18.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne 18 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dėnon shpėrthimet nė qytetin e Mitrovicės

 • Kryeparlamentari i Kosovės bisedoi me shefen e re tė Zyrės amerikane nė Prishtinė

 • Kryeparlamentari Daci dhe ministrja Mumxhiu vizitaun Novickin

 • Kėshilltarėt e Presidentit Rugova vizituan Ombudspersonin e Kosovės

 • M.Hamiti: Ėshtė joproduktive qė pėr njė temė kaq delikate tė bisedohet nė Kėshillin e Sigurimit pa pjesėmarrjen e Kosovės

 • KMDLNJ: Sulmet, rrahjet dhe shpėrthimet nuk shpiejnė askund

 • P.Mur: Qasje cinike e Beogradit pėr t'i dhėnė shpresa tė rreme serbėve qė banojnė nė Kosovė

 • Sot nė Prishtinė i filloi punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare

 • Sot i fillon punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare

 • Kėshilli i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn

 • Ombudspersoni i Kosovės pėr shkak tė porblemit nė zemėr ėshtė shtrirė nė spitalin e Prishtinės

 • Serbėt rrahin brutalisht udhėtarėt shqiptarė nė Graēanicė

 • Njė ekip specialistėsh mjeko-ligjorė nga SHBA-tė hulumton nė Shqipėri ushtarėt e rėnė amerikanė gjatė LDB-sė

 • Nė dy sulme nė stacione policore nė Afganistan, 22 vetė tė vrarė dhe 4 policė janė marrė peng

 • Koreja e Veriut ve kushte pėr ndalimin e programit bėrthamor

 • Shpresė pėr marrėveshje tė re

 • Bisedimet pa marrėveshje

 • Forcat amerikane kanė pranuar se ushtarėt e tyre gabimisht kanė vrarė kameramanin e agjencisė Rojters

 • Amerikanėt pranojnė vrasjen e kameramanit

 • Bisedimet palestinezo-izraelite kanė marrė fund pa njė marrėveshje pėrfundimtare

 • Vriten gjashtė tė burgosur irakianė

 • Gjatė protestave nė Iran janė vrarė 8 vetė, kurse janė plagosur rreth 150 tė tjerė

 • Vritet njė ushtar danez

 • Bremer: Sabotazhi po godet rimėkėmbjen e ekonomisė

 • Nė njė shpėrthim bombe nė Tel Aviv, ka humbur jetėn njė grua izraelite

 • Afėrsisht njė nė ēdo 37 tė rritur amerikanė janė burgosur apo janė arrestuar ndonjėherė

 • Arrestime tė reja nė Indonezi


 
Presidenti Rugova dėnon shpėrthimet nė qytetin e Mitrovicės
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka dėnuar sot shpėrthimet e fundjavės nė qytetin e Mitrovicės, ku veprojnė ekstremistėt.

Poashtu, Presidenti dėnon incidentet nė Graēanicė, ku pėsuan keqtrajtime e rrahje tė rėnda qytetarė tė Kosovės qė ishin nė kalim nėpėr kėtė vendbanim gjatė fundjavės.

Presidenti Rugova kėrkon nga autoritetet pėr zbatim tė ligjit qė tė hetohen kėto incidente dhe kryesit e kėtyre akteve tė nxirren para drejtėsisė.

Njėherėsh, Presidenti Rugova u bėn thirrje qytetarėve qė mund tė kenė informacion pėr kėto dhe incidente tė tjera qė tė bashkėpunojnė me organet e hetuesisė dhe tė sigurisė tė Kosovės.
 
 
Kryeparlamentari i Kosovės bisedoi me shefen e re tė Zyrės amerikane nė Prishtinė
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - "Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė ėshtė institucion serioz dhe nuk do tė merret me presione, as tė Kosovės dhe aq mė pak tė Serbisė. Kjo ėshtė njė lėshim i madh i institucioneve tona dhe i UNMIK-ut pse nuk jemi bashkarisht nė Nju Jork", tha sot Nexhat Daci, kryetar i Kuvendit tė Kosovės pas takimit me shefen e re tė Zyrės amerikane nė Prishtinė Mersi Ris, duke komentuar mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė caktuar pėr sot.
 
