8.08.2003 - Trepca.net

MISIONI AMERIKAN    SHQIPĖRI  (1946)


Tiranė, 7 gusht 2003 / Ēerēiz LOLOĒI
 
Mė ranė nė dorė disa dokumenta tepėr interesante. Ėshtė fjala pėr korespondencėn sekrete ndėrmjet misionit jozyrtar tė SHBA nė Tiranė dhe Departamentit Amerikan tė Shtetit, gjatė vitit 1946.
 
Materiali qė i referohet Shqipėrisė titullohet :
 
“Pėrpjekja pėr tė arritur njė bazė tė kėnaqshme pėr rivendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Shqipėrinė. Tėrheqja e misionit jozyrtar tė SHBA “.
 
Pėrfshihen nė tė 26 nota sekrete tė kėtij misioni drejtuar Sekretarit tė Shtetit, apo anasjelltas, tė cilat pėrfshijnė periudhėn nga 29 janari deri mė 19 nentor 1946.
 
Siē dihet mė 8 maj 1945, njė delegacion apo mision jozyrtar i SHBA, ishte dėrguar nė Shqipėri pėr tė parė gjėndjen nė vend dhe pėr tė njohur karakterin e Qeverisė Shqiptare, tė krijuar pas mbarimit te Luftės sė Dytė Botėrore, praktikisht te qeverisė komuniste Shqiptare tė Enver Hoxhės.
 
Qėllimi i kėtij misioni ishte pėrcaktimi nė se duhej njohur apo jo kjo qeveri si dhe, nė se do rivendoseshin marrėdhėniet dilomatike midis SHBA dhe Shqipėrisė.
 
Dhe misionit, pėr tė arritur deri nė njohjen e Qeverisė Shqiptare nga Qeveria Amerikane, i duhej tė studionte realisht gjėndjen nė vend. Ai i paraqiti Qeverisė Shqiptare disa kushte ku kryesoret ishin : 
 
1. Zhvillimi i zgjedhjeve tė lira nė Shqipėri ;
2. Njohja e traktateve dhe marrėveshjeve ndėrkombėtarė, ku Shqipėria kish qenė pjesėtare, si dhe ato dypalėshe midis Shqipėrisė dhe SHBA, tė vendosura para 7 prillit 1939.
 
 Kryetari i kėtij misioni fillimisht ishte Xhejkobs dhe nė tė material pėrfshihet kryesisht korespondenca e tij me Sekretarin e Shtetit tė SHBA ( mė pas Xhejkobs u  zėvendėsua nga Henderson ).
 
Ndėrkaq, qė tė dali mė e qartė e vėrteta e punės sė kėtij misioni, mu desh tė lexoja dhe tė ballafaqoja, thėniet e misionit amerikan me ato tė Kryetarit tė Shtetit Shqiptar tė asaj kohe , Gjen.Kol. Enver Hoxhės, tė shkruara prej tij nė librin me titull : “ Rreziku Anglo-Amerikan pėr Shqipėrinė (kujtime), botim i Institutit tė Studimeve Marksiste-Leniniste pranė KQ tė PPSH, nga Shėpia Botuese “ 8 Nentori”, Tiranė , 1982.
 
Dhe po e nis pikėrisht me kėto “kujtime”. Enver Hoxha nė kėto kujtime shkruan “Amerikanėt nga anae tyre.. pak mė vonė, dėrguan njė mision civil  tė kryesuar  nga Xhejkobs me ndihmės agjentin e vjetėr amerikan nė Shqipėri, Herry Fulcin” ( faqe 344-345 ).
 
Lidhur me misionin dhe me kushtet qė paraqiti misioni nė emėr tė Qeverisė Amerikane ,Enver Hoxha i paska thėnė Xhejkobs-it   ( s’dihet kur dhe si ? ) :
 
“ Spjegimet qė mė bėtė rreth misionit tuaj dhe shtytjes sė njohjes sė Qeverisė tonė, Z. Xhejkobs mė duken jo bindėse. Formula juaj se “njohja duhet tė vijė mbas sqarimit tė gjėndjes nė Shqipėri”, ėshtė absurde ( faqe 354 ).
 
Disa  faqe mė poshtė sh. Enver kujton : “ Fulci nga ana e tij , shpresonte se tė gjithė ish nxėnėsit e Shkollės Teknike Tiranė, do ishin me tė ( faqe 362 )… “  Ai priste edhe nga njė burim tjetėr. Gjatė kohės sė luftės Fulci kishte pėrgatitur edhe “ djemtė”, nė kursin special qė kishte ngritur SBS-ja nė Itali ( Secret Balcan Service ) ( faqe 363 ).
 
Duke i ballafaquar, madje pothuajse pa asnjė koment, kėto nota tė kėtij misioni me “kujtimet” e Enver Hoxhės, gjithkush , natyrisht po tė dėshirojė, do tė arrijė tė kuptojė tė vėrtetėn…
 
 
I. GJĖNDJA  E  SHQIPĖRISĖ -  MARRĖDHĖNIET SHQIPĖRI  -  SH B A. 
                         
Qė nė mesazhin e parė tė kėtij materiali ( telegrami 711.75/ 1-2046 tė datės 29 janar 1946) , Xhejkobs i shkruan Sekretarit tė Shtetit  ( nė  vazhdim me sa kuptohet edhe tė mesazheve tė mėparshme ) se : “…. Une paraqes ndjenjėn jo shoqėrore nė rritje tė regjimit kėtu, kundrejt SHBA”..
 
Ai ve nė dukje se : “ Pėr prestigjin tonė ndaj sovjetikėve, nė Shqipėri po zhvillohen aktivitete tė ndryshme”.   Nė tė theksohet se “ Legata Sovjetike ėshtė e plotė, pothuajse tė gjithė pjesėtarėt janė kėtu sė bashku me gratė e tyre, se ata jetojnė nė pesė shtėpi”…. “ Kėta nėpunės, kryesisht ushtarakė, shikohen shpesh nė  vende publike  me zyrtarė shqiptarė… “   se : “ Nė qytet ka edhe shumė sovjetikė, qė thuhet se janė teknikė ( … janė disa qindėra )…. Dhe priten tė vinė tjerė…...”

“…. Brenda vetė qėverisė po del nė pah njė grup pro jugosllavėve dhe sovjetikėve….
 
Pėr tė orientuar Kushtetutėn e re sipas vijės sovjetike. Kjo ka ngjallur njė frymė opozite midis radikalėve moderues… Grindja shkaktoi arrestimin e anėtarėve tė tė ashtuquajturės opozitė, si Kokoshin, Asllanin dhe Larry Post *  ( alias Llazi Papapostoli)…
 
Lidhur me kėtė  Enver Hoxha shkruan :  “ Ende pa u ēliruar Shqipqria, kishte ardhur nga Amerika njė farė Llazar Papapostoli, me emrin e amerikanizuar Llary Post. Ky do shėrbente si Kėshilltar politik pranė misionit amerikan dhe nė tė njėjtėn kohė do tė lidhej me agjėntėt e vjetėr pėr tė hedhur bazat e para tė grupeve tė spiunazhit  e tė sabotatorėve. Por kėto grupe morrėn formėn e organizuar, sidomos me ardhjen nė mars 1945 tė Mr. Fulcit, i cili e mori vetė drejtimin e tyre ( faqe 390)….   “Kėto synime i pohuan vetė kėta armiq para qjyqit, vetė ata pohuan botėrisht, se selitė e misionit anglo-amerikane ishin shnderruar nė ofiēina ku kurdiseshin komplote, atentate e sabotime, ku hartoheshin plane pėr sulme tė armatosura e pėr zbarkimin nga jashtė ( faqe 390)…
 
… Me rėndėsi qe edhe zbulimi i sabotatorėve tė tharrjes sė kėnetės sė Maliqit. Disa ish “nxėnės” te tij ( Fulcit …. S.H: ), qė kishin bėrė sabotime pėr tharrjen e kenetės sė Maliqit, u zbuluan. Kjo ishte humbje e madhe pėr misionin amerikan, sidomos pėr Fulcin. E ndien thellė frikėn dhe para se tė fillonte gjyqi, Xhejkobs dhe Fulc, ikėn nga Shqipėria. Njė pjesė e misionit amerikan qėndroi pėr tė ndjekur ngjarjet …” ( faqe 391 ).
 
Ndėrkaq nė lidhje me vėmendjen pėr krijimin e opozitės nė Shqipėri, siē e kėrkonin aleatėt, Enver Hoxha “kujton” : “ Opozitėn e hoqi qafe lufta, revolucioni popullor, sepse ajo ra nė prehrin e pushtuesve dhe u kompromentua…. Nuk ėshtė e thėnė se po s’pati opozitė, nuk ka demokraci “ ( faqe 367 ).
 
Natyrisht nė dritėn e sotme, kėto thėnie janė jo vetėm tė pakuptueshme, por edhe qesharake, pėr njė vend qė pretendon tė jetė demokratik…. Por le tė kalojme mė tej, me zhvillimin e ngjarjeve nė Shqičpėri.
 
Telegrami i Xhejkobs, vazhdon : “Efektivisht pozita jonė ėshtė ftohur shume. Kjo duket edhe nė mospranimin ……. edhe tė gruas sė kujdestarit Marinscak….”   “ Ndėrkohė nuk jepen leje kalimi pėr udhėtime jashtė Tiranės…. Injorohet ēdo lloj kėrkese qė ka lidhje me qytetarė amerikanė dhe tregohet njė qetėsi e plotė pėr ēėshtjen e traktateve, me gjithė qė kopjet e kėtyre traktateve iu dorėzuan Hoxhės, qysh mė datėn 16 janar…
 
… Pika kulminante arriti mbasditėn e datės 28 janar, ku tė gjithė nėpunėsit e huaj me punė nė mision dhe personat e shėrbimit, pėrdorur nga shtabi ynė…. u paralajmėruan pėr t’u larguar nga Shqipėria, brėnda datės 15 shkurt. Kėtu pėrfshihet edhe Rudolf Marinscak, i  cili shėrben dhe paguhet pėr shumė vjet nga  qeveria jonė dhe qė kreu edhe shėrbim nė mbroktjen e pasurisė sonė, gjatė viteve tė pushtimit”. ( Kjo sipas Xhejkobs ishte nė kundėrshtim me marrėveshjen qė ruhet nė shkėmbim tė notave tė marsit 1945 ).
 
Qė nė kėtė telegram bien nė sy disa probleme qė e shqetėsonin misionin jozyrtar tė SHBA nė Shqipėri si :
 
1. Afrimi i dukshėm i Qeverisė Shqiptare me sovjetikėt dhe jugosllavėt dhe kufizimet e shumta dhe pengesat qė i nxirreshin misionit amerikan nė Tiranė ;
 
2. Cėshtja delikate dhe e rėndėsishme, qė pėrbente edhe njė nga kushtet bazė pėr  njohjen e Qeverisė Shqiptare nga ana e Qeverisė sė SHBA, ajo e njohjes sė traktateve dhe marrėveshjeve ndėrkombėtare, dy apo shumėpalėshe, tė firmolsura nga Shqipėria para 7 prillit 1939, pėr tė cilat , me gjithė qė i janė dorėzuar kryeministrit shqiptar Enver Hoxha, tregohet njė qetėsi apo heshtje e plotė.   ( Ky problem mė poshtė  do tė shtjellohet mė hollėsisht).
 
