16.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune 16 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Mbrėmė ka ndodhur edhe njė shpėrthim nė Mitrovicė

 • Pas katėr vjetėsh ėshtė identifikuar kufoma e veprimtarit tė LDK-sė nga Klina, Hamit Krasniqit

 • Podujevė: Mbi 15 milionė euro vlerėsohet dėmi nga breshėri

 • Kombet e Bashkuara hedhin poshtė kritikat e Beogradit zyrtar se Misioni i tyre nė Kosovė ka dėshtuar

 • Departamenti amerikan i Shtetit dėnoi vrasjen e dy tė rinjve serbė nė Gorazhdec tė Pejės

 • Nė Gorazhdec tė Pejės dje u bė varrimi i tė dy tė rinjve serbė

 • Harri Holkeri ka angazhuar njė prokuror special ndėrkombėtar pėr zbulimin e vrasėsve tė dy serbėve nė Gorazhdec

 • U lėshua nė pėrdorim njė vendkalim i ri kufitar midis Kosovės dhe Maqedonisė

 • Formacioni ekstrem serb "Rojat e urės" ėshtė duke u rigrupuar nė veri tė Mitrovicės pėr tė vazhduar dhunėn ndaj shqiptarėve

 • Nė Fabrikėn e Vajit nė Ferizaj ka shpėrthyer njė zjarr i madh

 • Gjykata pėr kundėrvajtje e Kurshumlisė Pajazit Podvoricės i ka caktuar paraburgimin prej 51 ditėsh

 • Administrata e Bushit do tė vazhdojė tė mbajė sanksionet kundėr Libisė

 • Libia pranon fajin pėr Lokerbi

 • Hetime rreth ndėrprerjes eletrike nė Amerikėn Veriore

 • Vdes diktatori Idi Amin

 • Aspirina, rrezik gjatė shtatėzanisė

 • Metroja e Nju Jorkut ka filluar shėrbimin sot heret pas 36 orė ndėrprerje

 • Vriten pesė ushtarė rusė nė Ēeēeni


 

Mbrėmė ka ndodhur edhe njė shpėrthim nė Mitrovicė

Mitrovicė, 16 gusht 2003 - Mbrėmė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės pėrsėri ka ndodhur njė shpėrthim. Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė nė Mitrovicė Besim Hoti, qė citohet nga radiot lokale, shpėrthimi ka ndodhur afėr shtėpisė sė njė shqiptari, por nuk ka tė lėnduar, pėrveē dėmeve materiale.

Kjo ėshtė nata e tretė me radhė qė ndodhin shpėrthime nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ku banojnė shqiptarėt.

  
Pas katėr vjetėsh ėshtė identifikuar kufoma e veprimtarit tė LDK-sė nga Klina, Hamit Krasniqit
 
Klinė, 16 gusht 2003 - Katėr vjet pas zhdukjes, nė morgun e Rahovecit ėshtė identifikuar kufoma e Hamit Krasniqit, veprimtar i dalluar i LDK-sė dhe kryetar i Komisionit pėr informim i kėsaj partie nė degėn e Klinės.
 
Familjarėt e tij thanė se kufoma e tij ėshtė gjetur nė shtator tė vitit tė kaluar nė varrezat e Rahovecit, por meqė nuk ka mundur tė bėhet identifikimi, ėshtė varrosur nė varrezat e Therandės (Suharekės).
 
Mirėpo, ditė mė parė kufoma e tij ėshtė zhvarrosur pėr t'u bėrė analizat e ADN-sė dhe pėrfundimisht ėshtė konstatuar se ajo ėshtė e Hamit Krasniqit tė zhdukur para katėr vjetėve.

Sipas kryetarit tė komunės sė Klinės, Ramė Manajt, Hamit Krasniqi ėshtė ndaluar nga forcat serbe nė periferi tė Klinės mė 28 mars 1999 dhe qė nga ajo ditė nuk dihej mė pėr tė.