Daci mė tutje tha se ka premtimet e tė gjitha vendeve qė janė tė pėrfaqėsuara nė Kosovė se nuk do tė ndodhė ndonjė akt qė do ta turpėrojė bashkėsinė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe institucionet e Kosovės, sepse nuk ėshtė nė interes tė stabilitetit nė rajon dhe tė proceseve demokratrike.

Ndryshe nė takim ėshtė dėnuar edhe njėherė vrasje a dy tė rinjve serbė nė Gorazhdec tė Pejės dhe u tha se e ardhmja e Kosovės nuk duhet tė vritet nga vrasjet e fėmijėve kosovarė.

Zonja Ris tha se nė takim ėshtė diskutuar edhe rreth shqetėsimeve tė shkaktuara nga aktet e fundit tė dhunės nė Kosovė. Ajo tha se kėto akte duhet tė marrin fund. Zonja Ris theksoi se SHBA-tė kanė nddhmuar zhvillimin e jetės sė gjertanishme parlamentare nė Kosovė, duke premtuar pėrkrahjen e mėtejshme amerikane pėr institucionet e Kosovės.
 
 
Kryeparlamentari Daci dhe ministrja Mumxhiu vizitaun Novickin
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci vizitoi obdudspersonin e Kosovės Marek Antoni Novicki, i cili ndodhet i shtrirė nė Klinikėn interne tė Qendrės Klinike Universitare tė Prishtinės dhe i uroi shėrim tė shpejtė.

Por, zoti Daci nė bazė tė asaj qė pa nė kėtė klinė ishte i tmerruar me kushtet nėn tė cilat punon jo vetėm ajo por edhe mbarė Qendra Klinike Universitare. "Ėshtė koha qė ne tė bėjmė mė tepėr pėr vete dhe tė ndihmojmė.
 
Si mund tė shėrohet njė pacient nė gjendje parainfrakti ose infrakti kur temperatura nė dhomė ėshtė mbi 30 gradė celsius", pyeti kryeparlamentari Daci.

Ndryshe pėr gjendjen shėndetėsore tė z.Novicki, kardiologu Masar Gashi thotė se ėshtė e mirė e stabile dhe nuk pret ndonjė keqėsim.

Obudspersonin e Kosovės Novicki sot e ka vizituar edhe ministrja e Shėndetėsisė Resmie Mumxhiu, e cila i dėshiroi shėrim tė shpejtė dhe qė ai sa mė parė t'i kthehet punėve tė pėrditshme.
 
 
Kėshilltarėt e Presidentit Rugova vizituan Ombudspersonin e Kosovės
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Kėshilltarėt e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, z.Skender Hyseni, Muhamet Hamiti dhe Berim Ramosaj, vizituan sot Ombudspersonin e Kosovės, z. Mark Antoni Novickin, i cili ėshtė shtrirė nė spitalin e Prishtinės pas shqetėsimesh kardiake nė fundjavė.

Kėshilltarėt i pėrcollėn zotit Novicki urimet e Presidentit Rugova pėr shėrim tė shpejtė.
 
 
M.Hamiti: Ėshtė joproduktive qė pėr njė temė kaq delikate tė bisedohet nė Kėshillin e Sigurimit pa pjesėmarrjen e Kosovės
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - "Mbledhjen e paralajmėruar pėr sot (e hėnė) nė Kėshillin e Sigurimit, tė thirrur me kėrkesė tė Beogradit, autoritetet e Kosovės e konsiderojnė tė ngutshme dhe joproduktive", tha Muhamet Hamiti, zėdhėnėsi i Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

"Nuk ka qenė e nevojshme qė Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė tė mblidhet me kaq nguti nė sesion tė veēantė pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė, e aq mė pak me kėrkesė tė Beogradit, i cili, me veprime tė kohėve tė fundit, po gjeneron situata krize nė Kosovė, me rrezik tė destabilizmit edhe tė rajonit", deklaroi sot pėr QIK-un z. Muhamet Hamiti.