Nė telegram theksohet edhe : “ Nė shtyp dhe nė radio vazhdon  fushata kundėr SHBA… u vu nė lojė Stettinus, pėrfaqėsuesi amerikan ne UNO ( OKB-… S.H.) …. Nje tjetėr komentator ka vėnė nė lojė UNRAN (“ ajo solli nė Shqipėri “ Frogs” = xhipsa pėr tė vrarė qentė”), gazeta “Bashkimi”, me njė ton therrės, shprehu keqardhjen pėr aleatėt amerikanė e ata anglezė, tė cilėt janė duke i dhėnė strehim nė Italine neofashiste krimineleve tė tillė tė luftės, si Kadri Cakrani dhe Xhelal Staravecka ( apo edhe Xhafer Devas )…”
 
Nė telegramin 711.75/2-546 , mė 5 shkurt 1946, Xhejkobs i shkruan Sekretarit tė Shtetit se : “ Qysh nga mezi i dhjetorit, kur u mbajt Konferenca e Moskės, kėtu ėshtė rritur shumė influenca sovjetike… qė gjithēka qė bėn Qeveria Shqiptare, e bėn e drejtuar nga njė grup komunist, pro sovjetik, me pėlqimin e autoriteteve sovjetike e ndoshta nėn drejtimin e ryre “.
 
Nė telegramin 711.75/2-846 tė datės 10 shkurt 1946, Xhejkobs i shkruan Sekretarit tė Shtetit : “… Nė qoftė se nuk protestojmė fort kundėr autoriteteve sovjetike, tė cilėt vetėm pak javė pas njohjes sė njė shteti ballkanik, kanė bėrė qė ideologjia e tyre tė penetrojė thellė nė radhėt  kesaj qeverie, tė inaguruar dhe njohur nėpėrmjet veglave tė tyre, duke zbatuar njė program frike dhe raprezaljesh kundėr gjithė opozitės.…, atėherė ne duhet tė mendojmė qė autoritetet sovjetike do ndjekin tė njėjtėn rrugė si ajo e Rumanisė, Bullgarisė e Koresė, menjėherė sa tė akordohet njohja…
 
…Unė jam i sigurtė se ajo ēka ka ndodhur kėtu…. u ėshtė imponuar autoriteteve shqiptare nga njė grup i vogėl komunistėsh shqiptarė, tė cilėt bashkėpunojnė ngushtė me Moskėn…
 
… Nė rast se kėtu duhet ndėrmarrė ndonjė veprim, kjo duhet bėrė drejt Moskės, nė  bazė tė angazhimeve tė Jalltės. Ne duhet tė shprehim habinė tonė nė drejtim tė transformimit tė shpejtė tė ndodhur, ku kėtu po vinė njė numėr i konsiderueshėm sovjetikėsh dhe njė sasi e madhe furnizimi me armė”.
 
Nė telegramin e datės 28 shkurt 1946 ( Nr. 711.75/2-2846), Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit se : “ Duket qartė se Shqipėria ėshtė kthyer nė shtet satelit tė BS dhe Jugosllavisė…. Kėto dy shtete shpresojnė qė Shqipėria tė pranohet anėtare e UNO-s, duke i shtruar kėshtu njė tjetėr votė bllokut sovjetik. Nė rast se nė sesionin tjetėr tė UNO-s, Shqipėria nuk pranohet, atėhere Shqipėria do kthehet nė njė njėsi tė Federatės Jugosllave. Une jam i sigurtė se shumica e shqiptarėvė kundėrshtojnė infiltrimin e dominimit sovjetik si dhe bashkimin me Federatėn Jugosllave.
 
Sipas prononcimeve zyrtare dhe neneve tė propozuara pėr Kushtetutėn e re, duket qartė se regjimi i tanishėm dhe keshilltarėt sovjetikė, po ngrejnė njė sistem ekonomik shqiptar tė kontrolluar nga Shteti, sipas modelit sovjetik…
 
….gjithashtu, si pjesė e procesit te sovjetizimit, tė gjithė tė huajt…( Hoxha indirekt, bėn fjalė pėr shumė vetė ), pėrfshi edhe amerikanėt, do tė dėbohen nga Shqipėria. Pėr shqiptarėt nuk lejohet emigrimi dhe udhėtimi jashtė shtetit,  pėrveēse nė shtetet satelite te BS.
 
Po si pjesė e procesit tė sovjetizimit, ēdo lloj opozite do tė shtypet me ndihmėn sovjetike e atė jugosllave, nė rast se do tė jetė e nevojshme. Fėmijėt e shkollave nxiten dhe u jepen lėvdata, kur ata spiunojne pėr mėsuesit dhe prindėrit. Rast mė tipik merret arrestimi i grupit Kokoshi-Asllani, i cili desh tė krijonte njė parti tė dytė nė zgjedhjet e dhjetorit, vitin e kaluar..
 
Grupi komunist kėtu ėshtė i vendosur dhe flet nė tė mirė tė fakltit, se ėshtė mė mirė qė kėtu tė ndjehet prezenca e Rusisė, e jo si regjimi i kaluar…
 
… Duke folur pėr historinė e Shqipėrisė…. Unė po arrij afėr pikėpamjes se populli shqiptar mund tė mos jetė i pėrgatitur pėr pavarėsi. Nga ana tjetėr, shqiptarėt pėrbėjnė njė minoritet tė gjėrė e tė fortė, pėr tė penguar inkludimin ose ndarjen midis Jugosllavisė e Greqisė, duke krijuar probleme serioze minoriteti nė kėto shtete, pėr rrjedhojė do tė kalohet nė ashpėrsim tė situatės nė Ballkan. Pra fillimi flet pėr njė zgjidhje nėn kujdestarinė  e UNO-s….”
 
Nė telegramin 768.75/4-1246 tė datės 12 prill 1946, Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit se :  “ Siē ėshtė thėnė nė telegrame tė ndryshme, vala e terrorit ka pėrfshirė Shqipėrinė qysh nė muajin janar, kur grupi komunist inaguroi procesin e sovjetizimit. Njerėzit spiunohen, hiqen nga shtepitė e tyre ( si nė Tiranė pėr tė lėshuar shtėpi pėr sovjetikėt ), futen ne burgje ose kampe pėrqėndrimi dhe lirohen nga postet qeveritare, pa marrė parasysh racėn dhe besimin.”
 
Ndėrsa nė telegramin 875.00/4-2046 tė datės 20 prill 1946, Xhejkobs i rekomandon Sekretarit tė Shtetit se .  “ Para dhėnies sė njohjes, departamenti duhet tė jetė i interesuar : sė pari, duke qėnė se regjimi i tanishėm me njė sistem tė vetėm njė partie, i cili shtyp pa mėshirė ēdo lloj opozite, nė kėtė rast kėrkohen garanci tė forta, qė  grupet jo parti tė qeverisė, tė gėzojnė lirinė e fjalės dhe tė pėrdorin organėet e shtypit,  njėsoj si ato tė qeverisė. Se dyti, si rezultat i njė shpėrndarjeje tė gjėrė tė literaturės sovjetike dhe kufizimit tė asaj tonės, ne duhet tė kemi tė drejta tė barabarta… Se treti, duke qenė se kundėr anėtarėve tė misionit tonė ushtrohet vėzhgim, pėrfshi edha ata persona qė na bėjnė ne vizita, kerkohen garanci qė misioni dhe shtabi i tij, tė lejohen tė krijojė marrėdhėnie miqėsore me shqipėtarė, por qė kėta tė mos jenė subjekt vėzhgimi nga ana e policisė.
 
Se fundi,…. Kur nė bashkėpunuam  me Britaninė e Madhe dhe BS pėr ēėshtjen e Shqipėrisė nuk menduam qė autoritetet sovjetike tė avanconin kaq shumė dhe tė kontrollonin gjithė vendin… Nė rast se bėhet fjalė pėr njė vend tė pushtuar, ku sipas deklaratės sė Krimesė, tre fuqitė e mėdha duhet tė bashkėpunojnė nė mėnyrė tė  barabartė, ky shtet ėshtė Shqipėria.
 
Me gjithate, pa asnjė justifikim, sovjetikėt kanė avancuar shumė, dhe nėpėrmjet grupit komunist kanė manipuluar plotėsisht makinėn e qeverisė, pėr tė patur kontroll tė plotė me ekskludimin e SHBA dhe Britanisė ose ndonjė fuqie tjetėr”.
 
Nė telgramin 740.00-119 datė 26 prill 1946, qė Xhejkobs i dėrgon Delegacionit tė SHBA nė Kėshillin e Ministrave tė Jashtėm nė Paris, ai shtron problemin e kufirit shqiptaro-grek.
 
Ai thotė : “ Pas studimit tė kėtij problemi mendoj se kėrkesa greke nuk ėshtė e justifikueshme. Aprovimi i kėsaj kėrkese do bėjė qė Shqipėria tė mos jetė nė gjėndje tė ekzistojė si shtet i pavarur, thjesht nga ana ekonomike.
 
Po kėtė problem,  Xhejkobs, nė telegramin Nr. 234, datė 23 prill 194, theksonte se Kėshilli i Ministrave tė Jashtėm duhet tė gjejė ndonjė farė mėnyre pėr tė zgjidhur problemin e kufirit shqiptaro-grek, duke bėrė dhe kėtė vlerėsim : “ Vazhdimi i kėrkesės sė vjetėr  tė palės greke, prek seriozisht paqen nė Ballkan, i jep rast Shqipėrisė tė mbajė tė mobilizuar ushtrinė, ndėrsa sovjetikėve tė hiqen si mbrojtės tė Shqipėrisė sė vogėl, duke i dėrguar asaj furnizime me armė dhe kėshilltarė sovjetikė.”
 
Nė telegramin 711.75/4-1546 tė datės 8 maj 1946, qė Sekretari i Shtetit Acheson i dėrgon Xhejkobs-it, vihet nė dukje se . “ Qeveria e SHBA i referohet njoftimit te 12 prillit, ku Hoxha deklaron dėshirėn e regjimit tė tij pėr eliminimin e keqkuptimeve, qė mund tė dėmtojnė marrėdhėniet midis SHBA dhe Shqipėrisė dhe kėrkon qartėsimin e raporteve tė Radio Londrės, Rojterit dhe shtypit amerikan lidhur me rezolutėn e paraqitur nė Komitetin e Senatit Amerikan pėr Marrėdhėniet me Jashtė, pėr  “ Epirin e Veriut”( Shqipėria Jugore ).
 
