18.08.2003 - Trepca.net

Kosovė: Kryeministri Rexhepi i shkruan letėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė


Prishtinė, 18 gusht 2003 / Besim Abazi / “Zėri i Amerikės”

Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara mblidhet sonte, pėr tė diskutuar gjendjen nė Kosovė, me kėrkesė tė autoriteteve tė Beogradit

Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, i bėri thirrje sonte Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, dhe anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit, qė tė shqyrtojnė serizosht veprimet e fundit tė Beogradit ndaj Kosovės. Nė njė letėr tė gjatė, kryeministri Rexhepi, thekson, se fushata e Beogradit pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Serbisė, ėshtė sforcuar pas ngjarjes tragike tė sė mėrkurės nė Kosovėn Perėndimore ku u vranė dy dhe u plagosėn disa pjestarė tė komunitetit serb.

Kryeministri Rexhepi ka shprehur shqetėsim me mėnyrėn se si e ka shfrytėzuar Beogradi kėtė tragjedi, pėr tė dėmtuar punėn e pėrbashkėt tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara dhe Institucioneve tė Kosovės. Ai thekson se njė nga veprimet e tilla tė Beogradit, ėshtė edhe kėrkesa pėr mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit pėr tė paraqitur vetėm njė pjesė tė historisė.

Kėshilli i Sigurimit thuhet nė letėr, duke e patur Kosovėn nėn administrimin e tij, mund ta ftojė pėr tė raportuar nė ēdo kohė tė dėrguarin e tij nė Kosovė, mirėpo duke i dhėnė vend tė pakufizuar Serbisė dhe posacėrisht zėvendėskryeministrit serb Nebojsha Ēoviē, vetėm mund tė pėrkeqėsohen gjėrat dhe tė shtohet shqetėsimi i qytetarėve tė Kosovės.

Kryeministri Rexhepi ka pėrshkruar nė letrėn e tij tė gjitha pėrpjekjet qė kanė bėrė institucionet e Kosovės pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė pakicave kombėtare dhe posaēėrisht tė asaj serbe nė Kosovė.

Kryeministri shfaqi shpresėn se zoti Annan dhe amabasadorėt e Kėshillit tė Sigurimit do tė shqyrtojnė seriozisht veprimet e Beogradit dhe do tė pėrdorin tė gjitha mundėsitė pėr ndalimin e tyre, meqė veprime tė tilla bien ndesh me synimet e institucioneve tė Kosovės, qytetarėve tė saj, por edhe pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.

Nė fund tė letrės, kryeministri Rexhepi shfaq shpresėn se nuk do tė lejohet qė Beogradi tė shfrytėzojė Kėshillin e Sigurimit si mjet pėr ”fjalorin e tij destruktiv".

Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, mblidhet sonte pėr tė diskutuar gjendjen nė Kosovė, me kėrkesė tė autoriteteve tė Beogradit.

Presidenti Rugova dėnon incidentet e fundit nė Graēanicė dhe Mitrovicė

Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, dėnoi sot shpėrthimet e fundjavės nė qytetin e Mitrovicės, si dhe incidentet nė fshatin Graēanicė, rreth 6 kilometra nė lindje tė Prishtinės ku gjatė dy ditėve tė fundit janė shėnuar raste tė dhunės ndaj udhėtarėve shqiptarė.

Gjatė natės grupe banorėsh kanė sulmuar disa automjete me udhėtarė shqiptarė duke ushtruar dhunė ndaj tyre, mirėpo tash pėr tash nuk dihet numri i tė palgosurvėe. Njė natė mė parė, pesė shqiptarė morėn plagė tė rėnda, kur njė grup serbėsh sulmoi automjetin e tyre nė kėtė fshat, por deri tani nuk ka patur asnjė tė arrestuar.

Pėr katėr ditė me radhė, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ka patur shpėrthime bombash nė zonat e banuara me shqiptarė, nė kėtė pjesė ku shumicė ėshtė popullata serbe.

Nė njė komunikatė pėr opinion presidenti Rugova kėrkon nga autoritetet zbatimin e ligjit, hetimin e kėtyre incidenteve dhe vėnien e autorėve pėrpara drejtėsisė. Njėherėsh, ai u bėnė thirrje qytetarėve qė mund tė kenė informacion pėr kėto dhe incidente tė tjera qė tė bashkėpunojnė me organet e hetuesisė dhe tė sigurisė.

