Presidenti Rugova i uroi mirėseardhje nė Kosovė shefes sė misionit tė Zyrės amerikane nė Prishtinė, Marsi Ris

 

Prishtinė, 1 gusht 2003 / TN/ QIK - Presidenti i Kosovės, Dr Ibrahim Rugova, priti sot, nė njė takim mirėserdhjeje, shefen e re tė misionit tė Zyrės amerikane nė Prishtinė, Zonjėn Marsi Ris.

Duke i uruar zonjės Ris mirėseardhje nė Kosovė, Presidenti Rugova shprehu gatishmėrinė pėr vazhdimin e bashkėpunimit tė mirė me palėn amerikane.

"Do tė kemi bashkėpunim tė ngushtė, ashtu siē kemi pasur edhe deri mė tash, me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", u shpreh ai.

Presidenti Rugova bėri tė ditur se nė takimin e parė me zonjėn Ris ėshtė biseduar pėr situatėn dhe zhvillimet aktuale nė Kosovė.

"Zonjėn Ris e njoftova pėr progesin qė kemi bėrė nė Kosovė gjatė kėtyre katėr vjetėve, sidomos gjatė vitit tė fundit", tha presidenti Rugova.

"E njoftova edhe pėr objektivat qeverisė e tė institucioneve tona, pėr zhvillimin ekonomik, pėr fillimin e procesit tė privatizimit dhe pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare", shtoi z. Rugova.

Ai ritheksoi qėndrimin e tij pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės dhe pėr integrimin e Kosovės nė NATO e nė strukturat tjera veriatlantike si edhe nė Bashkimin Evropian, nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Presidenti Rugova shfrytėzoi edhe kėtė rast qė qeverinė e Shteteve tė Bashkuara dhe presidentin Bush tė falėnderojė pėr gjithė atė qė kanė bėrė pėr Kosovėn.

Shefja e misionit tė Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Marsi Ris, shprehu gjithashtu kėnaqėsinė qė gjendet nė Kosovė.

"Pata kėnaqėsinė tė takoj presidentin Rugova. Ky ėshtė takimi im i parė zyrtar nė Kosovė. Siē e dini, midis popullit amerikan dhe popullit tė Kosovės ekziston njė miqėsi e ngrohtė, prandaj unė jamė shumė e lumtur qė gjendem kėtu", deklaroi zonja Ris.

"Presidenti dhe unė diskutuam se si tė punojmė sė bashku pėr ndėrtimin e njė shoqėrie paqėsore, demokratike e multietnike nė Kosovė", tha ajo.

Zonja Ris tha se do tė bėjė njė udhėtim rreth Kosovės dhe do tė takohet me shumė qytetarė tė Kosovės.

Marsi Marsi Ris e zėvendėson shefin e deritashėm tė misionit tė Zyrės amerikane nė Prishtinė, Reno Harnish, i cili ėshtė emėruar ambasador i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Azerbejxhan.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.