Zoti Hamiti nėnvizoi se ėshtė joproduktive qė pėr njė temė kaq delikate, siē ėshtė siguria nė Kosovė, tė bisedohet nė Kėshillin e Sigurimit pa pjesėmarrjen e Kosovės.
 
 
KMDLNJ: Sulmet, rrahjet dhe shpėrthimet nuk shpiejnė askund
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Ditėve tė fundit, pas vrasjes nga autorė tė panjohur dy tė rinjve serbė nė Gorazhdec tė Pejės (mė 13 gusht), pos protestave dhe bllokimeve tė rrugės nė enklavat serbe nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės, serbėt kanė shpeshtuar sulmet ndaj shqiptarėve, si nė veri tė Mitrovicės, ashtu edhe gjatė kalimit tė shqiptarėve nėpėr enklavat serbe.
 
Nė shtėpitė dhe banesat e shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės (nė Lagjen e boshnjakėve, pėrkatėsisht te Tre rrokaqiejt) janė hudhur bomba dhe granata dore.
 
Janė sulmuar edhe udhėtarėt shqiptarė qė me automjetet e tyre po kalonin nėpėr fshatrat e banuara me serbė (rasti i rrahjes deri nė alivanosje i pesė shqiptarėve (nė mesin e tyre ishin dy fėmijė) nė Graēanicė tė Prishtinės; rasti i sulmeve ndaj automjeteve tė shqiptarėve nė Ranillug tė Dardanės etj.), thuhet nė njė prononcim tė KMDLNJ.

Ėshtė plotėsisht e qartė, thuhet nė kėtė pronocim tė KMDLNJ, se kėto sulme janė pasojė e akuzave apriori dhe kuturu tė qarqeve politike tė Beogradit dhe tė serbėve tė Kosovės, tė cilėt faktikisht janė nxitės tė kėtyre sulmeve.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) dėnon ashpėr sulmet e ditėve tė fundit ndaj qytetarėve shqiptarė nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės. Bllokimet e rrugėve dhe sulmet ndaj qytetarėve aspak nuk i kontribuojnė shtensionimit tė situatės, pėrkundrazi ato janė hedhje e vajit nė zjarr.

KMDLNJ kėrkon nga organet e sigurisė nė Kosovė (KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe SHPK) qė t'i pėrforcojnė masat e sigurisė nė veriun e Mitrovicės dhe nė enklavat serbe dhe tė veprojnė energjikisht nė debllokimin e rrugėve dhe kthimin e sigurisė nė kėto pjesė tė Kosovės, thuhet nė fund tė kėtij prononcimi tė KMDLNJ.
 
 
P.Mur: Qasje cinike e Beogradit pėr t'i dhėnė shpresa tė rreme serbėve qė banojnė nė Kosovė
 
Pragė, 18 gusht 2003 - Duke komentuar deklaratėn e qeverisė serbe pėr Kosovėn, analisiti i radios "Evropa e lirė" Patrik Mur thotė se "ky ėshtė njė provokim vėrtet i rrezikshėm. Ėshtė si tė luash me zjarrin".
 
Sipas kėtij analisti, njė dokument i tillė nuk ka asnjė qėllim konstruktiv, por do tė shėrbejė vetėm pėr t'i rritur tensionet. Ndėrkaq, duke folur arsyet e Beogradit pėr tė hartuar atė dokument, analisti Mur thotė se e para ėshtė politika.

