13.08.2003 - Trepca.net

"Dinjiteti" i Shqipėrisė Socialiste


Stalini, Oficeri rus, Molotow dhe E. Hoxha

 
   
12 gusht 2003 / Eugen MERLIKA
 
"Identikiti i zotėrinjve tė sė keqes" titullohet njė artikull i shkurtėr i sė pėrjavshmes italiane "Panorama", tė datės 24 korrik 2003. Eshtė njė koment shumė i shkurtėr i librit "Fjala e djallit" tė gazetarit italian Rikardo Oricio, njė paraqitje me pak penelata prej tij e asaj gjėje qė ėshtė e pėrbashkėt te tė gjithė diktatorėt, tė vjetėr e tė rinj, identikiti i tyre, qė nė Nurenberg u pagėzua me shprehjen "banaliteti i sė keqes".
 
Krahas diktatorėsh gjakatarė si Idi Amin apo Zhan Bedel Bokasa, si Dyvalje apo Negusi i kuq, Mengistu, gjeneralėsh puēistė si Noriega ose Jaruzhelski, nė analizėn e shkrimtarit hyjnė dy zonja, pėrfaqėsuese tė komunizmit ballkanik si "vejusha e zezė e Shqipėrisė, Hoxha" dhe e "pabesa Mira Millosheviē".
 
Eshtė interesant fakti se autori i trajton me mjaft mirėkuptim "pėrbindshat" e librit tė tij. Ai mundohet tė hyjė nė thellėsi tė "arsyeve" tė atyre, qė kanė mbetur tė gjithė besnikė tė sė shkuarės sė tyre, ideve e bėmave tė saj. "Kanė tė gjithė njė zakon shumė tė keq -ankohet gazetari - u pėrgjigjen pyetjeve duke bėrė tė tjera pyetje qė tė venė nė vėshtirėsi." "Ēfarė t'i thuash stalinistes Hoxha, qė ironizon: oh, po, bash njė demokraci e bukur ėshtė Shqipėria e sotme. E ndyrė, e papunė, e dhunshme, zhelane, e etur pėr dollarė. Sė paku Shqipėria socialiste kishte dinjitet," shprehet autori i librit dhe i artikullit tė revistės.
 
Nė veshėt e gazetarit Oricio, qė ka njohur pak ose aspak Shqipėrinė socialiste tė zonjės Hoxha e qė sheh sot atė tė dishepullit tė saj, zotit Nano, kėto fjalė tingėllojnė deri diku bindėse e jo fyese. Sigurisht nuk mund tė kenė tė njėjtin tingėllim nė veshėt e atyre shqiptarėve qė kanė jetuar deri diku normalisht nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė shkuar, madje janė njė fyerje e madhe pėr atė masė njerėzish qė nga "armiqtė e klasės", skllevėrit e padeklaruar tė socializmit, e deri tek fshatarėt e drobitur nga skamja e padija. Shumė nga epitetet, qė zonja Hoxha ia vesh vendit tė saj sot, i shkojnė pėr shtat mė sė miri Shqipėrisė sė konceptuar pranė zjarreve partizane nga Miladin Popoviēi dhe bashkėshorti i saj "legjendar" E ndyrė, e dhunshme, zhelane, e etur pėr dollarė ishte nė tėrė kuptimin e fjalės Shqipėria socialiste.
    
   
Njė vend, nė tė cilin njė apartament strehonte dy familje, ku gatuhej nė banjo, ku grumbulloheshin pesėqind veta nė njė kazermė ushtarake internimi e pesėdhjetė nė njė dhomė burgu, ku nuk pėrdoreshin deri sė voni pluhurat larėse, ku sapuni ishte i racionuar, ku kanalizimet e ujėrave tė zeza diku nuk ekzistonin e diku nuk funksiononin, ku kazanet e plehrave nuk njiheshin fare, ku nuk respektoheshin as normat mė parake tė higjenės industriale apo tė mbrojtjes sė ambientit, ku mizat e mushkonjat shėtisnin tė patrazuara nė pjesėn mė tė madhe tė lokaleve publike, ku pluhuri dhe balta ishin shoqėruesit e pėrditshėm tė ēdo hapi qė hidhte qytetari e mė shumė fshatari, nuk mund tė quhet njė vend i pastėr. Nėse njė pjesė e kėtyre dukurive ėshtė e pranishme dhe sot askush nuk mund tė provojė se ato janė gjėra tė reja.
 