Qeveria e SHBA … i kujton gjeneral Hoxhės faktet e mėposhtėme :
 
1.Mė 19 shkurt 1945, senatori Pepper paraqiti rezolutėn e mėposhtėme, e cila iu referua Komitetit tė Senatit pėr Marrėdhėniet me Jashtė. “ Sipas Senatit, me kuptimin Epiri i Veriut ( pėrfshi edhe Korēėn ) dhe 12 ishujt e detit Egje, tė njohur si ishujt Dodekanezia, ku predominon njė popullėsi plotėsisht greke, duhet t’i kalojnė Greqisė, nė bazė tė njė Konference Paqeje dhe tė pėrfshihen nė territorin e Greqisė;
 
2.Kjo rezolutė doli pa amendament nga Komiteti mė 27 mars 1946. Senati nuk ka marrė asnjė veprim pėr kėtė rezolutė.
 
Megjithatė, veprimi i Senatit …. Nuk duhet marrė si diēka qė ka tė bėjė me qėndrimin e ekzekutivit tė Qeverisė Amerikane, lidhur me vlerėn ose tė qėnit pro ose kundėr ēėshtjes sė propozimit nė fjalė.
 
Nė telegramin 711.75/10-1646 tė 16 tetorit 1946, kur Hoxha vazhdon se SHBA kanė treguar shėnja jo miqėsore kundrejt Shqipėrisė, duke pėrkrahur kėrkesat greke nė Konferencėn e Parisit pėr ēėshtje territori kundrejt Shqipėrisė, Unė ( Henderson – tanimė zėvendės i Xhejkobs nė misionin amerikan nė Tiranė ) kalova nė mos renie dakort me Hoxhėn, duke shėnuar se, SHBA, nė asnjė kohė nuk ka pėrkrahur kerkesat greke pėr Epirin e Veriut. Por ai kundėrshtoi….  mandej, Hoxha tha se mund tė ishte keqinformuar. Ai tha se SHBA kishin votuar nė favor tė vendosjes sė kėrkesės greke nė rendin e ditės sė Konferencės, gjė qė ėshtė njėsoj sikur tė votosh kundėr Shqipėrisė.
 
Kaluan 45 minuta tė kota pėr ta bindur Hoxhėn … se ne ishim duke ndjekur politikėn tonė pėr ruajtjen e pavarėsisė sė Shėipėrisė dhe dhenies sė njė vlerėsimi pėr ēdo kėrkese pėr ratifikime kufitare.
 
Unė i thashė se nė SHBA, koncepti i drejtėsisė nėnkupton tė drejtėn e kujtdo pėr tė paraqitur akuza kundėr kujtdoje dhe detyra e gjyqtarėve pėr dėgjimin e akuzave…. Nė qoftė se akuzat janė pa baza, gjyqi do i zbulojė…. Dhe do marrė vendim pezullimi…..
 
Gjeneral, cili do ishte reagimi juaj nė qoftė se Shqipėria do kėrkonte futjen nė rendin e ditės tė Konferencės sė Paqes…. pėr hir tė argumentit tė rajonit tė Kosovės dhe nė rast se delegacioni i SHBA do votonte kundėr dhėnies sė Shqipėrisė tė sė drejtės pėr futjen e kėsaj kėrkese nė Konferencė ?
 
I vetmi koment i Hoxhės ishte ky : “ Ky nuk pėrbėn njė rast analog, sepse ne nuk jemi duke shtruar problemin e kėrkesės pėr rajonin e Kosovės nga aleatja jonė Jugosllavia…”
 
Po pėr kėtė pikė, Xhejkobs theksoi se  : “ Sepse SHBA kishin theksuar vazhdimisht tė qėnit e Shqipėrisė njė shtet i pavarur dhe po qe se gjysma e Shqičpėrisė Jugore i kalonte Greqisė, Shqipėria nuk mund tė qėndronte si shtet i pavarur.”
 
Nė letrėn e Hoxhės , nė pėrgjigje tė letrės sė Henderson-it, tė datės 5 nentor 1946, theksohet edhe : “ Nga ana jonė ėshtė punuar gjithmonė pėr tė gjetur rrugėzgjidhje pėr kėtė ēėshtje ( atė tė traktateve… S.H.), e cila ka penguar vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike midid dy popujve tanė, tė cilėt janė lidhur me njė miqėsi tė ngushtė nė tė kaluarėn dhe nė luftėn e pėrbashkėt tė fundit. Populli shqiptar ka ushqyer dhe ka njė simpati tė madhe pėr popullin mik amerikan dhe i vjen keq qė..”
 
                                           X
Sa tė vėrteta janė njoftimet qė misioni amerikan nė Shqipėri i dėrgonte Sekretarit tė Shtetit mbi gjėndjen nė Shqipėri, shqiptarėt i dinė fare mirė.
 
Shqipėria, nėn udhėheqjen e Enver Hoxhės, u bė fillimisht vasale e Jugosllavisė sė Titos  ( 1941-1948), sė cilės i fali edhe Kosovėn.
 
Pas prishjes me Titon, ajo u bė “bishti” i BS , i gjakatarit Stalin, nga i cili mėsoi se si duhet tė shpėtohet nga “ armiqtė”  e socializmit ( sipas parimit komunist : armik qė nuk tė bėn dėm ėshtė ai qė nuk jeton mė, qė vritet.
 
Dhe “ armik” ishte kushdo qė i dukej i tillė , nė ndonjė ėndėrr tė keqe Enver Hoxhės… S.H. ). Por edhe miqėsia e pathyeshme, e pavdekshme midis Shqipėrisė Socialiste dhe Bashkimit tė Madh Sovjetik, zgjati  pak mė shumė se njė dekadė.
 
Por shqiptarėt tashmė i dinė fare mirė tė gjitha kėto dhe e quaj krejtėsisht tė panevojshme qė une t’i pėrmend mė gjatė…
 
Miqėsia e madhe e popullit shqiptar me popullin amerikan, siē thotė Enver Hoxha nė letrat e tij, tė shkruara mė 1946, shpejt u kthye nė njė armiqėsi tė llahtarshme tė RPSSH ndaj imperializmit me nė krye Imperializmin amerikan, xhandarin e popujve tė tė gjithė botės…
 
C’ėshtė e vėrtetė historia vonon, por nuk harron. Tanimė pėr ne shqiptarėt ,  SHBA ėshtė kthyer nė kampionin e paqes, kampionen e demokracisė…
 
 
II  TRAJTIMI  I  MISIONIT  AMERIKAN NĖ  SHQIPĖRI
      
Enver Hoxha “kujton” : “ Kėto misione ( anglezi dhe amerikani ) ishin gjoja paqėsore, misione aleatėsh “qė do informonin qeveritė e tyrė” pėr zhvillimin e gjėndjes sė Shqipėrisė, karakterin e vet… qė tė pėrgatitnin njohjen e saj nga qeveria angleze dhe amerikane ( faqe 360 )…
 
…. Por kėto dy shtete tė mėdha nuk mund tė duronin ekzistencėn e njė shteti komunist, siē ishte Shqipėria, ku nė pushtet ishte populli i udhėhequr nga Partia Komuniste..” ( faqe 362 ).
 
Lidhur me kėtė ēėshtje Kenuan, i ngarkuari i SHBA nė BS, nė telegramin e tij  711.75/2-146 tė datės 1 shkurt 1946 , nga  Moska , dėrguar Sekretarit tė Shtetit, provon dhe kėrkon qė SHBA, pra dhe misioni i saj nė Shqipėri, tė veprojė efektivisht, sepse ajo qė thotė Xhejkobs qėndron kaq afėr pikėpamjes sė Moskės. Nė tė kundėrt misioni duhet tė tėrhiqet nga Shqipėria”
 
Ja ku ndeshemi shpejt me idenė e tėrheqjes sė kėtij misioni, pra qė mė 1 shkurt 1946…”…nė se ai diskriminohet dhe nuk trajtohet njėsoj me atė tė misioneve ruse apo jugosllave”.
 
Nė kėtė telegram Kenuan thekson se : “ … Nuk ka kėrkund njerėz mė aktivė e tė ndjeshėm nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me “ veprime dredharake “, siē mund tė thuhet pėr ata rusė, tė cilėt punojnė nė prapaskenė nė Shqipėri"”
 
Mė datėn 4 shkurt 1946 ( me telegramin 717.75/2-446), Xhejkobs i njofton Sekretarit tė Shtetit edhe pėr ēėshtjen e personelit tė huaj nė misionin amerikan nė Shqipėri… “Edhe pse pėr  emrin e Marinscak-ut nuk flitet asgjė, unė mendoj se Hoxha dhe autoritetet shqiptare s’kanė ndėrmend tė thonė asgjė tjetėr. Rasti i Marinscak-ut, ėshtė i veēantė”.  Dhe Xhejkobs njofton : “…. Misionet e SHBA, Britanisė sė Madhe dhe UNRA, kanė qėnė gjithmonė nėn vėzhgim, por tani ky vėzhgim ėshtė bėrė mė i rreptė. Shumė pak shqiptarė afrohen pranė tyre, tė paralajmėruar qė tė qėndrojnė larg…”
 
Dhe ai raporton se : “ Anėtarėt e shtabit tim, anglezėve dhe personelit tė UNRA-s, u imponohen kufizime tė ndryshme. Nė muajin dhjetor ( 1945…   S.H.), u pezulluan edhe dhėniet e lejeve pėr tė shkuar me makinė nė Durrės ( nė mbasditėn e ditės sė shtunė, duke shėtitur nė kodrat pėrreth Tiranės, atasheu i shtypit anglez Robinson, u arrestua nga ushtarakėt… ). Edhe nė rast se jepet leje kalimi,  je i detyruar tė shoqėrohesh nga njė partizan…”
 
“Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė misionit tonė, situata paraqitet delikate. Tė flasim prerė, ai s’ka pse tė qėndrojė. Ai u dėrgua kėtu pėr tė studjuar situatėn dhe pėr tė dhėnė njė raport, qė tashmė ėshtė dorėzuar…Unė jam i sigurtė se autoritet e , veēanėrisht ato jo shoqėrore me ne, janė nė dijeni tė statusit tonė tė pashpresė,  prandaj edhe e kontrollojnė aktivitetin tonė dhe tregojnė njė sjellje jo miqėsore, gjithmonė nė rritje… edhe nga nxitja qė bėhet nga agjentėt rusė. Kjo ndjenjė qėndron shumė afėr asaj ruse, gjė qė nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me mikpritjen shqiptare…
 
…Nė rast se ne vendosim mbylljen e misionit. Ekzistojnė dy alternativa :
 
Sė pari, mbylljen plotėsisht tė misionit , duke lėnė pasurinė nėn kujdesin e anglezėve, ose,
Sė dyti, tė tėrheqim tė gjithė personelin me pėrjashtim tė Fulcit, Steven-it dhe Nikolas,  tė cilėt do tė lihen si kujdestarė ( megjithate, asnjė prej personave tė mėsipėrm nuk dėshiron tė qėndrojė, po qe se situata vėshtirėsohet)…
 
Dhe Xhejkobs vazhdon : “ Ky mund tė jetė rasti i fundit nė ndihmė tė kėtij populli tė vogėl, punėtor dhe tė  ndershėm,  i cili ka vuajtur pėr 300 vjet nėn shtypjen turke, intrigave jugosllave e italiane, pushtimit italian e atij gjerman, rrėnimit dhe, tani i ndodhur pėrballė frikės e terrorit tė mendjemėdhenjėve imperialistė sovjetikė…”
 
Nė kėto kushte, Sekretari i Shtetit, me telegramin 711.75/2-846 tė datės 12 shkurt 1946, i njofton Xhejkobs-it mbi dėrgimin e njė memorandumi tė Qeverisė Amerikane pėr Shqipėrinė, nėnshkruar nga Byrness.
 