Hamit Krasniqi do tė rivarroset javėn e arddhshme.
 
 
Podujevė: Mbi 15 milionė euro vlerėsohet dėmi nga breshėri
 
Podujevė, 15 gusht 2003 - Komisioni qendror i formuar nga Komiteti i Krizės pėr vlerėsimin e dėmeve nga fatkeqėsia elementare (stuhia dhe breshėri) e datės 25 korrik, e cila ndodhi nė rajonin e Llapit, vlerėsoi se dėmi i shkaktuar kalon shumėn prej 15 milionė eurosh.

Kryetari i komisionit Rasim Fejza tha se nė bazė tė mbledhjes, grumbullimit dhe analizės sė tė dhėnave e informacioneve, pas vizitave nė fshatra dhe qytetin e Podujevės, komisionet konstatuan se vlerėsimi pėrfundimtar pėrfshinė 37 lokalitete tė vizituara, 32 prej tė cilave janė tė goditura, nga shiu dhe breshėri.
 
Ai pohoi se Komisioni Qendror i Komitetit tė Krizės ka konstatuar se dėmet mė tė mėdha janė shkaktuar nė bujqėsi, ndėrtimtari, ekonomi dhe biznese, institucione shkollore e shėndetėsore por edhe nė autovetura tė qytetarėve.

Nė raportin e publikuar tė kėtij komisioni rezulton se nė bujqėsi dėmet kapin shumėn prej 14.012.301 eurosh, nė ndėrtimtari 887.869 dhe biznese tė ndryshme e institucione shkollore e shėndetėsore 196.900, qė do tė thotė se shuma e pėrgjithėshme e dėmeve ėshtė 15.097.070 euro.
 
Mirėpo, sipas komisionit komunal pėr vlerėsimin e dėmeve nė shumėn e pėrllogaritur nuk hyn dėmi i shkaktuar nė automjete sepse pronarėt e tyre ato i kanė lajmėruar nė SHPK, Drejtorinė pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė (DMCE) dhe Agjensionet e sigurimeve.

Fejza tha se Komisioni Qendror pėr verifikimin e dėmeve (KQVD) tė gjitha tė dhėnat pėr dėmet i ka tė evidentuara dhe tė llogaritura veē e veē pėr secilin fshat dhe vet qytetin e Podujevės. KQVD njofton se nga 69 familje dhe qytetarė qė kanė kėrkuar ndihmė emergjente nė folie pėr mbulimin e pullazeve tė dėmtuara, 54 prej tyre e kanė realizuar ndihmėn.

Kryetari i Komitetit tė krizės dhe kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu ka apeluar institucionet e Kosovės dhe ato ndėrkombėtare, qė ta ndihmojnė popullatėn e cila ka pėsuar dėme tė mėdha.
 
 
Kombet e Bashkuara hedhin poshtė kritikat e Beogradit zyrtar se Misioni i tyre nė Kosovė ka dėshtuar
 
Nju-Jork, 16 gusht 2003 - "Kombet e Bashkuara hedhin poshtė akuzat e Beogradit zyrtar se Misioni i tyre nė Kosovė ka dėshtuar, proces tė cilin ne edhe mė tutje e inkurajojmė, e ai ėshtė standardet para statusit pėrfundimtar tė Kosovės", tha pėr radion "Evropa e lirė", Faran Hak zėdhėnės i OKB-sė.
 
Ai ka shtuar se "ky ėshtė dėshtim i palėve nė terren qė tė jetojnė sė bashku dhe ne po pėrpiqemi qė t'i ofrojmė bashkėsitė nė mėnyrė qė tė kemi njė Kosovė tė bashkuar". "Padyshim se kjo lloj dhune dėshmon se ne nuk e kemi arritur ende kėtė synim dhe se kemi shumė pėr tė bėrė", tha zėdhėnėsi i OKB-sė Hak.
 
