6.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 6 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ngushėlloi komesionerin e policisė sė UNMIK-ut dhe Qeverinė e Indisė pėr policin e vrarė ndėrkombėtar

 • Mbledhje komemorative nė selinė e UNMIK-ut nė Prishtinė pėr vrasjen e policit indian Satish Menon

 • Janė liruar dy nga tre personat e arrestuar dje nė fshatin Cerajė tė Albanikut

 • AAK: Pavarėsia ėshtė e panegociueshme dhe statusi final duhet tė jetė vetėm implementim i vullnetit tė popullit tė Kosoves

 • Njė ushtar francez i KFOR-it ka bėrė vetėvrasje

 • "Indipendent" pėr vrasjen e policit tė UNMIK-ut

 • Qeveria dhe KFOR-i suedez ndihmojnė me pajisje SHPK-nė

 • UNMIK-u mohon njoftimet e Beogradit se gjatė katėr viteve tė fundit nė Kosovė janė vrarė dhe zhdukur disa mijėra serbė

 • Posttelekomi i Kosovės ka shtuar numrin e kabinave telefonike nė tėrė territorin e Kosovės

 • Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė ndėrmarrė njė operacion nė fshatrat ku ditė mė parė ėshtė vrarė polici ndėrkombėtar

 • Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tre shqiptarė nė fshatin Cerajė tė Albanikut

 • Ėshtė formuar njė ekip i pėrbėrė nga policė ndėrkombėtarė dhe vendor pėr ndriēimin e vrasjes sė policit ndėrkombėtar

 • Diogardi thotė se kongresisti Tom Lantosh ėshtė i shqetėsuar me gjendjen e shqiptarėve nė Mal tė Zi

 • Nė njė atentat nė Durrės, plagoset shefi i Komisariatit tė Krujės dhe vritet shoferi i tij

 • Alfred Moisiu organizon nė Tiranė "takimin e parė ballkanik tė miqėsisė"

 • Zhivkoviq ka ofruar 1.000 ushtarė pėr pėrbėrjen e forcave stabilizuese nė Irak?

 • Policia maqedonase ka arrestuar njė tė dyshuar qė ka planifikuar atentat ndaj presidentit Trajkovski

 • Qytetarėt qė nuk e kanė kryer obligimin ushtarak, duhet tė paraqiten nė njėsitė rajonale tė Armatės maqedonse

 • Turqia po shqyrton mundėsinė e dėrgimit tė trupave ushtarake nė Irak

 • Izraeli ka liruar sot grupin e parė prej 300 palstinezėsh nga lista e paraparė pėr lirim

 • Liga Arabe nuk e njeh Kėshillin kalimtar tė Irakut

 • Organizata islamike "Xhema islamia" ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin nė Xhakartė

 • Nga shpėrthimi i njė kamioni nė Bagdad, besohet tė kenė humbur jetėn 4 vetė

 • Njė kontraktues amerikan ka humbur jetėn kur kamioni i tij ka rėnė nė minė

 • 14 tė vdekur dhe 149 tė plagosur nga njė shpėrthim nė Xhakartė

 • Nga zjarret kanė vdekur 11 persona

 • Policia irakiane ka arrestuar vėllain e njė nga truprojeve tė Sadamit

 • Bhuto fajtore pėr korruspion


 
Presidenti Rugova ngushėlloi komesionerin e policisė sė UNMIK-ut dhe Qeverinė e Indisė pėr policin e vrarė ndėrkombėtar
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i ka dėrguar njė letėr komisionerit tė policisė sė UNMIK-ut, z. Shtefan Feler, pėrmes sė cilės ngushėllon policinė e UNMIK-ut, Qeverinė e Indisė, si dhe familjen e policit tė vrarė, majorit Satish Menon. Nė letėr thuhet:

"Me pikėllim tė thellė mora lajmin pėr vrasjen e tmerrshme natėn e tė dielės tė njė polici tė OKB-sė, majorit Satish Menon, nė njė pritė nė veri tė Kosovės.

