11.08.2003 - Trepca.net

Intervistė me Kryeadministratorin e Kosovės, Harri Holkeri


   

11 gusht 2003 / Arben Xhixho / "Zėri i Amerikės"

Administratori i ri i Kosovės, Harri Holkeri u takua tė premten nė Uashington me Sekretarin e Shtetit Kolin Pauell. Sekretari Pauell e siguroi zotin Holkeri se misioni i tij nė Kosovė pėr tė krijuar njė shoqėri demokratike dhe shumė etnike do tė ketė mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara.

Zoti Holkeri pritet tė mbėrrijė nė Kosovė pėr njė vizitė tė shkurtėr nė fund tė javės. Pas takimit me Sekretarin e Shtetit, ish kryeministri i Finlandės i dha njė intervistė korrespondentit tonė Arben Xhixho mbi sfidat qė e presin nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Zoti Holkeri ju sapo keni dalė nga takimi me Sekretarin e Shtetit Kolin Pauell. A morrėt mbėshtetjen qė synonit nga Uashingtoni pėr misionin tuaj?

Harri Holkeri: Vizita ime kėtu ėshtė e rėndėsishme meqė nė detyrėn time tė re do tė kem nevojė pėr bashkėpunim dhe bashkėrendim tė mirė me tė gjitha palėt e pėrfshira. Dhe meqė prania amerikane nė Kosovė ėshtė e rėndėsishme shfrytėzova rastin tė takohem me Sekretarin Pauell dhe ndihmėsit e tij, si dhe me pėrfaqėsues tė Shtėpisė sė Bardhė. Zhvilluam diskutime shumė pozitive.

Zėri i Amerikės: Ju po shkoni nė Kosovė nė njė moment kyē. Cilat do tė jenė pėrparėsitė e administratės tuaj?

Harri Holkeri: Natyrisht nė Kosovė ka shume sfida qė duhen pėrballuar nė tė njejtėn kohė. Por njė nga detyrat e mia kryesore ėshtė tė pėrpiqem tė ndėrmjetėsoj dhe, nė se mund tė shprehem kėshtu, tė krijoj njė besim mė tė madh midis banorėve tė Kosovės. Unė do tė doja tė punoja, qė tė gjitha palėt e pėrfshira, tė afrohen me njera tjetrėn dhe tė gjejnė njė mėnyrė, pėr njė jetė mė tė mirė nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Administrata e mėparshme qė ju po zėvendėsoni filloi procesin e transferimit tė kompetencave tek zyrtarėt vendas. Por duket se ky proces ėshtė bllokuar pėr shkak tė ndryshimit tė administratave. A mendoni se afati i dhjetorit ėshtė ende realist pėr tė pėrfunduar procesin?

Harri Holkeri: E kam tė vėshtirė tė jap ndonjė datė, ndonjė afat. Ne tė gjithė po punojmė pėr njė zgjidhje sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.

Zėri i Amerikės: Marrėdhėniet e UNMIK-ut me udhėheqėsit shqiptarė duket se po pėsojnė disa acarime. Kėrkesat e shqiptarėve jo gjithmonė do tė pėrputhen me planet qė keni ju. Si keni ndėrmend t’i zgjidhni mospėrputhjet midis kėrkesave tė shqiptarėve dhe planeve tuaja?

Harri Holkeri: Sė pari mė duhet tė dėgjoj kėrkesat e tyre, mendimet e tyre dhe mė pas tė punoj me ta. Unė mendoj se jam nė njė pozicion qė mė krijon si avantazhe, por edhe disavantazhe. Unė nuk jam njė ekspert. Nuk kam qėnė ndonjėherė nė Kosovė. Pra si tė thuash, jam i pafajshėm dhe mund tė filloj si njė njeri i paanshėm. Ky ndoshta ėshtė mjeti im mė i mirė. Dhe ky do tė jetė edhe synimi im, tė ruaj paanėsinė.

Zėri i Amerikės: Administratat e OKB-sė nga vetė natyra e tyre janė tė komplikuara dhe madje edhe tė vonuara nė reagime. Ka kritikė qė thonė se pėr njė pjesė tė zyrtarėve ndėrkombėtarė jetesa aty ėshtė bėrė shumė e rehatshme. Ēfarė planesh keni ju pėr tė mos e lejuar administratėn e UNMIK-ut tė bllokohet nga burokracia?

Harri Holkeri: Mbetet pėr t’u parė se si ėshtė gjendja atje. Disa kritika i kam dėgjuar, por nga ana tjetėr unė jam pėrgjegjės pėr njė organizatė tė madhe dhe sė pari dua tė shoh se si punon kjo organizatė para se tė shpreh ndonjė mendim.

Zėri i Amerikės: Shqiptarėt nė Kosovė kėrkojnė pavarėsi. Qėndrimi i deritanishėm i komunitetit ndėrkombėtar ėshtė standarte para statusit. Cili ėshtė komenti juaj?

Harri Holkeri: Pėr momentin nuk kam ndonjė koment, pasi, mė duhet tė pėrsėris atė qė thashė mė lart. Nė fillim mė duhet tė kem informacionin e duhur para se tė jap ndonjė mendim.

Zėri i Amerikės: Dhe sė fundi ēfarė mesazhi keni pėr banorėt e Kosovės para mbėrritjes atje?

Harri Holkeri: Ne tė gjithė jemi qėnie njerėzore dhe duhet tė jetojmė nė paqe. Kjo ėshtė rruga e vetme. Dhuna sjell gjithmonė dhunė. Zgjidhjet politike janė gjithmonė tė mundura dhe ato arrihen me bisedime.

Zėri i Amerikės: Zoti Holkeri faleminderit dhe paēi fat nė detyrėn tuaj.

Harri Holkeri: Pėr atė kam nevojė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.