"E dimė qė zgjedhjet e pėrgjithshme do tė mbahen brenda njė viti nė Serbi dhe tė gjithė politikanėt po ndajnė territoret politike, po pėrpiqen tė kristalizojnė qasjet e tyre paraelektorale, me shpresėn se do tė fitojnė numrin mė tė madh tė votave. E shohim zotin Ēoviē, pėr shembull, qė po i dėgjohet shumė zėri.
 
Pse? Sepse nė fillim Gjingjiēi dhe tani Zhivkoviēi e kanė margjinalizuar shumė dhe tash ai po pėrpiqet ta zgjerojė profilin e tij duke folur sa mė shumė qė mundet pėr Kosovėn", thotė analisti i "Evropės sė lirė" dhe shton se politikanėt serbė "mund tė flasin pa pushim pėr Kosovėn pa qenė nevoja tė premtojnė ndonjė gjė".
 
"Por kjo qasje ėshtė shumė cinike pasi po u jepen shpresa tė rreme serbėve qė banojnė nė Kosovė, se do tė rikthehen forcat serbe tė sigurisė, gjė qė nuk do ndodhė kurrė dhe kjo nxit pasionin e tyre", thekson Mur, duke nėnvizuar se "kjo ėshtė njė lojė cinike e llojit mė primitiv dhe mendoj se paraqitja e Zhivkoviēit me formulėn pėr Kosovėn duhet kuptuar nė kontekstin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Serbi, qė po afrohen", thotė mes tjerash analisit i radios "Evropa e lirė".
 
 
Sot nė Prishtinė i filloi punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Sot nė Prishtinė i filloi punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, i cili do tė zgjasė deri mė 31 gusht.

Nė hapje tė seminarit, drejtori i tij, prof. Fadil Raka, tha se Seminari qė nga fillimi ka pėrcjellė mesazhe bashkėpunimi e respekti jo vetėm pėr botėn shqiptare, por edhe pėr tė gjithė ata qė i ēmojnė vlerat njerėzore. Raka tha se shqiptarėt janė tė vendosur tė shkojnė, jo vetėm drejt integrimeve mbarėshqiptare, por edhe drejt integrimeve rajonale e evropiane.

Duke pėrshėndetur hapjen e Seminarit, minsitri i Arsimir, Shkencės dhe Teknologjisė Rexhep Osmani tha se ministria qė ai detjton do tė mbėshtesė punėn dhe veprimtarinė e Seminarit. Ai tha veprimtarinė e Seminarit e sheh si njė kontribut tė rėndėsishėm tė shkrimtarėve shqiptarė nė Kosovė, nė Shqipėri dhe tė viset e tjera.

Ndryshe gjatė punės 15 ditėshe tė Seminarit do tė zhvillohen leksione pėr gjuhėn e letėrsinė shqipe, si dhe do tė zhvillohen edhe dy sesione shkencore kushtuar shkrimtarit tė madh arbėresh Jeronim de Rada dhe gjuhės sė arbėreshėve tė Italisė. Poashtu do tė mbahen disa ligjėrata, si pėr gjuhėtarin e madh shqiptar, Eqrem Ēabej, Lidhjen e Prizrenin etj.
 
 
Sot i fillon punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Nė Prishtinė sot i fillon punimet Seminari XXII pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, ku pritet pjesėmarrja e 110 seminaristėve nga disa vende tė jashtme.
 
Drejtori i seminarit prof. Fadil Raka thotė se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet e duhura pėr mbarėvajtjen e punės ssė seminarit.

Nė kuadėr tė seminarit mbahen edhe dy sesione shkencore, njėri kushtuar krijimtarisė sė Jeronim de Radės dhe tjetri pėr tė folmen arbėreshe.

Seminiari do tė zgjasė deri mė 31 gusht.
 
 
Kėshilli i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn
 
Kombet e Bashkuara, 18 gusht 2003 - Sot nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork do tė mbahet mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė tė cilėn do tė diskutohet pėr situatėn nė Kosovė. Kjo mbledhje ėshtė caktuar me kėrkesė tė Beogradit, pas vrasjes sė dy serbėve nė Gorazhdec tė Pejės nga sulmues deri mė tash tė panjohur.
 