Ai shtoi se anėtarėt e KS tė OKB-sė kėrkojnė qė tė bėhen tė gjitha pėrpjekjet pėr tė arrestuar autorėt e vrasjes sė dy serbėve nė Gorazhdec dhe ata tė dalin pėrpara drejtėsisė. Hak theksoi se institucionet vetėqeverisėse tė Kosovės janė tė angazhuara pėr pajtimin ndėretnik.

Nė vazhdim ai ka veēuar edhe arritjet qė Misioni i OKB-sė ka bėrė nė Kosovė. "Ne kemi kuvendin, kryeministrin, kemi mė shumė pėrparime nė pėrmirėsimin e punės sė policisė sė Kosovės si dhe nė jetėn e pėrditshme nga administratat e komunave deri tek shkollat.
 
Kjo tregon se ka njė numėr gjėrash qė e bėjnė popullin e Kosovės ta ndjejė se ka kontrollė nė njė shkallė tė caktuar mbi jetėn e vetė", tha zėdhėnėsi i OKB-sė.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit dėnoi vrasjen e dy tė rinjve serbė nė Gorazhdec tė Pejės
 
Uashington, 16 gusht 2003 - Departamenti amerikan i Shtetit dėnoi vrasjen para dy ditėsh tė dy tė rinjve serbė dhe plagosjen e katėr tė tjerėve nė Gorazhdec tė Pejės. Nė njė deklaratė zėdhėnėsi thotė se ata qė kanė kryer kėtė krim kundėr tė rinjve tė pafajshėm janė armiq tė paqes nė Kosovė dhe kėrcėnim ndaj asaj qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe komuniteti ndėrkombėtar po pėrpiqen tė arrijnė nė Kosovė.
 
Duke vėnė nė shėnjestėr tė rinjtė dhe aftėsitė e tyre pėr tė ndėrtuar njė Kosovė mė tė mirė pa dhunėn e sė kaluarės, ata sulmuan vetė tė ardhmen e Kosovės, thuhet nė deklaratė.

Qeveria e SHBA-ve, thotė zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, u shpreh simpati mė tė thellė familjeve tė viktimave dhe komuniteteve tė tyre, ku mbajnė zi pėr humbjen e tyre.
 
 
Nė Gorazhdec tė Pejės dje u bė varrimi i tė dy tė rinjve serbė
 
Pejė, 16 gusht 2003 - Dje pasdite nė fshatin Gorazhdec tė komunės sė Pejės u bė ceremonia e varrimit tė dy tė rinjve serbė tė vrarė dy ditė mė parė. Nė kėtė ceremoni varrimi morėn pjesė edhe kryeministri i Serbisė Zoran Zhivkoviq dhe zėvendėsi i tij Nebojsha Ēoviq.
 
Policia ndėrkombėtare nė Kosovė nuk ka lejuar gazetarėt e pėrkatėsive joserbe tė pėrcjellin ceremoninė e varrimit dhe kjo ėshtė bėrė, siē thonė zyrtarėt e policisė, pėr shkaqe sigurie.

Zhivkoviq ka thėnė nė kėtė varrim se kėrkesat pėr kthimin e ushtraisė dhe policisė serbe nė Kosovė do tė paraqesin vetėm njė krekosje tė panevojshme meqė po tė ktheheshin ato do tė pėrballeshin, siē ėshtė shprehur ai, me "terroristėt e armatosur shqiptarė".
 
