7.08.2003 - Trepca.net

Kryeministri Rexhepi: Dhuna dėmton imazhin e Kosovės


7 gusht 2003 / Laura Konda / « Zėri i Amerikės »

Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se incidentet qė kanė ndodhur kohėt e fundit nė Kosovė e dėmtojnė imazhin e saj. Nė njė intervistė qė i dha sot Zėrit tė Amerikės ai tha gjithashtu se kėrkohet njė bashkėpunim sa mė i ngushtė me UNMIK-ut, pėr arsye se ky ėshtė njė mision i pėrbashkėt dhe bashkėpunimi ėshtė nė dobi tė qytetarėve.

Zėri i Amerikės: Zoti Rexhepi, kohėt e fundi nė Kosovė, ka patur disa incidente me dhunė, siē ishin vrasja e policit tė OKB-sė, shpėrthimet nė Prishtinė, Podujevė e Mitrovicė, tė cilat kanė cėnuar gjendjen e sigurisė nė Kosovė. Sa shqetėsuese janė kėto zhvillime pėr sigurinė e brishtė nė Kosovė?

Bajram Rexhepi:Kėto janė mjaft shqetėsuese dhe krijohet pėrshtypja se disa elemente me predispozita kriminele qėndrojnė si kujdestarė qė nė momentet kur megjithatė situata e sigurisė shkon drejt pėrmirėsimit, ta dėmtojnė dhe ta prishin imazhin e Kosovės. Tė gjitha kėto incidente nė njė mėnyrė dėmtojnė Kosovėn, prandaj ka shqetėsime pėr arsye se kėto cikle tė dhunės ndodhin kohė pas kohe.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, kohėt e fundit zoti Jakup Krasniqi, Ministri i Shėrbimeve Publike dhe ushtrues i detyrės sė kryeministrit ndėrkohė qė ju ishit me pushime, bėri publike njė letėr tė tij, ku kritikonte ashpėr punėn e UNMIK-ut. Si e cilėsoni ju kėtė veprim tė jashtėzakonshėm tė zotit Krasniqi dhe si ka ndikuar ai nė marrėdhėniet midis UNMIK-ut dhe institutioneve tė Kosovės?

Bajram Rexhepi:Mendoj se ka vend pėr kritika pėr misionin e UNMIK-ut, por edhe pėr institucionet kosovare pėr arsye se as ka institucione, as ka njerėz tė pagabueshėm. Mirėpo mendoj se forma nuk ishte mė adekuate. Tė gjitha kėto ēėshtje ku ne kemi percepsione tė ndryshme, ka mundėsi qė nė forumet e pėrbashkėta t’i prezantojmė dhe kėrkohet njė bashkėpunim sa mė i ngushtė me faktorin ndėrkombėtar, me misionin e UNMIK-ut, pėr arsye se ky ėshtė njė mision i pėrbashkėt i yni, nė mėnyrė qė tė ketė sa mė pak hapėsirė pėr kritika, qoftė tė ndėrsjellta, qoftė tė qytetarėve tė Kosovės, pėr arsye se njė bashkėpunim mė i ngushtė ėshtė edhe nė dobi nė fund tė fundit tė qytetarėve, pėr ēka edhe ne kemi obligim moral. Prandaj pėrkundrazi ndonjėherė pėrshtypjeve se ka ngecje nė procese, duhet tė bashkėpunojmė mė shumė qė proceset bashkarisht t’i ēojmė pėrpara.

Zėri i Amerikės: Zoti Kryeministėr, si po realizohet procesi i kalimit tė pėrgjegjėsive nga UNMIK-u tek institucionet vendore, a ėshtė realiste tė thuhet se ky proces do tė pėrfundojė deri nė fund tė vitit, ndėrkohė qė aktualisht ky proces duket se ėshtė bllokuar?

Bajram Rexhepi: Aktualisht, ndoshta pėr shkak tė ndėrrimit tė administratorėve, ky proces ka ngecur. Ne kemi punuar gjatė kohės qė zoti Shtajner ishte administrator dhe shpresojmė se shumė shpejt do tė vazhdojė edhe me kryeadministratorin e ri, me zotin Holker pėr arsye se kjo do tė jetė tani nga prioritetet edhe tė qeverisė dhe institucioneve tė Kosovės, por edhe tė UNMIK-ut. Ėshtė joreale qė tė pritet tė bėhet transferimi i tė gjitha kompetencave deri nė fund tė vitit, por shumica e pjesėve tė parezervuara, ose tė transferuuara duhet tė rrumbullakoset deri nė fund tė vitit. Kjo nuk do tė thotė se do tė mbetemi vetėm nė ato pozicione, por do tė formojmė edhe grupe tė pėrbashkėta, ku edhe ato tė tjerat tė rezervuara, gradualisht do tė bėjmė pėrgatitjet qė tė transferohen.

Zėri i Amerikės: Nė Kosovė, ka filluar tashmė procesi i privatizimit tė ndėrmarrjeve. Sa po pengohet ky proces nga statusi i paqartė i Kosovės?

Bajram Rexhepi:Unė mendoj se pavarėsisht nga statusi i paqartė i Kosovės, pengesat kanė qenė tė mėdha qė tė fillojė procesi i privatizimit dhe kėto pėr dihet se subjekti i cili mė tepėr ka qenė i interesuar ta pengojė ishte Serbia, e cila ka pretendime tė ndryshme pronėsore, territoriale etj. Mirėpo megjithatė ka filluar procesi i privatizimit, edhe pse me vonesė dhe gjashtė ndėrmarrjet e para janė privatizuar. Mendoj se ėshtė njė fillim i mbarė pėrkundėr qė ka pakėnaqėsi aty-kėtu tek punėtorėt. Askush s’mund tė presė njė privatizim ideal, mirėpo mendoj se sa mė shpejt tė bėhet privatizimi i pronės shoqėrore ėshtė nė dobi tė Kosovės se pa privatizim nuk mund tė pretendojmė tė kemi zhvillim ekonomik tė qėndrueshėm dhe krijim tė vendeve tė punės.

Zėri i Amerikės: Nė vjeshtė thuhet se do tė fillojnė bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit. Ndėrkohė Serbia ka thėnė paraprakisht se Kosova do tė pėrfshihet nė Kushtetutėn e re tė Serbisė. Sa i mundur do tė jetė dialogu nė kėto kushte?

Bajram Rexhepi:Mendoj se provokimet e kohėpaskohėshme mjaft tė rėnda nga ana e Serbisė nuk pushojnė. Rreth njė vit e ca mė parė ishte me preambulėn kushtetuese tė unionit Serbi-Mal i i Zi. Mendoj se Unioni Evropian tash do tė veprojė nė mėnyrė preventive qė tė mos lejojė njė gjė tė tillė, pėr arsye se njė situatė tė tillė gati e pamundėson dialogun dhe mendoj se krijon njė klimė tė papėrshtatshme pėr ēfarėdo forme tė dialogut. Prandaj ne shpresojmė se ata nuk do tė ndėrmarrin njė hap tė tillė tė gabuar, nė tė kundėrtėn atėherė edhe ne do tė marrim pozicione krejt tė tjera.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.