15.08.2003 - Trepca.net

Ndėrprerja e energjisė elektrike, mė e madhja nė historinė e Amerikės Veriore


   
15 gusht 2003  / “Zėri i Amerikės”
 
Furnizimi me rrymė elektrike ka filluar tė kthehet nė pjesėn verilindore tė Shteteve tė Bashkuara dhe nė Kanada, por problemet e shkaktuara nga ndėrprerja e rrymės vazhdojnė edhe sot nė pjesėn qėndrore tė Amerikės.
 
Njoftohet se ndėrprerja e djeshme e shėrbimit elektrik qė preku rreth 50 milionė banorė, ishte mė e madhja nė historinė e Amerikės Veriore. Zyrtarė amerikanė thonė se nuk ka tė dhėna tė ketė qenė pasojė e ndonjė veprimi terrorist, por ende nuk kanė dhėnė ndonjė shpjegim zyrtar.
 
Shtėpitė dhe bizneset ishin pa rrymė elektrike edhe sot nė shtetin e Miēiganit, ku shėrbimi u ndėrpre pėr mbi 12 milionė banorė. Guvernatorja e Miēiganit tha se shėrbimi i plotė elektrik mund tė mos kthehet deri nė fund tė javės.
 
Nė shtetin e Ohajos, zyrtarėt thanė se furnizimi me rrymė ka rifilluar nė pjesėn mė tė madhe tė zonave. Mirėpo, autoritetet paralajmėruan banorėt se edhe rezervat e ujit tė pijshėm janė prekur nga ndėrprerja e elektricitetit.
    
Rryma filloi tė kthehet gradualisht sot nė mėngjes nė qytetin e Nju Jorkut. Kryetari i bashkisė sė qytetit, Majkėll Blumberg, tha se nuk ka pasur viktima nga ndėrprerja e rrymės dhe vlerėsoi lart pėrpjekjet e policisė dhe tė punonjėsve tė emergjencės.
 
Nė provincėn kanadeze tė Ontarios, shėrbimi elektrik ėshtė kthyer sot nė shumė zona, ndėrkohė qė zyrtarėt punojnė pėr rifillimin e funksionimit normal tė rrjetit elektrik.
 
Presidenti Bush tha se ndėrprerja e rrymės elektrike vė nė pah nevojėn pėr modernizimin e rrjetit tė vjetėruar elektrik tė vendit. Presidenti Bush tha se mund tė duhet njė kohė e gjatė pėr tė gjetur shkakun e difektit nė njė pjesė kaq tė madhe tė rrjetit elektrik. Por, kur tė bėhet kjo gjė, theksoi ai, zyrtarėt do tė punojnė pėr zgjidhjen e problemit.
 
“Kjo ishte si thirrje pėr tė gjetur problemin. Kam qenė i shqetėsuar, tha presidenti, se infrastruktura jonė ėshtė tepėr e vjetėruar dhe mendoj se ajo qė ndodhi dje vė nė pah nevojėn pėr modernizimin e rrjetit elektrik”.
 
Presidenti Bush tha se ndėrprerjet e furnizimit me rrymė elektrike janė njė rast i volitshėm pėr tė gjetur problemet nė sistemin amerikan tė shpėrndarjes sė elektricitetit dhe pėr tė gjetur rrugėt pėr ndreqjen e tyre. Ai kėrkon qė tė merren masa me qėllim qė kur tė ndodhin ndėrprerje tė tilla, tė preket njė numėr mė i vogėl njerėzish.
 
Presidenti Bush tha se zyrtarė federalė po punojnė me zyrtarė shtetėrorė dhe vendorė pėr mbėshtetjen e pėrpjekjeve pėr kthimin e shėrbimit tė plotė elektrik.
 
Presidenti tha se ėshtė i kėnaqur me mėnyrėn se si ėshtė pėrballur gjendja deri tani dhe shtoi se nuk mendon qė reagimi do tė kishte qenė mė i mirė para sulmeve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001. Shumė pėrmirėsime nė gatishmėrinė pėr raste emergjente janė bėrė pas sulmeve, pėrfshirė modernizimin e sistemit tė komunikimit midis zyrtarėve vendorė, shtetėrorė dhe atyre federalė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.