3.08.2003 - Trepca.net

Akademi Pėrkujtimore kushtuar veprimtarėve tė LDK-sė, Dega nė Deēan

Nė vend tė Pėrkujtimit (tė ndjerit Haki Povataj)


     Deēan, Korrik 2002 / Nga: Maxhun TISHUKU / Botuar nė "Shqipėria Etnike" nr. 3/2002
U bėnė 10 vjet pa ty Haki Povata. Zbrazėti nė familje, zbrazėti nė shkollė, zbrazėti gjithkund. Ndihet mungesa jote fizike, por puna jote kurrė. Puna dhe vepra qė bėre nuk harrohet kurrė.
 
Ishe i buzėqeshur, vital e konstrultiv nė mendime, fjalėpak dhe shumė ekspeditiv nė punė.
      
Pata fatin tė njihemi, pata nderin tė punojmė bashkė, por edhe mė ra hise qė tė ju zėvendėsoj, pastaj. Na ra hise tė punojmė sė bashku nė kohė tė vėshtira dhe shumė-shumė tė rrezikshme. E ti, Haki, atė rrezik edhe e pėrjetove me kokė nga torturat ēnjerėzore, mizerabėl, por qė u qėndrove burrėrisht.
 
U bėre kurban pėr shkollėn shqipe pėr lirinė, pėr institucinet shtetėrore tė Kosovės. Pėrjetove fatin e Dhaskal Todhrit, Papa Kristo Negovanit e tė tjerėve qė pėsuan pėr shkollėn shqipe nga grekėt e zinj, Haki, nga vėllezėrit e tyre serbė.
 
Punėn dhe aktivitetin e filluam bashkė nė Degėn e LDK-sė nė Deēan, nė Qeverinė komunale, nė Kuvendin komunal. Nė kundėr tė Qeverisė komunale u emėrove Sekretar i Sekretariatit pėr Veprimtari Shoqėrore e unė Komandant i Shtabit komunal tė Mbrojtjes Civile.
 
Ti ishte anėtar i Qeverisė e unė jo, por duhej tė merrja pjesė nė mbledhjet e Qeverisė. Tė kujtoj se si reagoje kur dikush mungonte nė mbledhjet tona. Nė njėren nga mbledhjet, mė kujtohet, kur thatė se nuk duhet tė na ndalė asgjė nga aktiviteti. E dimė se ėshtė policia, ėshtė ushtria, por kemi pranuar detyrat, kemi pranuar votat e popullit.
 
Kjo flet pėr angazhimin tėnd dhe pėr ekspeditivitetin tėnd nė punė, diskutoje shumė pak dhe kėrkoje qė tė marrim vendimin. Mė kujtohet fort mirė kur indjeri Binak Aliēkaj, kryetar i Degės, tė shpjegoi qė disa ditė tė fshihėsh pak, kur filluan t`i kėrkojnė drejtorėt, por absolutisht nuk pranove.
 
Krejt ēka bėje, nuk binim shpesh nėpėr qendėr tė Deēanit, por binim rrugės sė kuēve. Kinse pak mė rrotull. Tė pyeta njėherė se a janė gati vulat tona, e ti, me buzėqeshjen tėnde mė the:"Eja t`i shikosh". I pashė pėr herė tė parė: Republika e Kosovės. U pėrqafuam. "Kurrė mė vulat e Serbisė"- thatė. Ashtu edhe doli po ju Jua shkurtuan jetėn bishat e Karpateve.
 
Ju shkuat, por vepra jote mbeti dhe, dalėngadalė, ideali yt dhe i tė tjerėve, besojmė, do tė realizohet. Punėn tėnde mė ra hise ta vazhdoj pėr 7 vjet. Mė muarėn disa herė, edhe mė rrahėn.
 
Kėrcėnimi mė i madh pėr mua ishte kur mė thoshin se a e di ē`e gjeti Haki Povatėn? A je i vetėdijshėm dhe kėshtu me radhė.
 
Por ti u bėre kurban pėr ne, e kjo ma kujton fjalinė "Kurban t`u bėfsha"!
 
Haki, jeta dhe vepra jote ėshtė dhe do tė bėhet e paharrueshme. Duhet tė jetė shembull se si punohet pėr atdhe.
 
LAVDI!
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.