31.07.2003 - Trepca.net
Lokalet 2000. Gara nė Tiranė. Loja me listat. Protestat e opozitės. Intriga. (1)

Si e bindi Edi Rama PS, pėr tė marrė Tiranėn


Tiranė, Korrik 2003 / Nga Preē Zogaj / Botuar nė "TEMA"
  
Nė sfondin e pėrplasjeve tė 28 nėntorit tė vitit 2000 shohim Tranzicionin shqiptar me "T" tė madhe, njė lloj hyu qė ka nė trurin e vet programin e karfosjeve tona periodike kėtu poshtė. Tė duket se palėt politike nė kėmbėt hyut nuk e kanė veten nė dorė kur sulen t'i nxjerrin sytė njėri tjetrit. Kjo tablo surealiste nuk ėshtė e tėra fantazi. Nė fakt, konfliktualiteti politik shpjegohet edhe me tė kaluarėn: djajtė e traditės dhe zakoneve kanė dalė nga shishja dhe po harxhojnė fuqitė e mbledhura nepėr shekuj. Nė kėtė kuptim, tranzicioni e ēan rrugėn nepėrmjet ekzibicionit. Rruga ėshtė e gjatė jo vetėm nė vetvete, jo vetėm nga natyra e gjėrave. Nė arenėn e atavizmave kanė zbritur djajtė e rinj tė interesave egoiste pėr pushtet, pasuri, lavdi, sundim. Kėta janė me tė egrit, kėta mėtojnė t'i japin tonin dhe fytyrėn epokės. Nėn agresionin e tyre skrupujt, virtyti dhe vetė ideja e demokracisė shtėrngohen nė njė strategji qendrese jo alakristiane. Deri kur?
 
Ka mbetur prapa vitit l999. Vazhdon vitit 2000. Po afrojnė zgjedhjet vendore, tė parat qė do tė organizohen nga pushteti i Partisė Socialiste. Presidenti Rexhep Meidani ka dekretuar datėn l tetor pėr mbajtjen e tyre. Tensioni fillon tė ngrihet si zhiva nė termometėr pa u sosur gushti. Fillet e erės sjellin zėrat e lashtė tė vjeshtės. Njerėzit mbajnė vesh dhe kthejnė kokat kot sė koti andej-kėndej pa kuptuar asgjė. Kasandrat e politikės dallojnė nė kėto zėra lėngimin e orės sė Shqipėrisė. Ka zgjedhje, por vendi nuk do tė dalė i paqtuar prej andej. Pėrkundrazi: do tė dalė mė i ngatėrruar se mė parė. Socialistėt, ata qė katėr vjet mė parė kanė ngritur botėn nė kėmbė pėr "votėn e lirė", do tė gjejnė disa marifete qė vota tė jetė e lirė nė masėn qė t'u japė fitoren e nevojshme. Mjerisht, mėsimi qė kanė nxjerrė nga zgjedhjet e prishura tė 26 majit l996 nuk ėshtė flakja e manipulimeve, por rafinimi i metodave. Nė pamje tė parė ka njė fatalitet nė urinė e tyre tė skajshme pėr vota: gjasat janė qė tė fitojnė ngushtė edhe pa manipulime, por nė kėtė vend askush nuk i beson rregullit.
 
Nga ana tjetėr demokratėt duan tė korrin frytet e stategjisė sė qėndresės. Qėkurse kanė dalė nė opozitė kanė identifikuar pėrballė dhe rreth e rrotull njė politikė getizimi dhe likujdimi. Ata i kanė rezistuar kėsaj politike, kanė paguar ēmimin por nuk kanė lejuar qė vendi tė mbetet pa opozitė. Historia e ka parė kalvarin e tyre, e ka mbajtur shėnim pėr ta treguar njė ditė me zė tė lartė. Nė jetė ndodh shpesh qė sensi i publikut tė mos pėrputhet me sensin e historisė pėrsa i pėrket gjykimit pėr njerėz, subjekte, ngjarje. Publiku jeton nėper ndodhi tė shkėputura, historia nė lidhjen e tyre. Publiku manipulohet. Historia jo. Publiku sheh kryesisht dukjen e gjėrave, historia sheh thelbet.
 
