16.08.2003 - Trepca.net

Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (1)


Nga Eugen Merlika
 
Mė duket njė detyrė morale ndaj vetvetes dhe nevojė e domosdoshme informimi ndaj atyre qė patėn fatin e mirė tė mos i jetonin dhjetėvjeēarėt e gjatė tė sistemit monist shqiptar, tė shkruaj disa faqe nga historia e jetės sime, thjesht pėr tė bėrė tė njohura disa pamje nga njė realitet, qė kushtėzoi shumė jetė njerėzish. Eshtė njė realitet, qė sot ėshtė vėnė nė tehun e kritikės nga shumė njerėz tė sferave tė ndryshme tė jetės kulturore tė kombit. Pa pretenduar tė bėj pjesė nė ato sfera, mendoj se jap njė ndihmesė sado tė thjeshtė nė shpalosjen e disa tė vėrtetave tė pakundėrshtueshme, tė pėsuara drejtpėrsėdrejti.
 
Vetė fakti qė po shkruaj kėto rradhė, mė detyron t'i filloj ato me njė nderim tė sinqertė ndaj gjithė atyre faktorėve e forcave qė bėnė tė mundur ardhjen e kėtyre ditėve tė reja nė tė cilat e vėrteta, e masakruar deri tani, shpaloset nė tė gjithė gjėrėsinė dhe thellėsinė e saj. Nderimi im i veēantė shkon te populli i Shkodrės, i Kavajės, i Tiranės e qyteteve tė tjera e, mbi tė gjitha, tek studentėt e Universitetit tė Tiranės qė, me guxim deri nė vetmohim, luftuan pėr demokracinė e ditėve tė sotme, duke i bėrė njė shėrbim tė madh kombit tonė. Mendoj, se pėr kėtė shėrbim, ky komb duhet t'ju jetė mirėnjohės nė jetė tė jetėve.
 
Gjatė jetės sime nuk kam mbajtur njė ditar tė rregullt, siē ndodh shpesh tek njerėzit. Kjo ndodhi jo pėr pėrtaci apo lėnie mbas dore, por thjesht prej njė ndjenje vetėruajtjeje, qė dhjetėvjeēarė me rradhė m'u imponua nga kushtet e njė jete tė pasigurtė, me shpatėn e Damokleut mbi kokė (rreziku i arrestimit nė ēdo ēast). Ky ditar do tė kish ngulitur si njė dokumentar shumė ēaste tė njė jete tė gjymtuar nga diktatura. Ndėrsa sot, nė moshėn 47 vjeēe, ( jam binjak me diktaturėn qė, pėr ironi tė fatit quhet "ēlirim") mė duhet t'i drejtohem vetėm kujtesės sė fashitur nga njė mori faktorėsh...
 
Kam lindur nė Tiranė nė prill 1944, bir i njė ēifti intelektualėsh me shkolla tė larta. Babai ka qenė inxhinjer elektrik, i diplomuar nė Grenoblė tė Francės ndėrsa nėna mėsuese letėrsie, e diplomuar me 30 me lavdėrim nė njė nga universitetet mė tė vjetra tė Evropės, nė Napoli tė Italisė. Ky ishte njė fat disi i pazakontė pėr stadin e zhvillimit tė shoqėrisė shqiptare tė asaj kohe. Jetėn e kam nga Zoti dhe nga Dr. Hamdi Sulēebeu, i cili nė asnjė mėnyrė nuk pranoi tė kryente dėshtimin e propozuar nga mjeku gjinekolog, kur nėna ishte shtatzėnė, duke u pėrgjigjur: "Mua mė kanė mėsuar nė shkollė t'i shpėtoj, jo t'i vras fėmijėt.". Por shumė herė gjatė jetės sime mė ka munduar mėdyshja nėse duhet t'i isha mirėnjohės dhuratės sė tij...
 
Nė klinikėn e Dr. Sadedinit, ku ka qenė shtruar nėna ime, gjenin strehė edhe partizanėt apo guerilasit e Tiranės. Kontrolleve tė gjermanėve iu dilte para shprehja "unė kam tė shtruar tė renė e Mustafa Krujės" dhe qetėsia nė klinikė sigurohej. Ndofta ky ishte njė sinjal i largėt, pararendės i pluralizmit qė do tė vinte pas pothuaj gjysėm shekulli, apo ndofta ishte njė llogaritje e hollė e mundėsive tė mbijetesės nė njė kohė qė do tė vinte me emrin e revolucionit socialist. Kėto detaje i mėsova mė vonė nga nėna, jeta e sė cilės ėshtė njė roman mė vete, me pėrmasa tragjike, e denjė pėr njė penė dostojevskiane, pėr pėrshkrimin e sė cilės nuk e ndjej veten tė aftė. Do tė mjaftonin, pėr ta mbushur atė roman, dėshmitė e shokėve e shoqeve tė atij kalvari tė gjatė gjysėm shekullor qė sot janė shpėrndarė gjithkund, nė Shqipėri e nė botė.
 
