13.08.2003 - Trepca.net

Projekt-deklarata e qeverisė serbe shkakton reagime nė Kosovė


12 gusht, 2003 / Besim Abazi / “Zėri i Amerikės”

Kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, tha sot se pavarėsia e Kosovės nuk varet nga ajo se ēfarė thonė fqinjėt, por nga puna qė bėjnė institucionet e saj. Nė kėtė mėnyrė ai komentoi paralajmėrimet e autoriteteve serbe pėr miratimin edhe nga Parlamenti i Serbisė tė njė deklarate, pėr siē thuhet, sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, pavarėsisht nga administrimi ndėrkombėtarė dhe vėnien e Kosovės nė Kushtetutėn e Serbisė si pjesė pėrbėrėse tė saj. Zoti Daci tha se Parlamenti i Kosovės ėshtė pėrcaktuar qartė se ėshtė i gatshėm pėr bisedime me Beogradin, ndėrsa veprimet e autoriteteve tė atjeshme nuk do tė mund tė paragjykojnė zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės nė pajtim me vullnetin e qytetarėve tė saj. “Pavarėsia e Kosovės, nuk varet nga ajo se ēka thonė fqinjtė, por varet nga puna qė e bėjnė institucionet, dhe nga aftėsia pėr ta udhėhequr popullin e Kosovės, nė liri tė plotė, nė njė demokraci tė plotė nė njė ekonomi tė tregut”, tha ai.

Zoti Daci tha se institucionet e Kosovės, aktualisht janė duke punuar pėr tė siguruar pėrkrahje ndėrkombėtare, nė pėrpjekjet pėr pėrmbushjen e synimeve tė tyre. “Ne po u japim ēdo ditė parlamenteve tė Evropės, Kongresit Amerikan dhe botės, argumente, qė ne po punojmė pėr standardet pėr t’u inkuadruar nė Bashkimin Evropian, jo standarde tjera dhe mund t’ju them me pėrgjegjėsi, se atė qė ėshtė shkruar nė rrugėn time dhe strategjinė time nuk ka asnjė vonesė dhe nė kėtė pėrkrahja ėshtė vazhdimisht nė rritje e bashkėsisė ndėrkombėtare”, nėnvizoi zoti Daci.

Deklarata e qeverisė serbe, qė pritet tė miratohet nė shtator edhe nga Parlamenti i Serbisė, si dhe paralajmėrimet se Kosova do tė vihet nė Kushtetutėn e saj, kanė vėnė nė diskutim edhe mundėsinė e hapjes apo jo tė bisedimeve pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike tė interesit tė dyanshėm, tė paralajmėruara pėr vjeshtėn e kėtij viti. Pėrfaqėsuesit politik tė shqiptarėve, pohojnė se veprimet e autoriteteteve serbe, dėmtojnė proceset pozitive politike jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon.

Zyrtarė tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara ndėrkaq, thanė sot shkurtazi, se statusi i Kosovės, nuk do tė vendoset as nga Prishtina e as nga Beogradi, ndėrsa vendimi i kėtij tė fundit pėr ta vėnė Kosovėn nė Kushtetutėn e Serbisė dhe dokumente tė tjera, nuk do tė ketė kurrfarė ndikimi nė statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.