14.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte 14 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Rugova, Daci e Rexhepi u takuan me shefin e ri tė UNMIK-ut, Holkeri

 • Deklaratė e pėrbashkėt e tre udhėheqėsve mė tė lartė tė Kosovės pėr politikėn aktuale tė Beogradit ndaj Kosovės

 • Mbrėmė kanė ndodhur dy shpėrthime nė Prizren dhe nė Mitrovicė

 • Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės dėnojnė fuqishėm sulmin e djeshėm nė komunėn e Pejės

 • Administratori i ri i Pejės tha se nuk duhet nxituar me prejudikimin e ngjarjes nė Gorazhdec

 • Pėr LDK-nė pėrfshirja e Kosovės nė kushtetutėn e SMZ ėshtė provokim i rėndė kushtetues

 • Kryesia e LDK-sė dėnon ashpėr aktin kriminal nė Gorazhdec tė Pejės

 • Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė dėnon vrasjen e dy serbėve nė Gorazhdec

 • Solana:"Kosova-prioritet kryesor i BE-sė"

 • Tirana dėnon ashpėr aktin kriminal nė Gorazhdec tė Pejės

 • Ėshtė vrarė njė udhėheqės lokal i lėvizjes radikale Xhihadi islamik

 • Nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė qytetin spanjoll nė Sevile, tre vetė kanė humbur jetėn

 • Nga shpėrthimi i njė autobusi nė Indi kanė humbur jetėn 6 udhėtarė

 • Persona tė armatosur kanė vrarė 2 punėtorė ndihmės dhe kanė plagosur 3 tė tjerė nė jė sulm nė Afganistan

 • Rreth 3.000 veta kanė vdekur nė mbarė Francėn si rrjedhojė e temperaturave abnormalisht tė larta

 • Mbi 60 persona kanė humbur jetėn gjatė 24 orėve tė gjakderdhjes nė Afganistan

 • Ushtarėt amerikanė vrasin gjatė protestave nė Bagdad njė irakian

 • Nė Ēeēeni vriten pesė dhe plagosen tre ushtarė rusė


 
Rugova, Daci e Rexhepi u takuan me shefin e ri tė UNMIK-ut, Holkeri
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 - Kryeadministratori i ri i Kosovės Hari Holkeri ėshtė takuar sot me tre udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės - Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe Kryeministrin Bajram Rexhepi.

I pari nga udhėheqėsit e Kosovės me shefin e ri tė UNMIK-ut u takua Presidenti Rugova, i cili pas takimit tha se Holkerin e kishte njoftuar me progresin e arritur nė Kosovė gjatė katėr viteve tė kaluara tė pasluftės dhe me objektivat e institucioneve tė Kosovės, siē ėshtė zhvillimi ekonomik, privatizimi qė tashmė ka filluar, integrimi i grupeve etnike etj.

Duke e vlerėsuar gjendjen e sigurisė nė pėrgjithėsi se ėshtė mė e mirė, Presidenti Rugova dėnoi ashpėr vrasjen e dy serbėve afėr Pejės dhe kėrkoi qė autorėt e sulmeve tė tilla, qė janė kundėr Kosovės e kundėr imazhit tė saj, tė dalin para drejtėsiė dhe tė dėnohen.

Ndėrkaq kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci, pas takimit me zotin Holkeri u shpreh se ėshtė optimist dhe ishte i impresionuar me premtimet e Holkerit.

"Unė jam i impresionuar me premtimet qė zoti Holkeri i tha se nė tė nuk do tė tė ndikojė diēka jashtė obligimit tė tij dhe se do tė ketė gjumė tė qetė sepse do ta ndiejė veten si qytetar i Prishtinės dhe unė i dėshirova atė me kėnaqėsi tė veēantė", tha zoti Daci.

Pas takimit me Holkerin, Kryeministri Rexhepi u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė bashkėpunojnė me organet e ndjekjes nė mėnyrė qė aktorėt e dhunės nė Kosovė tė sillen para drejtėsiė dhe qė tė krijohet njė ambient e sigurt pėr jetė, sepse vetėm ajo krijon njė perspektivė pėr Kosovėn.
 