Nė tė thuhet se : “ Ju jeni udhėzuar tė komunikoni me gjeneral Hoxhėn, lidhur me paraqitjen e kėtij memorandumi e t’i bėni atij tė qartė se Departamenti i Shtetit, i kushton kėsaj ēėshtjeje, rėndėsi tė madhe.
 
Nė kėtė memorandum ndėr tė tjera theksohet se : “ … Qeveria e SHBA ka vėnė re njė qėndrim jo favorizues nga ana e autoriteteve shqiptare, si nė drejtim tė SHBA ashtu edhe tė misionit amerikan nė Shqipėri. Pjesėrisht kjo ėshtė vėnė re nė qėndrimin e organeve tė shtrypit dhe transmisioneve ne radio…
 
…. Nė veēanti Qeveria Amerikane shikon  njė qėndrim aspak miqėsor tė autoriteteve shqiptare, tė cilat mė 28 janar urdhėruan largimin e njė sėrė nėpunėsih tė misionit amerikan nė Tiranė, brėnda 15 shkurtit… Kjo proēedurė s’ka asgjė tė pėrbashkėt me frymėn dhe letrat e mirėkuptimit, vendosur me anė tė shkėmbimit tė memorandumeve tė mars-prillit 1945, midis zyrės sė Kėshilltarit politik tė SHBA nė Kazerta dhe autoriteteve shqiptare…
 
… Kjo qeveri shėnon, ndėrkohė, se kėto javėt e fundit, aktiviteti i misionit tonė ėshtė penguar mjaft…. Duket se autoritetet shqiptare nuk kanė besim te anėtarėt e misionit…
 
…..Mė 10 dhjetor 1942, kjo qeveri afirmoi pėrkrahjen e saj pėr krijimin e njė Shqipėrie tė pavarur. Gjatė luftės, SHBA inkurajuan dhe pėrkrahėn rezistencėn e popullit shqiptar kundėr pushtuesve tė boshtit… Ajo ka kontribuar shumė edhe pėr UNRA-n… qė pėr disa muaj ėshtė duke i dhėnė Shqipėrisė njė ndihmė tė madhe…
 
…. Pėr tė hequr ēdo mendim keqkuptimi, ēka duket nė mendje tė autoriteteve shqiptare, pėr pranimin e Shqipėrisė nė UNO, kjo qeveri pohon se ėshtė plotėsisht dakort qė Shqipėria tė fitojė anėtarėsinė nė Kombet e Bashkuara… Megjithatė, duhet theksuar se qėndrimi pėrfundimtar qė duhet marrė nga SHBA nė kėtė drejtim, nuk mund as logjikisht as parimisht tė veprojė, pa iu referuar dėshirės sė qeverisė shqiptare, pėr tė plotėsuar detyrimet ndėrkombėtare…
 
… Qeveria Amerikane e ka shumė tė vėshtirė, nisur nga trajtimi aspak shoqėror bėrė zotit Xhejkobs e Shtabit tė tij, tė kuptojė ose tė falė qėndrimin jo korrekt,  pėrdorur deri tani nga autoritetet shqiptare…-.
 
Dhe memorandumi pėrfundon : “ Ndėrkohė qeveria amerikane s’ka dėshirė tė lerė ndonjė dyshim nė mendjet e autoriteteve shqiptare, se nė rast se vazhdon trajtimi jo miqėsor i misionit amerikan… atėherė kjo qeveri ndjehet e detyruar, dhe pa marrė aspak parasysh ndjenjat e vėrteta tė miqėsisė pėr popullin shqiptar, tė rishikojė qendrimin e saj tė kundėrt me autoritetet e sotme shqiptare”.
 
Nė telegramin 711.75/2-1946 tė datės 19 shkurt 1946, Xhejkobs i shkruan Sekretarit tė Shtetit : “ Dje i dorėzova gjeneral Hoxhės memorandumin dhe theksova se kėsaj ēėshtjeje, departamenti i kushton shumė rėndėsi. Hoxha ra dakort se misioni duhet respektuar mė shumė… dhe tha se edhe ēėshtja e personelit tė shėrbimit nuk ishte aspak e drejtė. Ai u pėrpoq qė fajin t’ua hedhė “vartėsve”dhe shprehu keqardhjen pėr lindjen e frymės sė mosdashamirėsisė. Vėrejtjet e tij tregojnė se ai ka kuptim tė qartė rreth dashamirėsisė dhe vlerėsimit, qė qeveria e tij duhet t’i kushtojė misionit tonė…
 
…. Kur erdhi ēėshtja tek paragrafi i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, ai u shpreh me argumente tė zjarrta rreth sė drejtės sė pranimit tė Shqipėrisė dhe, nuk ēau kokėn rreth pėrpjekjeve tė bėra nga unė, nė spjegimin e kėsaj ēėshtjeje…
 
… Pėrsa i pėrket sulmeve tė shtypit dhe tė radios, ai tha se nuk interesohej pėr gjėra tė tilla….”
 
Nė telegramin 711.75/2-2846 tė datės 28 shkurt 1946, Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit se : “ Pėr ēėshtjen e trajtimit tė misionit ngeli shumė pak kohė, por Hoxha u mundua, nė mėnyrė jo bindėse, tė spjegonte ēėshtjen e largimit ( ndjekjes) tė personelit tė shėrbimit tonė…. Duke dhėnė aprovim pėr qėndrimin e Marinscak, Hoxha tha  se do ta shikonte pėrsėri kėtė ēėshtje. Ai tė linte pėrshtypjen sikur do lejonte qėndrimin e tij tė mėtejshėm. Kur unė i pėrmenda ardhjen e gruas sė Marinscak-ut, ai vuri dorėn nė kokė dhe tha se i vinte keq, por ajo s’mund tė bėhej…
 
… Unė i pėrmenda Hoxhės gjithashtu se tre nga stenografet e zyrės sime, u paraqitėn pėr leje shkuarje nė  Shkodėr dhe nuk u ishte dhėnė asnjė pėrgjigje, nė njė kohė, ndodhi ndryshe me majorėt anglezė, tė cilėve tė paktėn iu dha pėrgjigje, qoftė edhe negative. Kjo u duk se e revoltoi Hoxhėn, i cili mbajti shėnim dhe tha se kėtė ēėshtje do ta sqaronte menjėherė. Me qenė se zyra e vizave ndodhet nėn kontrollin direkt tė Koci Xoxex, i cili punon me njė komisar rus nė zyrėn e tij, duket  mė e dyshimtė qė Hoxha tė mos dijė gjė pėr ēka ndodh atje…
 
…. Edhe nė se kalohet nė njė farė pėrmirėsimi tė trajtimit tė misionit tonė, ky pėrmirėsim mund tė bėhet vetėm nė disa drejtime ( tė paktėn deri sa Shqipėria tė paraqesė kėrkesėn tjetėr pėr tė qenė anėtarė e UNO-s )….
 
….. Une jam i sigurte se, pėr deri sa tė ashtuquajturit Kėshilltarė civilė e ushtarakė jugosllavė dhe personat nga qeveria, qarkullojnė gjithandej rreth vendit, pėr deri sa tė ekzistojė ndonjė gjurmė nga opozita, anėtarėt e misionit do kufizohen  tė qėndrojnė nė Tiranė dhe, kur tė lejohen jashtė Tiranės, ata do tė shoqėrohen me roje partizane…
 
…. Ne kėrkojmė mendimin e departamentit dhe shprehemi : “ Misioni duhet tė tėrhiqet plotėsisht pėr nė SHBA. A.”

Ndėrkaq , nė lidhje me trajtimin e misionit amerikan nė Tiranė, Enver Hoxha nė kujtimet e tij shkruan :  “ Ne silleshim ndaj misioneve amerikane dhe angleze nė mėnyrė korrekte, kurse ata  tregoheshin hipokritė, gjithmone mundoheshin tė na i kalonin ujin nėn rrogoz…
 
…. Mister Xhejkobs dhe mister Fulci si dhe anėtarė tė tjerė tė kėtyre misioneve,   lėviznin lirisht kudo nė Shqipėri dhe merrnin kontakt me tė gjithė ata qė dėshironin “. ( faqe 387 ).
 
Dhe telegramin 875.00/4-2046, tė datės 20 prill 1946, Xhejkobs e mbyll me thėnien :  “ Meqenė se kėtu veprimet tona pengohen mjaft, une s’mund tė bėj mė tepėr. Nė mungesėn time do zėvndėsohem nga Fultz. Avioni tjetėr nga Tirana niset mė datėn 26 prill.”
 
Nė telegramin 740.00-119/7-2746, Zv.Drejtori i zyrės pėr ēėshtjet europiane (Hickerson) ,qė i drejton drejtorit tė zyrės pėr ēėshtjet europiane ( Matheus) nė Paris, mė 27 korrik 1946, duket qartė se : “ Pėr disa kohė jam shumė i pakėnaqur rreth situatės sė misionit tė Xhejkobs nė Shqipėri… Mua mė duket se qėndrimi i Xhejkobs nė Shqipėri ėshtė jo vetėm i kotė, por edhe jo dinjitoz dhe nuk besoj  qė ai justifikon vetveten, me ato pak informata qė na jep….
 
A mund ta tėrheqim tė gjithė misionin, nė rast se largohet Xhejkobs, apo tė tėrheqim vetėm Xhejkobs-in duke lėnė Fulcin nė vend tė tij, po qe se ai dėshiron tė qėndrojė. Po qe se Fulci nuk dėshiron tė qėndrojė… atėhere mund tė pėrdorim Hendersonin… Dėshira ime ėshtė pėr tėrheqjen e gjithė misionit…”
Nė telegramin 711.75/8-1546 tė datės 15 gusht 1946, Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit qė :
 
“Pėrveē ēėshtjes sė traktateve duhet thėnė diēka edhe pėr trajtimin qė duhet t’i bėhet misionit, legatės dhe pėrfaqėsuesve tanė diplomatikė nė tė ardhmen. Tė dyja kėto probleme janė imperative, duke marrė parasysh injorancėn e regjimit tė kukullave tė tanishme kundrejt kortezisė ndėrkombėtare, qė ai duhet tė tregojė dhe tendencės sadiste qė po keqėsohet qėllimisht. Po qe se kjo pikė nuk qartėsohet drejt, atėhere do jetė vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur, qė misioni ynė tė qėndrojė kėtu mė gjatė…
 
…. Ai kėrkon qė tė bėhet : “ Aprovimi pėrfundimtar pėr inxh. Marinscak, qė tė qendrojė kėtu nė ndėrtesėn e misionit, pėr aq kohė sa ne kemi nevojė dhe t’i jepet menjėherė leje hyrjeje gruas sė tij… qėndrimi i autoriteteve kundrejt gruas sė tij ėshtė i pafalshėm….
 