Siē e kam thėnė nė njė deklaratė tė hėnėn, duket se ky ka qenė akt kriminal i kryer nga ekstremistėt qė nuk e duan progresin e Kosovės.

Nė emrin tim dhe tė popullit tė Kosovės, u shpreh ngushėllimet e thella policisė sė UNMIK-ut, kontigjentit policor indian nė Kosovė, qeverisė sė Indisė, si dhe familjes sė policit tė vrarė, majorit Satish Menon.

Majori Menon ka qenė nė shėrbim tė vyer tė popullit tė Kosovės. Ai ka vdekur nė detyrė. Kėtė do ta ēmojmė pėrherė nė vendin tim", pėrfundon letra e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.
 
 
Mbledhje komemorative nė selinė e UNMIK-ut nė Prishtinė pėr vrasjen e policit indian Satish Menon
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Nė mbledhje komemorative tė mbajtur sot nė selinė e UNMIK-ut nė Prishtinė, me rastin e vrasjes sė pjesėtarit tė policisė ndėrkombėtare, majorit indian Satish Menon, u tha se ai kishte ardhur nė Kosovė tė kontribuojė pėr paqen, kishte jetuar pėr paqen dhe ka vdekur pėr tė, kurse shpirti i tij do tė jetojė nė paqe.

Duke folur nė kėtė komemoracion nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės Kryeministri Bajram Rexhepi shprehu dhembjen e thellė pėr majorin Menon, duke thėnė se ky akt kriminal ėshtė i drejtuar kundėr demokracisė, kundėr funksionimit tė ligjit, kundėr komunitetit ndėrkombėtar dhe kundėr popupllt tė Kosovės.
 
Por askush nuk mund tė ndalė procesin e demokracisė nė Kosovė, tha Rexhepi dhe shtoi se pas kėtij akti mizor pjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut do tė jenė mė tė fortė dhe mė tė kujdesshėm pėr tė luftuar tė gjitha llojet e krimit nė Kosovė. Ai me kėtė rast i shprehu ngushėllime familjes sė majorit tė ndjerė Menon.

Pas zhvillimit tė ceremonisė pėrkujtimore, trupi i pajetė i Satish Menonit ėshtė pėrcjellė pėr nė vendlindjen e tij, nė Indi.
 
 
Janė liruar dy nga tre personat e arrestuar dje nė fshatin Cerajė tė Albanikut
 
Mitrovicė, 6 gusht 2003 - Dy nga tre personat e arrestuar dje nė fshatin Cerajė tė Albanikut (Leposaviq), Fatmir Abdyli dhe Lulzim Azemi janė liruar nga arresti, ndėrkaq personi i tretė Azir Aliu po mbahet nė arrest nėn akuzėn pėr armėmbajtje pa leje, ka bėrė tė ditur policia e UNMIK-ut nė Mitrovicė.
 
Ndėrkohė zėdhėnėsja e policisė tha se operacioni pėr kėrkimin e tė dyshuarve pėr vrasjen e policit Satish Menon ėshtė duke vazhduar rreth vendit ku ka ndodhur krimi, Por deri mė tash nuk ka tė arrestuar lidhur me rastin.
 
 
AAK: Pavarėsia ėshtė e panegociueshme dhe statusi final duhet tė jetė vetėm implementim i vullnetit tė popullit tė Kosoves
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Pavarėsia e Kosovės ėshtė e panegociueshme, ndėrkaq statusi final i Kosovės zgjidhet duke implementuar vullnetin e popullit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur.
 
Bisedat e nevojshme pėr zgjidhjen dhe harmonizimin e implikimeve qė dalin gjatė implementimit tė statusit final jemi tė hapur t'i bisedojmė me partnerėt tanė, por vetėm me ndihmėn e Qeverisė sė SHBA-ve me rol udhėheqės pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, nė kėto bisedime, - thuhet nė njė kumtesė tė AAK-sė.