Sipas Rexhepit nė kėtė takim bashkėbiseduesit kanė rėnė dakord qė edhe gjyqi edhe policia ta rrisin efikastitetin e vet, por edhe subjektet politike tė ndihmojnė pėr krijimin e njė ambienti mė tė sigurt pėr jetė nė Kosovė, tha ai.

Kryeministri u shpreh se me shefin e ri tė UNMIK_ut do tė bashkėpunojė shumė ngushtė, sepse ai ka qenė kryemnistėr i Finlandės dhe do t'i kuptojė mė mirė problemet reale tė Kosovės.

Shefi i ri i UNMIK-ut pėr kėto takime do tė flasė para gazetarėve nė orėt e pasdite.
 
 
Deklaratė e pėrbashkėt e tre udhėheqėsve mė tė lartė tė Kosovės pėr politikėn aktuale tė Beogradit ndaj Kosovės
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 - Udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės – Presidenti, Kryeministri dhe Kryetari i Kuvendit – raifirmojnė pėrcaktimin e institucioneve dhe tė popullit tė Kosovės pėr tė vazhduar me intensitet tė shtuar progresin e Kosovės, nė bashkėpunim tė ngushtė me faktorėt relevantė nė bashkėsinė ndėrkombėtare, thuhet nė njė deklatratė tė pėrbashkėt tė lėshuar dje pasdite.

Udhėheqėsit poashtu rikonfirmojnė pėrcaktimin pėr njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike, nė paqe me tė gjithė fqinjtė, nė pėrputhje me vullnetin e popullit tė Kosovės.
 
Askush nuk duhet tė ketė dyshim se institucionet e Kosovės janė tė vendosura qė tė krijojnė njė shtet, qė do ta mbėshtesė tė ardhmen e vet mbi vlerat mė tė larta tė demokracisė, duke respektuar plotėsisht tė drejtat e tė gjitha grupeve etnike dhe vlerat universale tė njeriut.

"Me indinjatė dhe neveri po e pėrcjellim fushatėn e egėr tė Beogradit, e cila ditėve tė fundit ka arritur kulmin me bėrjen publike tė njė politike nė thelb provokuese dhe destabilizuese pėr Kosovėn dhe pėr gjithė rajonin”, theksojnė Presidenti Ibrahim Rugova, Kryeministri Bajram Rexhepi dhe Kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci.

Udhėheqėsit e Kosovės i bėjnė thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare, nė rend tė parė Unionit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, qė tė ndėrmarrin hapa tė nevojshėm pėr tė ndėrprerė kėtė fushatė tė Beogradit, e cila bie ndesh me tė gjitha pėrpjekjet pėr stabilitet nė rajonin e Evropės Juglindore.
 
Kjo fushatė bie ndesh edhe me angazhimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė krijuar paqe tė qėndrueshme nė Kosovė dhe nė rajon, pėrfundon deklarata e pėrbahskėt e tre udhėheqėsve mė tė lartė tė Kosovės.
 
 
Mbrėmė kanė ndodhur dy shpėrthime nė Prizren dhe nė Mitrovicė
 
Prizren/Mitrovicė, 14 gusht 2003 - Pak pas orės 2:00, mbrėmė ka shpėrthyer njė bombė e hedhur nė komandėn rajonale tė policisė nė Prizren. Zėdhėnsi i UNMIK-ut, Andrea Anjeli tha se shpėrthimi nuk ka shkaktuar viktima, por dy vetura janė dėmtuar lehtė.

Ndėrkaq njė shpėrthim tjetėr ka ndodhur para mesnatės nė periferi tė Mitrovicės. Mekanizmi me eksploziv ka shpėrthyer nė njė shtėpi nė ndėrtim e sipėr nė lagjen "Bosnja e vogėl", e cili mė parė ka qenė e banuar nga boshnjakė dhe shqiptarė. As ky shpėrthim nuk ka patur viktima as tė lėnduar.
 
 
Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės dėnojnė fuqishėm sulmin e djeshėm nė komunėn e Pejės
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 - Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės kanė dėnuar ashpėr vrasjen e djeshme tė tė dy serbėve dhe plagosjen e disa tė tjerėve nė Gorazhdec afėr Pejės.

"Aktet e tilla tė dhunės vrasin edhe tė ardhmen e Kosovės", thuhet nė njė komunikatė tė Qeverisė sė Kosovės, e cila dėnon ashpė sulmin mbi tė rinjtė serbė.