Ne ruajmė dyshime, nė se ata duan ose jo qė ne tė largohemi, por po qe se po, atėhere ne mbyllim gjithēka…”
 
Nė telegramin e datės 9 shtator 1946 tė Zv.Sekretarit tė Shtetit Klejton, misionit amerikan nė Tiranė (740.00.119/9-946), ai e mbyll njoftimin me fjalėt : “ SHBA shpreson qė Shtabit tė legatės t’i jepen privilegjet dhe kortezitė, sipas praktikave ndėrkombėtare.”
 
Para se tė largohej nga misioni amerikan nė Shqipėri , Xhejkobs ( telegrami 711.75/10-1946  i datės 16 tetor 1946 ), dėrguar nga zėvendėsi i tij Henderson  Sekretarit tė Shtetit, mbi bisedėn prej 2 orėsh me Enver Hoxhėn, theksohet se  ai dėshironte tė zgjidhėte problemin e gruas tė kujdestarit tė misionit Martinscak dhe atė tė burgosjes sė pėrkthyesit tė misionit. Ai pėrmendi pėrpjekjet e bėra pėr tėrheqjen e gruas sė Martinscak nga Italia, pėr t’u bashkuar me tė shoqin dhe pėrsėriti kėrkesėn e aprovimit tė hyrjes sė saj. Ndėrkohė u theksua edhe vėshtirėsia e  lidhur me ēėshtjen e pėrkthyesit, i cili qe arrestuar disa javė tė shkuara dhe pėr tė nuk ishte dėgjuar asgjė. Hoxha falėnderoi Xhejkobs-in pėr fjalėt e tij tė sjellshme, me rastin e mbarimit tė afatit tė tij. Mė pas ai shtoi : “ Sa pėr pėrkthyesin, Hoxha tha se nuk dinte shumė hollėsira , porse arrestimi i tij nuk kishte lidhje se ai ishte pėrkthyes i misionit amerikan… se ai do tė zėvendėsohej  sa mė shpejt. ..
 
… Lidhur me gruan e Martinscak ai tha se vėshtirėsia bie nė atė qė nuk ėshtė qytetare amerikane… Nė ēdo rast,  tha ai, duhet gjykuar e mandej tė shikojmė nė qoftė se mund tė rregullohen sė afėrmi…”
 
Nė telegramin 711.75/10-1946 tė datės 19 tetor 1946, Henderson i raporton Sekretarit tė Shtetit se :  “ Hoxha nė fjalimin e tij tė datės 16 tetor tha se nuk kuptonte ēfarė lloj pune bėn ky mision kėtu dhe theksoi se, me qenė se puna e tij ka pėrfunduar, ai s’ka arsye tė qėndrojė…
 
…. Regjimi po pėrpiqet tė fitojė njohjen nga SHBA…. Prandaj gjuha emocionale e Hoxhės, pėrbėn njė shfaqje tė ashpėr pakėnaqėsie kundrejt UNRA-s, Konferencės sė Parisit dhe asaj tė Kombeve tė Bashkuara… Pėr dy ditė rresht Hoxha shtyti inagurimin e Kongresit tė Rinisė…. Siē dyshohet, po qe se ai konsultohet me rusėt dhe jugosllavėt… atyre do t’u pėlqejė qė ne tė mos kemi pėrfaqėsim kėtu, ose tė shumtėn, tė kemi njė pėrfaqėsim thjesht formal…”
 
Me telegramin 711.75/10-1946 tė datės 2 nentor 1946, Sekretari i Shtetit i shkruan Hendersonit  :
 
“ …. Departamenti ka vendosur tė tėrheqė menjėherė misionin amerikan nga Shqipėria. Ju udhėzoj t’i adresoni Kryeministri Hoxha njė letėr jo zyrtare si kjo mė poshtė :” “ Qysh nga 8 maj 1945, SHBA ka kėrkuar rrugėn e njė kuptimi tė dyanshėm dhe vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike midis Qeverisė Shqiptare dhe asaj tė SHBA. Pavarėsisht nga pėrpjekjet amerikane…. dhe mungesės sė njė pėrgjigjjeje tė kėnaqshme nga ana e Qeverisė Shqiptare lidhur me njohjen, e cila ėshtė formuar nga  Qeveria Amerikane nė nentor 1945, misioni nuk ka mundur tė arrijė qėllimet pėr ēka u suall fillimisht nė Shqipėri…
 
Departamenti do japė njoftom nė shtyp pėr tėrheqjen e misionit sapo tė merret telegrami juaj urgjent”.     Acheson.
 
Me telegramin 711.75/11-746 tė datės 7 nentor 1946, Henderson i dėrgon Sekretarit tė Shtetit pėrgjigjen e letrės sė Hoxhės…. Nė pėrgjigje tė letrės time tė datės 5 nentor. Nė ketė letėr thuhej : “ Kam nderin t’ju them se e kam marrė letrėn tuaj tė datės 5 nentor 1946… Pėr mė tepėr se 18 muaj… Qeveria e SHBA i kėrkoi Qeverisė Shqiptare leje pėr  tė dėrguar njė mision zyrtar amerikan nė Shqipėri, kryesuar nga Z. Xhejkobs, i cili do t’i raportonte Qeverisė Amerikane rreth situatės nė Shqipėri, pėr ēėshtjen e njohjes sė Qeverisė Shqiptare nga Qeveria e SHB. 
 
Ky mision amerikan u prit mirė nga ne dhe  ju dhanė tė gjitha mundėsitė dhe lehtėsitė pėr tė plotėsuar qėllimin e tij. Pėr 18 muaj rresht  misioni juaj shkoi lirshėm nė tė katėr qoshet e Shqipėrisė, nė fshatra dhe qytete, pa pasur asnjėherė ndonjė pengesė nė punėn e tij…Komisioneri Xhejkobs, shumė herė ka shprehur entuziazmin e tij pėr … demokracinė tonė stabėl. Vetė shefi i misionit amerikan mė ka thėnė shumė herė …. Dhe se pėr vetė atė ishte e ēuditshme pėrse Qeveria Amerikane vinte kushte njohjeje pėr qeverinė tonė… Zoti Xhejkobs e shikonte kėtė si njė “ ēėshtje qė kėrkon vetėm njė minutė kohė”… se ky kusht…s’ishte gjė tjetėr por thjesht ēėshtje qė ne tė pranonim disa traktate… kushti qė  na u vu ne, nuk ishte thjesht njė ēėshtje teknike…. Ai ishte njė ēėshtje plotėsisht parimore dhe se Qeveria Amerikane e ngriti dhe e pėrdori si njė pengesė serioze pėr vendosjen e marrėdhėnieve dilomatike midid dy vendeve tona… Me keqardhje… kjo ēėshtje edhe pėr ne pėrbėn njė ēėshtje parimore…”
 
Ndėrkaq mė 8 nentor 1946, departamenti i shtetit nxorri nė shtyp njė shėnim ku bėhej fjalė pėr tėrheqjen e misionit amerikan nga Shqipėria ( Shih Buletinin e Departamentit tė Shtetit tė datės 17 nentor 1946, faqe 913 ).
 
                                           X                                         X
 
Dallohet menjėherė  e vėrteta e trajtimit tė misionit amerikan nė Shqipėri .Duket qartė se deklaratat e Enver Hoxhės nė “kujtimet” e tij, bien ndesh  me njoftimet qė vetė misioni amerikan, nė atė kohė, i dėrgonte Sekretarit tė Shtetit.
 
Ndėrsa Enver Hoxha shkruan nė “kujtimet” e tij nja 30 vjet mė pas, se kėtij misioni i kishte krijuar tė gjitha kushtet pėr njė punė normale, Xhejkobs nga ana e tij, pikėrisht mė 1946, kur zhvilloheshin kėto ngjarje, njoftonte, duke u ankuar, se kudo qė do duhej tė shkonte, cilido anėtar i misionit tė tij , ishte i detyruar tė shoqėrohej me njė partizan…
 
Tanimė shqiptarėt e mėsuan se cilido shqiptar qė i afrohej misionit amerikan , e sidomod ish nxėnėsit e Shkollės Teknike tė Tiranės, qė shoku Enver i quan “djemte” , pėrfundoi nė burg, ku shumė prej tyre edhe u pushkatuan si spiune  tė amerikės apo tė Fulcit.
 
Por tė mos harrojmė se mbas pėrmbysjes sė diktaturės sė tmerrshme hoxhiste dhe e pasardhėsve tė tij, tani nė Tiranė ekziston Shkolla Harry T.Fulc”, nė kujtim tė atij drejtori tė talentuar amerikan, qė drejtoi atė shkolle nga 1922 deri mė 1933, duke nxerrė njė armatė tė paharruar teknikėsh tė mrekullueshėm, tė cilėve Enver Hoxha, duke u vėnė damkėn e spiunit, i ekzekutoi apo u dha dėnime tė rėnda, pėr tė gjithė jetėn, si atyre edhe familiarėve tė tyre.
 
Njė ndėr ta ishta edhe babai im , Beqir Haēi, ish nxėnės dhe mėsues i asj shkolle, i burgosur dhe i dėnuar si “ spiun” nga regjimi i Enver Hoxhės, ndersa nė vitet e demokracisė u nderua  edhe me tituillin e lartė “ Mesues i Popullit”.
 
 
III   LIDHUR  ME CĖSHTJEN   E TRAKTATEVE !
 
Lidhur me ēėshtjen e traktateve dhe marrėveshjeve politike midis Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera, apo tė Shqipėrisė me Amerikėn, para 7 prillit 1939, Enver Hoxha nė kujtimet e tij shkruan :
“ Nė fund Xhejkobs me pyeti : Xh.:Nė dokumentat qė keni publikuar thuhet se do tė rishikoni tė gjitha marrėveshjet politike, ekonomike dhe ushtarake, qė ka pasur mbreti Zog me Shtetet e tjera dhe do t’i prishni  tė gjitha. A nėnkuptoni me kėtė edhe ato tė qeverisė amerikane ?
 