 
Ombudspersoni i Kosovės pėr shkak tė porblemit nė zemėr ėshtė shtrirė nė spitalin e Prishtinės
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Nowicki, dje pasdite pėr shkak tė porblemit nė zemėr ėshtė shtrirė nė spitalin e Prishtinės.

Ombudspersoni i Kosovės ėshtė nėn kujdesėn e mjekėve tė Qendrės Klinike Universitare nė Prishtinė.
 
 
Serbėt rrahin brutalisht udhėtarėt shqiptarė nė Graēanicė
 
Prishtinė, 18 gusht 2003 - Tė dielėn nė mesditė, ndėrsa po udhėtonin me veturė pesė shqiptarė janė ndaluar nga njė turmė e serbėve tė Graēanicės dhe janė rrahur brutalisht deri nė alivanosje. Nė mesin e tė rrahurve janė edhe dy fėmijė.

Turma e serbėve fillimisht ka bllokuar rrugėn kryesore dhe mė pas ka ndaluar veturėn, ka thyer xhamat e saj dhe ka nxjerrė jashtė pesė udhėtarėt.

Udhėtarėt kanė humbur vetėdijen nga rrahja dhe pasi janė transferuar nė Spitalin e Prishtinės e kanė kuptuar se ka ndėrhyrė policia dhe i ka shpėtuar nga mė e keqja, thotė njėri prej tė rrahurve, Riza Salihu.
 
 
Njė ekip specialistėsh mjeko-ligjorė nga SHBA-tė hulumton nė Shqipėri ushtarėt e rėnė amerikanė gjatė LDB-sė
 
Uashington, 18 gusht 2003 – Njė ekip 10-anėtarėsh specialistėsh mjeko-ligjorė nga SHBA-tė ka filluar javėn e kaluar njė mision nė Belgjikė dhe nė Shqipėri, qė ka pėr qėllim identifikimin e ushtarėve tė panjohur amerikanė, qė kanė humbur jetėn gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, bėn tė ditur Laboratoriumi qendror i Armatės amerikane.
 
Pas kryerjes sė kėtij misioni nė Belgjikė, ekipi do tė shkojė nė Sheper tė Shqipėrisė, ku do tė hulumtojė disa vendvarrime, ku supozohet tė jetė varrosur ekipazhi i zhdukur i aeroplanit C47A, i cili ėshtė rrėzuar atje nė verė tė vitit 1944.
 
Aeroplani dhe ekuipazhi i tij, i pėrbėrė nga pesė ushtarė amerikanė dhe njė ushtar britanik, kanė rėnė nė njė vend malor.
 
Njoftimet bėjnė tė ditur se pak kohė pas pėrplasjes, janė gjetur mbeturinat e aeroplanit, kurse ushtarėt janė varrosur me nderim nė njė oborr kishe. Ky ekip specialistėsh, pas kryerjes sė kėtij misioni, do tė bėjė identifikimin e ushtarėve tė zhdukur nė laboratorium.
 
 
Nė dy sulme nė stacione policore nė Afganistan, 22 vetė tė vrarė dhe 4 policė janė marrė peng
 
Kabul, 18 gusht 2003 – Vetėm disa orė pas njė sulmi tė pėrgjakshėm nė njė stacion policor, kur u vranė 22 vetė, talibanėt e dyshimtė kanė sulmuar edhe njė stacion tjetėr policor nė juglindje tė Afganistanit, tė cilit ia kanė vėnė flakėn dhe kanė marrė peng katėr policė, kanė bėrė tė ditur sot (e hėnė ) zyrtarėt, njofton AP.
 
Sulmi i fundit ka ndodhur mbrėmė nė fshatin Taruej nė provincėn Paktia, disa kilometra nga kfiri pakistanez. Nė sulm kanė marrė pjesė disa qindra kryengritės talibanė. Policėt tjerė kanė ikur dhe ende nuk kanė vėnė kontakt me autoritetet. Njė polic ka thėnė se nė kėtė zonė janė gjetur edhe tre trupa tė pajetė, por nuk dihet kush janė dhe si kanė humbur jetėn.
 