 
Harri Holkeri ka angazhuar njė prokuror special ndėrkombėtar pėr zbulimin e vrasėsve tė dy serbėve nė Gorazhdec
 
Prishtinė, 16 gusht 2003 - Kryeadministratori ndėrkombėtar pėr Kosovėn Harri Holkeri ka angazhuar njė prokuror special ndėrkombėtar pėr tė udhėhequr ekipin hetues pėr zbulimin e autorėve tė sulmit ndaj dy serbėve tė vrarė nė Gorazhdec tė Pejės, njoftuan burimet e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
 
U lėshua nė pėrdorim njė vendkalim i ri kufitar midis Kosovės dhe Maqedonisė
 
Shkup, 16 gusht 2003 - Nga dy vendkalimet kufitare qė do tė hapen midis Maqedonisė dhe Kosovės, dje u lėshua nė pėrdorim vendkalimi kuifitar i pėrkohshėm Trezimir - Restelicė. Autoritetet maqedonase dhe tė UNMIK-t nė Kosovė vlerėsuan se ky vendkalim para se gjithash do t'u shėrbejė fshatrave pranė kėtij vendkalimi pėr tė kryer pa probleme punėt bujqėsore.

Ministria e Brendshme e Maqedonisė thotė se ky vendkalim kufitar do tė funksionojė nė periudhėn prej 1 prillit deri mė 1 nėntor nė orar pune prej 7:00 tė mėngjesit deri nė 19:00 nė mbrėmje.
 
 
Formacioni ekstrem serb "Rojat e urės" ėshtė duke u rigrupuar nė veri tė Mitrovicės pėr tė vazhduar dhunėn ndaj shqiptarėve
 
Mitrovicė, 16 gusht 2003 - Njė burim ndėrkombėtar nė Mitrovicė ka deklaruar se formacioni ekstrem serb "Rojat e urės" ėshtė duke u rigrupuar nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, pėr tė vazhduar, siē thuhet, dhunėn ndaj shqiptarėve qė jetojnė nė atė pjesė tė qytetit, njoftojnė mediat lokale.
 
Ky burim ndėrkombėtar nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė njė valė e re e dhunės ta pėrfshijė pjesėn veriore tė Mitrovicės, ngase siē thuhet, serbėt nė pjesėn veriore tė Mitrovicės janė shumė tė zemėruar pėr atė qė ka ndodhė dy ditė mė parė nė fshatin Gorazhdec tė Pejės.
 
 
Nė Fabrikėn e Vajit nė Ferizaj ka shpėrthyer njė zjarr i madh
 
Ferizaj, 16 gusht 2003 - Nė orėt e vona tė pasditės sė djeshme nė oborrin e Fabrikės sė Vajit nė Ferizaj ka shpėrthyer njė zjarr i madh. Mirėpo, falė intervenimit tė shėrbimit tė zjarrfikėsve dhe pjesėtarėve tė TMK-sė ėshtė evituar mė e keqja, sepse zjarri ka mundur tė pėrhapej edhe nė objektet pėrcjellėse tė fabrikės.
 
Komandanti i Shėrbimit tė Zjarrfikėsve nė Ferizaj Adil Osmani deklaroi se zjarri ėshtė vėnė nėn kontroll dhe se njėsitet e zjarrfikėsve janė nė gjendje gadishmėrie.
 
 
Gjykata pėr kundėrvajtje e Kurshumlisė Pajazit Podvoricės i ka caktuar paraburgimin prej 51 ditėsh
 
Prokuple, 16 gusht 2003 - Patrulla e ushtrisė serbe ka arrestuar mė 12 gusht Pajazit Podvoricėn nga Podujeva dhe ia ka dorėzuar policisė nė rajonin e Merdarit, pasi siē thuhet, kishte hyrė nė zonėn tokėsore tė sigurisė nė vendkalim tė palejueshėm, ka thėnė gjykatėsi pėr kundėrvajtje i Kurshumlisė.
 
Gjykatėsi i ka caktuar Pajazit Podvoricės paraburgimin prej 51 ditėsh. Gjatė arrestimit tek ai nuk janė gjetur kurrfarė armėsh, kurse organet e hetuesisė do tė pėrcaktojnė qėllimin e kalimit tė tij nė territorin e Serbisė tek komuna e Korshumlisė, thuhet nė njė njoftim.
 