E.H. : Po. Kėto marrėveshje janė si gozhda e Nastradinit  Z. Xhejkobs ( nuk e di, a e njihte Nastadinin Z. Xhejkobs !?…  S.H. ), por kėtė gozhdė populli ynė e shkuli qė nė Kongresin e Pėrmetit… Por ju “ harruat” pjesėn e fundit tė fjalisė se :  “…. Ato qė janė nė dėm tė popullit dhe tė shtetit Shqiptar. Kjo do tė thotė qė ndonjė, sidomos ato bileteralet,  mund edhe tė rishikohen me qeverinė amerikane, pas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike..” ( faq 358. 359, 360 ).
 
Qė nė telegramin 711.75/2-546 tė datės 5 shkurt 1946, Xhejkobs i raportonte Sekretarit tė Shtetit se :  “ Ruaj dyshim pėr pėrgjigjen qė mund tė na japin autoritetet kėtu pėr ēėshtjen e traktateve, deri sa pėr tė njėjtėn temė, tė merret ndonjė hap me Beogradin,,,”
 
Ndėrkaq nė telegramin 711.75/2-846 tė datės 10 shkurt 1946 ai thotė : “ pėr ēėshtjen e njohjes, ne presim pėrgjigje nga autoritetet  pėr tė diskutuar problemin e traktateve. Autoritetet shqiptare, qė nga data 16 janar, disponojnė tė gjitha kopjet e traktateve. Siē i kam bėrė tė ditur departamentit, unė jam i sigurtė se ne nuk do marrim pėrgjigje deri sa Jugosllavia tė jetė gati pėr tė dhėnė pėrgjigje, si kėtu, si nė Beograd”.
 
Nė takimin e datės 18 shkurt 1946 ( telegrami 711.75/2-1946 ), pėr diskutimin e memorandumit tė departamentit tė shtetit, dėrguar qeverisė shqiptare, Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit se :

“….Mandej unė pėrmenda ēėshtjen e traktateve, por nga qė kishim diskutuar pėr mė tepėr se njė orė…. Hoxha tha se do tė jepte vlerėsim pėr tė gjitha ēėshtjet e memorandumit, nė njė takim tjetėr. Unė nuk ruaj aspak dyshim rreth fundit tė kėtij problemi. Kjo do varet nga dėshirat e paraqitura prej Kėshilltarėve Sovjetikė”.
 
Nė telegramin 711.75/2-2846 tė datės 28 shkurt 1946, Xhejkobs i shkruan Sekretarit tė Shtetit se :
 
“U njoftova se Enver Hoxha dėshironte tė mė takonte mė 27 shkurt, mbasdite. Nė kėtė takim : “Cėshtja  e traktateve dhe marrėveshjeve  na hėngri rreth njė orė kohė. Hoxha edhe pse pėrsėriti rreth pranueshmėrisė sė disa traktateve ndėrkombėtare, qeveria e tij nuk mund tė binte dakort me vazhdimėsinė e vlefshmėrisė sė ndonjė traktati tė dyanshėm ose shumėpalėsh… Tha se duhet tė kishim besim dhe se … marrėveshja e Kombit mė tė favorizuar dhe e traktatit tė naturalizimit, pėr ne ishin
 
 mė tė rėndėsishėm se kurrė. Kur unė kėrkova qė, le tė mendojmė pėr njė moment se SHBA pranojne siguritė e qeverisė shqiptar, me kusht rishikimin pas njohjes, nė se qeveria e tij do tė dėshironte shkėmbim notash pėr sigurimin e zyrtarėvė amerikanė dhe ekzaminimin e traktateve dhe marrėveshjeve, ai dha pėrgjigje negative.”
 
Nė telegramin 711.75/8-1546 tė datės 15 gusht 1946, Xhejkobs i raporton Sekretarit tė Shtetit se :
 
“Mbasditėn e 13 gushtit u takova me Hoxhėn, i cili nisi me vėshtrėsitė pėr traktatet duke kritikuar SHBA, qė nuk kishin dalė me kundėrpropozime. Unė protestova dhe i kujtova atij takimin e fundit, pėr kėtė temė, kur ai mė pat thėnė se qėndrimi i qeverisė sė tij ishte i njėjtė me atė ēka thuhej ne dy notat e nentorit tė kaluar. Unė i thashė se qeveria ime shpresonte mė shumė nga ēka pritej nė kėto nota…. Mandej ai vazhdoi se …. Qeveria e tij ishte e pėrgatitur tė pranonte vlefshmėrinė e 11 traktateve shumėpalėsh…. Lidhur me katėr traktatet dypalėshe ai tha se qeveria e tij ishte e gatshme, menjėherė pas njohjes dhe mbrijtjes sė ministrit amerikan…. Kėto traktate do merren nė konsideratė me qėllim tė bėrjes sė “korrigjimeve” tė veēanta dhe ato tė zbatohen nė bazė tė marrėdhėnieve tė reja ndėrkombėtare, krijuar nga lufta antifashiste. Ai dha si  shėmbull ligjin tonė tė dorėzimit tė kriminelėve tė luftės… pra kriminelėt e luftės qė kėrkojnė strehim nė SHBA nuk duhet tė na jepen nė dorėzim.
 
Pėrsa i pėrket traktatit tė naturalizmit, ai tha se qeveria e tij nuk kishte kundėrshtime pėr raste tė kaluara, por nė tė ardhmen duhen bėrė korrigjigje tė nevojshme.
 
Edhe pėr marrėveshjen e pagesave doganore, ai nuk shprehu kundėrshtim. Mandej ai mė dorėzoi njė letėr, mė tha ta studioja… po tė doja tė njoftoja qeverinė time… Letra pėrsėrit thelbin e ēėshtjeve qė Hoxha shtroi me mua… por asgjė rreth bėrjes sė korrigjimeve tė dėshirueshme, marrėveshjes sė pagesave doganore, konventės sė sistemit monetar dhe ajo ēka ėshtė mė e rėndėishme, duke filluar prej vitit 1942 deri nė vitin 1945, Hoxha nuk foli aspak.
 
Me qėnė se regjimi shqiptar pranon vetėm traktatet e marrėveshjet shumėpalėshe, besoj se kjo bėhet vetėm pėr kėrkesėn e paraqitur nga Shqipėria, pėr tė qenė anėtare e Kombeve tė Bashkuara, tani nė shqyrtim nė Njujork.
 
Qėndrimi i Shqipėrisė ndaj traktateve dhe marrėveshjeve tona dypalėshe mbetet i dyshimtė, pėrjashto vetėm atė tė vėrejtjeve gojore tė Hoxhės, qė flasin pėr pėrsėritjen e tyre…
Njė rrugė veprimi ėshtė qė tė presim dhe tė pėrgjigjemi kur tė shikojmė qė Shqiperia pranon ēėshtjen e traktateve shumėpalėshe, ndėrsa pėr traktatet dhe marrėveshjet e tjera duhet tė na jepet siguria qė kemi kėrkuar…”
 
Nė telegramin 711.75/8-1846 tė datės 18 gusht1946, Xhejkobs i dėrgon Sekretarit tė Shtetit, tė pėrkthyer, letrėn e Enver Hoxhės tė datės 13 gusht , pėr traktatet.
 
Ja njė shkurtim i saj :  “ Duke patur gjithmonė nė mendje dėshirėn pėr tė forcuar marrėdhėniet midis SHBA dhe RPSH, nė pėrgjigje tė dėshirave dhe aspiratave tė popullit shqiptar dhe tė frymės sė re ndėrkombėtare…. RPSH  ka marrė nė konsideratė dhe ka studjuar traktatet, tė cilat ekzistonin midis SHBA dhe Shqipėrisė para datės 7 prill 1939.
 
Shumė prej kėtyre traktateve…. u firmosėn nga qeveritė antipopullore tė krijuara e tė sjella nė pushtet…. kundėr vullnetit tė popullit shqiptar. Traktate tė tilla janė nė mėnyrė direkte ose jo direkte, nė kundėrshtim tė interesave dhe sovranitetit tė vendit tonė. Fryma dhe zbatimi i shumė prej kėtyre traktateve nuk pasqyrojnė interesat dhe aspiratat e popullit tonė, por e trajtojnė atė si popull kolonial ose gjysėmkolonial. Ne nuk themi se traktatet midis SHBA dhe Shqipėrisė u ngritėn nė frymėn e pėrmendur mė lart… por veēanėrisht ata tė njė karakteri tė dyanshėm midis dy vendeve tona….. pėr kėtė duhen bėrė korrigjime.
 
Qeveria e RPSH, duke patur gjithmonė nė mendje miqėsinė e bazuar nė respektin  e dyanshėm…. pranon vlefshmėrinė e traktateve tė karakterit ndėrkombėtar midis vendit tone….
 
Lidhur me traktatet e tjera tė njė karaktri tė dyanshėm si, traktatet e arbitrimit, pajtimit, natyralizmit dhe dorėzimit, qeveria shqiptare ėshtė ė gatshme t’i marrė ato nė konsidratė menjėherė, me ministrin amerikan, i cili do mbrijė nė Tiranė pasi tė jetė njohur qeveria jonė.
 
Kur tė jenė bėrė korrigjimet e nevojshme nga tė dyja palėt, kėto traktate do hyjnė nė fuqi…
 
…. Duke shpresuar, se midis dy vendeve tona do rivendosen marrėdhėnie diplomatike sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, si faktor pėr forcimin akoma mė shumė tė miqėsisė midis popullit amerikan e atij shqiptar, lutemi pranoni vlerėsimin tim mė tė lartė.”
 
                                             Kryeministėr pėr ēėshtjet e jashtme tė qeverisė sė RPSH, Gjen.Kol. Enver Hoxha.
 
   
Nė telegramin 740.00119/9-946 tė datės 9 shtator 1946, Zv.Sekretari i Shtetit Hickerson, qė kryeson delegacionin amerikan nė Konferncėn e Paqes nė Paris, njofton se  :  “ Ministri paportofol, Tuk Jakova  qė vizitoi departamentin tonė, me inisiativėn e tij, kaloi nė diskutim tė problemit tė traktateve . Jakova shpreh besimin personal se tani, qeveria shqiptare po pėrgatitej tė njihte nė parim ēėshtjen e vlefshmėrisė sė traktateve dhe marrėveshjeve midis SHBA dhe Shqipėrisė. Ai ra dakort me propozimin e Hickerson pėr tė pėrdorur njė gjuhė tė tillė pėr ēėshtjen e traktateve, qė me aprovimin e mare nga Sekretari i Shtetit dhe gjeneral Hoxha, ajo tė shėrbente si bazė pėr diskutimin zyrtar midis autoriteteve shqiptare me pėrfaqėsuesin amerikan nė Tiranė:
 
Teksti i pohimit…  nė esencė ėshtė si mė poshtė : “ Qeveria Shqiptare pranon nė parim tė gjitha traktatet dhe marrėveshjet midis Shqipėrisė e SHBA te 7 prillit 1939… Qeveria Shqiptare rezervon tė drejtėn tė propozojė ndryshime ose pėrfundimin e traktateve e tė marrėveshjeve tė lartpėrmėndura, mbi baza tė njė interesi tė dyanshėm….  Diskutim  pėr kėto traktate dhe marrėveshje…. do tė fillojė pas njohjes sė qeverisė shqiptare nga qeveria amerikane dhe pas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike midis Shqipėrisė dhe SHBA.
 
