OPINIONE

   
10.08.2003 - Trepca.net

Rinia promotore e proceseve demokratike


10 gusht 2003 / Shkruan : Albinot MALOKU*
 
Nė aktualitetin politik, ashtu si nė Kosovė edhe nė Shqipėr tani janė instaluar disa rregulla qė janė fundamentale pėr shtetet qė deshirojn njė prespektiv dhe njė inkuadrim nė familjen e madhe europiane, e ato rregulla janė perkrahja dhe kultivimi i tė rinjėve nė rrjedhat politike tė vendit. Arsya pse njė gjė e tillė ėshtė e kerkuar jo vetėm nga unė por edhe nga koleget moshatarė ėshtė se tė rinjet janė ata katalizator qė atribuojn demokracin e vertet, pra rinia ėshtė promotore e proceseve demokratike nė shoqėrin shqiptare.
 
Atė, se rinia ėshtė promotore e proceseve demokratike, e kanė deshmaur shumė gjėra, duke u nisur nga heroizmi i tė rinjėve shqiptar nėpėr shekuj, mandej sot politike shqiptare nė vorbullen e saj ka njė mori njerzish tė moshave qė pėrkojn sa do pak me rinin, dhe kėta janė treguar si shumė vizionar tė politikes shqiptare.
 
Sot nėper botė, nėper universitete tė ndryshme tė botes, nėper konferenca tė ndryshme tė botes tė rinjet tanė perfaqėsohen denjėsisht, gėzon fakti sė shumė organizata rinore nga Shqipėria janė veq tė inkuadruara  dha ata e perfaqėsojn Shqipėrin ashtu si e do politika aktuale. Kosova tani veq ka filluar tė marrė hapat e parė drejt avansimit dhe involvimit tė shumė organizatave rinore qofshin ato qeveritare apo jo-qeveritare.  
 
Nė qoft se vėrtet Shqipėria dhe Kosova si dy vende tė coptuara nga armiqėt deshirojn tė inkuadrohen nė BE, NATO,  ose edhe nė organizata tjera relevante nderkombėtare atėher ato qė tė dya duhet  sė pari tė krijojn ura lidhjeje mes tė rinjėve, mes organizatave rinore politike apo jo politike tė vendeve dhe mandej ata tė rinjė qė janė mė tė suksesshėm tu dhurojn mundėsin ta japin kontributin e vetė drejt asaj qė bota po e kerkon prej neshė.
 
Si standart qė ne duhet ta plotėsojm e mandej tė kerkojm hyrjen nė organizatat e lartėshenuara, pra gjeneratat e vjetra tė politikes duhet ta kuptojn se ata tani sikur janė demodizuar dhe tani ata  duhet tė jenė ekspertet qė do ti shkollojn gjeneratat e reja, nga se ata kanė krijuar eksperiencat e tyre dhe ato eksperienca tė fituara mė parė nuk duhet tė lihen  tė pluhrosen dhe tė humbin pa lėnė gjurmet e tyre.
 
Njė duhet kuptuar gjeneratat e vjetra, se vėrtet rinia shqiptare ėshtė njė promotore e proceseve demokratike, presim qė kjo tė kuptohet sa mė parė. Tė vjetrit janė hargjuar dhe ata duhet tu lėnė hapsir tė rinjėve ardhmeris sė shtetit.

*Autori ėshtė student i vitit tė I-rė nė Fakultetin e Farmacisė tė Universitetit tė Srajeves nė Bosne e Hercegovin.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.