 
Administrata e Bushit do tė vazhdojė tė mbajė sanksionet kundėr Libisė
 
Uashington, 16 gusht 2003 – Administrata e Bushit do tė mbajė sanksionet kundėr Libisė pėrkundėr pranimit tė saj tė pėrgjegjėsisė pėr bombardimin e aeroplanit panamerikan mė 1988, njofton AP.
 
Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka thėnė gjithashtu se Libia do tė mbetet nė listėn amerikane tė shteteve sponsore tė terrorizmit, qė bart mbi vete ndėshkime ekonomike shtesė.
 
Por, duke njohur meritėn e Libisė pėr pranimin e pėrgjegjėsisė dhe kompesimin e familjeve tė 270 viktimave tė bombardimit tė aeroplanit nė fjalė mbi Skotlandė dhe dorėzimin e dy libianėve tė dyshimtė, Shtetet e Bashkuara nuk do tė kundėrshtojnė heqjen formale tė sanksioneve kundėr Libisė nga ana e Kombeve tė Bashkuara, ka thėnė Pauell.
 
 
Libia pranon fajin pėr Lokerbi
 
Tripoli, 16 gusht 2003 - Libia ka pranuar edhe zyrtarisht pėrgjegjėsinė pėr vendosjen e bombės qė shpėrtheu mbi qytetin skocez, Lokerbi, nė vitin 1988 nė tė cilin humbėn jetėn 270 vetė. Ky hap mund tė mundėsojė heqjen e sanksioneve tė Kombeve tė Bashkuara si dhe mund tė hapė rrugė pėr kompensimin prej 2.7 milirada dollarė pėr familjet e viktimave.

Por Shtetet e Bashkuara kanė thėnė se do tė mbajnė sanksione bilaterale mbi Libinė.

Deklarata e Shtėpisė sė Bardhė nė vazhdim thotė se Uashingtoni ende ėshtė i shqetėsuar sa i pėrket synimit nga Libia tė armėve tė shkatėrrimit masiv, shkeljen e tė drejtave tė njeriut dhe mungesės sė institucioneve demokratike.
 
 
Hetime rreth ndėrprerjes eletrike nė Amerikėn Veriore
 
Uashington, 16 gusht 2003 - Shtetet e Bashkuara dhe Kanada do tė vendosin njė komision i cili do tė pėrpiqet tė gjejė se ēfarė e shkaktoi ndėrprerjen mė tė madhe nė historinė e Amerikės Veriore duke i sjellur disa nga qytetet mė tė mėdha te kėtij rajoni nė gjendje tė palėvishme.

Rrjetet e energjisė elektrike pėr prodhimin e rrymės tė dy vendeve janė tė ndėrlidhura dhe secila palė ka fajėsuar njėra tjetrėn pėr kėtė krizė.

Rryma elektrike nė shumė pjesė ėshtė rivendosur gradualisht, por ende ka shumė probleme. Nė Nju Jork ka shumė vetė tė bllokuar pėr shkak tė mosfunksionimit tė rrjetit nėntokėsor tė trenave.

Shumė vetė kanė filluar tė humbin durimin duke pyetur se si ėshtė e mundur qė tė ndodhė njė ndėrprerje nė kėtė nivel i rrymės elektrike si dhe ēfarė do tė bėhet pėr tė mos ndodhur kjo pėrsėri.

Kjo do tė hetohet nga kompanitė energjetike, nga qeveria rajonale dhe vetė Kongresi.

Shpenzimet e mėdha qė kanė kushtuar pėr shkak tė kėsaj ndėrprerjeje ende s'kanė filluar tė llogariten, por qė tani shumė artikuj ushqimorė janė duke u hedhur nga supermarkatet e Njujorkut, tė gjitha pėr shkak tė prishjes sė shkaktuar nga mungesa e rrymės.
 
