OPINIONE

   
6.08.2003 - Trepca.net

PAZARE TE REJA NGA KOMUNISTET E VJETER!


   

6 gusht 2003 / Ilir SECI

Kohe me pare mediat shqiptare gjeten prehje ne trajtimin e zbuleses se madhe te pajtimit Nano-Berisha duke e dhene kete si nje sensacion te dores se pare athua se gjithshka ne jeten politike shqiptare ishte me te vertete peng i ketij dueti.Menyra se si rrodhen ngjarjet e stili i perdorur ishte disi jashte parashikimit te mendjeve te shqiptareve te thjeshte te cilet duke gjykuar lojen teatrale dhe klasin e aktoreve Berisha e Nano pandehnin me te vertete se keta jane armiq te betuar e gjithshka ne bote mundet te ngjase por vetem ata te dy nuk pajtohen!Dhe keshtu nisi pjesa me e re e tragjikomedise se pluralizmit shqiptar e cila eshte luajtur kaq rende ne kurrizet e shqiptareve sa vetem ai popull e di.

Ardhja e pluralizmit ne trojet shqiptare u pat prite si nje shprese e madhe dhe shqiptaret investuan shume shprese ne te sidomos ajo shtrese e thjeshte dhe e paprivilegjuar dhe mbi te gjithe shtresa e vuajtur dhe persekutuar. Mirepo njerezit kishin harruar se edhe komunistet kishin bere hesapet e veta sepse ata vete e dinin se nuk ishin te perjetshem. Nje dite si viti 1990 do te vinte ndaj duheshin marre masat, shtabet vepronin nate e dite duke rekrutuar te rinj e te vjeter ne pritje te ndryshimit i cili kish nise ne Rusi e qe andej do te vinte edhe ne Shqiperi.

Nje objektiv paten asokohe komunistet:menjanimin e klases se perndjekur dhe pinjojve te tyre nga perfshirja e menjehereshme ne politike dhe kete e arriten me se miri ne fazen e pare e cila pat synimin e shmangies se te djathteve nga politika.Duke e ditur mire se gjate viteve te diktatures kandari jo vetem kish renduar por ishte varur teresisht nga Toskeria dhe duke e ditur se shqiptaret edhe vete tosket ishin velur me paçavure te tipit Rita Marko apo Llambi Gegprifti skenaristet e zyrave te Komitetit Qendror te PPSH-se sollen ne skene aktore te rinj.

Tashme duhej te nxirrej nje kaste e re me akcent gege,djem te rinj nga Gegeria te cilet ishin ne te vertete kandidatet e pritshem per te zene vende ne Byrone e re Politike e cila ishte dekompozuar dhe sterkonsumuar.Sali Berisha me shume se njehere e ka pranuar se e ka thirre Ramiz Alia per te shkuar te studentet ne dhjetor 1990, Preç Zogaj asokohe ishte nje nder linjeruajtesit me te ashper te vijes politike ne gazetat e kultures siç mund te permenden “Zeri i Rinise” dhe “Drita”,ai ishte nje kandidat potencial per te aderuar ne Byrone e Re, Gramoz Pashko po dihet se nga vinte e me pak fjale e tere garnitura e djemve te rinj te Partise, fidanishta e saj ne Komitetin Qendror te Rinise u urdherua te shpendahej me misionin e tharmit per te ngjizur pluralizmin politik ne Shqiperi.

Te gjithe e mbajne mend ate kohe kur ende vepronin operativet qe vrisnin ne stilin e tyre, kur "djemte trima" te PPSH-se nisen luften Brenda llojit me pleqte e atrofizuar te partise se tyre dhe mahnitnin te gjithe me “guximin” e tyre. Karakteristike e tyre e perbashket ishte se ata ishin ne shumice gege te cilet duhej te thyenin me akcentin e tyre monotonine toske te pesedhjete vjeteve regjim labo-komunist,duke u shtirur sikur ishin per ndryshime e forma te reja por qe misioni i tyre ishte dhe mbetet menjanimi i nacionalisteve dhe te djathteve te vertete nga jeta politike shqiptare.

Keto dhjete vite jane prove me e sakte se si ia kane arritur qellimit te tyre deri aty sa skena politike shqiptare tashme ka vetem nje imperativ pajtimi Nano-Berisha. Ne fillim malesori Berisha u pa si shprese se vinte nga periferite e jetes dhe shoqerise shqiptare,linde ne skajet e veriut e ardhe ne Tirane,mjek nga zanati mund te bente gjera te mira,mirepo rjedha e ngjarjeve tregoi fytyrat e verteta te sjellesve te pluralizmit e cila ishte fytyra e maskuar e PPSH-se.

Menjanimi i te djathteve nga politika

Ne fillimet e 1990-1991 duhej permbushur nje detyre qe kerkonte perfshirjen e te djathteve ne garniture por asisoji qe kjo te behej pa rrezikuar misionin e mbetejes se komunisteve ne krye te proçeseve shnderruese apo me mire shkaterruese. Shtetet fqinje kishin interesimet e tyre dhe ato duheshin kenaqur nga garnitura e re,mbi te gjithe grekerit me Meksat, Brozet, Pollot a tjere grekofile.Per te genjyer kancelarite evropiane garnitura u pasurua me emra shkodrane duke perfituar nga kapitali antikommunist i atij qyteti me emra si Serreqi, Topalli, Arbnori e keshtu me radhe. Me shkallezimet e vitit 1991 kur pjesa e vuajtur po shihte se si po luhej ne kurrizin e tyre dhe hyri ne greven e urise PD nxitoi te bente kompromise me ta dhe perfshiu ne radhet e veta disa emra te cilet tash dhjete vjet jane me te akuzuarit ne radhet nga bashkevuajtesit e tyre.

