11.08.2003 - Trepca.net

Libri shqip, nga Ulqini ne Sarande


Tiranė, 11 gusht 2003 / Ēerēiz LOLOĒI
 
Pas Ulqinit libri shqip do te udhetoje drejt Sarandes, ku stendat me libra do te qendrojne te ekspozuara, per te dytin vit radhazi, per me teper  se nje jave, ne pikun e diteve te pushimit: 13 deri me 20 gusht. 
 
Interesim i madh i botuesve per pjesmarrje, ashtu siē pritet interesim I madh i pushuesve te shumte qe kane mbipopulluar Saranden, jo vetem nga zonat jugore dhe emigracioni, por nga gjithe Shqiperia, Kosova,  Maqedonia etj.
 
Organizatorė te Panairit jane Lidhja e Botuesve Shqiptarė dhe Bashkia e Sarandes. Ceremonia e Ēeljes do te organizohet diten e merkure, date 13 gusht 2003,ora 21.00. 
 
Organizimi i Panairit tė Librit do tė bėhet atje ku u organizua vitin e kaluar, nė mesin e shėtitores buzė detit, nė afėrsi tė Lokalit Malgara, ēdo mbrėmje, duke filluar nga ora 18.00 - 24.00, me pjesmarrjen e rreth 40 botuesve nga Shqipėria e Kosova.
 
Rreth 5000 tituj tė ekspozuar, nga tė cilėt mbi 700 tė rinj. Bashkia e qytetit, nen kujdesin e drejteperdrejte te kryetarit te Bashkise, z. Ardian Shehu, ashtu si dhe vitin e kaluar, i ka dhėnė botuesve gjithė mbėshtetjen e nevojshme qė librat t'ia shtojnė bukurinė qytetit tė tyre nė kėtė stinė pushimesh e turizmi.
 
Pritet pjesmarrja e nje numri te ndjeshem shkrimtaresh, poetesh, kritikesh, studiuesish e gazetaresh, perfaqesuesish te medias lokale e qendrore. 
 
 
BOTUESIT PJESMARRES:
 
Adrion Ltd Tiranė, Afėrdita Tiranė, AQTLASH   Tiranė, Akademia e Shkencave Tiranė, Arbri Tiranė, Argeta LMG Tiranė, Artini Prishtine, Camaj - Pipa Shkodėr, Dita Tirane, Dudaj Tiranė, Dukagjini Kosovė, Elta Tirane, Faik Konica Prishtinė, Fan Noli Tiranė, Globus-R Tiranė, Horizont Tirane, Iliria Tiranė, Instituti Albanologjik Prishtinė, Libraria Universitare Prishtinė,Libraria Universitare Tiranė, Libri Shkollor Prishtinė, Libraria Sarandė, Libri Universitar Tiranė, Lidhja e Botuesve Shqiptarė, Lisitan Lezhė, Logoreci Tiranė, Milosao Sarandė, MĒM Ēabej Tiranė, Naim Frashėri  Tiranė, Neraida Tiranė, Ombra GVG Tirane, Omsca Tiranė, Onufri Tiranė, Panteon Tiranė, Rilindja Prishtinė, Sejko Elbasan, Shtėpia e Librit dhe e Komunikimit Tiranė, Toena Tiranė, Uegen Tiranė, Universi i Librit Tiranė, Vellezerit Tafa Tirane.  

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.