 
Vdes diktatori Idi Amin
 
Riad, 16 gusht 2003 - Ish diktatori i Ugandės Idi Amin ka vdekur sipas njoftimeve tė njė spitali nė Arabinė Saudite.
Amin ka qenė nė koma nė spitalin e specializuar tė Mbretit Faisal nė portin e detit tė kuq , Jeddah qė nga 18 korriku.

Autoritetet e spitalit thanė se ai vuante nga mosfunksionimi i veshkėve.

Amin ka jetuar nė Arabinė Saudite pėr mė shumė se dhjetė vjet , pasi u detyrua nga forcat e Tanzanisė dhe mėrgimtarėt ugandian qė tė lė Ugandėn nė vitin 1979.

Ai fillimisht u vendos nė Libi, pastaj Irak dhe mė nė fund u vendos nė Arabinė Saudite, ku ai u lejua qė tė qėndrojė me kusht qė tė mos pėrzihet nė politikė.

Regjimi i Aminit nė Ugandė, nga 1971 deri 1979 ka njė ndėr mė tė pėrgjakshmit nė historinė e Afrikės.
Grupe ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut thonė gjatė kėsaj periudhe janė vrarė rreth 400 mijė vetė.
 
 
Aspirina, rrezik gjatė shtatėzanisė
 
Londėr, 16 gusht 2003 - Studiuesit kanė paralajmėruar se gratė qė pėrdorin aspirinė apo qetėsues tė tjerė dhimbjesh kur janė me barrė kanė mė shumė mundėsi pėr abort.

Njė anketė me rreth njė mijė gra nė Kaliforni arriti nė pėrfundimin se ato gra qė pėrdornin aspirinė, ibuprofen dhe medikamente tė tjera anti-inflamatore jo-stereoide kishin njė rrezik prej 80 pėrqind mė tė lartė.

Rreziku ishte mė i madh nė gratė qė i merrnin kėto medikamente gjatė kohės qė ngelen shtatzėnė.
Studiuesit thanė se njė tjetėr medikament kundėr dhimbjeve, paracetamoli, nuk e rriste rrezikun e shtatėzanisė.
  
  
Metroja e Nju Jorkut ka filluar shėrbimin sot heret pas 36 orė ndėrprerje
 
Nju Jork, 16 gusht 2003 – Metroja e Nju Jorkut ka filluar shėrbimin sot heret (e shtunė), po thuaj 36 orė pasi ndėrprerja mė e madhe e energjisė elektrike nė historinė e Amerikės Veriore shkaktoi edhe ndaljen e qarkullimit tė trenave, njofton Rojter. Energjia elektrike mbrėmė ėshtė kthyer plotėsisht.
 
Por, pėr fillimin e qarkullimit tė trenave nevojiten disa orė pėr tė kryer edhe testimin e nevojshėm pas ndaljes sė trafikut hekurudhor.
 
Metroja dhe sistemi i autobusėve transportojnė rreth 7 milionė udhėtarė nė njė ditė jave normale, qė ėshtė rekord nė vend dhe zė vendin e pestė nė botė.
 
  
Vriten pesė ushtarė rusė nė Ēeēeni
 
Rostov mbi Don, 16 gusht 2003 - Sot nė mėngjes nė Ēeēeni janė vrarė pesė ushtarė rusė e pesė tė tjerė janė plagosur pas aktivizimit tė njė mekanizmi shpėrthyes me teledirigjim, ka bėrė tė ditur Ministria ruse e Punėve tė Brendshme.
  
Mjeti shpėrthyes ėshtė aktivizuar nė njė rajon nė jug tė Ēeēenisė, nė momentin kur njė autoblindė ushtarake nė tė cilėn ndodheshin ushtarėt ndeshi nė mekanizmin shpėrthyes. Ushtarėt janė vrarė aty pėr aty, thuhet nė njė komunikatė.
  
Poashtu bėhet e ditur se nė kryeqytetin ēeēen Grozni ėshtė hedhur nė ajėr njė automobil dhe me atė rast janė plagosur katėr vetė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.