19.08.2003 - Trepca.net

Tė paktėn 15 tė vdekur nga shpėrthimi nė Bagdad


   

19 gusht 2003 / “Zėri i Amerikės”

Njė kamion bombė shkaktoi vdekjen e tė paktėn 15 vetave nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad, pėrfshirė pėrfaqėsuesin e saj kryesor nė kėtė vend. Zyrtarėt thonė se dhjetra persona u plagosėn nė kėtė shpėrthim, i cili shkaktoi shėmbjen e njė pjese tė ndėrtesės, ku ishin zyrat e Kombeve tė Basgkuara.

Njė zėdhėnės i OKB-sė konfirmoi se mes atyre qė humbėn jetėn ishte edhe kryepėrfaqėsuesi i Kombeve tė Bashkuara nė Irak, Serxhio Vieira de Mello. Njė zėdhėnės i OKB-sė tha se kamioni bombė shpėrtheu nėn zyrėn e zotit Vieira de Mello.

Njė zyrtar i Kombeve tė Bashkuara tha se nė shpėrthimin e sotėm humbėn jetėn 15 veta, pėrfshirė irakianė dhe punonjės ndėrkombėtarė.

Nė mesin e viktimave edhe Serxhio Vieira de Mello

      
 

Vdiq Serzhio Viera De Mello

19 gusht 2003

Serzhio Viera De Mello dallohej pėr punėn kembengulese ne operacionet humanitare e paqeruajtėse gjatė 25 vjetėve nė Kombet e Bashkuara.

Shtatorin e kaluar ai u emėrua nė postin e komisionerit tė lartė tė OKB-sė pėr tė Drejta e Njeriut.

Nė muajin maj, zoti De Mello u dėrgua nė Irak pėr tė mbikqyrur pėr 4 muaj operacionet e OKB-sė pėr ndihma dhe rindėrtim. Zoti Viera De Mello vlerėsohej shumė pėr punėn e tij.

Ai udhėhoqi Timorin Lindor gjatė periudhės kalimare drejt pavarėsisė dhe shėrbeu nė vende tė pėrfshira nga konfliki si nė Kamboxhia, Sudan, Liban, Ruandė, Mozambik dhe nė Kosovė.

  

 

Presidenti Bush i cilėsoi autorėt e shpėrthimit si armiq tė botės sė qytetėruar dhe theksoi se vrasėsit nuk do tė lejohen tė vendosin tė ardhmen e Irakut.

Ai tha se sulmi i sotėm ėshtė edhe njė shenjė tjetėr se pėrkrahėsit e regjimit tė pėrmbysur tė Sadam Huseinit janė nė gjendje tė dėshpėruar pėr shkak tė pėrparimit tė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė procesin pėr rindėrtimin e Irakut tė lirė.

Shpėrthimi ndodhi rreth orės 16 e 30 sipas kohės sė Bagdadit nė afėrsi tė Hotel Canal, ku ka selinė zyra e Kombeve tė Bashkuara nė Irak.

Kombet e Bashkuara kanė 300 persona nė Bagdad, shumė prej tė cilėve punojnė pėr programet e ndihmave humanitare.

Ky ishte shpėrthimi i dytė i fuqishėm me makinė bombė nė kryeqytetin e Irakut kėtė muaj. Mė 7 gusht njė shpėrthim para ambasadės jordaneze shkaktoi vdekjen e 17 personave. FBI-ja po merr pjesė nė procesin hetimor rreth shpėrthimit tė 7 gushtit.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.