 
Koreja e Veriut ve kushte pėr ndalimin e programit bėrthamor
 
Phenian, 18 gusht 2003 - Koreja e Veriut thotė se nuk do t'i japė fund programit tė vet tė armėve bėrthamore, deri sa Shtetet e Bashkuara ta ndryshojnė politikėn ndaj Phenianit.
 
Sipas Agjencisė Zyrtare tė Lajmeve tė Koresė sė Veriut, Pheniani do tė arrijė nė pėrfundimin se politika e Shteteve tė Bashkuara ka ndryshuar, vetėm nė se Uashingtoni nėnshkruan njė pakt jo-agresioni dhe vendos marrėdhėnie diplomatike me shtetin komunist.
 
Koreanoveriorėt thonė se Shtetet e Bashkuara gjithashtu duhet ta bėjnė tė qartė se nuk do tė pengojnė tregėtinė e jashtme tė Pheninait.

Nė se Uashingtoni nuk le tė kuptohet qartė se politika e tij do tė ndryshojė, thotė agjencia koreanoveriore e lajmeve, Pheniani do tė deklarojė nė bisedimet 6-palėshe qė do tė zhvillohen nė fund tė kėtij muaji nė Pekin, se do ta vazhdojė programin e vet tė armėve bėrthamore.

Sipas planit, diplomatė nga Shtetet e Bashkuara, Koreja e Veriut, Koreja e Jugut, Rusia dhe Kina, do tė takohen nė Pekin pėr njė takim tri ditor, i cili fillon mė 27 gusht.
 
 
Shpresė pėr marrėveshje tė re
 
Monrovia, 18 gusht 2003 - Pėrfaqėsuesi i Kombeve tė Bashkuara nė Liberi, Jacques Klein, tha se shpreson qė fraksionet pjesėmarrėse nė bisedimet paqesore nė Ganė, do tė nėnshkruajnė sot marrėveshjen pėr tė krijuar njė qeveri tė pėrkohshme.

Zoti Klein i tha BBC-sė se marrėveshja e paqes pėr Liberinė ishte shumė afėr, por vetėm njė grup po e refuzon atė duke luftuar mė shumė pėr pozita personale se sa pėr diēka thelbėsore.
 
 
Bisedimet pa marrėveshje
 
Jerusalem, 18 gusht 2003 - Bisedimet palestinezo-izraelite pėr tė finalizuar dorėzimin tek palestinezėt, tė disa qyteteve tė tjera nė Bregun Perėndimor, kanė pėrfunduar pa ndonjė marrėveshje, pėr kalendarin e veprimeve.

Mė parė ishte njoftuar se ishte arritur njė marrėveshje pėr dorėzimin e katėr qyteteve nė javėt e ardhshme.

Pas njė jave qė ishte dėshmitare e dy bombave vetvrasėse palestineze dhe vrasjes sė njė militanti nga forcat izraelite, tė dy palėt kanė premtuar tė ecin pėrpara me planin ndėrkombėtar tė paqes.
 
 
Forcat amerikane kanė pranuar se ushtarėt e tyre gabimisht kanė vrarė kameramanin e agjencisė Rojters
 
Bagdad, 18 gusht 2003 - Forcat amerikane nė Irak kanė pranuar se ushtarėt e tyre tė dielėn gabimisht kanė vrarė kameramanin e agjencisė Rojters, Mazen Dan.

Ushtarėt, sipas tė gjitha gjasava, kanė menduar se kamera e tij ėshtė raketahedhės dore, andaj kanė hapur zjarr.