Detaji i parė, i ngulitur ēuditėrisht nė kujtesėn time (kam qenė tre vjeē e nuk di a pranohet shkencėrisht njė fakt i tillė), ka qenė kacavjerrja nė hekurat e portės sė burgut tė Tiranės me fjalėt:" Babi, hajde me ne" qė shqiptoja i pėrlotur dhe me ngulmimin pėr tė mos u shkėputur nga babai brėnda saj. Aty ishte njohja ime e parė me kėtė absurditet, se si nuk mund ta pėrqafoja babin, si dhe kontakti i parė me policin, shkaktar tė kėsaj ndalese, njė figurė qė ndryshoi vetėm fytyrat e qė mė shoqėroi gjatė gjithė rrjedhės sė lumit tė jetės sime. "Kjo ėshtė jeta jote Faust! Dhe kėtė m'a quan jetė..." Gėte
 
Ballafaqimi i parė i ndėrgjegjshėm me jetėn u bė nėpėrmjet arrestimeve tė babait e tė xhaxhait. Mbeta vetėm me gjyshen dhe nėnėn time tė re, asokohe 26 vjeēe.Banonim nė Tiranėn e re, nė njė shtėpi me qera, sepse shtėpia jonė ishte zėnė nga Spiro Moisiu, shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė "nacional-ēlirimtare"; ende sot nuk mė jepet e drejta tė banoj nė tė... Njė ditė tė bukur tė vitit 1947 vjen urdhri i transferimit nga Tirana pėr nė Shijak. Nė tė njėjtėn ndėrtesė ku banonim ne ishte dhe njė vajzė jugosllave me emrin Nada. Ishte me gradė kolonele, por nuk di se ē'funksion kishte. Fliste frėngjisht me nėnėn dhe ishin miqėsuar edhe prej muzikės. Nėna i binte pianos, kėndonte shumė kėngė italiane dhe arie nga operat qė asaj i pėlqenin shumė. Urdhri i shpėrnguljes sonė e dėshpėroi Nadėn. U mundua ta anullonte me tė gjitha mundėsitė, ndėrhyri vetė tek ministri i brendshėm, por pėrgjigja ishte negative: " Vetėm pėr atė familje nuk mund tė bėj gjė."
 
Kėshtu po atė ditė u gjendėm nė kasollen e njė evgjiti, nė katėr rrugėt e Shijakut, unė gjyshja dhe nėna. Babai vazhdonte odisenė e tij tė gjatė nė kampet e punės. Ai ishte dėnuar me pesėmbėdhjetė vjet burgim, sepse kishte marrė pjesė nė njė mbledhje me disa intelektualė, pėr tė krijuar legalisht njė parti opozitare, nė kohėn qė ato "lejoheshin" zyrtarisht nga " demokracia popullore".
 
Nuk ruaj kujtime tė veēanta nga kasollja e Shijakut, por mbas pothuajse njė viti xhaxhallarėt e babait na morėn nė Krujė, qyteti ynė i origjinės. Aty mbusha pesė vjeē. Nga qė kisha zell e dėshirė tė madhe pėr tė mėsuar, njė mėsuese shpirtmirė mė regjistroi nė klasėn e parė. Por vendimi i marrė nga Ministria e brėndshme, sė bashku me degėn e Krujės ( ndofta disi i vonuar, sepse familjet e tjera kishin vite qė qėndronin nė kampe internimi ) u vu nė zbatim dhe ne u detyruam tė banojmė pėr disa muaj nė qelitė e degės sė Krujės.
 
Para syve mė del si nėpėr mjegull figura sa e bukur aq dhe njerėzore e mėsueses sime tė parė, qė mė merrte pėrdore e mė sillte nga shkolla nė burg, ndėrsa ēdo mėngjes polici hapte portėn nė tė njėjtėn orė, pėr tė mė lejuar tė shkonja nė shkollė. Mė vjen shumė keq qė nuk i mbaj mėnd emrin e asaj vajze dhe nuk di a rron... Por i jam shumė mirėnjohės, jo vetėm se mė mėsoi shkronjat e para, por se me kujdesin e dhėmshurinė e saj prej nėne m'u bė shumė e afėrt. Nuk di a pagoi ēmimin pėr humanizmin e saj, sepse tallazet e ashpra tė luftės sė klasave nuk toleronin njė qėndrim tė tillė dashamirės kundrejt njė fėmije "armiqsh". Pėr mua ajo qe si njė rreze drite nė tunelin e gjatė nėpėr tė cilin do tė kalonte jeta ime, njė shembull qė mė tregoi se nė jetė ka dhe njerėz tė mirė, gjė tė cilėn do ta vėrtetoja herė pas here nė vitet qė pasuan.
 
Aty, nė qelitė e seksionit tė Krujės, sė bashku me dy familje tė tjera ishte dhe njė grek, monarkist, i ardhur kėtej si pasojė e luftės. Ai shikonte filxhanėt e kafesė. Njė ditė i pa gjyshes filxhanin dhe i tha kėto fjalė:" Qė kėtej do tė ikni sė shpejti. Do tė shkoni larg, do tė kapėrceni male, fusha e lumenj e do tė qėndroni nė njė vend mes malesh.. Aty do tė vuani shumė, shumė dhe mbas disa vjetėsh do tė ktheheni pėrsėri nga ajo rrugė, por jo mė kėtu. Do tė qėndroni nė mes tė rrugės nė njė fushė. Aty jeta juaj do tė pėrmirėsohet, por mirė siē keni qenė ju nuk do tė bėheni kurrė mė, kurrė..." Ato gra e vajza, qė e dėgjuan, qeshėn e thanė se fall ėshtė e nuk i dihet, por greku kishte qenė si Kalkanti. Falli i tij u vėrtetua me njė saktėsi tė habitshme...
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (1)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (2)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (3)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (4)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (5)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (6)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (7)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (8)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (9)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (10)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (11)
Njė jetė nė diktaturė - Kujtime tė njė "armiku tė klasės" (12)

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.