Shqipėria paskomuniste paraqet, nė njė masė jo tė papėrfillshme, dukuri dhune nė shumė pamje e nivele tė saj. Eshtė e drejtė tė pranohet se nė kapėrcyellin 1990-1991 u shmang njė pėrleshje, nė pėrmasa tė mėdha, mes popullit e rinisė studentore e tė qyteteve nga njė anė, qė kėrkonin lirinė e ndėrrimin e sistemit dhe forcave konservatore tė "vullnetarėve tė Enverit", nga ana tjetėr, qė ishin tė vendosura tė ruanin me ēmimin e gjakut "pushtetin e popullit".
  
Mendoj se, pavarėsisht nga motivet pėrcaktuese, zonja Hoxha ka meritėn e saj nė shmangien e njė gjakderdhjeje tė tipit rumun. Ndofta llogaritė e bėra nė ata ēaste historike, vendimtare pėr vendin, mė vonė nuk kanė dalė tė sakta, ndofta diēka nuk ka shkuar siē duhej.
 
Prandaj zonja Hoxha ndoshta ėshtė penduar pėr qėndrimin e atėhershėm, deri aty sa tė shprehet nė njė intervistė tė kohėve tė fundit: "Po, mua personalisht, si dhe shokėve tė mi, na bren shumė ndėrgjegjja, qė s'ditėm tė bėjmė atė qė duhej bėrė pėr mbrojtjen e fitoreve tė pushtetit popullor dhe pėr kėtė mendim pendesė mund tė japim llogari para popullit...". Sa keq qė ndofta tė vetmen gjė tė mirė qė mund t'i ketė bėrė popullit tė saj tani, nė muzgun e jetės, ajo don ta mohojė, ta hedhė poshtė, ta quajė njė krim, pėr tė cilin duhet tė japė llogari. Eshtė diēka e natyrshme pėr tė qė mospėrdorimin e dhunės ta quajė tradhti ndaj "idealeve", me tė cilat u brumos qė nė tė ritė e saj. Dhuna kishte qėnė mjeti i vetėm me tė cilin ishte ndėrtuar sistemi komunist nė Shqipėri e gjetkė.
 
Ata qė, nė forma tė ndryshme, kishin dashur ta pakėsojnė apo ta shmangin, ata qė kishin dashur t'i jepnin njė "fytyrė njerėzore" pėrbindshit komunizėm, zonja Nexhmije i kishte vulosur, gjatė gjithė jetės sė saj prej "first lady", me nofkėn e tradhtarit, tė revizionistit, tė oportunistit. Dhuna e pushtetit tė saj u bė proverbiale pėr Evropėn, duke e kthyer vendin e saj nė "tokėn e fshikulluar nga persekutimet" siē e ka pėrkufizuar Papa Gjon Pali II. Nėse bota e lirė do tė kishte qenė mė shumė koherente ndaj parimeve tė drejtėsisė historike e mė pak dashamirėse ndaj realpolitikės, do tė kishte shpallur Shqipėrinė e zotėrinjve Hoxha vendin klasik tė martirizimit nė Evropė, mbasi shifrat e krimeve tė ēdo forme, marrė nė raport me numrin e popullsisė, nuk kanė tė krahasuar as me "epopenė staliniane tė gulagėve".
 