Ndryshe ēdo gjė ka ndodhur nė Bagdad ndėrsa kamaremani i Rojterit po xhironte burgun Abu Graib, njė nga objektet e tilla mė tė mėdha nė Lindjen e Mesme. Me atė rast janė vrarė gjashtė e janė plagosur rreth 60 tė burgosur.
 
 
Amerikanėt pranojnė vrasjen e kameramanit
 
Uashington, 18 gusht 2003 - Pentagoni ka konfirmuar se trupat amerikane kanė qėlluar dhe vrarė njė kameraman qė punonte pėr agjencinė e lajmeve Reuters.

Incidenti ndodhi pranė njė burgu nė perėndim tė Bagdadit.

Personi i vrarė quhej Mazen Dana, njė palestinez i pėrshkruar nga agjencia e lajmeve Reuters si njė prej kameramanėve mė tė mirė tė saj. Ai kishte shkuar pėr tė filmuar tek njė burg nė perėndim tė Bagdadit.
 
 
Bisedimet palestinezo-izraelite kanė marrė fund pa njė marrėveshje pėrfundimtare
 
Ramallah, 18 gusht 2003 - Zyrtarėt palestinezė dhe izraelitė kanė njoftuar se bisedimet e mbrėmshme rreth kthimit tė qyteteve nė Bregun Perėndimor nėn kontrollin palestinez kanė marrė fund pa njė marrėveshje pėrfundimtare tė dy palėve.

Paralajmėrohet se gjatė kėsaj jave Izraeli po pėrgatitet tė tėrhiqet nga Jerehoni dhe Kalkilia dhe diēka mė vonė nga Tulkaremi dhe Ramllahu.

Zyrtarėt e tė dy palėve kanė njoftuar se bisedimet do tė vazhdojnė edhe ditėve tė ardhshme.
 
 
Vriten gjashtė tė burgosur irakianė
 
Bagdad, 18 gusht 2003 - Zyrtarė ushtarak tė Shteteve tė Bashkuara nė Irak, thonė se gjashtė tė burgosur irakianė janė vrarė pas njė sulmi me mortaja mbi njė burg nė Bagdad. Pesėdhjetė e nėntė tė tjerė u plagosėn. Sulmi besohet tė jetė kryer tė shtunėn mbrėma.

Incidenti ndodhi nė burgun Abu Garib, nė paralagje tė qytetit.

Tre tė burgosur vdiqėn nė vendngjarje, ndėrkaq tre tė tjerė vdiqėn mė vonė si pasojė e plagėve tė marra. Autoritetet ushtarake amerikane po i zhvillojnė hetimet rreth sulmit.
 
 
Gjatė protestave nė Iran janė vrarė 8 vetė, kurse janė plagosur rreth 150 tė tjerė
 
Teheran, 18 gusht 2003 – Gjatė protestave nė Iranin Qendror, qė ndodhėn pas propozimeeve pėr ripėrkufizimin e kufijve lokalė, janė vrarė 8 persona, kurse rreth 150 tė tjerė janė plagosur, kanė bėrė tė ditur sot (e hėnė) mediat shtetėrore, njofton BBCnews.
 
Dy nga tė vrarėt gjatė pėrleshjeve nė qytetin Samirom, nė provincėn Isfahan, kanė qenė oficerė policorė, kanė thėnė zyrtarėt. Pamjet televizive nga Samiromi, 530 km nė jug tė kryeqytetit Teheran, paraqesin shtėpi tė shkatėrruara, automjete tė ndezura, rrugė pėrplot me gurė dhe xhama tė thyer.
 
 
Vritet njė ushtar danez
 
Bagdad, 18 gusht 2003 - Njė ushtar danez, qė po shėrbente me forcat britanike nė jug tė Irakut, ėshtė vrarė pas njė pėrleshjeje, gjatė natės, mė irakianė tė armatėsor nė afėrsi tė qytetit Basra. Dy irakianė u vranė gjithashtu.

Pėrleshja ndodhi pasi njė kamion irakian u ndalua - dhe njė zėdhėnės britanik thotė se ata kishin vjedhur kablo elektrike.

