OPINIONE

   
1.08.2003 - Trepca.net
Tė gjithė armiqtė e pavarėsisė: tė pashkolluar mjaftueshėm dhe tė shkolluar e tė shkalluar!!

Shfaqja e fushatizmit kundėr Dr.Rugovės sot, ėshtė identike me shfaqjen e fushatizmit kurndėr Dr. Berishės dje


10 gusht 2003 / Shkruan: Kadri MANI

 

Linja e Tiranės/Kretės ka dėshmuar shumė herė se nuk ėshtė e gatshme tė heqė dorė nga pėrpjekjet pėr izolimin e dr. Rugovės, pėrpjekje qė po vazhdon qė nga ardhja e Fatos Nanosit nė pushtet, pas tė cilės pasoi edhe dalja nė skenė e vetė linjės sė Tiranės/Kretės. Kjo ėshtė e qartė tashmė pėr tė gjithė ata qė duan ta kenė tė qartė, prandaj, edhe ndonjė zė qė bie nė grackė tė kėsaj strategjie izolacioniste dhe destruktive, e nė fund tė fundit, edhe kundėrkombėtare, duket tė jetė ende jashtė zhvillimeve politike nė Kosovė. (Rexhep Kastrati)

Tė gjithė armiqtė e pavarėsisė: tė pashkolluar mjaftueshėm dhe tė shkolluar e tė shkalluar!!-si dje si sot si nesėr: janė e do tė jenė pa taban familiar as kombėtar. Jeniēerė tė tillė do tė rekrutohen nga tė huajt dhe nga kolona e pestė, me motivacione kinse kundėr njė "diktatori", pėr ta rikthyer diktaturėn paraprake, madje edhe mė tė egėr dhe mė tė vrazhdė.

Fushatistėt e djeshėm kinse kundėr diktaturės tė Dr. Berishės, doli se nuk ishte asnjė bazė pos restaurimit tė diktaturės enveriste-staliniste nė Shqipėri, me ēdo kusht, madje edhe me kusht tė masakrave tė shqiptarėve kundėr shqiptarėve, dhe mė nė fund me shpartallimin e shtetit shqiptar mė 1997.

Tė njėjtat qėllime trilluese po zhvillohen sot, kinse pėr mbrojtjen e flamurit dhe tė himnit, qė po tenton tė ua prish "plangprishėsi" Dr. Rugova-(kurse ata i duakan for simbolet!!), janė nga tė njėjtat qendra antikombėtare mė reaksionare nė vend dhe nė botė.

Ata janė nė vazhdėn e krimit e tė gjakut, nė pėrkrahje tė atentatorėve mizorė-bizarė-zuzarė; tė cilėt pas ēdo atentatit ngritin dolli, dhe fill dalin me deklarata smirėzeza cinike, kinse pėr atentate jopolitike!!!

Mark Krasniqi: "Ne jemi parti kombėtare dhe pėrkrahės i denjė i LDK-sė dhe i Ibrahim Rugovės".(7.11.2001- Tepēa. net)

Atėherė nė anėn tjetėr kush po jet?!- tė gjithė ata tė linjės sė Tiranės/Kretės, me nė krye Bufin e Kėnetės!!

"LDK DEGA NĖ SUEDI, PROPOZON QĖ PRESIDENTI I KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA TĖ NOMINOHET PĖR ĒMIMIN NOBĖL PĖR PAQE NGA KOMITETI NOTVEGJEZ I NOBELIT PĖR PAQE".

Tė gjithė tė dėshturit dhe tė turpėruarit pėrpara popullit shqiptar dhe atij ndėrkombėtar, po derdhin lot krokodili pėr flamurin dhe himnin, pikėrisht pėr kėto dy simbole qė pėr ta janė krejtėsisht tė huaja dhe tė pavlera, apo siē i quajnė ata-leckė!!

Dhe qėllimi i tyre ėshtė i qartė dhe tejet transparent: tė shpartallohet edhe Kosova sot, sikur edhe Shqipėria dje.

Por po afrohet koha, kur tė gjithė ata do tė shkojnė fare tė dėshpėruar, nė shtėpitė apo vilat e veta tė uzurpuara, nė mos shkofshin nė fllad!?!

Ėshtė kėshtu pėr faktin se pėrpjekja pėr izolimin dhe rrėnimin politik tė dr. Rugovės nga ana e linjės sė Tiranės/Kretės nė kohėn kur po bėhen mė tė fuqishėm zėrat qė janė pėr pėrcaktimin e statusit politik tė Kosovės, do tė thotė pėrpjekje pėr izolimin e filozofisė politike qė e ngriti nė nivel institucional konceptin e pavarėsisė sė Kosovės, si dhe e bėri pjesė tė opcioneve tė shumta qė ka bashkėsia ndėrkombėtare pėr zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės. (Rexhep Kastrati)

Fushatistė tė shashtistė!!- vepra juaj ėshtė pistė!!

Vdekje Enverizmit-Liri Popullit!

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.