Nė vjeshtėn e vitit 2000 eskorta elektorale e PD-sė ishte rritur ndjeshėm nė krahasim me vitin l997, ndėrkohė qė eskorta socialiste ishte zvogėluar nė krahasim me tė njėjtin vit. Diferenca midis tyre ishte ngushtuar shumė. Druaj tė them se ishte zhdukur.
 
Sa pa nisur fushata demokratėt vunė nė dyshim ndershmėrinė e zgjedhjeve dhe qenė vazhdimisht nė dilemė pėr tė marrė pjesė. Denoncimet e tyre vunė nė shėnjestėr pėrbėrjen e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, veēanėrisht emėrimin nė krye tė kėtij institucioni tė Fotaq Nanos, kushėriri i Fatos Nanos. Lehtėsia me tė cilėn ky i fundit pranoi, pėr tė mos thėnė ideoi vendosjen e kushėririt dhe disa socialistėve tė tjerė nė trupėn e organizimit dhe arbitrimit tė zgjedhjeve dėshmonte qartė se lobet e PS-sė nuk kishin kontradikta pėrsa u pėrket manipulimeve elektorale. Demokratėt e lexuan drejt kėtė mesazh. Ata paralajmėruan intransigjencė ndaj ēdo parregullsie. Nė kėtė mėnyrė shpresonin tė frenonin tundimet votėvrasėse tė pushtetit dhe njėkohėsisht tė hipotekonin tė drejtėn e kontestimit tė rezultatit nė rastin e njė humbjeje tė pakapėrdishme.
 
Socialistėt dhe bashkė me ta edhe "Grupi i miqve" nuk i morėn seriozisht kėto paralajmėrime. U ranė shkurt, duke i trajtuar si alibi paraparake tė humbėsve. Ndėrkaq, me fiksimin se opozita nuk do tė pranonte asnjė lloj rezultati pėrveē fitores, partia nė pushtet dhe kandidatėt e saj do t'i shtonin shkujdeshėm truket dhe shkeljet gjatė gjithė ditėve tė fushatės. Nė vend qė t'u referoheshin standardeve tė KE-sė pėr zgjedhje tė lira e tė ndershme, socialistėt shqiptarė vazhdonin t'u referoheshin opinioneve tė tyre standarde pėr kundėrshtarėt politikė nė opozitė dhe kėtu gjenin jo vetėm pretekstin, por mė keq akoma, edhe arsyet pėr tė manipuluar me KQZ-nė, me listat e zgjedhėsve, me mediat, me paratė e pista, me dhunėn policore...
 
Kėshtu po ngrihej sipari i fushatės elektorale pėr zgjedhjet vendore tė vitit 2000, e shtata ndeshje PS-PD nė historinė dhjetėvjeēare tė pluralizmit shqiptar.
 
x x x
 
Si gjithmonė zemra e kėsaj gare ishte kryeqyteti, Tirana. Partia Socialiste dhe simotrat e saj tė sė majtės kandiduan nė kėtė bashki Ministrin e Kulturės, Edi Rama. Ishte njė zgjedhje e pritshme. Rama e kishte shndėrruar prej kohėsh ministrinė e tij nė ofiēinė elektorale pėr zgjedhjet vendore. Kishte pėrgatitur edhe njė projekt tė fitores sė "trėndafilit", tė cilin e kishte depozituar nė departamentin pėrkatės tė PS-sė. Mbahej i pavarur dhe nė fakt nuk e kishte marrė teserėn e partisė, por ua kalonte ministrave partiakė nė partishmėri dhe sidomos ua kalonte nė shprehjen e ndjenjave armiqėsore ndaj opozitės, pėr tė cilėn Edi Rama, me fjalorin dhe epitetet e tij therėse ishte si bezja e kuqe pėr demin e arenės.
 