Gjithashtu edhe Kuvendi i Kosovės pėmes njė komunikate, ka dėnuar aktin e vrasjes dhe plagosjes sė disa fėmijėve tė nacionalitetit serb nė afėrsi tė fshatit Gorazhdec.

Ndėrkaq edhe nė njė deklaratė tė KFOR-i ėshtė dėnuar akti brutal nė Gorazhdec tė Pejės.
 
 
Administratori i ri i Pejės tha se nuk duhet nxituar me prejudikimin e ngjarjes nė Gorazhdec
 
Pejė, 14 gusht 2003 - Administratori i ri ndėrkombėtar i Pejės Entoni Tomson, pasi dėnoi vrasjen e djeshme nė Gorazhdec tė Pejės, tha se nuk duhet nxituar me prejudikimin e ngjarjes, por duhet zbuluar aktorėt e kėsaj ngjarjeje tragjike, duke kėrkuar njėherit angazhimin e tė gjithėve pėr zbardhjen e rastit dhe krijimin e klimės qė minoritetet tė ndiehen tė sigurt nė Kosovė.
 
Ai tha se kjo ngjarje ka reflektim negativ jo vetėm pėr komunėn e Pejės, por edhe pėr tėrė Kosovėn dhe besimin qė ky tė jetė rasti i fundit.

Edhe kryetari i komunės sė Pejės Ali Lajēi dėnoi ēdo dhunė dhe faktorėt qė shkaktojnė atė, duke pėrfshirė kėtu edhe propagandėn e qeverisė serbe e cila me veprimet e saja po tenton ta destabilizojė Kosovėn. Lajēi kėrkoi pėrgjegjėsi dhe efikasitet mė tė madh nga tė gjithė pėr zbulimin e autorėve tė krimeve.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut nė Pejė Deni Lem tha se nė bazė tė hetimeve tė para tė policisė ėshtė konstatuar se zjarri kundėr njė grupi tė rinjsh serbė ėshtė hapur nga njė pyll nga persona tė panjohur.
 
Me atė rast dy vetė janė vrarė dhe katėr janė plagosur. Dy nga tė plagosurit rėndė me njė helikopter tė KFOR-it janė transferuar nė njė spital jashtė Pejės dhe gjendja e tyre ėshtė stabile.
 
 
Pėr LDK-nė pėrfshirja e Kosovės nė kushtetutėn e SMZ ėshtė provokim i rėndė kushtetues
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 - Pėrfshirja e Kosovės nė kushtetutėn e Serbisė dhe Malit tė Zi, ėshtė provokim i rėndė kushtetues dhe atakt i drejtpėrdrejtė kundėr institucioneve tė Kosovės dhe atyre ndėrkombėtare.
Pėr LDK-nė, njė veprim i tillė ėshtė tejet tendencioz dhe me pasoja tė rėnda pėr stabilitetin nė vend dhe rajon, tha Lulzim Zeneli, zėdhėnės i LDK-sė.

Sipas zotit Zeneli, kėto veprime kanė pėr qėllim tė minojnė progresin e arritur nė vend dhe zhvillimin e proceseve nė Kosove dhe mė gjerė.

"Njė akt i tillė do tė thotė kthim nė tė kaluaren. Nė tė njėjtėn kohė, kėrkojmė nga Bashkimi Evropian, OKB-ja dhe SHBA qė tė ndėrmarrin masa energjike nė parandalimin e kėtyre provokimeve, qė fatkeqėsisht po riciklohen varėsisht prej kohės dhe rrethanave", thotė Zeneli.

"Opinioni vendas dhe ndėrkombėtar pėrditė e mė shumė e ka tė qartė se Kosova tashmė ka hyrė nė njė proces tė pandalshėm dhe tė pakthyeshėm tė pavarėsimit dhe tė integrimit tė saj nė Bashkimin Evropian dhe strukturat tjera evro-atlantike.
 
Me kėtė rast LDK-ja i bėn thirrje faktorit ndėrkombėtar pėr pėrshpejtimin e procesit tė njohjes formale tė procesit tė pavarėsisė sė Kosovės, zgjidhje e vetme dhe kusht pėr paqe, stabilitet dhe zhvillim normal tė proceseve integruese nė kėtė pjesė tė Evropės dhe botės", u shpreh Lulzim Zeneli, zėdhėnės i LDK-sė.
 