Ėshtė kjo vrasja e parė e njė ushtari danez nga kontigjenti prej katėrqind ushtarėsh, qė nga dislokimi i tyre nė korrik.
 
 
Bremer: Sabotazhi po godet rimėkėmbjen e ekonomisė
 
Bagdad, 18 gusht 2003 - Administratori amerikan nė Irak, Pol Bremer, tha se sulmet e vazhdueshme tė sabotazhit po e godasin rimėkėmbjen e ekonomisė irakiane.

Ai tha se sulmi me bomba mbi njė tubacion kyē tė naftės ditėn e premte ka shkaktuar humbje prej shtatė milionė dollarėsh nė ditė. Aktet e sabotazhit thuhet se kanė shkaktuar dėmtim tė ujėsjellėsit nė Bagdad, qė la pjesė tė qytetit pa ujė dhe shkaktoi vėrshima nė rrugėt e qytetit.
 
 
Nė njė shpėrthim bombe nė Tel Aviv, ka humbur jetėn njė grua izraelite
 
Jerusalem, 18 gusht 2003 – Njė grua ka humbur jetėn dhe tė pakten tre persona janė plagosur nė njė shpėrthim bombe afėr hyrjes sė njė restorani tė popullarizuar nė qendėr tė Tel Avivit, kanė bėrė tė ditur sot (e hėnė) shėrbimi policor dhe ai i zjarrfikėsve, njofton AFP. Gruaja ka vdekur nė spital, kurse nė momentin e shpėrthimit ėshtė gjendur ose nė ashensor ose nė pullaz.

Nė njė njoftim tė mėhershėm, ekipet e shpėtimit kanė thėnė se nė kėtė incident janė plagosur katėr persona dhe se shkaku i shpėrthimit mund tė ketė qenė shpėrthimi i njė bombole gazi. Por, mė vonė, shėrbimi i zjarrfikėsve ka gjetur nė vendngjarje lėndė shpėrthyese.
 
Policia s'e ka komentuar shkakun e shpėrthimit dhe s'e ka pėrjashtuar mundėsinė e aksidentit. S'ka indikacione se shpėrthimi ka lidhje me konfliktin izraelito-palestinez, thuhet nė fund tė kėtij njoftimi.
 
 
Afėrsisht njė nė ēdo 37 tė rritur amerikanė janė burgosur apo janė arrestuar ndonjėherė
 
Uashington, 18 gusht 2003 – Sipas njė analize nė fund tė vitit 2001, afėrsisht njė nė ēdo 37 tė rritur amerikanė janė burgosur apo janė arrestuar ndonjėherė, ka bėrė tė ditur qeveria amerikane, njofton AP.
 
Nė kėtė analizė thuhet gjithashtu se 5.6 milionė njerėz me "pėrvojė burgu" pėrbėjnė rreth 2.7 pėr qind tė popullatės sė rritur prej 210 milionėsh, sa ėshtė konstatuar se kanė qenė ajo nė dhjetor tė vitit 2001.
 
Ky studim i Departmentit amerikan tė Drejtėsisė bėn fjalė pėr njerėzit qė kanė vuajtur dėnimet pėr krime nė burg federal apo shtetėror dhe jo pėr ata qė janė ndaluar pėrkohėsisht nė burg.
 
 
Arrestime tė reja nė Indonezi
 
Xhakartė, 18 gusht 2003 - Policia nė Indonezi thotė se ka arrestuar 10 veta nė lidhje me bombardimin e njė hoteli luksoz nė Xhakarta mė herėt kėtė muaj.

Dymbėdhjetė persona u vranė nga shpėrthimi nė hotelin marriot dhe deri nė 150 u plagosėn.

Lajmi i arrestimeve, thotė njė korrespondente e BBC-sė nė rajon, erdhi nė mes masave nė rritje tė sigurisė ndėrsa Indonezia feston pavarėsinė nga regjimi kolonial hollandez.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.