17.08.2003 - Trepca.net

VOLFGANG LIBAL (WOLFGANG LIBAL)

KRISTIN FON KOL (CHRISTINE VON KOHL)

BALLKANI FAKTOR QĖNDRUESHMĖRIE APO PĖSHTJELLIMI NĖ EVROPĖ


Basel (Zvicėr) 2003 / E pėrktheu: Pjetėr RODIQI*  
 
   
"Pakti i Qėndrueshmėrisė (Stabilitetit) pėr Evropėn Juglindore", i shpallur mbi bazėn e "planit Joshka Fisher", duhet tė pėrkujdeset pėr vendosjen e njė paqeje tė qėndrueshme dhe tė demokracisė nė vendet e Ballkanit, madje nė gjithė Evropėn.
 
Pėrmes kėtij shkrimi Libali dhe fon Koli nxjerrin nė pah synimet e mirėfillta dhe metodat mbizotėruese tė kėsaj nisme ndėrkombėtare, si edhe pėrcaktojnė kushtet paraprake faktike dhe masat qė duhen marrė pėr njėmendėsimin (realizimin) e kėsaj marrėveshje.
 
 
DY FJALĖ RRETH AUTORĖVE:
 
Volfgang Libal (Wolfgang Libal) ka qenė pėr shumė vite me radhė drejtuesi i DPA-sė (Agjensisė Gjermane tė Lajmeve) nė Vjenė dhe korrespondent i kėsaj agjensie nė Beograd. Ai trajton rregullisht qysh prej vitit 1978 pėr masmediat e hapėsirės gjermanofolėse temėn e Ballkanit. Midis tė tjerash ėshtė edhe autor i veprave "Fundi i Jugosllavisė" dhe "Serbėt".
 
 
Kristinė fon Kol (Christine von Kohl) gjatė periudhės 1968-1985 ka qenė korrespondente e organeve "Die Presse" ("Shtypi", gazetė ditore austriake) dhe "NZZ" ("Gazeta e Re e Cyrihut", gazetė ditore zvicerane) nė Jugosllavi. Qysh prej vitit 1999 ėshtė botuese e gazetės "Ballkani Dialogu evropianojuglindor".
 
  

    
Ballkani faktor qėndrueshmėrie apo pėshtjellimi nė Evropė
 
Pėrmbajtja:
   
Fundi i komunizmit - ndikimet e kėsaj dukurie mbi Ballkanin
Tė drejtat e njeriut - njė kapitull plot keqkuptime
Sulmet e Nato-s kundėr Jugosllavisė sė cunguar
Pakti i Qėndrueshmėrisė (Stabilitetit)
Etapat e "idesė sė madhe"
Programi
Siguria
Si e shohin vetveten popujt e Ballkanit
MBAS DY LUFTĖRAVE BOTĖRORE:
PROBLEMI KYĒ SERBIA
Republika Federale e Jugosllavisė - arrogancė dhe  mashtrim
Marrėdhėniet ndėrmjet republikave
Marrėdhėniet midis Serbisė dhe Malit tė Zi - guri i provės
Mali i Zi
Pafuqishmėria e opozitės serbe
Kroacia - nė rrugėn drejt Evropės
Bosnje-Hercegovina - fli dhe e flijuar
Maqedonia - shtet mbi njė kreshtė tė ngushtė
Kosova - nga qėndresa pasive tek ajo aktive
Rumania e dyzuar - ndėrmjet Evropės Qėndrore dhe Detit tė Zi
Bullgaria e zellshme - midis shpresės pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian dhe nostalgjisė
VĖSHTRIM PERSPEKTIV: QĖNDRUESHMĖRI - PREMTIM APO ILUZION?  
       

*Autori (pėrkthyesi) ėshtė bashkėshorti i artistes sė madhe Vaēe Zela


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.