 
Kryesia e LDK-sė dėnon ashpėr aktin kriminal nė Gorazhdec tė Pejės
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 - Kryesia e LDK-sė nėprėmjet njė komunikate dėnon ashpėr aktin e djeshėm kriminal nė Gorazhdec tė Pejės, ku humbėn jetėn dy tė rinj dhe u plagosėn katėr tė tjerė. Padyshim se aktet e tilla janė tė drejtuar kundėr qytetarėvė tė Kosovės, kundėr Kosovės dhe tė ardhmes sė saj, kundėr progresit dhe stabilitetit nė Kosovė, thuhet nė kėtė komunikatė.

"Me kėtė rast kėrkojmė nga organet kompetente, organet e hetuesisė, nga SHPK-ja, Policia e UNMIK-ut etj. qė tė marrin masa adekuate nė zbardhjen sa mė tė shpejtė tė rastit", thuhet nė komunikatėn e Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė dėnon vrasjen e dy serbėve nė Gorazhdec
 
Prishtinė, 14 gusht 2003 – "Nuk ka fjalė qė mund ta shpreh neverinė qė e ndiejmė pėr sulmin dhe vrasjet e sotme tė tė rinjve tė pafajshėm nė Gorazhdec", ėshtė shprehur zonja Marsi Ris, shefe e misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė.
 
"Ėshtė e pabesueshme qė dikush ka mundur tė gjuajė qėllimshėm mbi njė grup tė tė rinjve qė po laheshin nė afėrsi tė shtėpive tė tyre nė njė ditė me vapė. Asgjė, absolutisht asgjė dhe nė asnjė mėnyrė nuk mund tė arsyetojė vrasjet dhe tentimvrasjet e tė tė rinjve tė pafajshėm", deklaroi zonja Ris duke folur nga Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė.

"Ēdokush qė ka ēfarėdo njohuri lidhur me kėto krime i ka borxh popullit tė Kosovės qė t'i ndihmojė policisė pėr ta prurė kėtė kriminel apo kėta kriminelė para drejtėsisė. Ne bashkėndjejmė dhimbjen me familjet dhe tė dashurit e kėtyre tė rinjve, viktima tė pafajshme.
 
Ēdo njeri, e sidomos ēdo prind nė Kosovė e ndien dhembjen e prindėve tė kėtyre tė rinjve", pėrfundon deklataratėne saj zonja Ris.
 
 
Solana:"Kosova-prioritet kryesor i BE-sė"
 
Bruksel, 14 gusht 2003 - Shefi i diplomacisė sė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Havier Solana ka bėrė thirrje pėr bashkėpunim me shefin e ri tė UNMIK-ut Hari Holkerin, duke theksuar rėndėsinė e rezolutės 1244 pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

"Zbatimi i plotė i rezolutės 1244 tė Kombeve tė Bashkuara mbetet gurthemel nė angazhimin e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė", thuhet nė komunikatėn nga zyra e Solanės me rastin e ardhjes sė Holkerit nė Kosovė.

"U bėj thirrje tė gjitha palėve tė interesuara pėr bashkėpunim konstruktiv me tė dėrguarin e ri pėr zbatimin e plotė tė rezolutės 1244", thotė Solana, duke shtuar se Kosova mbetet prioriteti kryesor i Bashkimit Evropian dhe "pjesė integrale e perspektivės sė Ballkanit Perėndimor".
 
Solana gjithashtu u bėn thirrje tė gjitha palėve nė Kosovė dhe rajon tė pėrmbahen nga hapat e njėanshėm, qė do ta rrezikonin qėllimin, i cili ėshtė ndėrtimi i Kosovės stabile, shumė etnike dhe demokratike.

Sipas tij, baza pėr ardhmėrinė e statusit tė Kosovės ėshtė rezoluta 1244, ndėrsa "aktet e njėanshme nuk kanė rėndėsi".