AAK e konsideron jetike pėr zhvillimin e gjithėmbarshėm tė Kosovės zbatimin e kėtyre prioriteteve: kompletimi i Qeverisė me tė gjitha ministritė e nevojshme; avancimi i bazės kushtetuese dhe i infrastrukturės ligjore tė nevojshme; kujdes i shtuar nė rendin publik, me qėllim tė shtimit tė sigurisė pėr jetėn dhe pronėn e njerėzve, - thuhet nė njė kumtesė tė AAK-sė.
 
 
Njė ushtar francez i KFOR-it ka bėrė vetėvrasje
 
Albanik, 6 gusht 2003 - Njė ushtar francez i KFOR-it ka bėrė vetėvrasje, dje pasdite, nė afėrsi tė Albanikut (ish-Leposaviqit) nė veri tė Kosovės, njofton AFP, duke iu referuar njė zyrtari tė NATO-s.

Nė njoftim thuhet se ushtari, identiteti i tė cilit nuk ėshtė njoftuar, ka bėrė vetėvrasje gjatė kohės qė njėsia e tij po kryente njė operacion pėr kėrkimin e armėve ilegale.

Zėdhėnėsi i kontigjentit francez tė KFOR-it ka deklaruar se ushtari, i cili kishte qenė vetėm nė momentin qė e kishte vrarė veten me armė personale, e kishte lėnė njė letėr.
 
 
"Indipendent" pėr vrasjen e policit tė UNMIK-ut
 
Londėr, 6 gusht 2003 - Nė lidhje me vrasjen e pjesėtarit tė policisė sė UNMIK-ut, majorit indian Satish Menon, gazeta britanike "Indipendent" shkruan pėr frikėn se kjo vrasje ėshtė e lidhur me sulmet e paradokohshme qė pasuan pas dėnimet tė ish-anėtarėve tė UĒK-sė.

Gazeta pėrkujton se mė 20 korrik ėshtė sulmuar me njė granatė ndėrtesa e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė e pastaj pasoi edhe shpėrthimi para njė stacioni tė policisė.

Sipas gezetės, ndėrsa disa tė kėtė dhunė e lidhin me dėnimin e katėr shqiptarėve, tė tjerėt edhe mė tutje mendojnė se fjala ėshtė pėr veprimet e bandave tė zakonshme, shkruan "Indipendent".
 
 
Qeveria dhe KFOR-i suedez ndihmojnė me pajisje SHPK-nė
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Nė stacionin policor tė SHPK-sė nė lagjen Dardania tė Prishtinės, sot, organizohet njė ceromoni me rastin e dorėzimit tė pajisjeve pėr nevoja tė kėtij stacioni. Pajisjet janė dhuratė e Qeverisė sė Suedisė dhe tė kontigjentit suedez tė KFOR-it.

Nė ceremoninė e dorėzimit tė pajimeve, pėrveē zyrtatarėve tė policisė sė UNMIK-ut e tė SHPK-sė, do tė marin pjesė edhe Kryetari i komunės sė Prishtinės Ismet Beqiri dhe Kryeshefi i ekzekutivit, Sami Hamiti.
 
 
UNMIK-u mohon njoftimet e Beogradit se gjatė katėr viteve tė fundit nė Kosovė janė vrarė dhe zhdukur disa mijėra serbė
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Zyrtarė tė UNMIK-ut mohuan njoftimet e zyrtarėve serbė nė Beograd, sipas tė cilėve prej vitit 1999 nė Kosovė kanė humbur jetėn mbi 1500 pjesėtarė tė komunitetit serb dhe janė zhdukur mbi 1300 tė tjerė.
 
Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic tha se kėto janė statitika joreale dhe sipas saj gjatė vitit 1999 nė Kosovė janė vrarė 150 serbė, njė vit mė vonė 75, nė vitin 2001 30, ndėrkaq vitin e kaluar kanė humbur jetėn vetėm 6 serbė. Gjatė kėtij vitin ndėrkaq 5 pjesėtarė tė kėtij komuniteti kanė pėsuar nė Kosovė.

Zėdhėnėsja Karlovic tha se qė nga pėrfundimi i konfliktit nė Kosovė janė vrarė gjithėsej 266 pjesėtarė tė komunitetit serb. Ndėrkaq gjatė tė njėjtės periudhė janė regjistrua 982 serbė tė zhdukur, Ajo tha se qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė janė vrarė gjithėsej 920 persona tė tė gjitha pėrkatėsive etnike.