Historia e konfliktit midis ministrit tė Kulturės dhe shefit tė Opozitės ishte e gjatė dhe pa pauza. Nė librin tim "Lufta jocivile" kam shkruar pėr kėtė konflikt, kam denoncuar rrahjen e Edi Ramės nga njerėz tė panjohur njė natė janari tė vitit l997. Nė verėn e atij viti PS erdhi nė pushtet, nja dhjetė muaj mė vonė kryeministri Nano e kishte gjetur Ramėn nė Paris dhe e kishte ftuar tė merrte postin e Ministrit tė Kulturės. Ky e kishte marrė postin. Ministėr, me miq e shokė nė krye tė shtetit, Prokurorisė, SHISH-it, gjykatave e tė tjerė, Rama i kishte gjitha mundėsitė tė zbardhte rrahjen e tij kriminale atė natė janari tė vitit l997, nė mos pėr tė shuar kureshtjen e vet dhe tė opinionit, pėr t'u mbyllur gojėn disa zėrave nė opozitė qė pohonin se e kishin rrahur fqinjėt pėr arsye banale. Nuk e kishtė bėrė kėtė, jo se kishte vendosur tė hidhte prapa krahėve tė kaluarėn dhe tė sillej si njė zotni me opozitėn. Pėrkundrazi. Sa mė thellė ngulej nė pushtet, aq mė shumė i shtohej mėria ndaj PD-sė dhe Berishės. Tė vinte ēudi se si koha dhe veēanėrisht posti nuk e zbusnin sadopak.
 
Kandidimi ėshtė njė e drejtė e shenjtė e ēdo individi. Edi Rama kishte thurur ėndrrėn e tij pėr njė Tiranė ndryshe. Kishte ambicie politike, kėrkonte tė futej nė valle jo mė me ftesė tė Fatos Nanos, por pėrmes njė votimi. E kishte kapur momentin dhe ishte nė tė drejtėn e tij tė provonte, tė synonte lart e mė lart.
 
Mė tej - dhe kjo ėshtė e rėndėsishme tė theksohet - vlonte nga dėshira pėr tė shporrur demokratėt nga Bashkia e Tiranės dhe nga bashkitė e tjera tė Shqipėrisė. Sepse pėrveē nevojės pėr tė hyrė nė politikė pėrmes njė votimi, Rama kishte nė kokė konturet e njė projekti tė madh, tė cilin e kishte quajtur "Kthim nė identitet". Emri shprehte dykuptimėsinė e projektit.
 
Kuptimi i parė, mė i drejtpėrdrejti dhe mė sipėrfaqėsori, ishte zotimi pėr tė kthyer tė kaluarėn koloristike dhe gjelbėrimore tė qendrės sė Tiranės qė nga koha e Jakomonit tė Italisė fashiste deri nė vitet e fundit tė regjimit komunist. Eklektizmi i zotit Rama shėrbente si nyja ideale pėr tė lidhur nė njė fill kėto dy periudha antagoniste nė tė gjitha pikėpamjet.
 
Ish-komunistėt e dinin se ministrit tė tyre pa parti ia donte puna t'i pėrziente kartat, por identiteti i vėrtetė qė propozonte ai ishte Tirana e shokėve Jashar Menzelxhiu, Llambi Gegprifti, Xhemal Tafaj e tjerė. Ky fakt, sikur asgjė tjetėr tė mos kishte nėn vete e mbi vete, thoshte shumė.
 
Natyrisht, ata e kishin tė qartė se heqja e kioskave dhe mbjellja e barit, megjithėse do tė paraqitej si njė epope kundėr masakrės urbane tė Sali Berishės, nuk e pėrligjte projektin e bujshėm "Kthim nė identitet". Nė fund tė fundit kioskat i kishin patur gjithnjė ditėt tė numėruara dhe mund tė merreshin pėrpara me rruspė e buldozer nė ēdo kohė. Aksioni pėr heqjen e tyre, plus periudha e mbirjes sė barit tė ri, nuk mund tė zgjaste mė shumė se njė vit. Nga ana tjetėr, oaze tė tėra tė gjelbėruara tė Tiranės sė Gegpriftit, do t'u flijoheshin pėrgjithmonė pallateve shumėkatėshe, kullave binjake. Kėto struktura tė njė masakre urbane tė pakorrigjueshme, do ta nxirrnin bllof projektin e 'kthimit nė identitet' sipas kuptimit tė parė.
 
