19.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte 19 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Holkeri: Njė vit ėshtė tepėr i shkurtėr pėr finalizimin e misionit tė KB nė Kosovė

 • BSPK thotė se nė shtator nuk do tė ketė greva tė arsimtarėve

 • Sipas zėdhėnėsit tė policisė, dy tė rinjtė serbė nė Gorazhdec janė vrarė me armė zjarri

 • Shpallet konkursi pėr regjistrim nė shkollat profesionale dhe nė gjimnaze

 • Arrestohet njė serb, i dyshuar pėr vrasjen e policit ndėrkombėtar

 • Tė 15 anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit kanė dėnuar incidentet e fundit nė Kosovė

 • Gjendja nė Mitrovicė duket mė e qetė pas shpėrthimeve tė fundit, thotė komandanti i KFOR-it

 • U bėhet thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ndihmojnė nė ndriēimin e tė gjitha akteve tė dhunės

 • Nė Bazel tė Zvicrės vritet njė shqiptar

 • Forcat paqeruajtėse janė tė gatshme tė pėrballen me ēdo kėrcėnim ndaj tyre, paqes dhe sigurisė nė Kosovė

 • Sulmohet me bomba shtėpia e njė shqiptari nė fshatin Lluēan tė Bujanocit

 • Nė njė aksident trafiku nė Egjipt - 22 persona kanė humbur jetėn dhe 38 janė lėnduar

 • Ish-nėnpresidentin Taha Jasin Ramadan e kanė kapur luftėtarėt kurdė nė qytetin verior Mosul

 • Nė njė sulm tė sotėm nė veri tė Bagdadit janė plagosur dy ushtarė amerikanė

 • Aeroplani ushtarak i Malit ėshtė kthyer pa 14 turistėt evropianė, qė kanė qenė marrė peng

 • Hambali ka financuar 45 mijė dollarė pėr operacionet e sulmeve me bomba nė Indonezi

 • Njė bombė e ka goditur shtėpinė e vėllait tė presidentit Hamid Karzai

 • Militantėt talibanė kanė vrarė sot 10 policė nė Afganistan

 • Njė gjykatė marokene i ka dėnuar me vdekje 4 burra nė lidhje me sulmet vetėvrasėse nė Kazablankė

 • Liberi: Nėnshkruhet marrėveshja e paqes

 • Shtėpia e Bardhė: Sulmet e fundit nė Irak janė kryer nga mbeturinat e Sadam Huseinit

 • Lirohen pengjet e Saharasė

 • Britania kėrkon heqjen e sanksioneve

 • Frikė nga snajperi nė Virxhinia


 
Holkeri: Njė vit ėshtė tepėr i shkurtėr pėr finalizimin e misionit tė KB nė Kosovė
 
Helsinki, 19 gusht 2003 - Kryeadministratori i ri i Kosovės Hari Holkeri, ka vlerėsuar sot se mandati i tij njėvjeēar mund tė jetė tepėr i shkurtėr pėr t'i sjellė shqiptarėt dhe serbėt pranė tryezės sė bisedimeve.
 
"Duket se njė vit ėshtė tepėr i shkurtėr pėr finalizimin e misionit tė Kombeve tė Bashkuara, meqenėse, veē tjerash, nė gjysmėn e dytė tė vitit tė ardhshėm (nė Kosovė) do tė organizohen zgjedhjet parlamentare", ka deklaruar Holkeri pėr njė televizon tė Finladės.
 
 
BSPK thotė se nė shtator nuk do tė ketė greva tė arsimtarėve
 
Prishtinė, 19 gusht 2003 - Nė njė takim me kryeparlamentarin Kosovės Nexhat Daci, pėrfaqėsuesit e Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, kėrkuan njohjen e stazhit tė punėtorėve qė janė larguar nga puna kohės kur Kosova administrohej nga regjimi i Serbisė.
 
Sipas Zeqir Shkodrės, me kryeparlamentarin Daci ėshtė arritur njė pajtueshmėri tė plotė me kėrkesat e BSPK-sė, tė cilat do tė realizohen edhe nė praktikė.
 
Ndėr kėrkesat e pėrfaqėsuesve tė BSPK-sė ishte edhe nėnshkrimi i kontratave kolektive si dhe disa kėrkesa pėr Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) lidhur me procesin e privatizimit.