Jakova tha se do bisedonte me Hoxhėn dhe mandej do tė informonte departamentin pėr reagimin e kryeministrit. Jakovės iu bė e qartė se departamenti do ta kuptonte ēėshtjen e mėsipėrme, si diēka qė ndryshonte vetėm nė gjuhė, por jo nė pėrmbajtje tė asaj sigurie origjinale, kėrkuar prej nesh. Hickerson thekson…. Karakterin jozyrtar tė kesaj bisede…. Ai bėri tė qartė qė gjeneral Hoxha, kėtė ēėshtje duhej ta trajtonte zyrtarisht me pėrfaqėsuesin tonė nė Tiranė.
 
Qė atėherė, departamenti  nuk ka dėgjuar asnjė fjalė tjetėr prej Jakovės pėr kėtė ēėshtje.
 
Departamenti nuk dėshiron t’i japė pėrgjigje letrės sė Hoxhės tė datės 13 gusht, sepse Hoxha duket qė, nėn dritėn e kėtyre fakteve, ta tėrheqė atė ose ta zėvendėsojė , duke shtuar edhe sigurinė qė ne kėrkojmė. Po qe se ēėshtja e traktateve vendoset  sipas dėshirės sė SHBA, ne nuk e quajmė tė kėshillueshme tė pėrmendim kushte tė reja njohjeje.
 
Por nė telegramin 740.00.119/9-2046, Sekretari i Shtetit i shkruan Zv.Sekretarit tė Shtetit, Kleiton se . “ Unė dėshiroj tė mos merren hapa konkrete pėr ēėshtjen e njohjes nė kėtė kohė tė regjimit nė Shqipėri.  Pavarėsisht se ēfarė mund tė bėjė Shqipėria nė drejtim tė pranimit tė vlefhmėrisė sė traktateve, njė njohje qė mund tė jepet nė kėtė kohė, do interpretohet shumė.”  Byrness.
 
Lidhur me incidentin e Sarandės, Xhejkobs me telegramin e datės 10 tetor 1946, Nr. 775.00/10-1046, i shkruan Sekretarit tė Shtetit  se . “ Mė datėn 8 tetor, nė fjalimin e tij para Konferencės sė Frontit, Hoxha  : “ Akuzoi Britaninė e Madhe pėr incidentin e Sarandės, i cili e pėrshkroi si pretekst, nga ana e saj , pėr mosvendosje marrėdhėniesh diplomatike. Pėr SHBA ai pohoi, ēka departamenti ėshtė nė dijeni, se Shqipėria ėshtė dakort pėr traktatet shumėpalėshe dhe se ėshtė gati tė shikojė, nė frymė shoqėrore, ēėshtjen e traktateve dypalėshe, por pas dhėnies sė njohjes”.
 
Me largimin nga misioni tė Xhejkobs, vendin e tij, siē e kemi treguar mė parė, e zuri Henderson, i cili nė telegramin 711.75/10-1646 tė datės 16 tetor 1946, i raporton Sekretarit tė Shtetit lidhur me tė : “ Xhejkobs theksoi se unė do isha pėrgjegjės pėr misionin, nė mungesė tė tij. Nė Vashington ai shpresonte tė prekte problemin e rėndėsishėm midis SHBA dhe Shqipėrisė, atė tė traktateve tė dyanshme….
 
Enver Hoxha tha : “… Se ai priste qė SHBA ta akordojė njohjen.  Pas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike dhe mbrijtjes sė ministrit tė SHBA, mund tė kalohet nė diskutimin e ēėshtjes sė traktateve dypalėshe. Dhe Xhejkobs tėrhoqi vėrejtjen pėr faktin se SHBA presin pėrgjigje nga Qeveria Shqiptare, po tė merren parasysh bisedat e zhvilluara rishtaz midis Tuk Jakovės dhe zyrtarėve tė Departamentit tė Shtetit….. Hoxha u pėrgjigj se vizita e bėrė nga Tuk Jakova …. ishte thjesht njė vizitė kortezie. Edhe pse janė diskutuar probleme tė rėndėsishme pėr traktatet, kjo s’duhet marrė pėr bazė, sepse Tuk Jakova nuk ka qenė i autorizuar tė fliste zyrtarisht…
 
… Xhejkobs theksoi se SHBA shpresojnė se  Shqipėria do tė njohė vlefshmėrinė e traktateve dypalėshe para dhėnies sė njohjes…. Se  ai kishte shpresuar qė marrėdhėniet diplomatike duhej tė ishin pėrfundar qysh nė fund tė vitit 1945 dhe ēuditej si ēėshtja e traktateve solli   njė kthesė tė paparashikuar nė qėndrimin e qeverisė shqiptare kundrejt SHBA. …
 
…. Mandej Hoxha kaloi shpejt e lehtė nė ēėshtjen e traktateve duke thėnė se ēdo ndryshim nė qėndrimin e qeverisė kundrejt SHBA, nuk ėshtė i vėrtetė dhe se ėshtė provokuar nga elemente jo miqėsor, sepse qysh prej fillimit e deri tash, qeveria shqiptare nuk e ka humbur ndjenjėn e miqėsisė pėr SHBA…
 
… Por…. SHBA kanė treguar shėnja jo miqėsore kundrejt Shqipėrisė duke pėrkrahur kėrkesat greke nė Konferencėn e Parisit, pėr ēėshtje territori kundrejt Shqipėrisė..”
 
Nė telegramin 711.75/10-1946, theksohet se  :   “ Hoxha nė fjalėn e hapjes sė Konferencės  tė Frontit Demokratik…. Duke folur pėr rreth dhjetė minuta pėr ēėshtjen e traktateve me SHBA…. Arėsyetimi i tij ishte krejt i ndryshėm nga rastet e mėparshme…
 
… Ndėrkohė duhet theksuar se deri nė kėtė verė, qeveria shqiptare ka refuzuar bile, qė as tė mos diskurojė pėr ēėshtje traktatesh dhe ka kaluar nė njė paraqitje tė njėanshme publike tė rastit tė saj dhe jo tė diskutonte me Xhejkobs-in ose me mua…”
 
Nė telegramin 711.75/11-746 tė datės 7 nėntor 1946, nė letrėn e pėrgjigjes qė Hoxha i dėrgoi Hendersonit, nė pėrgjigje tė letrės sė tij tė datės 5 nėntor, ndėr tė tjera thekson edhe :  “ Prova mė bindėse qė Qeveria Shqiptare ka qenė gjithmonė e gatshme nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė traktateve dhe njohjen e qeverisė tonė, ėshtė nota jonė e datės 13 gusht, ku ne ramė dakort tė njihnim tė gjitha traktatet e njė karakteri tė brendshėm…. Dhe se pėr dy ose tre traktate dypalėshe, u vendos qė ato tė shikoheshin, sapo tė vinte ambasadori amerikan nė Tiranė…
 
…. Populli i madh demokratik amerikan do tė jetė i pari qė do tė aprovojė pikėpamjet tonė tė drejtė… ne dėshirojme tė mos besojme qė departamenti i shtetit amerikan nuk  do tė marrė  me seriozitetin e duhur ēėshtjen e marrdhėnieve diplomatike me Shqipėrinė dhe vazhdimin e forcimit tė miqėsisė midis dy popujve tanė. Populli Shqiptar dhe qeveria e tij kanė besim se populli amerikan, do ta ruaj miqėsinė e do kėrkojė tė gjejė njė frymė miqėsore pėr ta forcuar mbi baza tė shėndosha e tė drejta kėtė miqėsi,
                                              
Me shumė pėrshėndetje   Enver  Hoxha”
 
 
 
                                                  X                       X
 
Kuptohet menjėherė ndryshimi i atyre qė ndodhėn gjatė vitit 1946 me misionin amerikan nė Shqipėri dhe atyre qė kujton dhe shkruan Enver Hoxha nė kujtimet e tij
 
A e vini re demagogjinė proverbiale komuniste tė Enver Hoxhės lidhur me “miqėsinė” e madhe tė qeverisė sė tij dhe tė popullit shqiptarė, pėr qeverinė Amerikane dhe pėr  popullin amerikan? Kėtė miqėsi e “vėrtetoi” gjyqi i montuar i “sabotatorėve”  tė kėnetės sė Maliqit, tė cilėt kishin pas qenė “spiune” tė amerikės…. Ndėrsa amerikanėt vunė si kusht qė Qeveria Shqiptare tė njihte traktatet dhe marrėveshjet e lidhura midis Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera tė botės  apo apo amerikaneve, para 7 prillit 1939,  Enveri, duke e pėrdredhur muhabetin ,lidhur me kėto traktate, kėrkonte qė mė parė Qeveria Amerikane tė njihte Qeverinė Shqiptare dhe pastaj tė shikoheshin traktatet.
 
 
 
IV  PERIPECITĖ  E  LARGIMIT    MISIONIT AMERIKAN
 
Nė fakt si rrodhėn ngjarjet pas kėsaj?
 
Nė telegramin 124.756/11-1746 tė datės 17 nėntor 1946, Henderson i njofton Sekretarit tė Shtetit :
“ Nė retrospektivė, njė numėr aluzionesh tė fshehta tė Hoxhės nė drejtim tė misionit dhe anėtarėve tė veēantė tė tij…. Tanimė marrin njė rėndėsi tė veēantė :
 
a)       Nė fjalimin para Frontit Demokratik tė datės 7 tetor , Hoxha u mundua tė pėrcaktojė detyrat e veēanta tė misionit tė dėrguar nė Shqipėri ;
b)       Nė fjalimin mbajtur nė Kongresin e Rinisė mė 16 tetor , ai ndoqi tė njėjtėn linjė duke kėrkuar prerė :  ēka bėnte misioni nė Tiranė, kur funksionet e tij tė ligjshme kishin mbaruar disa muaj tė shkuar ;
c)       Nė pėrgjigjen e tij pėr letrėn qė lajmėronte tėrheqjen e misionit, ai bėri njė serė referimesh pėr njė sjellje jo miqėsore tė anėtarėve tė veēantė tė misionit….
Kėto qėndrime tė Hoxhės janė tė paspjegueshme, pėrballė fakteve tė vėrteta dhe veprimeve normale e ligjore tė misionit.
 
Prandaj mendohet qė Hoxha…. Krijoi edhe ēėshtjen e gjyqit tė sabotatorėve ( me timen Nr. 531, unė raportova se  qysh mė 23 tetor kanė filluar pėrgatitjet sekrete pėr gjyqin, pėrfshirė kėtu edhe veprimet torturuese kundėr 5 shqiptarėve).
 
