OPINIONE

   
11.08.2003 - Trepca.net

Pse kritikohet Majko


   
11 gusht 2003 / Zef AHMETI
 
Poltika e kreut te Shqiperise perhere ka qene konfuse. Disa bejne te kunderten, pamvarsisht nga ajo se pala qe jep mendim apo paraqet opcione, ka apo jo te drejte... vlene motoja une beje te kunderten e asaj qe thua ti, mbase keshtu mendohet te arrihet autoritet.
 
Nje nga figurat me te njohura, dhe njeri prej figurave politike me serioze ne korin politik te Shqiperise, eshte ajo e Pandeli Majkos.
 
Serioziteti ne punen qe e bene dhe pergjegjesia e tij jane disa nga elementet qe e bejne ate qe te adhurohet, pamvarsisht nga krahu i tij politik.
 
Nje nga mangesit ne politiken e shqiptareve, pamvarisht se te cilit rajon, ēofte ne Shqiperi, ēofte ne Kosove a Maqedoni, dhe si problem kryesore eshte njohja, perkateisht pranimi i aftesive te personave dhe figurave si politike, shkencore, kulturore e historike...
 
Refuzimi i fteses qe i eshte bere Majkos per te marre pjese ne nje tryeze te rrumbullaket ne Mal te Zi, vlersoj se ishte nje hap shume i qarte dhe nje mesash shume i forte per pretendimet e Serbise per Kosoven. Hapa te tille te qarte te diplomacise se Shqiperise, rralle se mund te hasesh.
 
Dhe nje nga shkaqet pse Majko nuk ka pas mundesi te qendroje ne postine Kryeministrit te Shqiperise eshte korrektesia e tij per ta ngritur identitetin e popullit shqiptare, dhe jo per ta perdorur postin e tij per ta "vjedhur" shtetin dhe popullin...
 
Ne skenen e politikaneve te Shqiperise, figurat politike si ajo e Majkos, veshtire se mund te gjenden.
 
Edhe pse une jame "tifoz" i partive te djathta, Majko e meriton njohjen per aftesite qe ka. Dhe poashtu une urrej ata qe thone se jane te djathte e dalin e bertasin neper autoparlane e nuk veprojne asgje... parazitlleku eshte nje nga elementet qe po e shkaterron politiken shqiptare.
 
Nuk eshte me rendesi se ēka thua, me rendesi eshte te kundershtohet me ēdo kusht ajo cka thua, kjo eshte motoja e politikes shqiptare... nuk shikohet vlera dhe rendesia e mendimit apo opcionit e idese.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.