"Institucionet e Kosovės janė keqinformuar, sepse nuk ėshtė kėrcėnim pėr grevė nga BSPK-ja, por ėshtė shėnimi i 13-vjetorit tė grevės sė vitit 1990, e cila do tė shėnohet me 3 shtator", tha Zeqir Shkodra.

Mirėpo, sindikata e
arsimi t ka paralajmėruar njė grevė tė arsimtarėve nė fillim tė vitit tė ri shkollor me kėrkesė pėr rritjen e pagave.
 
 
Sipas zėdhėnėsit tė policisė, dy tė rinjtė serbė nė Gorazhdec janė vrarė me armė zjarri
 
Prishtinė, 19 gusht 2003 - Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell mohoi njoftimin tė publikuar nė disa media se dy tė rinjtė nė Gorazhdec tė Pjeės janė vrarė me ekploziv.
 
Ai tha se nė bazė tė hetimeve qė ka bėrė policia dy tė rinjtė serbė janė vrarė me armė zjarri AK47, nga njė dinstancė prej 50 metrash dhe mohoi qė ata tė jenė vrarė me njė eksploziv.

Ndėrkohė pėrfaqėsuesit e KFOR-it mohuan pohimet e disa personalieteve politike se forcat paqeruajtėse kanė pasur informacione paralajmėruese pėr sulmin nė Gorazhdec tė Pejės.
 
Kėshtu, zėdhėnėsi i KFOR-it Kris Tomson tha se forcat paqeruajtėse nuk kanė marrė asnjė informacion pėr ndonjė sulm tė mundshėm.
 
 
Shpallet konkursi pėr regjistrim nė shkollat profesionale dhe nė gjimnaze
 
Prishtinė, 19 gusht 2003 - Ministria e Arsimit ka shpallur sot konkursin pėr regjistrimin e nxėnėsve pėr klasėn e dhjetė tė shkollave profesionale dhe nė disa degė tė gjimnazeve, ku ende ka vende tė lira. Tė drejtė pėr t'u regjistruar kanė kandidatėt qė kanė mbaruar arsimi n e obliguar dhe qė nuk janė mė tė vjetėr se 17 vjeē.

Ndėrkaq nxėnėsit qė kanė kryer klasėn e nėntė jashtė Kosovės janė tė obliguar qė dėftesa t'i nostrifikojnė nė Ministrinė e Arsimit pėr tė konkurruar pėr regjistrim. Paraqitja e dokumenteve bėhet mė 20, 21 e 22 gusht nė lokalet e shkollės ku nxėnėsit shprehin dėshirėn pėr t'u regjistruar. Ndėrkaq, viti i ri shkollor fillon mė 1 shtator 2003.
 
 
Arrestohet njė serb, i dyshuar pėr vrasjen e policit ndėrkombėtar
 
Mitrovicė, 19 gusht 2003 - Policia ka kapur sot (e martė), nė orėt e hershme tė mėngjesit, njė tė dyshuar pėr vrasjen e policit ndėrkombėtar, majorit Satish Menon.

Njė serb i Kosovės, 21 vjeēar, u arrestua nė fshatin Sllatinė, nė rajonin e Mitrovicės veriore, njofton policia e UNMIK-ut. I dyshuari po mbahet nė arrest nė stacionin policor nė Mitrovicėn veriore.

Policia ka gjetur disa pushkė automatike AK-47, tė cilat po ekzaminohen nė lidhje me kėtė rast, thuhet nė njoftim.

Po bėhen edhe kėrkime tė tjera nė fshatrat pėrreth ndėrsa po vazhdon hetimi pėr kėtė rast.
 
 
Tė 15 anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit kanė dėnuar incidentet e fundit nė Kosovė
 
Nju Jork, 19 gusht 2003 - Mbrėmė Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka diskutuar pėr situatėn e sigurisė nė Kosovė. Ferhan Hak, zėdhėnės i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB tha se Kėshilli i Sigurimit ka diskutuar njė numėr ēėshtjesh qė shqetėsonin dhe vėmendja e takimit u pėrqėndrua nė incidentin e javės sė kaluar nė Gorazhdec ku u vranė 2 serbė tė Kosovės dhe plagosėn disa tė tjerė.

