13.08.2003 - Trepca.net

Prokurori i Pėrgjithshėm Sollaku: njė nga sfidat kryesore nė Shqipėri lufta kundėr pastrimit tė parave


   

13 gusht 2003 / Elez Biberaj / “Zėri i Amerikės”

Prokurori i Pėrgjithshėm i Shqipėrisė Theodhori Sollaku ndodhet nė Washington ku po merr pjesė nė konferencėn vjetore tė Shoqatės Ndėrkombėtare tė Prokurorėve. Njė nga temat kryesore tė takimit kėtė vit ėshtė lufta kundėr terrorizmit. Shqipėria ėshtė njė nga vendet qė ka bashkėpunuar ngushtė nė luftėn globale kundėr terrorizmit dhe njė numėr ekstremistėsh myslimanė tė dyshuar pėr lidhje me rrjetet terroriste janė ekstraduar nė vende tė tjera. Por Shqipėria ndeshet me probleme serioze nė planin e brendshėm, pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin, qė sipas kritikėve kanė marrė pėrmasa tė mėdha. Sa i vendosur dhe i aftė ėshtė vendi pėr t’i luftuar kėto probleme? A janė bėrė rrjetet kriminale tepėr tė forta dhe tė organizuara pėr shtetin? Rreth kėtyre shqetėsimeve, Zėri i Amerikės i mori njė intervistė Prokurorit tė Pėrgjithshėm Theodhori Sollaku.

Zėri i Amerikės: Zoti Sollaku, njė grup kriminal qė ėshtė marrė me trafikun njerėzor u dėnua tė martėn nė Belgjikė. A ka patur ndonjė rol pala shqiptare nė kapjen dhe dėnimin e kėtij grupi?

Theodhori Sollaku: Jam nė dijeni tė investigimeve qė ka bėrė pala belge lidhur me kėtė rast. Ai ėshtė njė hetim qė ėshtė shtrirė nė kohė dhe natyrisht edhe prokuroria shqiptare, nė zbatim tė detyrimeve qė rrjedhin nga Konventa Evropiane pėr Ndihmė tė Ndėrsjelltė Juridike, ka bashkėpunuar me autoritetet belge pėr tė analizuar dhe pėr tė hetuar nė mėnyrė objektive rastin qė ju pėrmendėt. Hollėsi, nuk di sepse ēėshtjet kryesore janė hetuar nė Belgjikė, por ēfarė ėshtė kėrkuar nga autoritetet belge, ne kemi qenė tė gatshėm pėr t’ua vėnė nė dispozicion me qėllim qė rrjetet kriminale, kudo qė ato e ushtrojnė veprimtarinė e tyre, tė ndėshkohen si nė Shqipėri, ashtu edhe jashtė Shqipėrisė.

Zėri i Amerikės: Pala belge thotė se ky grup kriminelėsh shqiptarė ka patur pėrfitime shumė tė mėdha, disa dhjetra miliona dollarė dhe disa nga kėto fonde janė investuar nė ekonominė shqiptare. Ēfarė masash mund tė marrė prokuroria pėr ta zgjidhur kėtė problem, pėr ta zbardhur kėtė problem?

Theodhori Sollaku: Ne operojmė mbi bazėn e marrėveshjeve ndėrkombėtare, tė ratifikuara nga shteti shqiptar, tė cilat janė pjesė pėrbėrėse e legjislacionit tė brendshėm. Mbasi vendimi i gjykatės belge tė marrė formė tė prerė, atėherė pala belge ka detyrimin pėr tė na vėnė nė dispozicion gjithēka qė ata pretendojnė se ėshtė kriminale. Nga ana jonė ne do tė zbtaojmė tė gjitha detyrimet qė rrjedhin nga kėto konventa dhe nga legjislacioni i brendshėm, deri nė sekuestrimin e pasurive tė personave pėr tė cilėt provohet qė kėto pasuri kanė ardhur nga veprimtari kriminale. Kjo ėshtė e padiskutueshme dhe nuk ka asnjė moment pėr t’u diskutuar.

Zėri i Amerikės: Zoti Sollaku, a mund tė merremi pak me konferencėn ku po merrni pjesė ju kėtu nė Washington? Cilat janė pėrshtypjet tuaja nga ajo konferencė dhe ēfarė roli po luan Shqipėria?

Theodhori Sollaku: Nė krye tė njė delegacioni tė Prokurorisė Shqiptare, jam kėtu prej disa ditėsh nė Kongresin e Tetė tė Shoqatės Ndėrkombėtare tė Prokurorėve. Ēėshtja ėshtė shumė interesante dhe me interes pėr tė gjitha vendet: terrorizmi, njė sfidė qė duhet pėrballuar nga tė gjitha vendet, tė cilat preken direkt apo indirekt nga ky rrezik i madh pėr njerėzimin. Kemi diskutuar dhe kemi dhėnė eksperiencėn tonė dhe kontributin tonė nė luftė kundėr fenomenit tė terrorizmit. Duhet patur parasysh, qė me tė drejtė u ngrit nė konferencė, se nuk duhet t’i mėshojmė vetėm momentit kur veprimet terroriste duken, por duhet tė merremi qė me fillesat e saj, siē janė krimi i organizuar, trafiqet, falsifikimi i pasaportave, i vizave dhe i njė sėrė veprash tė tjera, qė direkt ose indirekt, i shėrbejnė rrjeteve terroriste.

