15.08.2003 - Trepca.net

Reagim i Shoqatės “Bashkimi pėr Kuvendin Gjithshqiptar” me seli nė Tiranė pėr deklaratat e unionit Serbi – Mali i Zi

Projekt – kushtetuta e re e Unionit Serbi – mali i zi ĖshtĖ shpallja e ligjit  te luftĖs nga ana e serbisĖ me kombin shqiptar


Tiranė, 14 gusht 2003
 
U bėjmė thirrje shqiptarėve kudo qė janė tė dėshmojmė pėrgjegjshmėri tė larte kombėtare, tė bashkohemi e tė mbrojmė me dinjitet trojet shqiptare nga agresioni serb. Diplomacia, tė gjithė faktorėt politik e jopolitik dhe tė gjithė intelektualėt shqiptar duhet tė jenė aktive dhe me pranė botės demokratike  pėr t’i thėnė ndal rrezikut tė destabilizimit tė rajonit nga qėndrimet e nacionalizmave ekstreme.
 
Deklarata e Unionit Serbi – Mali i Zi qė pėrfshin Kosovėn nė preambulen e kushtetutės sė re si pjesė tė unionit Serbi – Mali i Zi ėshtė nė fakt shpallja e ligjit tė luftės nga ana e Serbisė pėr gjithė kombin shqiptar.
 
Kjo deklaratė ėshtė sfidė e hapur dhe provokacion i rėndė qė i behet stabilitetit tė rajonit tė Ballkanit dhe mė gjėrė. Me anė tė kėsaj deklarate Serbia dėshmon edhe njė herė qė ėshtė faktor destabiliteti nė rajon dhe se atje, nė linjė shteterore, nė mėnyrė sistematike, promovohet nacionalizmi primitiv.
 
Sfida e hapur qė i bėhet NATO-s pėr luftėn e drejtė qė bėri pėr shpėtimin  e popullit tė Kosovės nga barbaria dhe genocidi serb dhe sfida qė u bėhet vendimeve tė institucioneve ndėrkombėtare nga ana e Serbisė e bėjnė urgjente njohjen nga komuniteti ndėrkombėtar tė Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Pavarėsia e Kosovės do kete ndikim tė menjėhershėm dhe tė rėndėsishėm nė stabilitetin e rajonit dhe do tė mundėsojė kthimin e tė shpėrngulurve nė Kosovė e njėkohėsisht njė jetesė nė paqe dhe harmoni tė tė gjitha etnive.
 
Tiranė 14 Gusht 2003.
 
Pėr shoqatėn  “Bashkimi pėr Kuvendin Gjithshqiptar”
 
Kryetari:  Prof. As.Dr. Ibrahim Milushi

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.