19.08.2003 - Trepca.net

Reagime pas mbledhjes sė Kėshillit pėr Kosovėn


E martė, 19 gusht 2003 - "BBC" / Gabriel PARTOSH / Analist i BBC-sė pėr Evropėn juglindore
 
   
Ka patur reagime tė ndryshme rreth kritikės sė hidhur ndaj pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė tė bėrė nga zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq, i cili iu drejtua Kėshillit tė Sigurimit tė hėnėn.

Fjalimi i zotit Ēoviq u mirėprit pėrgjithėsisht nė Serbi, por kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, e akuzoi zotin Ēoviq pėr abuzim pėr qėllime politike me vrasjet e fundit tė serbėve.
 
Kryeministri Rexhepi ėshtė shprehur, megjithatė, i kėnaqur me pėrfundimet e mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit.

Kėshilli i Sigurimit diskuton pėr dhunėn nė Kosovė

   
"Mendoj se Kėshilli i Sigurimit ka qenė nė nivel dhe mirė i informuar, ka vepruar nė mėnyrėn mė tė mirė, pra ka dėgjuar dėshminė apo paragjykimet e zotit Ēoviq, por s'ka marrėr asnjė vendim qė ta dėnojė nė njė mėnyrė Kosovėn," tha zoti Rexhepi.

"Ėshtė krejt nė rregull qė kanė kėrkuar qė siguria tė jetė nė nivel, organet hetuese ta kryejnė punėn e vet dhe kanė kėrkuar qė dhuna tė ulet nė Kosovė," tha ai.
  
 
Akuzat e Ēoviqit

Nė fjalimin e tij para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, zoti Ēoviq pėrdori njė fjalor tė ashpėr, mė tė ashprin tė dėgjuar ndonjėherė nė kėtė forum pėr Kosovėn, qė nga pėrfundimi i konfliktit katėr vjet mė parė.

Ai akuzoi misionin e Kombeve tė Bahskuara nė Kosovė dhe paqeruajtėsit e NATO-s pėr plogėshti pėrballė ekstremizmit shqiptar, i cili u akuzua nga Beogradi pėr vrasjen e dy fėmijėve serbė javėn a kaluar ndėrsa po laheshin nė njė lum, dhe pėr vrasjen e njė serbi tjetėr ndėrsa po peshkonte.

Zoti Ēoviq vazhdoi mė pastaj duke thėnė se derisa bashkėsia ndėrkombėtare tė mos ndėrmarrė njė aksion vendimtar pėr tė ndaluar dhunėn anti-serbe, ajo do tė mbahet pėrgjegjėse para historisė pėr atė qė ai e pėrshkroi si "ripėrtėritje tė fashizmit" dhe krijim tė "njė para shteti-monstruoz njėetnik shqiptar".
  
  
Reagimi ndaj fjalimit
 
Ambasadori britanik nė Kombet e Bashkuara, Emyr Parry Jones, ka kundėrshtuar akuzat e drejtuara ndaj dyshimeve pėr plogėshti tė OKB-sė dhe tha se aktet e izoluara tė dhunės nuk duhet tė lejohet tė polarizojnė edhe mė shumė komunitetet e ndryshme nė Kosovė.

Njėkohėsisht, ka patur njė dėnim tė pėrgjithshėm nė Kėshillin e Sigurimit, tė pėrshkallėzimit tė dhunės nė Kosovė.
 
 
Megjithėkėtė, ky dėnim nuk solli deri tek njė veprim i Kėshillit tė Sigurimit

Zėdhėnėsi i OKB-sė, Ferhan Haq, tha pas takimti tė Kėshililt se ata shpresojmė se palėt nė Kosovė e kuptojnė seriozitetin me tė cilin i ėshtė qasur Kėshilli i Sigurimit kėsaj ēėshtjeje.

"Kėshilli i Sigurimit do tė vazhdojė tė ndjekė zhvillimet nė Kosovė, sikundėr bėri menjėherė pas tė shtėnave javėn e kaluar," tha zoti Haq.

Pėrgjigja e Kėshillit tė Sigurimit, e ashpėr nė retorikė, por me mungesė nė veprim, erdhi pa ndonjė befasi nė Beograd.
 
 
Presioni serb

Por pse zoti Ēoviq e zgjodhi fjalorin e ashpėr nė mbledhje?

Ndoshta janė dy arsye pėr kėtė. Njėra ėshtė trysnia e brendshme mbi qeverinė e Serbisė qė tė bėjė diēka pėr gjendjen e serbėve nė Kosovė.
 
Megjithėse zgjedhjet nė Serbi nuk do tė mbahen deri nė fund tė vitit tė ardhshėm, temperatura politike po rritet dhe situata ende e brishtė mund tė ēojė drejt zgjedhjeve tė parakohshme.

Ndėrkohė, bazuar nė sondazhet e opinionit, koalicioni qeverisės mbahet nė vendin e tretė pas ish-partnerėve tė koalicionit, Grupi teknokrat G17 Plus dhe Partisė nacionaliste Demokratike tė Serbisė.

Pjesėrisht kjo ishte trysnia me tė cilėn u mbulua administrata e Beogradit pėr tė nisur ofensivėn diplomatike rreth Kosovės, pikė kjo qė zoti Ēoviq iu referua edhe vet.

"Njė ekstremizėm nxit tjetrin, ky ėshtė njė rreth i mbyllur," tha zoti Ēoviq.

"Nėse Rezoluta 1244 zbatohet selektivisht pėr tė avancuar njėrėn bashkėsi etnike atėherė ne jemi jashtė lojės, kjo nuk mund tė tolerohet mė," tha ai.

Arsyeja tjetėr pėr fjalorin e ashpėr tė zotit Ēoviq nė Kėshillin e Sigurimit, ishte qė tė shtyhet ky forum qė tė ndėrmarrė njė aksion kundėr ekstremistėve shqiptarė.

Megjithėse nė mungesė tė njė konflikti tė madh kjo nuk ėshtė detyrė e Kėshillit tė Sigurimit, duke e ngritur profilin e Kosovės nė Kombet e Bashkuara, Beogradi shpresoi se do ta shtyjė kreun e ri tė misionit ndėrkombėtar nė Kosovė, Harri Holkeri, tė urdhėrojė shtypjen e ekstremistėve shqiptarė tė Kosovės.

Sa mund tė bėjė zoti Holkeri ėshtė njė gjė tjetėr. Sikur edhe krerėt e tjerė tė UNMIK-ut, ai nuk dėshiron qė tė nxisė shumicėn e shqiptarėve tė Kosovės, shumica e tė cilėve i mbajnė mend ende vitet e regjimit represiv serb.

Ndėrkohė, ai ka edhe njė detyrė tjetėr tė cilėn duhet ta pėrmbushė nė javėt e ardhshme. Qė tė bėjė qė bisedimet e shumėpritura pėr ēėshtjet praktike tė kthehen nė njė bashkėpunim tė pėrditshėm ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės.

Kjo ėshtė njė axhendė e komplikuar, qė vėshtirėsohet edhe mė shumė nga aktivitetet e atyre qė duan tė minojnė kėto bisedime duke rikthyer dhunėn ndėretnike.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.