Zėri i Amerikės: Nė njė raport qė keni paraqitur nė parlamentin shqiptar para disa kohėsh, ju me sa mbaj mend, keni thėnė se krimi i organizuar po sfidon shtetin. Sa e shtrirė ėshtė lidhja e krimit tė organizuar me politikėn, me ekonominė shqiptare?

Theodhori Sollaku:Duhet sqaruar njė moment kėtu, qė Shqipėria nuk ėshtė “delja e zezė” e Ballkani, apo e Evropės Juglindore. Gjatė kėtyre dy ditėve unė pata njė axhendė shumė tė ngjeshur takimesh, si nė Departamentin e Shtetit, ashtu edhe atė tė Drejtėsisė. Tė dyja palėt konfirmuan arritjet qė po bėn Shqipėria nė kėtė drejtim. Bile shumė zyrtarė tė lartė mė konfirmuan se shumė gjėra qė ne i pėrmendim, i themi, sepse duam qė Shqipėria nga vendi i dytė, ku ėshtė nė listėn e vendeve, tė renditet nė vendin e parė. Dhe janė njė sėrė hapash qė qeveria shqiptare, zyra e Prokurorit tė Pėrgjithshėm, duhet tė ndėrmarrė pėr tė arritur kėtė qėllim. Pėrvoja pozitive arritur gjatė kėtyre viteve, u konfirmua edhe nė finalizimin e kėtyre takimeve qė u zhvillua dje me delegacionin e Departamentit tė Drejtėsisė, tė kryesuar nga numri 1 i ndjekjes penale nė Amerikės, zoti Kristofer Rei, nė tė cilėn u vunė nė dukje arritjet qė ne kemi zhvilluar, sidomos kėto dy vitet e fundit, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve. Eshtė fakt qė sot trafikėt nga deti pothuajse kanė vajtur nė nivelin zero. Ka probleme tė penetrimit, nėpėrmjet vizave qė merren nėpėr ambasadat e huaja, ēka del detyrė e autoriteteve shtetėrore, policore pėr njė kontroll mė tė mirė tė kufijve, me qėllim qė raste si ai qė pėrmendėt i Belgjikės, nė tė ardhmen tė minimizohen.

Zėri i Amerikės: Zoti Sollaku, cilat janė sfidat kryesore pėr zyrėn tuaj?

Theodhori Sollaku: Sfidat kryesore qė pėrballet Zyra e Prokurorisė sė Pėrgjithshme dhe shteti shqiptar nė tėrėsi, janė ato qė pėrmendėt: lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar nė formėn e trafiqeve tė qenieve njerėzore dhe narkotikėve. Siē e pėrmenda pėr dy vjet Shqipėria ka vėnė nė bankėn e tė akuzuarve shumė persona qė kryejnė veprimtari kriminale tė kėsaj natyre, tė cilat ne i vlerėsojmė qė janė tė rrezikshme dhe duhen ndėshkuar qė nė hapat e para tė tyre, me qėllim qė nesėr tė mos bėhen rrezik pėr shtetin ligjor, pėr demokracinė nė Shqipėri. Sfidė tjetėr ėshtė problemi luftės kundėr pastrimit tė parave. Kemi njė situatė anormale, do tė thoshim nė Shqipėri. Pavarėsisht se veprimtaritė kriminale, trafiqet, tregjet e drogės dhe tė seksit, zhvillohen jashtė Shqipėrisė, paratė qė rrjedhin nga kėto veprimtari investohen nė Shqipėri. Natyrisht shteti shqiptar, prokuroria nuk do tė lejojė qė kjo tė shėrbejė si njė bazė e fortė ekonomike, qė kėto tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen. Pra jemi pėrballė njė sfide qė mė tepėr kėrkon vendimmarrje politike, se ē’duhet bėrė me kėto asete, me kėto veprimtari, tė cilat nga njėra anė janė pasuri kombėtare, pavarėsisht nga burimi i tyre, nga ana tjetėr pas tyre qėndrojnė njerėz qė shteti ka pėr detyrė t’i bėjė sa mė pak tė rrezikshėm pėr ndėrtimin e shtetit ligjor dhe demokracisė nė Shqipėri. Pra ėshtė njė sfidė qė kėrkon nė radhė tė parė njė vendimmarrje politike pėr tė zgjidhur kėtė kontradiktė qė ekziston nė shtetin shqiptar sot.

Zėri i Amerikės: A ekziston sot vullneti politik nė Shqipėri pėr njė luftė tė tillė?

Theodhori Sollaku: Unė mendoj se vullneti politik ekziston, por ndoshta ka nevojė pėr shpejtėsinė e reformave. Ky ėshtė njė moment qė nuk mjafton vetėm tė kesh dėshirėn, por duhen edhe njerėz qė tė jenė tė motivuar, njerėz qė dinė t’i implementojnė kėto reforma. Por gjithsesi unė do tė thosha qė gjėrat po ecin nė drejtimin e duhur, ka pėrmirėsime dhe mua mė erdhi mirė qė nivelet mė tė larta tė Departamentit tė Shtetit, tė Departamentit tė Drejtėsisė e konfirmuan njė gjė tė tillė, bile pėrvoja shqiptare, u konfirmua disa herė, nė ngritjen e strukturave, pėr tė luftuar krimin e organizuar, pėr tė bllokuar trafiqet, do tė implementohet nė 22 vende tė tjera, tė cilat Shtetet e Bashkuara kanė interes qė ato tė hyjnė nė rrugėn e demokracisė dhe shtetit ligjor.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.