15.08.2003 - Trepca.net

Departamenti amerikan i Shtetit dėnon vrasjen nė Gorazhdec


15 gusht, 2003  / “Zėri i Amerikės”

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Tom Casey, dėnoi vrasjen para dy ditėsh tė dy tė rinjve serbė dhe plagosjen e katėr tė tjerėve nė Kosovėn Perėndimore.

Nė njė deklaratė, zėdhėnėsi thotė se ata qė kryen kėtė krim kundėr tė rinjve tė pafajshėm janė armiq tė paqes nė Kosovė dhe kėrcėnim ndaj asaj qė Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndėrkombėtar po pėrpiqen tė arrijnė atje. Duke vėnė nė shėnjestėr tė rinjtė dhe aftėsitė e tyre pėr tė ndėrtuar njė Kosovė mė tė mirė, pa dhunėn e sė kaluarės, ata sulmuan vetė tė ardhmen e Kosovės, thuhet nė deklaratė.

Qeveria e Shteteve tė Bashkuara, thotė zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, u shpreh simpatitė mė tė thella familjeve tė viktimave dhe komuniteteve tė tyre qė sot mbajnė zi pėr humbjen e tyre.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.