Gjatė takimit ata qė morėn fjalėn dėnuan dhunėn dhe thanė se shpresonin qė do tė bėhet mė shumė qė tė dyja komunitetet e Kosovės tė jetojnė nė paqe, tha zėdhėnėsi Hak nė njė intervistė pėr BBC.
 
Zėdhėnėsi tha se tė 15 anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit kanė dėnuar incidentet e fundit nė Kosovė dhe kanė qenė tė tė njėjtit mendim se mė shumė duhet bėrė qė popullsia e Kosovės tė jetojė nė siguri dhe komunitetet tė jetojnė sė bashku.
 
"Pas kėtij qėndrimi tė pėrbashkėt tė gjitha vendet dhanė qėndrimet e tyre individuale, por nuk ia vlen tė pėrmenden secila sepse e rėndėsishme ėshtė qė tė gjitha vendet janė dakord kur ėshtė fjala pėr aspektet e lartpėmendura", thotė Hak.

Kėshilli i Sigurimit do tė vazhdojė tė monitorojė zhvillimet nė Kosovė, siē bėri edhe javėn e kaluar menjėherė pas incidentit, tha zėdhėnėsi Hak, duke shtuar qė populli i Kosovės duhet ta dėgjojė mesazhin, do tė kuptojė urgjencėn, me tė cilėn e trajton Kėshilli i Sigurimit kėtė ēėshtje, dhe tė arrijė nė pėrfundimin se duhen marrė menjėherė masa.
 
 
Gjendja nė Mitrovicė duket mė e qetė pas shpėrthimeve tė fundit, thotė komandanti i KFOR-it
 
Mitrovicė, 19 gusht 2003 - Komandanti i forcave paqėruajtėse nė Mitrovicė, gjenerali francez Mark Bertuēi ka deklaruar se gjendja nė Mitrovicė duket mė e qetė pas shpėrthimeve tė fundit. Megjithatė, ai ka theksuar se janė shtuar masat e sigurisė nė pjesėn veriore.
 
Mirėpo, Bertuēi nuk ėshtė pajtuar me pohimet e autoriteteve vendore nė Mitrovicė pėr rigrupimin e formacioneve paralele serbe tė sigurisė nė kėtė rajon, tė njohura si "Rojet e urės". Ai ka thėnė se forcat paqeruajtėse gjithnjė i kanė luftuar strukturat paralele dhe njerėit qė pengojnė lėvizjen e lirė nė Kosovė.
 
 
U bėhet thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ndihmojnė nė ndriēimin e tė gjitha akteve tė dhunės
 
Prishtinė, 19 gusht 2003 - Zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut u kanė bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ndihmojnė nė ndriēimin e tė gjitha akteve tė dhunės nė Kosovė.
 
Ata thanė se po hetojnė edhe rreth vdekjes nė njė spital tė Beogradit tė njė pjesėtari tė komunitetit serb, tė plagosur njė javė mė parė nė rrethana tė pasqaruara nė njė fshat tė komunės sė Lipjanit, rreth 25 kilometra nė jug tė Prishtinės.
 
 
Nė Bazel tė Zvicrės vritet njė shqiptar
 
Bazel, 19 gusht 2003 - Tė hėnėn nė mbrėmje, nė parkun e qytetit nė Klainbazel ėshtė vrarė njė shqiptar. Dy persona nga njė automjet qė ishte nė lėvizje sulmojnė me armė shqiptarin qė po rrinte, njofton nė numrin e sotshėm gazeta ditore zvicerane “Blick”.
 
Viktima bie pėrtokė, ndėrsa vrasėsit ikin nga vendi i ngjarjes. Autorėt nuk dihen. Ndihma e shpejtė kishte intervenuar pėr t`ia shpėtuar jetėn shqiptarit, por ishte vonė.
 
 
Forcat paqeruajtėse janė tė gatshme tė pėrballen me ēdo kėrcėnim ndaj tyre, paqes dhe sigurisė nė Kosovė
 
Kampi Bondstill, 19 gusht 2003 - Komandanti i Brigadės shumėkombėshe tė Lindjes, gjenerali amerikan Xherri Bek duke komentuar veprimet e fundit tė dhunshme nė Kosovė, tha dje se forcat paqeruajtėse janė tė gatshme tė pėrballen me ēdo kėrcėnim ndaj tyre, apo paqes dhe sigurisė nė Kosovė.