Njė pėrllogaritje e thjeshtė matematikore, tha ajo pėrgėnjeshtėron nė tėrėsi pohimet e zyrtarėve tė Beogradit, tė cilėt sipas saj duhet tė bėjnė dallimin ndėrmjet personave tė vrarė dhe atyre qė ende lllogariten si tė zhdukur.
 
 
Posttelekomi i Kosovės ka shtuar numrin e kabinave telefonike nė tėrė territorin e Kosovės
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės ka shtuar numrin e kabinave telefonik Pej-fon nė tėrė territorin e Kosovės. Kjo mėnyrė do t'u mundėsojė qytetarėt tė komunikojnė edhe nėpėrmjet kėtij shėrbimi qė ėshtė mė i lirė nė krahasim me shėrbimet e tjera postare.
 
Kėto kabina telefonike janė vendosur edhe nė disa lokacione ku mė parė nuk ka ekzistuar rrjeti telefonik dhe ėshtė mirėpritur nga banorėt, tha Blerim Bala zyrtar pėr marrėdhėnie me publikun nė PTK.
 
Por nė anėn tjetėr kėto kabina do t'i sjellin njė fitim vetė PTK-sė. Sipas zyrtarėve tė PTK-sė, pėrdorimi Pej-fon ėshtė mjaft i madh dhe tė ardhurat nga ato janė mesatarisht 400 euro pėr njė kabinė.

Deri me tash nė gjithė Kosovėn janė vendosur 600 Pej-fon kabina.
 
 
Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė ndėrmarrė njė operacion nė fshatrat ku ditė mė parė ėshtė vrarė polici ndėrkombėtar
 
Mitrovicė, 6 gusht 2003 - Policia e UNMIK-ut nė bashkėpunim me pjesėtarė e KFOR-it kanė ndėrmarrė njė operacion pėr kontrollimin e fshatrave pėrreth ku ditė mė parė ėshtė vrarė polici ndėrkombėtar. Njėsia rajonale e hetimeve ka ndėrmarrė njė operacion me kėrkim tė armėve dhe lokalizimin e tė dyshuarėve, ku ka ndodhur vrasja. Njoftohet se operacionet e tilla do tė vazhdojnė.

Ndėrkaq, burimet e KFOR-it kanė bėrė tė ditur se qė nga orėt e hershme tė mėngjesit tė ditės sė marte policia e UNMIK-ut dhe paqeruajtėsit e BSH Verilindje kanė ndėrmarrė njė operacion nė kėrkim tė njerėzve dhe ēdo gjėje qė ka tė bėjė me terrorizėm.
 
 
Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tre shqiptarė nė fshatin Cerajė tė Albanikut
 
Mitrovicė, 6 gusht 2003 - Tre shqiptarė janė arrestuar dje nga policia e UNMIK-ut nė fshatin Cerajė tė Albanikut, ka njoftuar KMDLNJ-sė, qendra rajonale nė Mitrovicė. Janė arrestuar: Hazir Aliu 50-vjeēar, Fatmir Abdyli 36-vjeēar dhe Lulzim Azemi 22-vjeēar.
 
Por sipas KMDLNJ-sė nuk dihen shkaqet e kėtyre arrestimeve. Kėto arrestime janė bėrė vetėm njė ditė pas vrasjes sė njė polici ndėrkombėtar nė kėtė rajon. Arrestimet e djeshme nuk janė konfirmuar ende nga zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė.
 
 
Ėshtė formuar njė ekip i pėrbėrė nga policė ndėrkombėtarė dhe vendor pėr ndriēimin e vrasjes sė policit ndėrkombėtar
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Komesioneri i policisė ndėrkombėtare Stefan Feller ka bėrė tė ditur se ėshtė formuar njė ekip i pėrbėrė nga policė ndėrkombėtarė dhe vendorė pėr zbulimin e policit ndėrkombėtar i cili u vra ditė mė parė nė afėrsi tė Albanikut.

