6.08.2003 - Trepca.net

Librat elektronikė


    

6 gusht 2003  / « Zėri i Amerikės »

Interneti e ka ndryshuar jetėn e njerėzve nė shumė drejtime dhe njėri prej tyre ėshtė mėnyra se si njerėzit lexojnė libra. Mėnyra e re ėshtė libri elektronik. Por ēfarė pėrfaqėson ai pėr tė ardhmen?

Le tėpėrfytyrojmė se ėshtė ora 2 e natės dhe juve nuk ju ze gjumi. Ju ngriheni, hapni kompjuterin dhe kontrolloni e-mailin. Asgjė e re. Provoni tė lexoni lajmet nė internet. Pėrsėri asgjė e re. Atėhere ju provoni diēka tjetėr.

Me fjalėn kyē "e-books" filloni tė kėrkoni nė internet. Nė ekran ju shfaqet njė listė e gjatė me libra elektronikė qė mund tė lexohen falas. Disa prej tyre janė tė Shekspirit dhe ju zgjidhni Henrikun e Pestė. Brenda pak orėsh ju keni mbaruar sė lexuari librin dhe bini tė flini.  

Pėr mė tepėr e keni lexuar atė pa paguar asgjė. Nė Internet mund tė gjesh mijra libra tė tillė falas. Librat elektronikė nuk janė njė ide e re, por ato po bėhen mė tė rėndėsishėm, mė interesantė dhe mė tė lehtė pėr t’u gjetur.

Njė nga faqet e internetit ku mund t’i gjeni ato ėshtė i ashtuquajturi Projekt Gutenberg. Ideja pėr kėtė projekt i lindi njė njeriu tė quajtur Michael Hart. Nė vitin 1971, ai ishte informaticien qė punonte nė Universitetin e Ilinoit. Universiteti i kishte dhėnė atij njė kompjuter tė madh dhe modern si dhe njė fond parash pėr eksperimente.

Michael Hart vendosi ta pėrdorė kompjuterin pėr tė futur aty njė numėr librash tė famshėm tė cilėt tė mund t’i lexonte ēdo njeri qė do tė lidhej me kėtė kompjuter. Dokumneti i parė qė ai futi nė kompjuter ishte Deklarata Amerikane e Pavarėsisė.

Qė nga ajo kohė, qindra njerėz tė tjerė kanė vepruar si ai, duke shpenzuar kohėn e tyre pėr tė futur libra nė internet.

Sot, Projekti Gutenberg nė Internet pėrmban mė shumė se 6 mijė libra dhe tė gjithė falas. Ato mund t’i lexosh pavarėsisht nėse ndodhesh nė Shqipėri, nė Indi, apo nė Amerikė. Shumė libra janė nė gjuhė tė huaja. Gjithsej projekti pėrmban libra nė 15 gjuhė.

Kėta libra ofrohen falas sepse ato nuk e kanė mbrojtjes e sė drejtės sė autorit. Natyrisht nė internet mund tė gjesh edhe libra qė e kanė njė mbrojtje tė tillė, por pėr ato duhet tė paguash.

Shumė kompani shesin libra elektronikė nė Internet, pėr tė cilat blerėsi paguan me kartė krediti. Nė Shtetet e Bashkuara ka dy kompani tė tilla, Amazon dot Com dhe Barnes and Noble. Kjo e fundit pėr shembull kėtė verė po shet nė internet librin e ri tė senatores Hillary Clinton, “Histori e Gjallė”. Libri kushton 17 dollarė.

Nė Internet mund tė gjesh libra edhe pėr subjekte tė tjera. Njė kompani e quajtur “Science Week”, ofron pėr shembull libra elektronikė pėr kancerin, neurobiologjinė, kiminė dhe tema tė tjera tė shumta.

Natyrisht, pėr tė lexuar njė libėr tė tillė juve ju duhet njė kompjuter dhe lidhja me internetin. Por pėr disa libra tė tjerė mund tė duhen programe tė posaēme leximi, tė cilėt e bėjnė informacion mė tė lehtė pėr t’u lexuar apo kopjuar. Dy nga kėta programė janė Microsoft’s Reader dhe Adobe e-book reader.

Kompanitė qė i kanė prodhuar kėta programe i japin ato falas. Shumė njerėzve nuk u pėlqen tė lexojnė njė libėr duke u ulur para kompjuterit, ata preferojnė librin prej letre, tė cilin mund ta marrėsh me vete, mund ta fusėsh nė ēantė dhe ta lexosh ku tė duash. Prandaj disa kompani kanė krijuar njė mekanizėm tė vogėl i cili bėn tė mundur qė librin elektronik ta kalosh nga kompjuteri tek ky mekanizėm leximi dhe ta marrėsh kėtė me vete kudo qė shkon.

Lexuesi elektronik ka njė ekran pothuajse sa faqja e librit dhe mund tė mbajė 10 mijė faqe elektronike ose 10 libra tė trashė.

Librat elektronikė mund tė bėhen mė popullorė nė tė ardhmen. Pėr shembull, njė student nuk do tė ketė mė nevojė tė shkojė nė librari sa herė qė i duhet njė tekst por mund ta gjejė atė nė Internet.

Shumė ekspertė thonė se revolucioni nė fushėn e librit eletronik tashmė ka filluar.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.