Nė njė takim me gazetarė nė kampin e trupave amerikane nė Bondstill afėr Ferizajt, gjenerali Bek dėnoi incidentet e fundit nė Kosovė, duke i cilėsuar ato si pėrpjekje pėr tė dėmtuar qėndrueshmėrinė dhe pėrparimin e arritur deri mė tash.
 
Ai tha se nė Kosovė ekzistojnė organizata ekstremiste qė veprojnė dhe synojnė tė dėrgojnė dhunėn nė vendet fqinje, por nuk pranoi tė jetė mė i qartė se pėr cilat organizata bėhet fjalė.

Gjenerali Bek tha se ushtarėt e tij po punojnė edhe nė hetimin e incidenteve qė kanė ndodhur nė Luginėn e Preshevės, posaēėrisht nė fshatin Dobrosin, ku javėn e kaluar u hodhėn tri garanta nė kampin e trupave ushtarake serbe.

Ai tha se sipas hetimeve tė deritashme, sulmi ka ndodhur nga brendėsia e Luginės sė Preshevės. Duke u rezervuar siē tha, nė funksion tė ruajtjes sė operacioneve tė zbulimit, gjenerali Beck theksoi se KFOR-i punon vazhdimisht qė tė mos lejojė qė pjesėtarėt e organizatave tė tilla, si Armata Kombėtare Shqiptare, e shpallur terroriste, tė pėrfshihen ne organizatat apo institucionet e ligjshme nė Kosovė.
 
 
Sulmohet me bomba shtėpia e njė shqiptari nė fshatin Lluēan tė Bujanocit
 
Luēan, Bujanoc, 19 gusht 2003 - Tė hėnėn nė mbrėmje sulmues tė panjohur kanė hedhur dy bomba nė oborrin e shtėpisė sė Ramiz Ramizit nė fshatin Lluēan tė Bujanocit nė luginė e Preshevės.
 
Nė kėtė sulm ėshtė plagosur lehtė Bekim Shaqiri 18-vjeēar nga fshati Pėrlepnicė i Gjilanit, i cili ishte mysafir nė familjen Ramizi. Siē njoftojnė mediat serbe, nė momentin e sulmit nė shtėpi ndodheshin shtatė anėtarė tė familjes Ramizi.
 
 
Nė njė aksident trafiku nė Egjipt - 22 persona kanė humbur jetėn dhe 38 janė lėnduar
 
Kajro, 19 gusht 2003 - Nė jug tė Egjiptit 22 persona kanė humbur jetėn dhe 38 janė lėnduar nė pėrplasjen e autobusit, kamionit dhe dy automobilave, ka bėrė tė ditur policia.

Aksidenti ka ndodhur nė momentin kur autobusi qė po vinte nga Kajroja u pėrplas me kamionin. Pastaj mbi autobusin dhe kamionin u pėrplasėn dy automobila qė po vinin nga drejtimi i kundėrt.
 
 
Ish-nėnpresidentin Taha Jasin Ramadan e kanė kapur luftėtarėt kurdė nė qytetin verior Mosul
 
Arbil, Irak, 19 gusht 2003 – Ish-nėnpresidentin irakian, Taha Jasin Ramadan, e kanė kapur luftėtarėt kurdė nė qytetin verior Mosul dhe ua kanė dorėzuar forcave amerikane, ka bėrė tė ditur njė zyretar i lartė i Unionit Patriotik tė Kurdistanit, njofton AFP. Hollėsi tė tjera nuk janė dhėnė nė kėtė njoftim.
 
 
Nė njė sulm tė sotėm nė veri tė Bagdadit janė plagosur dy ushtarė amerikanė
 
Tikrit, Irak, 19 gusht 2003 – Nė njė sulm tė sotėm (e martė) me granata dhe armė tė vogla nė njė autokolonė afėr qytetit Baladi, nė veri tė Bagdadit, janė plagosur dy ushtarė amerikanė, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane, njofton Rojter.
 