Por madhėshtia e kėtij projekti qėndronte gjetkė, nė kuptimin e dytė, qė ishte i thelli, i vėrteti, i gjithkohshmi; qė nuk thuhej, por pėrjetohej me mendje dhe me zemėr dhe shėrbehej me tė gjitha mėnyrat e mjetet, pėrfshirė shumėkatėshet e kundėridentitetit. Ky ishte kuptimi i Restaurimit, i mbajtjes dhe menaxhimit tė pushtetit tė ri nga i njėjti unitet politiko-ideologjik qė kishte mbajtur e menaxhuar pushtetin e vjetėr ish-komunist. "Kthim nė identitet" ishte njė mesazh, njė vullnet, njė shpallje, njė kushtrim brezash tė sė njėjtės familje politike pėr tė qėndruar grushtbashkuar rreth njėri tjetrit, rreth pushtetit dhe, kryesorja, pėr tė mbajtur nėn kėmbė "opozitėn e vjetėr" dhe ēdo opozitė tjetėr qė do ta merrte seriozisht tė ashtuquajturėn ēėshtje tė rotacionit tė pushtetit.
 
Mėtime tė tilla vlenin pėr tė ujitur humorin e nostalgjikėve, por ishin antihistorike dhe prandaj tė tepėrta pėr supet e Edi Ramės. Gjithsesi, njėherė pėr njėherė, ambiciet e tij i ishin drejtuar njė gjėje tė kapshme siē ishte Bashkia e Tiranės. Ēasti i madh kishte trokitur. Kush ka pushtetin qendror e merr pa vėshtirėsi pushtetin lokal. Pėrparėsitė e PS-sė janė tė mėdha! Nė rrafsh kombėtar e ndėrkombėtar! Demokratėt e Berishės nuk i do njeri! Ka njė direktivė relativisht tė qartė nga "Miqtė" qė tė mos lejohen tė ngrenė kokė nė kėto zgjedhje. Pėrndryshe, Gerti dhe Jozefi do kishin vėnė kujėn pėr Fotaqin. Demokratėt duhet tė zbresin. Me 27 pėrqind qė morėn nė vititn l997 dhe shikoni ē'bėjnė? Po sikur tė marrin 37 apo dyzet pėrqind?
 
Kush i duron pastaj? Po. PD duhet tė zbresė diku rreth 20 pėrqindėshit. Letrat janė rregulluar qė PS tė fitojė edhe me njė kandidat ēfarėdo. Pse tė mos hedhė Edi zaret e veta nė njė lojė paraprakisht tė fituar. Pse tė mos i veshė kėsaj fitoreje kostumin e fantazisė sė tij qė tė luajnė mendsh i madh i vogėl, qė ta pėrjetojnė si festė atė qė ėshtė vetėm njė farsė, qė tė pėrjetojnė si triumf atė qė ėshtė vetėm njė aforfe!
 