"Gjithashtu dėshiroj t'u bėj thirrje tė gjitha palėve tė pėrqėndrohen nė zbatimin e politikės standardet para statusit, dhe tė pėrkujtohen pėr rėndėsinė qė ia kushtojmė fillimit sa mė tė shpejtė tė dialogut tė drejtpėrdrejtė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mbi ēėshtjet praktike tė interesit tė ndėrsjellė", thuhet nė kėtė komunikatė tė Havier Solanės.
 
 
Tirana dėnon ashpėr aktin kriminal nė Gorazhdec tė Pejės
 
Tiranė, 14 gusht 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme pėrmes njė komunikate dėnon ashpėr aktin kriminal tė ndodhur dje nė afėrsi tė Gorazhdecit (Pejė), nė Kosovė, ku, si pasojė e tė shtėnave me armė zjarri nga persona tė paidentifikuar, gjetėn vdekjen dy tė rinj serbė dhe u plagosėn pesė tė tjerė.

Nė kėtė komunikatė thuhet se ky ėshtė njė krim monstruoz dhe veprim i dhunshėm i kryer nga individė tė caktuar apo grupe kriminale, tė cilėt synonjnė tė minojnė procesin e vėshtirė tė vendosjes sė sigurisė dhe stabilitetit, si dhe krijimin e klimės sė besimit mes tė gjitha etnive qė jetojnė nė Kosovė.

"Ne mbėshtesim organet kompetente tė UNMIK-ut, si dhe autoritetet vendore pėr zbulimin dhe dėnimin e autorėve tė kėtij akti kriminal", thekson Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrsiė.
 
 
 
Ėshtė vrarė njė udhėheqės lokal i lėvizjes radikale Xhihadi islamik
 
Xhenin, 14 gusht 2003 - Udhėheqėsi lokal i lėvizjes radikale Xhihadi islamik Mohamed Sider ėshtė vrarė nė njė sulm tė ushtrisė izraelite nė njė ndėrtesė nė Hebron nė Bregun Perėndimor.

Pėrfaqėsuesi i Xhihadit islamik nė Bregun Perėndimor ka konfirmuar vrasjen e Siderit dhe ka paralajmėruar Izraelin se me jetėn e ushtarėve tė vet dhe tė kolonistėve ēifutė do tė paguajė ēmimin kėtė pėr kėtė vrasje.
 
 
Nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė qytetin spanjoll nė Sevile, tre vetė kanė humbur jetėn
 
Madrid, 14 gusht 2003 - Nė njė shpėrthim tė fuqishėm i cili shkatėrroi njė ndėrtesė katėrkatėshe nė qytetin spanjoll nė Sevile, tre vetė kanė humbur jetėn, ndėrkaq mbi 20 tė tjerė janė lėnduar, kanė konfirmuar autoritetet lokale.
 
Shpėrthimi ka ndodhur nė agim dhe me qėllim ėshtė shkaktuar, i ka thėnė Rojterit pėrfaqėsuesi i qeverisė rajonale. Tanė pėr tani nuk ka hollėsi pėr personin, i cili duke shfrytėzuar gazin dhe benzinėn ka shkaktuar shpėrthimin, dhe cilėt janė motivet e tij.
 
 
Nga shpėrthimi i njė autobusi nė Indi kanė humbur jetėn 6 udhėtarė
 
Guajati, Indi, 14 gusht 2003 - Kryengritės tė dyshimtė seperatistė e kanė hedhur nė erė njė autobus nė njė autostradė kryesore nė verilindje tė Indisė dhe kėshtu kanė vrarė 6 udhėtarė, kurse janė plagosur edhe 15 tė tjerė, njofton AP. Hetuesit kanė thėnė se sulmuesit kanė planifikuar shpėrthimin e bombės mbi njė urė nė shtetin Manipur.
 
Shpėrthimi ka ndodhur vetėm njė ditė para kremtes sė pavarėsisė sė Indisė. Pėr kėtė shpėrdhim, ende s’e ka marrė pėrgjegjėsinė asnjė grup, por zyrtatarėt vendorė kanė thėnė se ky ėshtė akt i kryengritėsve seperatistė.
 
 
Persona tė armatosur kanė vrarė 2 punėtorė ndihmės dhe kanė plagosur 3 tė tjerė nė jė sulm nė Afganistan
 
Kabul, 14 gusht 2003 – Dy punėtorė afganė ndihmės janė vrarė sdhe tre tė tjerė janė plagosur kur persona tė panjohur tė armatosur e kanė sulmuar autokolonėn e tyre nė Afganistanin jugperendimor, kanė bėrė tė ditur sot (e enjte) zyrtarėt vendorė, njofton AP.
 