Po kėshtu, njoftohet se nė njė shpėrthim tė sė hėnės nė njė depo armėsh nė qytetin e vendlindjes sė Sadamit, Tikrit, janė vrarė tė pakten 7 irakianė. Identiteti i tė vrarėve nuk dihet, por ushtarėt kanė thėnė se depoja e armėve ka qenė shpesh nė shėnjestėr tė plaēkitėsve.
 
 
Aeroplani ushtarak i Malit ėshtė kthyer pa 14 turistėt evropianė, qė kanė qenė marrė peng
 
Gao, Mali, 19 gusht 2003 – Njė aeroplan ushtarak i Malit, qė ėshtė dėrguar nė qytetin Tesalit nė verilindje tė shkretėtirės pėr tė marrė 14 turistėt evropianė, tė cilėt Bamako ka thėnė se janė liruar nga kidnapuesit islamik, ėshtė kthyer nė Gao pa pengjet, njofton AFP.
 
Me kėtė aeroplan janė kthyer vetėm komandosėt ushtarakė tė Malit, qė ishin nė bord. Autoritetet e Malit kishin deklaruar tė hėnėn se 14 turistė, nga tė cilėt 9 gjermanė, 4 zviceranė dhe njė holandez, kishin qenė liruar nga rrėmbyesit e tyre, qė mendohet se i pėrkasin njė grupi ekstremist algjerian.
 
 
Hambali ka financuar 45 mijė dollarė pėr operacionet e sulmeve me bomba nė Indonezi
 
Xhakartė, 19 gusht 2003 – Lideri militant rajonal Hambali, i arrestuar kohė mė parė, ka financuar 45 mijė dollarė pėr operacionet e sulmeve me bomba nė Indonezi, ka bėrė tė ditur sot (e martė) njė zyrtar i lartė policor, njofton Rojter.
 
Ai gjitshatu ka identifikuar pėsė tė dyshimtė nė sulmin nė fillim tė kėtij muaji nė hotelin “Marriot” nė Xhakartė, ndėr tė cilėt edhe dy malaizianė, qė besohet tė jenė pėrzier nė shpėrthimet nė Bali tė vitit tė kaluar, kur qenė vrarė 202 njerėz.
 
 
Njė bombė e ka goditur shtėpinė e vėllait tė presidentit Hamid Karzai
 
Kandahar, Afganistan, 19 gusht 2003 – Njė bombė e ka goditur sot (e martė) shtėpinė e vėllait tė presidentit Hamid Karzai, por ndonėse qielli mbi tė ėshtė mbuluar me re tė zeza tymi, s'ka pėsuar askush lėndime, njofton AP.
 
Policia ka thėnė se bomba ka rėnė brenda shtėpisė sė Ahmed Vali Karzait. Nė kėtė kohė vėllai i presidentit s'ka qenė nė shtėpi. Askush deri tash s'e ka marrė pėrgjegjėsinė. Kandahari ėshtė vendbanim tradicional i familjes Karzai dhe seli shpirtėrore e ish-regjimit taliban tė pėrmbysur mė 2001 nga koalicioni amerikan.
 
 
Militantėt talibanė kanė vrarė sot 10 policė nė Afganistan
 
Kabul, 19 gusht 2003 – Militantėt talibanė kanė vrarė sot (e martė) 10 policė, ndėr tė cilėt edhe shefin e tyre, nė njė provincė nė jug tė Kabulit, njofton Rojter.
 
Ky ėshtė incidenti mė i ri nė dhunėn, qė ka shpėrthyer javėn e kaluar, nė tė cilėn deri tash kanė humbur jetėn mbi 90 njerėz, kanė bėrė tė ditur tė martėn zyrtarėt. Policia ka thėnė se beson qė sulmi ėshtė kryer nga talibanėt.
 
 
Njė gjykatė marokene i ka dėnuar me vdekje 4 burra nė lidhje me sulmet vetėvrasėse nė Kazablankė
 
Kazablanka, 19 gusht 2003 – Njė gjykatė marokene u ka shqiptuar dėnimin me vdekje sot (e martė) katėr burrave nė lidhje me bombardimet vetėvrasėse nė Kazablankė tre muaj mė parė, njofton Rojter.
 