Zonjės Hoxha pamja e Shqipėrisė sė sotme i fut trishtim, jo pėr demokracinė e parealizuar mirė, por sepse do tė kishte dashur ta shihte tė rrjeshtuar pėrkrah Kubės sė Fidelit apo Koresė sė Kim Jong Ilit. Edhe sot ka dhunė nė Shqipėri, dhunė banditėsh e dhunė shteti. Kjo e dyta i ka rrėnjėt thellė, nė mendėsinė e trashėguar nga Instituti i saj i studimeve marksiste leniniste, qė e konceptonte shoqėrinė njerėzore njė arenė lufte tė pėrjetshme e tė papajtueshme mes klasave e nė gjirin e tyre. "Qytetėrimi i njė epoke ėshtė plehu i pasardhėses" shprehet dijetari e kritiku anglez Siril Konoli.
 
Shqipėria e dhunshme, qė denoncon zonja Hoxha, ėshtė vazhdimi logjik dhe real i gjysėm shekulli shteti tė dhunės, bijt e tė cilit, tė konvertuar nė demokraci, nuk qenė tė aftė ta ndėrtojnė atė larg kontureve tė saj. Sikur dikush, nė epokėn e mbretėrimit pa kurorė tė zonjės Hoxha, tė kishte guxuar t'i thonte njė gazetari tė huaj fjalėt qė ajo qėllimisht i ka thėnė Oricios, nuk e marr me mend se ku do tė mbaronin pasojat e dėnimit tė tij. Besoj se i mjafton vetėm ky fakt asaj pėr tė kuptuar ndryshimin ndėrmjet "ligjeve tė forta" tė "diktaturės sė proletariatit" tė regjimit tė saj e tolerancės sė njė demokracie qė, megjithė malet e mangėsive, ruan pėrsėri fytyrėn e saj. Tregon kujtesė tė shkurtėr zonja kur e quan zhelane Shqipėrinė e sotme.
 
Ndofta atė tė djeshmen ajo e njėjtėsonte me tė famshmin "bllok tė udhėheqjes". Ndofta e ndryrė nė kullėn e saj tė fildishtė nuk e dinte se nėnshtetasit e saj, nė pjesėn e tyre mė tė madhe, mburreshin se ishin rritur me bukė misri, se pėr tė blerė njė litėr qumėsht duhet tė zinin radhėn nė ora njė tė natės, se njė kostum me stofin e kombinatit mund t'ja lejonin vetes vetėm ditėn e martesės, pėr ta mbajtur deri nė ditėn e qivurit, se pėr tė patur njė televizor nuk mjaftonte paga e njė viti pune, se as qė mund tė ėndėrronin pėr tė patur njė automobil tė tyrin, se ishte njė ėndėrr tė jetonin nė Tiranė apo nė Durrės.
 
Se sa zhelanė kishin qenė shqiptarėt e kuptuan mirė kur zonja Hoxha dhe regjimi i saj kriminal nuk ishin mė nė gjendje tė vendosnin pėr fatin e tyre. Vėrshuan me qindra mijėra nė botėn, deri atėhere tė panjohur, e ballafaqimi me tė i bėri tė kuptojnė mė mirė mjerimin, tė cilin kishin lėnė mbrapa nė vendin e tyre. Ka ende mjerim nė Shqipėri, ka edhe pabarazi. Do tė kishte patur mė pak, sikur "bijtė e Nexhmijes" qė morėn nė dorė drejtimin e vendit, mbas shembjes sė komunizmit, tė kishin patur ide mė tė qarta e ideale mė tė forta. Kanė ende shumė probleme shqiptarėt, disa shumė tė mprehta, disa tė reja e tė panjohura, por nė tėrėsi, kanė mė pak se nėn "gubernėn" e zotit Hoxha dhe tė bashkėshortes sė tij.
 
