13.08.2003 - Trepca.net

Ali Ahmeti: Zbatimi i marrėveshjes sė Ohrit domosdoshmėri pėr tu integruar nė Evropė


13 gusht 2003 / Intervistoi: Elez Biberaj / “Zėri i Amerikės”

Sot mbushen dy vjet nga nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Ohrit. Marrėveshja qė i dha fund luftės shtatė muajshe, u arrit midis partive politike shqiptare dhe maqedonase me ndėrmjetėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kjo datė po pėrkujtohet sot nė Maqedoni nė mėnyrė modeste. Ndonėse me ngadalėsi, Marrėveshja e Ohrit, po zbatohet, sidomos pėr sa i pėrket shtimit tė numrit tė shqiptarėve nė forcat e rendit dhe pėrdorimit tė gjuhės shqipe. Gjithashtu, para pak javėsh u miratua ligji pėr arsimi n e lartė qė shqiptarėt e shikojnė si njė ēėshtje madhore pėr ta. Por ē’mendim ka njėri nga pėrfaqėsuesit kryesorė politikė tė shqiptarėve tė Maqedonisė pėr zhvillimet e kėtyre dy vjetėve? Zėri i Amerikės intervistoi kryetarin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti.

Zėri i Amerikės: Zoti Ahmeti, ka njė mendim tė pėrhapur se marrėveshja e Ohrit po zbatohet ngadalė. A i ka pėrmbushur kjo marrėveshje shpresat tuaja deri tani?

Ali Ahmeti: Sigurisht, zoti Biberaj qė nuk do koment pyetja qė edhe ju vetė e bėni. Njė fjalė e popullit thotė mė mirė ngadalė dhe sigurtė. Megjithatė janė arritur mjaft rezultate tė cilat vėrtetė kėrkojnė njė angazhim tė pėrditshėm qė ato tė bėhen tė ditura edhe pėr opinionin. Angazhimi ynė kryesor ka qenė qė vetė qytetarėt kėto rezultate t’i shijojnė gjatė jetėsimit tė marrėveshjes. Vėshtirėsi kuptohet qė ka, por edhe ne nuk jemi optimistė tė krijojmė iluzione sepse proceset nė tė cilat ndodhemi ne, janė procese tė rėnda dhe duan angazhim tė gjithanshėm. Megjithatė proceset po ecin pėrpara dhe angazhimi ynė dita ditės ėshtė shumė mė serioz, qoftė ne si parti, qoftė ėshtė edhe pala me tė cilėn ne jemi nė koalicion.

Zėri i Amerikės: Zoti Ahmeti, partitė shqiptare tė opozitės bėjnė kritika tė shumta lidhur me ecurinė e marrėveshjes dhe kanė hedhur edhe idenė e vetėvendosjes pėr shqiptarėt, e cila bie nė kundėrshtim edhe me marrėveshjen e Ohrit. Cili ėshtė komenti juaj ju lutem?

Ali Ahmeti: Sigurisht, detyrė e partive opozitare janė qė tė kritikojnė me qėllim qė proceset tė ecin sa mė shpejtė dhe sa mė mirė. Ne kėto kritika i marrim pėr bazė dhe kuptohet, nxjerrim edhe mėsime. Pėr sa i pėrket koncepteve tjera qė paraqiten lidhur me shpalljen e referendumit pėr autonomi apo pėr diēka tjetėr, alternativė tjetėr pėrveē marrėveshjes sė Ohrit nuk ka dhe ne thėrrasim tė gjitha partitė e tjera, qoftė shqiptare, qoftė maqedonase, qė tė na pėrkrahin seriozisht nė jetėsimin e marrveshjės sė Ohrit, marrėveshje e cila vėrtetė edhe nga vetė pėrmbajtja ėshtė historike dhe e pėrmirėson dukshėm statusin politik tė shqiptarėve nė Maqedoni.

Zėri i Amerikės: Zoti Ahmeti, nė ish zonat e krizės gjendja vazhdon tė jetė e paqėndrueshme. Ka incidente tė shpeshta me armė, incidente qė lidhen me krimin e organizuar. Sa mund tė bėni ju, si partia mė e madhe e shqiptarėve dhe si pjesėmarrėse e koalicionit qeveritar, pėr tė stabilizuar gjendjen nė kėtė zonė?

Ali Ahmeti: Sigurisht si nė ēdo vend tė pas luftės edhe tek ne kanė ndodhur incidente tė tilla. Sigurisht qė mund tė shfrytėzohen edhe nė tė ardhmen. Ka lloj lloj elementesh qėllimkėqinj, qoftė pėr pėrfitime pėrsonale, apo pėr lidhje tė ndryshme qė kanė grupet mes veti, pėrpiqen tė krijojnė situata tė pavolitshme pėr ne dhe pėr qytetarėt, por megjithatė njė angazhim mjaft serioz dhe institucional duke pėrfshirė policinė, sigurimin e shtetit dhe sigurimin publik, me qėllim qė qytetarėve t’u krijojmė njė jetė mė tė rehatshme, mė tė lirė dhe mė tė begatshme. Kuptohet qė, njėra nga ēėshtjet mė prioritare tė bashkėqeverisjes sonė nė kėtė koalicion ėshtė vendosja e sigurisė, e stabilitetit si faktorė shumė tė rėndėsishėm pėr tė ecur pėrpara.

Zėri i Amerikės: Zoti Ahmeti, cilat janė sfidat kryesore pėr Maqedoninė, pėr vitin qė vjen?

Ali Ahmeti: Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjitha palėt ta kuptojnė se rrugė tjetėr nuk ka, pėrveē implementimit tė plotė tė marrėveshjes sė Ohrit, qė tė integrohemi aty ku synojmė, nė Bashkimin Evropian dhe nė strukturat e NATO-s. Kėshtu qė sa mė parė qė tė kuptohet kjo domosdoshmėri, aq mė lehtė do ta kemi ne pėr ta realizuar qėllimin pėr ku jemi nisur. Unė mendoj qė kėtu ka pėrplasje tė mentaliteteve, tė cilat janė si derivat i sė kaluarės, por megjithatė bėhen pėrpjekje maksimale qė tė pėrmirėsohet mėnyra e tė menduarit, mėnyra e tė punuarit dhe qofshin politikanėt, qofshin partitė tė punojnė ashtu si deklarohen, ashtu siē flasin dhe jo ndryshe tė mendojnė dhe ndryshe tė veprojnė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.