OPINIONE

   
8.08.2003 - Trepca.net

CILI ĖSHTĖ ROLI I KLERIKUT ORTODOKS PAVLE NĖ POLITIKĖN SERBE?

PATRIARKU  PAVLE, KY NACIONALIST SERB MBAN PĖRGJEGJĖSI PĖR DEGRADIMIN E PLOTĖ TĖ MIRĖKUPTIMIT NDĖRETNIK NĖ KOSOVĖ !


   

Roli i paskrupullt i Pavles nė mbėshtetje intensive tė politikės gjenocidiale tė kriminelit Milosheviq dhe tė bashkėpuntorėve tė tij, roli i tij nė formimin e enklavave serbe nė Kosovė, nė stopimin e proceseve demokratike dhe tė pavarėsimit tė Kosovės ka qenė dhe vazhdon tė jetė i pashmangshėm, derisa nė anėn tjetėr i njėjti po arrin tė pėrfitojė pėrkrahjen e disa qarqeve brenda faktorit politik shqiptar si dhe tė faktorit ndėrkombėtar, qė janė treguar tė gatshėm pėr kompromise nė dėm tė vullnetit tė lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės!? Pėr kėtė dėshmojnė edhe takimet sekrete tė disa krerėve politik tė Kosovės me kėtė individ nacionalist thellėsisht antishqiptar nė SHBA si dhe nė vende tjera akoma tė panjohura pėr opinionin publik.

8 gusht 2003 / Shkruan : Besim KRASNIQI 

   
Edhe pse i veshur nėn petkun e njė religjioni tė caktuar (sllavo-ortodoks), patriarku serb Pavle shumė mė pak i kushton kohė " punėve tė Zotit " dhe tė shpėrndarjes sė njohurive fetare tė ortodoksizmit tek pakica serbe nė Kosovė, ndėrsa qė kohėn mė tė madhe ia kushton politikės antishqiptare duke bredhur kancelarive tė perėndimit si i dėrguari i Beogradit, duke keqpėrdorur keqas  edhe pozitėn e tij prej klerikut ortodoks.
Me petkun e tij prej kleriku dhe me propagandėn e tij tė bazuar nė parimin serbosllav antishqiptar shumė tė propaganduar nė dhjetėvjetshin e fundit si " Kosova, djep i Serbisė ", Pavle ka arritur qė tė afrojė afėr vetes tė gjithė serbėt me pikėpamje " patriotike " dhe me nivel tė ulėt tė vetėdijes, tė cilėt janė tė pakėnaqur me gjendjen e krijuar nė Kosovė pas luftės e kėndej. Kjo nėnkupton se kleriku politikan ka ndikim tek njė pjesė bukur e madhe e serbėve tė Kosovės, tė cilėt me njė fanatizėm abnormal i shkojnė pas dhe i vihen nė shėrbim sa herė qė e kėrkon kleriku-politikan, i specializuar pėr futjen e frymės sė intolerancės ndėretnike nė Kosovė.
Pėrgjatė karrierės sė tij politike, patriarku Pavle ėshtė vėnė nė shėrbim tė politikės ekspansioniste serbosllave dhe nė dėm tė popullit shqiptar tė Kosovės dhe vullnetit tė tij politik. Roli i paskrupullt i Pavles nė mbėshtetje intensive tė politikės gjenocidiale tė kriminelit Milosheviq dhe tė bashkėpuntorėve tė tij, roli i tij nė formimin e enklavave serbe nė Kosovė, nė stopimin e proceseve demokratike dhe tė pavarėsimit tė Kosovės ka qenė dhe vazhdon tė jetė i pashmangshėm, derisa nė anėn tjetėr i njėjti po arrin tė pėrfitojė pėrkrahjen e disa qarqeve brenda faktorit politik shqiptar si dhe tė faktorit ndėrkombėtar, qė janė treguar tė gatshėm pėr kompromise nė dėm tė vullnetit tė lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės!? Pėr kėtė dėshmojnė edhe takimet sekrete tė disa krerėve politik tė Kosovės me kėtė individ nacionalist thellėsisht antishqiptar nė SHBA si dhe nė vende tjera akoma tė panjohura pėr opinionin publik menjėherė pas ndėrhyrjes sė NATO-s nė Kosovė.
Deklarata e fundit publike e patriarkut nacionalist Pavle rreth statusit tė ardhshėm politik tė Kosovės kur deklarohet " pėr ruajtjen e sovranitetit tė Serbisė nė Kosovė ", gjė qė nėnkupton se ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės, na jep njė pasqyrė edhe mė reale rreth figurės mė pak religjioze e mė tepėr politike tė agjentit politik tė Serbisė, i cili synon me vendosmėri t'i qojė deri nė fund planet kriminale tė padronit tė tij, i cili tashmė " mrizon " prapa grilave tė drejtėsisė nė Den Haag.
Deklaratat e tilla kundėr pavarėsisė sė Kosovės si dhe veprimet konkrete kundėr politikės sė bashkėsisė ndėrkombėtare, duke mos i njohur institucionet legjitime tė Kosovės, pushtetin e UNMIK-ut,KFOR-it, SHPK-sė etj., e me kėtė duke inkurajuar veprimet ekstremiste kundėr policėve tė UNMIK-ut dhe SHPK-sė (sikurse vrasja e fundit e policit tė UNMIK-ut nė Albanik) jo vetėm qė duhet dėnuar publikisht nga ana e UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės, por do tė duhej edhe tė ndėrmeren masa ligjore, duke ia ndaluar me vendim tė menjėhershėm gjyqėsor klerikut shovenist serb aktivitetin e tij propagandistiko - politik, pasojat e tė cilės propagandė po i pėrjetojmė aktualisht.
Andaj, nė qoftė se nga liderėt shqiptarė kėrkohet qė tė bėjnė politikė qė inicon tolerancė etnike dhe fetare si dhe nė qoftė se nga shqiptarėt nė pėrgjithėsi kėrkohet vazhdimisht tė bashkėjetojnė me pakicėn serbe nė harmoni etnike, atėherė ėshtė mė se e domosdoshme dhe e patjetėrsueshme qė bartėsve tė nostalgjisė millosheviqjane, agjentėve tė tillė tė Serbisė siē ėshtė patriarku Pavle dhe bashkėpuntorėve tė tij t'u ndalohet aktiviteti politiko-propagandistiko-dirigjues kundėr shqiptarėve dhe aleatėve tradicionalė tė shqiptarėve. Indiferentizmi ndaj aktivitetit tė personave tė tillė do tė thotė mė shumė vrasje tė shqiptarėve, tė policėve tė UNMIK-ut dhe SHPK-sė, mė shumė destabilizim, mė tepėr urrejtje ndėrnacionale si dhe mė shumė pasiguri pėr mbarė shoqėrinė e Kosovės.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.