Besoj se janė shumė tė paktė ata qė vėnė nė dyshim vėrtetėsinė e kėtyre fakteve, siē bėn "vejusha e zezė e Shqipėrisė. Qenkėrka e etur pėr dollarė Shqipėria e sotme, njė zbulim i padėgjuar! Zonja Hoxha ndoshta kujton ende me mall parullat: "kundėr lavdisė personale", "kundėr interesit personal", "kundėr pronės private", "lufta pėr bukėn ėshtė luftė pėr socializmin" e tė tjera pallavra tė kėtij lloji, me tė cilat ishin mbushur fasadat e mureve tė godinave. Kujton kohėn kur tė gjithė shqiptarėt ishin tė inkuadruar nė kooperativat bujqėsore apo ndėrmarrjet shtetėrore e punonin vetėm pėr socializmin, mbasi pėr ta mendonte "pushteti i popullit" qė i kishte katandisur nė argatė me mėditje, sa pėr tė mbajtur frymėn gjallė.
 
Atėhere shqiptarėt nuk ishin tė etur pėr dollarė, por shteti i tyre po, deri nė atė pikė sa t'ua grabiste me forcė qytetarėve tė tij kėtu brenda, e me dredhi emigrantėve qė u dėrgonin familjeve, duke ua kėmbyer me njė tė gjashtėn e vlerės, simbas pėrkatėsisė klasore. Nė vend qė tė qesėndisė shqiptarėt qė rendin tė fitojnė dollarėt me tė gjitha mjetet, zonja Hoxha do tė bėnte mirė tė vlerėsonte energjitė dhe aftėsitė e tyre qė, nė kushtet e lirisė, megjithė keqdrejtimin e shtetit, shpėrthyen e po japin rezultatet e tyre. Sikur liria e nismės tė mos u kishte munguar pėr gjysėm qindvjeti, e sikur tė kishin patur qeveritarė nė lartėsinė e detyrės nė kėto vite, vendi i tyre sot nuk do t'ia kishte zili askujt.
 
Mjerisht kėtė tė vėrtetė nuk don ta shohė e ta njohė zonja. Pėr tė Shqipėria socialiste, ndryshe nga kjo e sotmja, "kishte dinjitet". Ajo vazhdon t'u besojė miteve tė dinjitetit: "kėshtjellės sė pamposhtur tė socializmit nė Evropė", "qėndresės ndaj rrethimit imperialisto-revizionist", "luftės titanike tė PPSH-sė nė mbrojtje tė marksizėm-leninizmit", atij tė njė populli tė lirė, grusht bashkuar rreth partisė e udhėheqėsit tė saj qė gjen lumturinė nė punėn pėr ndėrtimin e socializmit. Ajo e ka tė pamundur tė besojė se tė gjitha ato parulla, pėr stėrhollimin e tė cilave rrogėtoheshin njė mori shkrimtarėsh, historianėsh, artistėsh e funksionarėsh tė tė gjitha niveleve, s'ishin tjetėr veēse njė ortek gėnjeshtrash qė, i nisur nga maja e piramidės, zbriste me vėrtik poshtė, duke trumhasur mendjet e pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve.
 
Nė tė gjitha kėto gėnjeshtra ajo shihte "dinjitetin" e Shqipėrisė socialiste, paēka se ajo ishte e mbushur me njerėz tė burgosur pėr idetė e tyre, tė internuar pėr prejardhjen e tyre, tė uritur, tė skamur, tė drobitur, tė kthyer nė kope tė mbyllur nė njė vathė hermetike... Ai "dinjitet" mbėshtetej mbi terrorin, mbi faktin se askush nuk guxonte tė thonte hapur tė vėrtetėn se lufta pėr marksizmin ishte luftė pėr kolltukun, se qėndresa ndaj rrethimit ishte alibia e tė ashtuquajturės udhėheqje, qė drejtonte shtetin, pėr tė mbuluar paaftėsinė e saj dhe dėshtimin e gjithė politikės ekonomike, nėse mund tė quhej e tillė. Nė kėtė mėnyrė merrnin njė kuptim thirrjet e vazhdueshme pėr "sakrifica" qė shkaktonin simfonitė e pambaruara tė zorrėve tė shqiptarėve.
 
