16.08.2003 - Trepca.net

Partitė politike shqiptare nė Mal tė Zi dėnojnė projekt-kushtetutėn e Unionit Serbi-Mali i Zi ku Kosova trajtohet si pjesė e Serbisė


16 gusht 2003 / Ali Salaj / “Zėri i Amerikės”

Partitė politike shqiptare nė Mal tė Zi kundėrshtojnė ashpėr dokumentin e qeverisė serbe, i cili trajton Kosovėn si pjesė tė Sėrbisė. Ata mbėshtėsin vendimin e Ministrit tė Mbrojtjes, Pandeli Majko, dhe vlerėsojnė se edhe zyrtarėt tjerė shqiptarė duhet tė mbajnė njė qendrim tė tillė ndaj problemit tė Kosovės.

Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve dhe deputeti nė parlamentin e Malit tė Zi, Ferhat Dinosha, i tha Zėrit tė Amerikės se politika e Beogradit ka mbetur e pandryshuar, kur ėshtė nė diskutim ēėshtja e Kosovės dhe e shqiptarėve, nė pėrgjithėsi. ”Kjo ėshtė arsyeja, shtoi ai, qė u tėrhoqa nga Komisioni pėr hartimin e Kartės Kushtetuese tė Bashkimit shtėtėror Serbi-Mali i Zi”. Zoti Dinosha tha se ”kjo nuk ėshtė e re dhe kėtė tėndencė e vėrejta kur isha anėtar i Komisionit pėr hartimin e Kartės Kushtėtuese tė Unionit”.

Zoti Dinosha mbėshteti qėndrimin e Ministrit shqiptar tė Mbrojtjes, Pandeli Majko, pėr ta refuzuar pjesėmarrjen nė tryezėn rajonale dhe vlerėsoi se edhe zyrtarė tė tjerė shqiptarė duhet tė mbajnė njė qendrim tė ngjashėm ndaj problemit tė Kosovės. Ai tha se qėndrimi i zotit Majko ”ėshtė i pėlqyeshėm dhe se edhe zyrtarė tė tjerė shqiptarė,qofshin ata tė shtetit amė apo tė mjediseve tjera mbarėshqiptare duhet tė tregojnė me qėndrime konkrete njė qasje tė tillė ndaj problemit tė Kosovės”.

Zėdhėnėsi i Partisė sė Prosperitetit Demokratik, Muhamet Nikaj, vlerėson se ”njė absurditet i tillė nga ana e Beogradit tregon se politika serbe ende nuk ėshtė ēliruar nga emocionet e sė kaluarės dhe tė ėndėrrave tė vjetra”. Ai tha se ”kjo ėshtė njė dėshirė iracionale e Serbisė”, e cila sinjalizon se politika serbe ende nuk ėshtė ēliruar prej emocioneve tė dikurshme dhe, shikuar nė kėtė kuadėr, ata vazhdojnė me ėndėrrat e vjetra”. Zoti Nikaj vlerėson se fati i Kosovės do tė vendoset nga populli i Kosovės dhe ”sipas parametrave qė i parasheh bashkėsia ndėrkombėtare”.

Ndėrkaq, kryetari i Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi, Mehmet Bardhi tha se pas asaj qė ka ndodhur nė Kosovė, nuk ka ndonjė ”forcė qė atė ta mbajė nėn Serbi” dhe se, sipas tij, deklarata e Beogradit pėr ta rimarrė Kosovėn nėn kontrollin e tij ėshtė njė ėndėrr joreale e Serbisė. Zoti Bardhi tha se pėr statusin e Kosovės mund tė vendosė populli i saj nė bazė tė parimeve demokratike.

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.