KFOR-i konsideron se ēdo sulm i drejtuar kundėr UNMIK-ut, policisė apo sistemit gjyqėsor ėshtė sulm edhe ndaj KFOR-it, tha zėdhėnėsi i KFOR-it Geri Benistergrin.
 
 
Diogardi thotė se kongresisti Tom Lantosh ėshtė i shqetėsuar me gjendjen e shqiptarėve nė Mal tė Zi
 
Prishtinė, 6 gusht 2003 - Kongresisti dhe mbrojtėsi i madh i ēėshtjes shqiptare nė Ballkan Tom Lantosh pas vizitės sė qė i bėri Malit tė Zi gjatė javės sė shkuar nė krye tė njė delegacioni shqiptaro-amerikan ėshtė shprehur i shqetėsuar me gjendjen e shqiptarėve nė kėtė vend. Kėshtu ka deklaruar nė Prishtinė, udhėheqėsi i Ligės Shqiptaro-amerikane, Xhozef Diogardi.

"Zėri i lobit shqiptaro-amerikan ka filluar punėn pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare qė nga viti 1989. Deri mė sot ishte zėri mė i fuqishėm dhe nė kėtė drejtim dha kontribut shumė tė madh", ėshtė shprehur dje para gazetarėve, Xhozef Diogardi, i cili sė bashku me kongresistin Toma Lantosh gjatė javės sė shkuar bėri njė vizitė nėpėr trevat ku jetojnė shqiptarėt nė Mal tė Zi.
 
 
Nė njė atentat nė Durrės, plagoset shefi i Komisariatit tė Krujės dhe vritet shoferi i tij
 
Durrės 6 gusht 2003 - Nė njė atentat qė ka ndodhur sot nė Durrės, persona tė panjohur kanė plagosur shefin e Komisariatit tė policisė sė Krujės, Gani Malushin dhe kanė vrarė shoferin e tij Gjovalin Ndreu.
 
Shefi i komisariatit ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore nė spitalin e Durrėsit. Dėshmitarė kanė deklaruar se Malushi dhe Ndreu kanė qenė brenda makinės sė tyre tė parkuar pranė spitalit, ndėrkohė nga njė makinė kanė dalė disa persona, qė kanė shkrehur njė breshėri plumbash ndaj makinės sė policisė.

Sipas njoftimeve nga Tirana polixia tashmė ka identifikuar atentatorin, por pėr shkaqe "sigurie dhe hetimore" nuk ėshtė bėrė i ditur emri i tij.
 
 
Alfred Moisiu organizon nė Tiranė "takimin e parė ballkanik tė miqėsisė"
 
Tiranė, 6 gusht 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu mė 22 e 23 gusht organizon nė Tiranė "takimin e parė ballkanik tė miqėsisė", i cili do tė jetė nė formė tė lutjes sė mėngjesit, e nė tė cilin do tė ftohen zyrtarėt e vendeve tė Ballkanit.
 
Sipas mediave tė Beogradit nė kėtė takim ėshtė ftuar shefi i diplomacisė sė Bosnjės e Hercegovinės Mlladen Ivaniq, ministri i Serbisė dhe i Malit tė Zi pėr tė drejtat e njeriut dhe minoriteteve Rasim Lajiq, kryetari i Partisė Demokratike tė Serbisė Vojisllav Koshtunica, zėvendėskryeministri i Kroacisė Mate Graniq, presidenti maqedonas Boris Trajkovski dhe shefi i diplomaacisė rumune Mirēea Xhoana.

Thuhet se qėllimi i Presidentit Moisiu ėshtė qė kėto takime tė bėhen tradicionale, por qė ēdo vit takimi do tė organizohej nė njė vend tjetėr tė Ballkanit.
 
 
Zhivkoviq ka ofruar 1.000 ushtarė pėr pėrbėrjen e forcave stabilizuese nė Irak?
 