Incidentet nė Mitrovicė dhe ato nė Graēanicė pasuan incidentin e sė mėrkurės sė kaluar nė fshatin Gorazhdec tė komunės sė Pejės nė Kosovėn Perėndimore.

Komandanti i forcave paqėruajtėse nė Mitrovicė, gjenerali francez Marc Bertucchi tha sot se gjendja nė Mitrovicė duket mė e qetė pas shpėrthimeve tė fundit. Megjithatė, ai theksoi se janė shtuar masat e sigurisė nė pjesėn veriore. Mirėpo, ai nuk ėshtė pajtuar me pohimet e autoriteteve vendore nė Mitrovicė pėr rigrupimin e formacioneve paralele serbe tė sigurisė nė kėtė rajon, tė njohura si ”Rojet e Urės”. Gjeneral Bertuchi tha se forcat paqėruajtėse gjithnjė i kanė luftuar strukturat paralele dhe njerzit qė pengojnė lėvizjen e lirė nė Kosovė.

Zyrtarėt e policisė sė Kombeve tė Bashkuara u kanė bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ndihmojnė nė ndriēimin e tė gjitha akteve tė dhunės nė Kosovė. Ata thanė sot, se po hetojnė edhe rreth vdekjes nė njė spital tė Beogradit tė njė pjesėtari tė komunitetit serb, tė plagosur njė javė mė parė nė rrethana tė pasqaruara nė njė fshat tė komunės sė Lipjanit, rreth 25 kilometra nė jug tė Prishtinės….

Gjenerali amerikan Xherri Bek komenton mbi veprimet mė tė fundit me dhunė nė Kosovė

Forcat paqėruajtėse nė Kosovė janė tė gatshme tė pėrballen me cdo kėrcėnim ndaj tyre, apo paqes dhe sigurisė nė Kosovė, tha sot komandanti i trupave amerikane, gjenerali Xherry Bek.

Nė njė takim me gazetarė nė kampin e trupave amerikane nė Bondsteel afėr Ferizajt nė Kosovėn Lindore, gjenerali Bek dėnoi incidentet e fundit nė Kosovė, duke i cilėsuar ato si pėrpjekje pėr tė dėmtuar qėndrueshmėrinė dhe pėrparimin e arritur deri mė tash.

Ai tha se ka patur njoftime edhe pėr mundėsinė e ndonjė sulmi mbi trupat amerikane, duke ju referuar pohimeve tė Armatės Kombėtare Shqiptare, njė organizatė qė thotė se lufton pėr bashkimin e trojeve shqiptare, sipas sė cilės, shėrbimet e fshehta serbe po pėrgatisin njė sulm mbi kampin Bondsteel, pėr tė armiqėsuar kėshtu KFOR-in me popullatėn vendore.

“Ndonėse kėto njoftimnė nuk janė domosdo tė besueshme, duhet tė nėnvizohet se ēdo organizatė ekstremiste qė synon akte tė tilla, do tė bėnte njė gabim shumė tė madh. KFOR-I ėshtė kėtu pėr qė tė ndihmojė paqen dhe sigurinė e qytetarėve tė Kosovės, por ėshtė gjithnjė i gatshėm tė ndėrmarrė aksione, nėse ushtarėt e tij janė tė kėrcėnuar”,- theksoi gjenerali Beck.

Ai tha nė Kosovė ekzistojnė organizata ekstremiste qė veprojnė dhe synojnė tė dėrgojnė dhunėn nė vendet fqinje, por nuk pranoi tė jetė mė i qartė se pėr cilat organizata bėhet fjalė.

Gjenerali Bek tha se ushtarėt e tij po punojnė edhe nė hetimin e incidenteve qė kanė ndodhur nė Luginėn e Preshevės, posaēėrisht nė fshatin Dobrosin, ku javėn e kaluar u hodhėn tri garanta nė kampin e trupave ushtarake serbe.

Ai tha se sipas hetimeve tė deritashme, sulmi ka ndodhur nga brendėsia e Luginės sė Preshevės. Duke u rezervuar siē tha, nė funksion tė ruajtjes sė operacioneve tė zbulimit, gjenerali Beck theksoi se KFOR-i punon vazhdimisht qė tė mos lejojė qė pjesėtarėt e organizatave tė tilla, si Armata Kombėtare Shqiptare, e shpallur terroriste, tė pėrfshihen ne organizatat apo institucionet e ligjshme nė Kosovė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.