Gjykata i ka shpallur ata fajtorė pėr vrasje me paramendim nė pesė sulme tė njėpasnjėshme mė 16 Maj, kur patėn humbur jetėn 45 vetė, ndėr tė cilėt edhe 12 bombėhedhės vetėvrasės.
 
Dy nga tė dėnuarit me vdekje, Muhamed Omari dhe Rashid Xhelil, kanė qenė nė ekipin e vetėvrasėsve, por atėherė patėn shpėtuar.
 
 
Liberi: Nėnshkruhet marrėveshja e paqes
 
Monrovia, 19 gusht 2003 - Fraksionet ndėrluftuese tė Liberisė nėnshkruan njė marrėveshje paqeje qė synon t'i japė fund luftės civile qė zgjati 14 vjet pa ndėrprerje. Pėrfaqėsuesit e qeverisė dhe udhėheqėsit e kryengritėsve e nėnshkruan marrėveshjen dje nė Gana.

Tė dy palėt ndėrluftuese ranė dakord pėr njė qeveri tė pėrkohshme dhe pėr njė asamble legjislative. Projektmarrėveshja parashikon qė njė qeveri kalimtare do tė drejtojė vendin qė nga tetori, duke zėvendėsuar qeverinė e presidentit Moses Blah dhe qė do ta ēonte Liberinė nė zgjedhjet demokratike pas dy vjetėsh.
 
 
Shtėpia e Bardhė: Sulmet e fundit nė Irak janė kryer nga mbeturinat e Sadam Huseinit
 
Uashington, 19 gusht 2003 - Shtėpia e Bardhė thotė se njė seri sulmesh kundėr naftėsjellėsve dhe ujėsjellėsve nė Irak janė kryer nga mbeturina tė regjimit tė pėrmbysur tė Sadam Huseinit.
 
Zėdhėnėsi Skot Mekllellen tha se koalicioni i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nuk do t'i lejojė sulmuesit qė ta ndalojnė popullin irakian tė ketė njė tė ardhme mė tė mirė.

Po dje, ushtria amerikane njoftoi se njė ushtar u vra nga njė mjet shpėrthyes nė Bagdad.
 
 
Lirohen pengjet e Saharasė
 
Bamako, 19 gusht 2003 - Tė 14 evropianėt qė mbaheshin peng nė Sahara pėr mė shumė se 5 muajsh nga militantė algjerianė janė liruar, njoftoi njė zėdhėnės i presidentit tė Malit.

Seydo Sissouma i tha agjencisė sė lajmeve Reuters nė Bamako, se tė gjithė personat qė mbaheshin peng ishin lėnė tė lirė.

Nėntė gjermanė, katėr zviceranė dhe njė holandez ishin midis 32 turistėve qė u rrėmbyen nė jug tė Algjerisė nė fillim tė kėtij viti nga tė dyshuar si ekstremistė islamikė.
 
 
Britania kėrkon heqjen e sanksioneve
 
Londėr, 19 gusht 2003 - Britania sė bashku me Bullgarinė kanė prezantuar njė projektrezolutė nė Kėshillin e Sigurimit ku kėrkohet heqja e sanksioneve ndaj Libisė, qė janė vėnė mė shumė se njė dekadė mė parė.
 
Nė projektrezolutė thuhet se pas hapave tė ndėrmarra nga Libia, pėr tė pranuar pėrgjegjėsinė pėr bombardimin e avionit Pan Am 103 mbi Lokerbi si dhe angazhimin e Tripolit per t'u paguar familjeve tė 270 viktimave kompesime.
 
 
Frikė nga snajperi nė Virxhinia
 
Ēarlston, Virxhinia, 19 gusht 2003 - Policia nė Virxhinian Perėndimore thotė se tre vrasjet nė qytetin Ēarlston mund tė jenė vepėr e njė snajperi.

Dy burra dhe njė grua vdiqėn pasi u qėlluan me armė pranė nė pike karburanti apo minimarketi nė kryeqytet.

Shefi i lajmeve nė radion Publike tė Virxhinias Perėndimore thotė se kėto ngjarje qė i ngjajnė atyre tė njė viti mė parė kanė ngritur njė shqetėsim tė madh tek komuniteti.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.