Uashington, 6 gusht 2003 - Rrjeti televiziv amerikan CNN njoftoi se kryeministri i Serbisė, Zoran Zhivkoviq, gjatė vizitės sė tij nė Uashington, ka ofruar 1.000 ushtarė tė Serbisė e Malit tė Zi pėr pėrbėrjen e forcave stabilizuese nė Irak.
 
Nė njoftim thuhet se Zhivkoviqi ka thėnė se ushtarėt e Serbisė e Malit tė Zi mund t'u bashkohen ushtarėve amerikanė edhe nė vende tė tjera, kudo qė SHBA-tė e konsiderojnė tė nevojshme.

Nė Beograd nuk janė dhėnė ende njoftime zyrtare lidhur me kėtė ofertė tė Zhivkoviqit nė Uashington. Ministria e Mbrojtjes nuk ka dashur ta komentojė kėtė ēėshtje, para se Zhivkoviqi tė njoftojė zyrtarisht lidhur me ofertėn eventuale.

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Unionit Serbi-Mal i Zi, Goran Svilanoviq, ka deklaruar se vendimin pėrfundimtar pėr dėrgimin eventual tė ushtarėve nė misione jashtė vendit mund ta marrin vetėm organet e unionit - parlamenti dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i ushtrisė.
 
 
Policia maqedonase ka arrestuar njė tė dyshuar qė ka planifikuar atentat ndaj presidentit Trajkovski
 
Shkup, 6 gusht 2003 - Policia e Maqedonisė gjatė festės sė Ilindenit nė Krushevė ka arrestuar Mirko Hristovin, i cili ka pasur ndėrmend tė bėjė atentat ndaj presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski, njoftuan mediat maqedonase.
 
Tek ky lider i Lėvizjes Popullore Maqedonase tė paregjistruar policia ka gjetur njė granatė dore dhe njė pistoletė dhe ka thėnė se tentativa pėr atentat ndaj Trajkovskit ėshtė penguar para fjalimit tė tij.

Mirko Hristov njė kundėrshtar i Marrėveshjes sė Ohrit kishte thėnė nė njė intervistė tė mėhershme se ai personalisht do t'i jepte fund qeverisjes sė Trajkovskit dhe u kishte bėrė thirrje tė gjithė maqeonasve qė t'i bashkohen njė qeverie kalimtare revolucionare.
 
 
Qytetarėt qė nuk e kanė kryer obligimin ushtarak, duhet tė paraqiten nė njėsitė rajonale tė Armatės maqedonse
 
Shkup, 6 gusht 2003 - Qytetarėt e Maqedonisė, tė cilėt nuk e kanė kryer obligimin ushtarak, e qė janė amnestuar sipas ligjit, nė gjashtė muajt e ardhshėm duhet tė paraqiten nė njėsitet rajonale tė Ministrisė maqedonase tė Mbrojtjes qė tė hyjnė nė pėrbėrjen rezervė tė kėsaj armate.
 
Ky ėshtė edhe versioni pėrfundimtar i Ligjit pėr amnisti, i cili ėshtė miratuar nga Parlamenti maqedonas kah mesi i muajit korrik.
 
Nė kėtė ligj ėshtė lėnė mundėsia qė tė amnistuarit prej moshės 27-30 vjeē me ftesė tė njėsive rajonale tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė paraqiten nė vendin ku jetojnė dhe tė deklarohen se a do tė kryejnė obligimin ushtarak, apo do tė kalojnė nė pjesėn rezervė tė Armatės maqedonase.
 
 
Turqia po shqyrton mundėsinė e dėrgimit tė trupave ushtarake nė Irak
 
Ankara, 6 gusht 2003 - Zyrtarėt mė tė lartė tė Turqisė janė takuar dje pėr tė shqyrtuar kėrkesėn e Shtetetve tė Bashkuara pėr tė kontribuar me trupa nė forcėn shumėkombėshe stabilizuese nė Irak.

Pas takimit, kryeministri Abdullah Gul ka thėnė se vendimi qė tė kėrkohet autorizimi i parlamentit pėr dėrgimin e ushtarėve turq nė Irak do tė merret pas vlerėsimit tė situatės sė sigurisė nė Irak nga Shtatmadhoria e Armatės.
 