Ai rrethim qė, nė tė vėrtetė, ishte njė vetėndarje nga bota, idetė e ndryshimet e saj, kishte vetėm njė qėllim tė caktuar: tė ruante skeptrin e zotėrinjve Hoxha. Ndryshimet e erės pas staliniste u mirėpritėn nė fillim nga "oborri" i kuq i Tiranės, u arrit madje tė bėhej pajtimi edhe me "kryerevizionistin" Tito, simbas dėshirės sė shkopit drejtues tė Moskės. Por, kur erdhi kėrkesa prej andej pėr ripėrtėritjen e udhėheqjes, pėr zėvendėsimin e "mbretit" dhe tė "kanēelarit" tė tij, fantazma e Marksit, si nė njė "ėndėrr tė njė nate vere", filloi tė shėtiste nė Bllok duke kėrkuar mbrojtjen e parimeve. Atėhere u pi gjak me njė tjetėr "mbrojtės parimesh" qė mbretėronte nė shtetin mė tė populluar tė botės e Shqipėria "dinjitoze" u bė thjesht "zėdhėnėsja e Kinės nė Evropė". Kaluan disa vite nė tė cilat, me paratė e kinezėve e me punėn e papaguar tė tė burgosurve, qė shtoheshin tashmė jo vetėm nga radhėt e "armiqve", por dhe nga "lufta nė gjirin e klasės punėtore", u ndėrtuan fabrika e kombinate qė, pėr njė kohė tė gjatė, u trumbetuan si krenaria e shtetit tė industrializuar shqiptar, qė "hidhte valle nė gojė tė ujkut".
 
Kur Shqipėria, me ndėrrimin e sistemit, u ballafaqua me botėn e industrializuar dhe kėrkesat e saj, u kuptua se ato "vepra" kishin qenė relike tė antikuariatit tė teknikės, qė kishin peshuar si kulari mbi qafėn e ekonomisė, duke thithur si shushunja djersėn e shqiptarėve. Edhe ky ishte njė nga aspektet e dinjitetit, pėr tė cilin, ende sot, ndihet krenare zonja Hoxha. Ndėrkaq dhe Mao Ce Duni u "matufeps" e tradhtoi vijėn marksiste-leniniste e cila, nė versionin e saj origjinal tė njė shekulli mė parė, u mbeti nė dorė si pishtar zotėrinjve Hoxha, tė cilėt e ēuan pėrpara si marathonomaku. "Feneri ndriēues i socializmit nė Evropė" rifilloi ecjen nė "dimrin e vetmisė sė madhe" me parrullėn, atėhere lapidare: "Bar do tė hamė e nuk gjunjėzohemi!".
 
Kėto vite, nė tė cilat deliri donkishotesk i udhėheqėsve u gėrshetua me satėrin mbi kokat e tyre, nė kujtesėn e zonjės Hoxha ndoshta mbeten si kampionė tė "dinjitetit tė Shqipėrisė socialiste". Ishin vitet kur lėmoshat e tė mėdhenjve tė Lindjes nuk vinin mė e ato tė Perėndimit, tė kushtėzuara me reformat e demokratizimin, nuk pranoheshin, vite tė gjata tė njė vdekjeje tė ngadaltė tė ekonomisė e tė varfėrimit skajor tė banorėve tė Shqipėrisė, veēanėrisht tė atyre tė fshatrave qė ishin dy tė tretat e vendit. Parimi "me forcat tona", i shpalosur fuqishėm nė tribunat e kongreseve tė partisė, ishte kthyer nė njė nxitės pėr tė marrė secili "pjesėn e vet" nga pasuria e pėrbashkėt. Njė popull i tėrė u brumos me idenė se shteti sadopak duhet xhvatur, ide qė gjeti pastaj zbatimin e plotė nė vitet 1991-92 , apo mė 1997, kur bastisja i kaloi tė gjithė kufijtė. Ēfarė dinjiteti mund tė kishte njė vend i tillė, i ndarė nga pjesa tjetėr e njerėzimit, nė emėr tė njė kompleksi megallomanie e narēizizmi tė drejtuesve tė tij, tė denja pėr Neronin?
 
