16.08.2003 - Trepca.net

PATRICK MOORE: PROJEKT-DEKLARATA E QEVERISĖ SERBE ĖSHTĖ NJĖ PROVOKIM VĖRTET I RREZIKSHĖM


E shtunė, 16 gusht 2003 "Europa e lirė"
 
RADIO EVROPA E LIRĖ: Kėtė javė shefi i ri i Unmikut Hari Holkeri pėr tė parėn herė ishte nė rajon. Gjatė qėndrimit tė tij nė Prishtinė ai u ballafaqua me incidentin e rėndė nė tė cilin dy tė rinjė serbė u vranė. Kjo pėrsėri aktualizoi ēėshtjen e sigurisė mė Kosovė. Si e vlerėsoni ju ēėshtjen e sigurisė atje dhe kush ėshtė pėrgjegjės, sipas, jush pėr kėtė ēėshtje nė Kosovė?

PATRICK MOORE-
Tė gjithė e dimė qė zyrtarisht UNMIK-u dhe NATO janė pėrgjegjės pėr ēėshtjet e sigurisė dhe kontrollojnė tė gjithė monopolin e arsenalit tė armėve. Megjithatė do tė thoja edhe diēka tjetėr. Forca e vėrtetė qė ka nė ngarkim sigurinė nuk ėshtė presioni nga jashtė, por forcat brenda pėrbrenda Kosovės.
 
Kjo do tė thotė qė ēdo komunitet duhet tė jetė pėrgjegjės pėr sigurinė e tij, pėrmes presionit shoqėror. Kjo kryesisht pėrfshin shoqėrorizimin dhe kontrollin shoqėror brenda komunitetit ndaj njerėzve qė kanė qasje tė marrin pozicione ekstreme. Kjo shpesh nėnkupton tė rinjė gjaknxehtė. Kjo ėshtė pėrgjegjėsia e ēdo komuniteti…si e atyre nė baza gjeografike ashtu dhe nė bazė etnike, pėr tė mbajtur njė lloj rregulli shoqėror mbi njerėzit e vet.

 
RADIO EVROPA E LIRĖ: Ditė mė pare qeveria serbe miratoi njė propozim–deklaratė. Ky dokument e pėrshkruan Kosovėn si pjesė tė Serbisė. Zyrtarė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės nė njė deklaratė tė pėrbashkėt kanė thėnė se kjo propozim-deklaratė paraqet shkelje tė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit. Si e komentoni ju kėtė zhvillim dhe pjesėmarrjen e djeshme tė kryeministrit serb nė Kosovė nė varrimin e dy tė rinjėve serbė tė vrarė para disa ditėsh?

PATRICK MOORE-
Le ta fillojmė me projekt-deklaratėn. Ky ėshtė njė provokim vėrtet i rrezikshėm. Ėshtė si tė luash me zjarrin. Nuk kanė pasur asnjė arsye tė vlefshme pėr tė dalė me kėtė qėndrim, por pėrpiluan njė dokument, i cili nuk ka asnjė qėllim konstruktiv, por do tė shėrbejė vetėm pėr ti rritur tensionet. Po cilat janė arsyet e kėtyre qasjeve? E para ėshtė politika. E dimė qė zgjedhjet e pėrgjithshme do tė mbahen brenda njė viti nė Serbi dhe tė gjithė politikanėt po ndajnė territoret politike, po pėrpiqen tė kristalizojnė qasjet e tyre paraelektorale, me shpresėn se do tė fitojnė numrin mė tė madh tė votave.
 
E shohim zotin Ēoviē, pėr shembull, qė po i dėgjohet shumė zėri. Pse? Sepse nė fillim Gjingjiēi dhe tani Zhivkoviēi e kanė margjinalizuar shumė dhe taah ai po pėrpiqet ta zgjerojė profilin e tij duke folur sa mė shumė qė mundet pėr Kosovėn. Por ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme kėtu ėshtė se koalicioni DOS po pėrpiqet tė jetė konkurrues me Koshtunicėn, i cili sipas hulumtimeve tė fundit tė opinionit, ka njė pėrkrahje tė madhe, pėr tė fituar votat e nacionalistėve.
 
Kjo nuk pėrfshin vetėm votuesit qė votuan pėr DOS-in apo pėr Koshtunicėn herėn e kaluar, por gjithashtu edhe votuesit qė u dhanė votėn e tyre partive qė ishin tė lidhura me ish regjimin. Arkani ka vdekur, Millosheviēi dhe Shesheli janė nė Hagė, gruaja e Millosheviēit ndoshta ndodhet e fshehur nė Moskė dhe mbėshtetėsit e partive tė tyre, ndoshta janė duke kėrkuar pėr njė forcė tė re politike qė do ta mbėshtesin.
 
Kėshtu tė flasėsh pėr Kosovėn ėshtė e lehtė dhe mund tė bėjnė shumė zhurmė pėr kėtė ēėshtje pa qenė nevoja qė tė premtojnė ndonjė gjė, si vende tė reja pune apo dhėnien fund tė korrupsionit dhe krimit tė organizuar, qė nė tė vėrtetė janė ēėshtje madhore. Ata mund tė flasin pa pushim pėr Kosovėn pa qenė nevoja tė premtojnė ndonjė gjė.

Por kjo qasje ėshtė shumė cinike pasi po u jepen shpresa tė rrejshme serbėve qė banojnė nė Kosovė, se do tė rikthehen forcat serbe tė sigurisė, gjė qė nuk do ndodhė kurrė dhe kjo nxitė pasionin e tyre. Pėr t'iu pėrgjigjur pyetjes suaj, kjo ėshtė njė lojė cinike e llojit mė primitiv dhe mendoj se paraqitja e Zhivkoviēit me formulėn pėr Kosovėn duhet kuptuar nė kontekstin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Serbi, qė po afrohen.


  
RADIO EVROPA E LIRĖ: Ishte njė koment nė Wall Street Journal qė situatėn nė Ballkan e pėrshkruan si njė punė tė pakryer duke ftuar Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian pėr ti kushtuar mė tepėr kujdes kėtij rajoni. Si e komentoni ju kėtė?

PATRICK MOORE-
Artikulli, i cili ishte mjaft i mirė, u bėnte thirrje Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Evropian qė tė mos humbin mė kohė dhe tė fillojnė tė trajtojnė ēėshtjen e statusit tė Kosovės. E dime se ēėshtja e statusit e bazuar nė parimin e vetėvendosjes dhe tė sundimit tė shumicės, qė kanė mbizotėruar nė marrėdhėniet ndėrkombėtare qė pas Luftės sė Dytė Botėrore, do tė thotė pavarėsi.
 
E kam thėnė dhe nė intervistat e kaluara qė askush nuk do t'ua sjellė tė gatshme kosovarėve pavarėsinė. Ata duhet ta fitojnė atė…Kjo gjė do tė thotė qė duhet tė vendosin rregullin nė shtėpinė e tyre. Tash gjėja e parė qė duhet ta bėjnė shumė shpejt, mendoj, ėshtė sqarimi i krimit tė fundit, kush i vrau adoleshentėt serbė nė rrethinėn e Pejės dhe tė shohin se ēfarė pasojash do ketė brenda shoqėrisė sė Kosovės si rezultat i kėsaj ngjarjeje tė fundit.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.