 
Izraeli ka liruar sot grupin e parė prej 300 palstinezėsh nga lista e paraparė pėr lirim
 
Jerusalem, 6 gusht 2003 – Izraeli ka liruar sot (e merkurė) grupin e parė prej 300 palstinezėsh nga lista e paraparė pėr lirim, tė cilėt janė pėrshėndetur nga tė afėrmit e tyre me valim flamujsh dhe brohoritjet: “Mirėsevini” dhe “Zoti ėshtė i madh”, njofton AP.
 
Grupi i parė i tė burgosurve ėshtė transportuar me autotaksi palestineze nga pikėkontrolli izraelit Erez nė Rripin e Gazės. Njė burrė ka dalė nga autotaksi dhe e ka puthur tokėn.
 
Njė minutė mė vonė, disa tė burgosur janė liruar nė udhėkryqin Bejtunja, afėr Ramallahut. Pastaj disa autobusė pėrplot tė burgosur kanė arritur nė pikėkontrollin te Tarkumia nė Breguin Perendimor. Izraeli ėshtė pajtuar tė lirojė 440 tė burgosur si gjest i vullnetit tė mirė ndaj palestinezėve.
 
 
Liga Arabe nuk e njeh Kėshillin kalimtar tė Irakut
 
Kairo, 6 gusht 2003 - Liga Arabe nuk do ta njohė Kėshillin kalimtar irakian, tė caktuar nga Shtetet e Bashkuara, ka deklaruar sekretari i pėrgjithshėm i saj, Amer Musa, pas mbledhjes sė djeshme nė Kairo.
 
"Kėshilli kalimtar qeveritar irakian konsiderohet si hap pėrpara apo si fillim qė duhet ta hapė rrugėn pėr vendosjen e qeverisė legjitime kombėtare irakiane", ka deklaruar Amer Musa.

Kjo do tė thotė se vendi i Irakut nė Ligėn Arabe do tė mbetet i zbrazėt, derisa nė kėtė vend tė formohet njė qeveri e re.
 
 
Organizata islamike "Xhema islamia" ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin nė Xhakartė
 
Xhakartė, 6 gusht 2003 - Organizata islamike "Xhema islamia" ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin e sė martės me njė automobil bombė para hotelit "Mariot" nė Xhakartė. Eksplozivi dhe metodat qė janė shfrytėzuar nė sulmin terrorist ndaj hotelit janė tė ngjashme me ato qė janė pėrdorur mė herėt nė sulmin terrorist nė Bali, ka bėrė tė ditur policia indoneziane.
 
 
Nga shpėrthimi i njė kamioni nė Bagdad, besohet tė kenė humbur jetėn 4 vetė
 
Bagdad, 6 gusht 2003 – Njė kamion i parkuar afėr njė shitoreje tė lėndėve kimike ka shpėrthyer sot (e merkurė) nė Bagdad, ku ka humbur jetėn njė irakian, kurse shitoren e ka marrė flaka, njofton Rojter. Ndėrkaq, vendorėt kanė thėnė se edhe tre persona tė tjerė kanė vdekur brenda shitores sė djegur.
 
Ata kanė thėnė gjithashtu se disa nga lėndėt kimike, qė shiteshin nė shitore, mund tė pėrdoreshin pėr prodhimin e eksploziveve. Besohet se shpėrthimi ka qenė aksidental. Trupat amerikane kanė rrethuar vendin, por kanė thėnė se s'kanė informacione pėr incidentin.
 
 
Njė kontraktues amerikan ka humbur jetėn kur kamioni i tij ka rėnė nė minė
 
Tikrit, 6 gusht 2003 – Njė civil amerikan, qė punonmte me kontratė pėr ushtrinė amerikane, ėshtė vrarė dje nė Irak kur kamioni i tij ka rėnė nė njė minė tokėsore kundėrtanke, e cila ka shpėrthyer dhe ka hedhur nė erė kamionin e tij, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur nė rrethinė tė Tikritit, qytet i njohur si vendlindje e Sadamit.
 
