arreston  njė serb, tė pandehur pėr vepėr tė rėndė kundėr tij dhe bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Partia e Re e Kosovės bėn tė qartė pozicionin e saj se ėshtė energjikisht kundėr konfrontimit me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe armiqėsimit me tė, meqė qytetarėt e Kosovės dhe UNMIK-u janė partner nė ndėrtimit e Kosovės sė re. Me kėtė rast tė arrestimit ajo i shpreh UNMIK-ut mirėnjohjen pėr punėn e mirė qė bėri.
 
Partia e Re e Kosovės dėnon dhe kundėrshton me tė njejtin vrull dhunėn qė ushtrohet ndaj qytetarėve nė Kosovė. Kėtė kundėrshtim ajo e bėn pa dilemė dhe po aq energjikisht kėrkon nga UNMIK-u qė sa mė shpejt dhe duke mos kursyer asnjė masė, t’i zbulojė edhe krimet e tjera qė ndodhėn nė Kosovė, dhe pėrgjegjėsit ti sjellė para organeve tė drejtėsisė. Kjo sidomos vlen pėr vrasjen e fėmijėve nė Pejė dhe pėr vrasjen e fundit qyqare nė fshatin Gorozhdec. Vrasjet e fėmijėve dėshmojnė se dhuna nė Kosovė ka arritur kulmin e saj dhe se ato paraqesin pikėn mė tė ulėt tė jetės politike nė Kosovė.
 
Prandaj, Partia e Re e Kosovės pret masa dhe punė edhe mė tė efektshme tė policisė, organeve hetimore dhe gjyqėsore. Ėshtė e pakuptueshme, qė pėrkundėr prezencės numerikisht aq masive tė forcave policore dhe tė KFOR-it nė Kosovė, shumica e rasteve po mbesin tė pazbuluara. As shoqėria jonė nuk mund ti mbyllė syt para krimit as ti anashkalojė tendencat e anarkisė dhe mbjelljes sė frikės tek qytetarėt e saj. Si shoqėri, Kosova ende nuk i ka thėnė stop dhunės !
 
Partia e Re e Kosovės do tė pėrpiqet qė bashkėsisė ndėrkombėtare t’ia bartė mesazhin e shumicės absolute tė qytetarėve tė Kosovės se ata nuk janė vrasės tė fėmijėve. Shqiptarėt e Kosovės vetė kanė pėrvoja tė hidhura me vrasjen e fėmijėve tė tyre nga regjimi kriminel serb dhe ato plagė ende i kanė tė freskėta.
 
Partia e Re e Kosovės konstaton me pezm faktin qė, pėr tė satėn herė, sidomos nė zhvillimet e fundit, klasa politike e Kosovės dhe institucionet e saj tė brishta treguan dėshtim dhe trullosje tė plotė politike. Nė defanzivė tė pakuptimtė, ata ia hapėn dyert kryeministrit serb dhe zėvėndėsit tė tij zjarrėvėnės, qė tė kalėrojnė nėpėr Kosovė, duke i lėnė shqiptarėt tė fyer dhe tė mllefosur. Ata me tė drejtė pyesin: kush ėshtė kryeministėr i Kosovės dhe a paska ajo institucione? Pėr Partinė e Re tė Kosovės ėshtė e qartė se udhėheqja e Kosovės politikėn e ka kuptuar vetėm si ēėshtje tė pushtetit e jo edhe si obligim dhe pėrgjegjėsi pėr tu pėrballė me probleme tė rėnda. Udhėheqja e Kosovės, ēdo ditė e mė tepėr po e humb besueshmėrinė dhe legjitimitetin e saj para qytetarėve.
 
Nė fund, Partia e Re e Kosovės konkludon qė pėrfundimisht nuk ka rrugė tjetėr pos qė bashkėsia ndėrkombėtare sa mė shpejt tė fillojė ta organizojė pavarėsinė e Kosovės, nėn  kontrollin dhe kujdestarinė e OKB-sė, SHBA-ve dhe BE. Nė Kosovė nuk ka kėthim tė shtetit serb. Ēdo tentativė tė tillė shqiptarėt do ta kundėrshtonin. Nuk ėshtė nė interesin e bashkėsisė ndėrkombėtare qė gjithēka tė rifillojė nga zeroja.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.