Objektivat e fundit tė gjyqit mund tė pėrmblidhen :
 
a)       Tė diskretitohet roli i SHBA dhe i Britanisė sė Madhe, nėpėrmjet UNRA-s, duke bėrė akuza fantastike, si ajo e sabotimit tė kėnetės sė Maliqit ;
b)       Pėr tė justifikuar te shqiptarėt largimin e misionit amerikan ;
c)       Pėr tė diskretituar Fulcin dhe shumė shokė tė tij nė Shqipėri ( dhe shumė zyrtarė tė lartė tė qeverisė shqiptare) ;
d)       Pėr tė spjeguar “ dėshtimin “ e Qeverisė Shqiptare nė pėrfundimin e njė projekti tė madh, pėr tharjen e kėnetės sė Maliqit, brėnda datės 28 nentor.
 
Duket se vendimi i SHBA pėr tėrheqjen e misionit e gjeti Hoxhėn gjysėm tė pėrgatitur. Ai filloi procesin gjyqėsor dy ditė pasi mori vendimin e SHBA , e ndaj bėri tė ditur versionin e njėanshėm tė largimit  tė misionit, pra pasi gjyqi kaloi me goditjen e Fulcit dhe tė misionit.
 
Faktet e mėpohtėme flasin pėr kėtė konkluzion :
 
Lajmi i largimit tė misionit u mbajt sekret pėr katėr ditė nė Shqipėri, derisa departamenti nxorri nė shtyp shėnimin e tij mė 8 nentor.
 
Referenca e parė… doli nė gazetėn  “ Bashkimi “ mė 10 nėntor, ndėrsa teksti i plotė i pėrgjigjes sė Hoxhės, nė adresė tė letrės time, nuk u botua pėr disa ditė ( teksti i letrės time tė datės 5 nentor, nuk u botua fare ).
 
…. Takimi i rastit i Fulcit me Sharrėn ( Abdyl Sharrėn… S.H. ) dhe Beqirin ( Kujtim Beqirin    S.H.), ndodhi muaj  tė shkuara,  para se tė fllonte projekti i kėnetės dhe prej asaj kohe, nuk pati lidhje me ta. Fulci nuk e dinte qė Sharra ishte drejtor i projektit , veē kur ai doli nė gjyq.
 
Qysh njė vit mė parė, Qeveria Shqiptare filloi tė diskurajonte shoqėrimin e qytetarėve shqiptarė me misionin…. Kjo politikė ka kaluar deri nė veprime terrori…. Misioni mund tė pohojė pėr mėnyrat e mėposhtėme tė torturės, pėrdorur nga regjimi i Hoxhės, pėr pėrfitim pohimi tė rremė : ( hapje tė ēarrash tė thella nė kofshė e mbushja me kripė ; lėshimi i energjisė elektike nė dhėmbėt e prishur apo nė rrėzė rė veshit ; futja nė ujė tė ftohtė deri nė grykė pėr njė kohė tė gjatė ; rrahjet ; futja e sendeve metalike tė mprehta nė gishtrinjtė e kėmbėvė etj.).
 
Pėrsa i pėrket gjyqit :
 
1.  Metodat e mėsipėrme…. Kanė bėrė qė tė burgiosurit mund tė kenė  bėrė pohime fallco ;
2.   Fotografia e Sharrės tregon tipare tė rėna e tė dobėta, prove kjo qė flet pėr presion e torturė.
  
Duhet tė shėnohet edhe se kur Kujtim Beqiri, nė bankėn e tė akuzuarve, mohoi se pat marrė flori prej Fulcit …. Ose ndonjė udhėzim pėr vonimin e punės sė projektit ( qė u dėgjua jo vetėm nė sallėn e gjyqit, por edhe nė publik, organi zyrtar qeveritar “Bashkimi”, botoi pohimin e rremė se ai , nė njė rast pat marrė 250 shufra floriri dhe nė njė tjetėr 200 tė tilla”.
 
Nė telegramin 124.75/11-1846 tė datės 19 nėntor, Henderson njofton Sekretarin e Shtetit se mė daten 9 nentor : Dhėnie notash, njėkohėsisht Ministrisė sė Jashtme , ora 10 para dite , pėr ēėshtjen e vizave tė daljes sė gjithė shtabit, pėr pengimin e anijeve tė marinės, pėr tė hyrė nė ujėrat shqiptare dhe pėr pėrdorimin e mjeteve tė lehta tė ngarkimit, pėr ēuarjen e ngarkesave, prej portit nė anije.
 
Ora 2 pas dite. Morrėm notė verbale. Ministria e Jashtme njofton se Z. Fulc konsiderohet i padėshirueshėm dhe misionit i kėrkohet tė marrė masa, qė ai tė largohet sa mė shpejt nga Shqipėria.
 
Ora 2 e 30 mbas dite. I dėrgojmė notė verbale ku shėnojmė se Z. Fulc do largohet mė datė 14 nentor, sipas kėrkesės pėr vizė-dalje pėr gjithė shtabin.
 
Shkėmbime notash : refuzohej kėrkesa pėr largimin e anijeve ; refuzim gojor pėr moslejim largimi tė Marinscak-ut. Gojarisht insistova se unė nuk do largohem pa tė.
 
Mė 11 nėntor. Nė notėn e dytė verbale refuzohej rishikimi i largimit tė anijeve dhe mė pas bėrjen gati tė pasaportave pėr vizė-dalje, pėr tė gjithė personelin.
 
Mė 12 nėntor. Nė orėn 12 u takova me Konomin ( Sekretar i Ministrisė sė Jashtme ), i cili ra dakort gojarisht pėr mjetet e ngarkimit dhe transportimin e personelit prej portit nė anije , nė njė distancė 3 milje.
 
I shpreh atij shqetėsimin pėr personelin e huaj. Ai u pėrgjigj se ata s’ka pse tė kenė frikė, duke menduar se ata pėrkrahin “demokracinė e re” shqiptare, por nė rast se ata kanė dalė nė opozitė apo kanė kritikuar qeverinė, ata sigurisht qė do tė futen nė burg.
 
( Zhurmime valėsh sa qė radisti jonė nuk lidhej dot me Kazertėn )
 
Mė 13 nėntor. Para dite morrėm notė verbale ku thuhej se piloti shqiptar do tregonte vendin e ankorimit tė anijeve, 10 km larg bregut.
( I protestoj Konomit pėr zhurmėn e radios dhe…ato u zhdukėn).
 
Ora 4 mbasdite. Ministri  francez ( Guy Menaut ) udhėzohet nga Parisi tė marrė nė ruajtje ndėrtesėn e SHBA.
 
….. Mbasdite Konomi mė telefonon pėr tė mė thėnė se Durrėsit i janė dhėnė udhėzimet dhe mė kėrkoi orėn e largimit tim nga Tirana, sepse do shoqėrohesha nga shefi i protokollit tė Ministrisė sė Jashtme….
 
Mė 14 nėntor : Anijet qė do na merrnin u dukėn larg ujrave shqiptare, por nuk u pa anija pilot, pėr tė ndihmuar nė ankorim. Ato u ankoruan 10 km larg Durrėsit.
 
I dėrgova notė Ministrisė sė Jashtme mbi kujdestarinė e ndėrtesave tona nga pėrfaqėsia franceze si dhe listėn e qytetarėvė tė SHBA, po qe  se ata persona do tė autorizohen me viza daljeje. U  dėrgova nota edhe ambasadave tė tjera, ku i vija nė dijeni pėr largimin e misionit.
 
Mbasdite pas… u nisėm pėr Durrės, aty u vonuam njė orė pėr pasaportat dhe kontrollin e vizave ( kėrkohej historia e familjes pėr ēdo person ).
 
…. Nė orėn 19 drejt anijeve u dukėn dy rimorkiatorė. Rimorkiatori i dytė ngarkoi gjithēka tė mbetur dhe mori rrugėn pėr nė anije.
 
Kur ishim larguar nga porti pėr njė kohė prej 15 minutash, unė i kėrkova kapitenit tė rimorkiatorit, pse nuk po vinte rimorkiatori tjetėr, ai mė tha e rimorkiatori dhe sanella do lėviznin sapo tė qetėsohej deti. Kjo do na vononte shumė dhe gratė do prisnin gjatė nė bregdet.
 
Pėr nė anije na u desh tė lundronim dy orė nė njė det tė ashpėr. Shumicėn e burrave dhe gratė i zuri deti ( gruaja ime ishte shtatėzanė nė muajin e shtatė). Me vėshtirėsi hypėm nė anije.
 
…. Ne u nisėm menjėherė, duke lėnė gjithēka nė Durrės, pėrfshi edhe valixhet e dorės dhe pėr kėtė  nuk vumė nė dijeni as Epshtejn…
 
Mė 16 nėntor . Mbėrritėm nė Napoli nė orėn 14.00.
 
Njoftohemi pėr diēka ironike : Nė durrės Epshtejn mė thotė se Qeveria Shqiptare kėrkon afėrsisht 1000 dollarė pėr “ ngarkesėn “ e rimorkiatorėve dhe sanalles sė mallrave, tė cilat poseidoheshin nga UNRA”..
                                                                                          Henderson
 
                                                            X                           X
 
 Ja kjo ishte edhe odisea e largimit tė personelit tė misionit amerikan nė Shqipėri, qė shprehte qartė  : “ dashurinė e madhe tė Qeverisė Shqiptare pėr Qeverinė e SHBA dhe veēanėrisht pėr popullin  demokrat amerikan.
 
Enver Hoxha nė kujtimet e tij shkruan : “ Misioni  u largua nga mesi i nėntorit, pasi u transportua prej anijeve tona deri nė dy anijet amerikane, qė prisnin jashtė ujrave tona territoriale.
 
Kėshtu  e mbylli kapitullin e vet ky mision gjoja paqėsor, nė fakt subversiv, qė erdhi nė Shqipėri mė shumė pėr tė prishur punė se sa pėr tė ndrequr”  ( faqe 391 ).
 
Ky ishe, nė mėnyrė shumė tė pėrmledhur i gjithė materiali, qė unė , duke patur nė dorė tė gjitha telegramet sekrete tė misionit amerikan nė Shqipėri, tė vitit 1946, desha t’ua paraqitnja. Komentet e bėra janė fare tė vogla. Jam i mendimit se leximi i kėtij materiali me vėmendjen e duhur do tė mjaftonte pėr tė kuptuar tė vėrtetėn , larg trillimeve e baltės sė hedhur jo vetėm mbi misionin amerikan tė asaj periudhe, por para sė gjithash edhe pėr vuajtjet dhe dėnimet, deri nė pushkatim tė shumė ish nxėnėsve tė Shkollės Teknike tė Tiranės dhe tė familjeve tė tyre, gjatė gjithė periudhės sė regjimit komunist.
 
E shoh  tė panevojshme tė zgjatem mė tepėr pėr kėtė tėmė, tanimė tė njohur botėrisht nga tė gjithė shqiptarėt.
 
                                                                          Dr. SOPOT  BEQIR  HACI

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.