 
14 tė vdekur dhe 149 tė plagosur nga njė shpėrthim nė Xhakartė
 
Xhakartė, 6 gusht 2003 - Indonezia pritet tė njoftojė sot masa mė tė ashpra sigurimi nė pėrgjigje tė shpėrthimit tė njė makine bombė pranė njė hoteli luksoz nė Xhakarta.

Dje, tė paktėn 14 veta humbėn jetėn dhe 149 tė tjerė u plagosėn nga njė shpėrthim i fuqishėm pėrjashta hotelit Marriot, i administruar nga amerikanėt, nė kryeqytetin indonezian.

Presidenti indoneziane, Megavati Sukarnoputri, bėri njė vizitė tė shkurtėr nė vendin e shpėrthimit, por u largua pa bėrė ndonjė deklaratė. Guvernatori i Xhakartės, Sutiyoso, tha se kishte shumė tė ngjarė qė shpėrthimi tė ishte kryer nga njė vetėvrasės.

Nė hotelin 33 katėsh shpesh shkojnė personelet e ambasadave aty pranė. Hoteli ėshtė i njohur gjithashtu se frekuentohet nga tė huajt. Policia ka konfirmuar se njė prej viktimave ėshtė njė qytetar holandez.
 
 
Nga zjarret kanė vdekur 11 persona
 
Bruksel, 6 gusht 2003 - Evropa ėshtė goditur nga njė valė e re nxehtėsie, ndėrkohė qė njerėzit nuk janė tė pėrgatitur.

Portugalia ka shpallur gjendjen e emergjencės ndėrsa qė vazhdon puna pėr tė shuar zjarret e pyjeve, nė valėn e tė nxehtit qė ka pėrfshirė njė pjesė tė mirė tė Evropės. Nga zjarret kanė vdekur 11 persona dhe janė shkatėrruar dhjetra shtėpi si dhe mijėra hektarė pyje gjatė dy javėve tė kaluara.
 
Ekspertėt thonė se tė nxehtit ende nuk ka rritur kulmin. Zyrtarėt portugezė ka bėrė thirrje pėr ndihmė ndėrkombėtare nė pėrpjekjet pėr tė shuar zjarret e pyjeve.
 
Njė zėdhėnės i Ministrisė sė Jashtme tha se Portugalia i ka kėrkuar Natos tė dėrgojė 6 avionė kanadezė pėr hedhjen e ujit, sė bashku me tre helikopterė dhe ekipet pėrkatėse, pėr tė ndihmuar nė luftėn kundėr zjarreve.
 
 
Policia irakiane ka arrestuar vėllain e njė nga truprojeve tė Sadamit
 
Tikrit, Irak, 6 gusht 2003 – Policia irakiane ka arrestuar vėllain e njė nga truprojeve mė tė larta tė Sadam Hyseinit dhe ia ka dorėzuar forcave amerikane, i cili ka qenė person i kėrkuar, ngase ka organizuar sulmet guerile kundėr ushtarėve amerikanė, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton AP.
 
Ai gjithashtu ka thėnė se nuk mund tė identifikojė tė arrestuarin, por ka thėnė se ėshtė vėllau i Adnan Abdullah Abid al-Muslit, truproje e lartė e Sadamit, i cili ėshtė arrestuar mė 29 korrik nė Tikrit.
 
 
Bhuto fajtore pėr korruspion
 
Gjenevė, 6 gusht 2003 - Njė gjykatė nė Zvicėr ka shpallur fajtore ish kryeministren pakistaneze, Benazir Bhutto pėr pėrfshirje nė korrupsion. Gjykata shpalli fajtor edhe bashkėshortin e saj, Asif Zardari. Tė dy u dėnuan me nga gjashtė muaj burg tė pezulluar dhe me gjobė prej 50 mijė dollarėsh.

Ēifti si dhe avokati i tyre zviceran u gjetėn fajtorė pėr spastrim tė komisioneve financiare tė jashtėligjshme nga kontrata shtetėrore qė Pakistani kishte ndėrmarrė me kompani zvicerane.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.