2.08.2003 - Trepca.net

Marsi Ris: "Mė vjen shumė mirė qė jam nė Kosovė"


Prishtinė, 2 gusht 2003 - Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė njofton se zonja Marsi Ris (Marcie Ries), zyrtare e lartė e Shėrbimit tė Jashtėm tė Departamentit tė Shtetit tė SHBA-ve, ka arritur nė Prishtinė mė 30 korrik, pėr tė marrė detyrėn e re si shefe e misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė.

Gjatė punės 25-vjeēare nė Shėrbimin e Jashtėm, zonja Ris ėshtė pėrqendruar kryesisht nė Evropė dhe nė ēėshtjet politiko-ushtarake, duke pėrfshirė kėtu edhe 8 vjet pune rreth politikės sė SHBA-ve pėr Ballkanin.
 
Ajo i njeh ēėshtjet bilaterale dhe rajonale dhe ka kryer detyra lidhur me institucionet kryesore evropiane, duke pėrfshirė edhe OSBE-nė, NATO-n dhe BE-nė.

Me tė arritur nė Zyrėn e SHBA-ve nė Prishtinė, zonja Ris tha:

"Mė vjen shumė mirė qė jam nė Kosovė dhe pres tė punoj ngushtė me PSSP-nė Holkeri, presidentin Rugova, kryeministrin Rexhepi dhe me pėrfaqėsuesit tjerė tė institucioneve qeverisėse tė Kosovės.

 

 
Nė javėt qė vijnė kemi shumė pėr tė bėrė, qė tė vazhdojmė punėn e mirė qė ėshtė bėrė deri tani nė pėrparimin e standardve tė vendosura nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe pėr t'u pėrgatitur pėr bisedimet teknike mes Prishtinės dhe Beogradit.

Mes popullit amerikan dhe atij tė Kosovės ekziston njė ngrohtėsi e veēantė, prandaj unė jam e bindur se koha para nesh do tė jetė periudhė e pėrparimit dhe produktivitetit, ndėrsa vazhdojmė ta lėvizim Kosovėn pėrpara drejt pėrmbushjes sė Rezolutės 1244" pėrfundoi zonja Ris.

Deri mė 6 qershor tė kėtij viti, zonja Ris ka qenė drejtor i Zyrės sė Departamentit tė Shtetit pėr Ēėshtjet Politike tė Kombeve tė Bashkuara. Ajo, po ashtu, ka pasur pozita nė Byronė pėr Ēėshtje Evropiane nė Uashington, nė Byronė pėr Ēėshtje Politiko-Ushtarake dhe nė Stafin pėr Planifikim Politik.
 
Si bursiste e Pirson-it (Pearson), nė vitin 1991, ajo ka punuar pėr udhėheqėsin e Komitetit pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve.

Gjatė punės sė saj nėpėr misionet diplomatike amerikane jashtė vendit, zonja Ris ka punuar nė ambasadat e SHBA-ve nė Londėr, nė Ankara, nė Santo Domingo, si dhe nė misionin e SHBA-ve pranė Bashkimit Evropian nė Bruksel.

Zonja Ris ka diplomuar nė kolexhin Oberlin, nė Oberlin tė shtetit Ohajo, si dhe nė Shkollėn Xhon Hopkins pėr Studime tė Larta Ndėrkombėtare, nė Uashington, D.C.

Ėshtė e martuar me njė diplomat amerikan, me tė cilin ka njė djalė dhe njė vajzė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.