Ne kete moment kur lypej perfshirja e te persekutuarve del ne pah pjesa e skenarit :perfshirja e atyre me dosje e biografi te erret te cilet jane lehtesisht te manipulueshem dhe te bindur deri ne fund ndaj padroneve te rinj.Kur u desh te merrte nga radhet e te persekutuarve PD mori ata me te kompromentuarit sepse ashtu edhe ia dilte me mire misionit zvetenues te aspirates per qeverisje te djathte. Gjate gjithe kesaj kohe komunistet e PPSH apo me vone PS rrinin vezhgues e nuk bezanin ne pritje te momentit te tyre sepse djali i malsise e kishte radhen,puna e tij ne ate forme edhe do te shplante imazhin e gegeve ne qeverisje sepse i paafti eshte i keq si model. Arrestimi i Fatos Nanos ne 1994 me shume se arrestim politik ishte prove force se kush e shkruante skenarin e ngjarjeve si dhe ndeshkim per aktorin e pabindur,gje te cilen shtypi e ka dhene si perplasje mes R.Alise dhe Nanos.

Aktori Nano po behej i padurueshem ne kerkesen e tij per marrje pushteti dhe keshtu duhej mbyllur per ca kohe, PS duhej te kalonte ne rezerve e te priste radhen deri me 1997. Ne kete vit Sali Berisha nis e behet vete aktori i pabindur ne lojen sipas skenarit dhe ai po ashtu merr ndeshkimin e marsit 1997 duke leshuar skenen per koleget e tjere te trupes komuniste,menyra se si komplotuan ndaj referendumit per mbretin te dy palet ne unanimitet te plote ishte nje tjeter deshmi e vajtjes pas skenarit.

Nje njeri ishte me sa duket jashte ketyre prapaskenave dhe donte te kishte nje rol te pavarur, Azem Hajdari,dhe ai u pushkatua pa gjyq ne stilin komunist duke shliruar frymemarrjet e dy partive nga ky model i padeshiruar.Ne keta vite skenari shkon ne ate drejtim qe situata duhej perkeqesuar ne ate shkalle sa te kerkohet patjeter pajtim Berisha-Nano, si “deux ex machina” per politiken shqiptare. Perplasjet sjellin me teper si nevoje bashkimin e atyre te dyve se “na moren ne qafe” sepse po te merreshin vesh ata punet do te ishin krejt ndryshe sipas optimisteve te porositur te gazetave te paguara nga skenaristet e majte.Pra problemi ishte jo ne thirrjen e ndonje alternative te djathte apo te ndonje zgjidhjeje kombetare por ne pajtimin e djemve plangprishes Sali e Fatos. Niveli i pretendimeve shqiptare ishte rrokullisur aq poshte sa dukej se me te vertete nje afrim i tille eshte mrekullia e botes,sikur gjithshka mund te vije nga ky pajtim.

Aleancat me se fundi shpallen!

Pas sjelljes se shqiptareve ne ate dite qe te presin zgjidhje nga dy veta e nga pajtimet e tyre teatrale komunistet prape po perpiqen te bejne ate qe e kane bere tere jeten e tyre: justfikimin moral te vepres se tyre. Keshtu tere lukunia e gazetareve te parapaguar po ulerin ne kor per pajtimin e madh qe restauroi edhe njehere Byrone Politike me emrat te rinj duke dashte ta shesin per sakrifice te madhe. Sakrificat ne fakt jane bere ne keto vite nga te tjere te varfer te cilet u vrane nga njera ane e Shqiperise ne tjetren nga komunistet e veglat e tyre,u vrane ne emer te PD-se neper mitingje e qendra votim duke mbrojte ato vota qe i vodhi pikerisht F.Nano me plumba e bandite.

Por gjaku e ben me bindes teatrin tragjik ku njerezit qe besonin nuk ngurruan te flijohen pse shpresonin gjithshka por jo bashkim me komunistet e Berishes me Nanon!E permbi te gjithe e pesoi me se keqi pikerisht vendlindja e Berishes nga keto pazare,Tropoja e cila eshte la ne gjak ne keta vjet duke shkuar mbas tij sepse e besonte!E pesuan gjithe ata djem demokrate qe ne 1997 shkuan dhe lane kockat past tij neper Shqiperi,e sot? Sot Berisha bashkohet me Arben Imamin dhe Prec Zogajn, Arben Imamin qe erdhi me uniforme te gjeneralit grek ne Gjirokaster, erdhi nga Greqia hipur mbi tank! Sali Berisha flak ne rruge djemte demokrate si Sokol Mulosmani apo Astri Danaj, djem qe ia shpetuan lekuren ne 1997 Berishes e sot nuk gjen nje vend per ta,te pakten ne listat e anetarve te keshillit bashkiak!

Sot harrohen keta djem e ftohen Imamet e Zogajt qe e rrezuan PD ne 1997 duke treguar se Berishes i futesh ne hater vetem duke e goditur e jo duke e mbeshtetur, nje kompleks i çuditshem ky i liderit demokrat qe vdes per t'iu servilosur hasmeve te tij!?Pazarlleqet treguan tash kete perfundim pas dhjete-dymbedhjete vjete endjeje neper mjegull shqiptaret kthimin aty ku e nisen ne 1990 e trumbetojne per sukses,bashkimin e Sales e Fatosit ne te njejten parti ku ishin te dy para se te merrnin rolet qe luajten tragjikisht mbi kurrizet shqiptare ne keta vjet.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Të gjitha të  drejtat e rezervuara.