Sulmi mbi punėtorėt e Gjysmėhėnės afgane tė islamit ėshtė pjesė e valės sė djeshme tė dhunės, qė ishte ndėr ditėt mė tė pėrgjakshme nė Afganistan qė kur ėshtė pėrmbysur regjimi taliban.
 
 
Rreth 3.000 veta kanė vdekur nė mbarė Francėn si rrjedhojė e temperaturave abnormalisht tė larta
 
Paris, 14 gusht 2003 – Rreth tremijė veta kanė vdekur nė mbarė Francėn si rrjedhojė e drejtėpėrdrejtė apo e tėrthortė e temperaturave abnormalisht tė larta, qė po mbretėrojnė tash dy javė nė mbarė vendin, ka deklaruar sot (e enjte) ministria franceze e shėndetėsisė, njofton AP.
 
Ky ėshtė vlerėsimi i parė zyrtar francez lidhur me vdekjet nga tė nxehtit e madh, qė po merr tash sa kohė.
 
 
Mbi 60 persona kanė humbur jetėn gjatė 24 orėve tė gjakderdhjes nė Afganistan
 
Kabul, 14 gusht 2003 - Mbi 60 persona kanė humbur jetėn gjatė 24 orėve tė gjakderdhjes nė Afganistan, qė ndryshe ėshtė numri mė i madh i tė vdekurve nė atė vend nė njė ditė pas njė kohe tė gjatė.

15 njerėz janė vrarė nė shpėrthimin e bombės nė njė kamionetė nė provincėn jugore nė Helmandė.
21 luftėtarė, me siguri talibanė, si dhe ushtarėt e qeverisė nė Kabul janė vrarė nė pėrleshjet nė povincėn Host nė lindje tė vendit.
 
Zyrtarėt njoftojnė se tė paktėn 25 persona janė vrarė nė luftimet ndėrmjet fraksineve nė krahinėn Uruzgan nė pjesėn qendrore tė Afganistanit.
 
Sipas BBC-sė, nė Kabul theksohet se shumnica e vrasjeve u mvishen rigrupimit tė talibanėve nė jug dhe nė lindje tė vendit, ndėrkaq njė pjesė e dhunės shpjegohet me rivalitetin e fraksioneve tė ndryshme nė momentin kur presidenti Hamid Karzai po pėrpiqet qė autoritetetin e tij t'ua imponojė sundimtarėve tė luftės.
 
 
Ushtarėt amerikanė vrasin gjatė protestave nė Bagdad njė irakian
 
Bagdad, 14 gusht 2003 - Nė kryeqytetin irakian ushtarėt amerikanė vranė njė dhe plagosėn katėr protestuesė tjerė. Siē njoftoi njė zėdhėnės i ushtrisė rasti ka ndodhur kur nga njė grup prej rreth 3000 demonstruesish irakian u hodh njė granatė dore nė drejtim tė ushtarėve amerikanė.
 
Dėshmitarė okularė nga ana tjetėr njoftojnė se nė vendin e ngjarjes janė zhvilluar pėrleshje tė dhunshme kur ushtarėt amerikanė nga njė helikopter larguan njė flamur tė shiitėve prej njė kulle telekomunikative.
 
Ndėrkohė ushtarėt amerikanėt ishin sėrish nė shėnjestėr tė sulmeve nė Irak. Si pasojė e sulmeve nė afėrsi tė Bagdatit dhe Tikritit dje u vranė dy ushtarė amerikanė.
 
 
Nė Ēeēeni vriten pesė dhe plagosen tre ushtarė rusė
 
Moskė, 14 gusht 2003 - Si pasojė e njė shpėrthimi nė njė kamion ushtarak nė Ēeēeni jetėn kanė humbur tė paktėn pesė dhe janė plagosur tre ushtarė rus.
 
Shpėrthimi ka ndodhur nė rajonin kodrinor Vedeno, nė juglindje tė kryeqytetit Grozni, njofton agjencia ruse e lajmeve Interfaks e cila thirret nė burime tė ushtrisė

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.