Dinjiteti i njė vendi qėndron nė aftėsitė e tij pėr tė shkuar pėrpara, pėr t'u matur me tė tjerėt nė fushat e ndryshme tė zhvillimit njerėzor, nė art, shkencė, kulturė, ekonomi, standard jetese, respektim vlerash e parimesh tė njohura e tė sanksionuara nė dokumenta e karta tė bashkėsisė sė popujve. Dinjiteti i njė vendi matet me dinjitetin e qytetarėve tė tij e ky i fundit nuk mund tė ekzistojė nėse mungon liria e mendimit, e shprehjes dhe e komunikimit tė ideve, nėse individi asgjėsohet nė emėr tė bashkėsisė. Diktaturat, edhe mė tė driturat si e Aleksandrit, Ēezarit apo Napoleonit, pavarėsisht nga pamja e jashtme, asnjėherė nuk kanė rrezatuar dinjitet. Mendimi i vetėm zotėrues, aq mė tepėr i njė mediokri, zhduk qė nė tė parė ēdo nismė qė del nga rrethi i gjykimit tė vet e aty ku nuk ka rrahje idesh, nuk ka zhvillim, nuk ka ecje pėrpara, nuk ka as dinjitet.
 
Njė popull nėn diktaturė ėshtė i prirur tė nxjerrė nė pah anėt mė tė dobėta tė karakterit tė tij: puthadorjen, lajkat, bindjen e verbėr ndaj autoritetit, tė kėnaqurit me pak, spiunllėkun, nėnshtrimin ndaj ēdo lloj padrejtėsie e arbitrariteti, adhurimin e diktatorit, urrejtjen e verbėr e pėrēmimin pėr kundėrshtarėt e regjimit. Tė gjitha kėto dukuri kanė qenė tė pranishme nė Shqipėrinė e zotėrinjve Hoxha, tė cilėt, me anėn e forcės sė regjimit, tė dhunės e tė frikės arritėn tė thyenin virtutet qė shqiptarėt i kishin trashėguar me shekuj. Njė vend qė i kthen qytetarėt e tij nė kavje depersonalizimi, nuk mund tė ketė dinjitet. Njė vend qė nuk di tė vlerėsojė pasurinė njerėzore tė tij, qė arrin tė mohojė dhe njė personalitet botėror si Nėnė Tereza, qė i nxjerr eshtrat nga varri njė gjeniu si Fishta, qė e privon veten nga njė shtresė intelektualėsh qė do t'ia kishte zili ēdo vend i Evropės, nuk mund tė ketė dinjitet e do tė thosha, as tė ardhme.
 
Ai dinjitet ekziston vetėm nė fantazinė e drejtuesve tė tij, qė shkėmbejnė shfaqjet e servilizmit me respektin e vėrtetė. "Asgjė nuk ėshtė mė i pėrēmueshėm se respekti i bazuar mbi frikėn," shprehet shkrimtari i njohur francez Albert Kamy. Zonja Hoxha do tė bėnte mirė tė thellohej nė analizėn e sė shkuarės e tė pėrgjegjėsisė sė saj vetiake nė ngjarjet e saj, nė vend qė ta mbrojė atė me pallė zhveshur.
 
Lufta e saj i pėrngjet asaj tė Don Kishotit me mullinjtė e erės, mbasi duhen kėrkuar me qiri ata qė ende vazhdojnė t'i besojnė "katekizmit" tė saj, Tė qesėndisėsh, tė kritikosh apo tė shash Shqipėrinė e sotme nuk ėshtė njė ndėrmarrje e vėshtirė. Por ajo, qė mban mbi ndėrgjegje gjysėm qindvjeti tė degradimit tė saj, mė duket se nuk ka tė drejtė morale ta bėjė. Do t'i kujtoja njė thėnie tė filozofit Dionizi plak qė, nė lashtėsinė e qytetėrimit predikonte: "Bėj nė mėnyrė qė fjala jote tė jetė mė e mirė se sa heshtja jote ose hesht!"

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.