Mendja e Ramės vrapon t'i japė trajta dhe tone nga mė ekstravagantet kėtij destini. Qesh me vete dhe ka qejf qė kėtė qeshje kuptimplote t'ua pėrēojė tė gjithė miqve qė kuptojnė nga sarkazmat e jetės. A e dini ē'do tė bėjmė? Do tė shpallim njė fushatė pėr mbledhje fondesh! Firmat e krahut tonė dhe jo vetėm tė krahut tonė do tė vinė tė falen. Presidentėt e tyre nuk janė budallenj qė tė mos e dinė se ne nuk kemi nevojė pėr lekė pėr tė fituar. Por ata do tė vijnė tė zėnė radhė pėr nderet qė do t'u bėjmė nesėr kur tė futemi nė Bashki. Me pak fjalė radha pėr ta fillon tani. Sa mė shumė tė japėsh sot, aq mė shumė do marrėsh nesėr. Kjo ėshtė parulla. Kush e bėn, fiton. Kush e thotė, digjet. Kopertura dhe suksesi i kėsaj sipėrmarrjeje kėrkojnė njė publicitet qė nuk ėshtė parė ndonjėherė nė Shqipėri. Do t'i mbushim rrugėt deri nė kufi me Durrėsin me postera gjigantė qė t'u rrimė nė sy nė tė gjitha pozicionet njerėzve qė banojnė nė Tiranė apo qė hyjnė e dalin nga Tirana. Do tė ngremė ushtrinė e klakerėve, kryesisht me vajza tė reja, do tė stimulojmė te ky komunitet amazonash lėngėzime politiko-erotike. Afrodiziakėt do t'i caktojė shefi i shtabit. Ajo qė kėrkoj unė ėshtė qė kur kėto vajza tė bėrtasin nė kor "uaaaa Ediiii" - dhe pėr kėtė duhet tė stėrviten - tė rinjtė e kryeqytetit dhe tė mbarė Shqipėrisė tė eksitohen si tė ishin duke parė njė film erotik gjithėpėrfshirės, domethėnė soft dhe hard njėherėsh. Do tė porosisim mijėra kapele tė kuqe, T-shirt-e, karafila dhe shenja tė tjera tė rekuizitės socialiste qė janė edhe ura lidhėse midis veteranėve qė na kėrkonin dikur tė qetheshim ballaboks, dhe brezit tė sotėm tė revolucionit seksual. Mos harroni se pleqtė e PS-sė, pėrfshirė ata qė i shkruanin letra Enver Hoxhės kundėr festivalit tė njėmbėdhjetė, u falin gjithēka nipave dhe mbesave, edhe drogėn ua falin, mjaft qė ata tė votojnė si socialistė. Por nė kėtė pikė, pra nė pikėn e lidhjes sė brezave, duhet tė bėjmė njė investim qė shkon pėrtej qėllimit tė fushatės elektorale. Pėr ta thėnė nė mėnyrė lakonike, ne duhet tė pajtojmė kasketėn e xha Brahushit dhe xhelin e Erionit, kapotėn e shoqes Lenka me minifundin e miss Irisit, brekėt prej bezeje tė fortė tė kombinatit "Mao Ce Dun" nė Berat me lingeritė trasparente tė butikėve nė rrugėn "Myslim Shyri", kėngėt partizane me xhazin dhe rokenrollin. Ne, shtabi ynė, do tė bėjmė atė qė nuk mund ta bėjė kurrė kryesia e PS-sė. Ne do tė ngulisim dalėngadalė pėrshtypjen se ish komunistėt janė demokratėt e vėrtetė, ndėrkohė qė viktimat e komunizmit nė krahun tjetėr as kanė qenė as mund tė jenė demokratė. Kjo imprezė ėshtė e pashembullt nė pikėpamje tė alkimisė politiko-kulturore, ndėrkohė qė ėshtė edhe zgjidhje, edhe pėrgjigje pėr vazhdimėsinė e pushtetit. Ne do tė bėjmė qė populli socialist i tė gjitha moshave tė bashkojė imazhin e hipi-ve me partizanin Meke. Format gjenden. Fjala vjen, kemi pėrpara festėn e Pezės.
 
Pėrfytyroni njė tabllo tė tillė: nostalgjikėt me portretin e Enverit kėndojnė rreth zjarrit partizan, drejtuesit e shtetit dhe tė qeverisė janė atje pėr tė nderuar historinė, rinia mė tej dėfren nė qejf tė vet, sipas skenarit tė Rudit.
 
 
"Shkėlqyeshėm, shkėlqyeshėm"!
 
"Ja, pra tė dashur miq! Kjo nuk ėshtė njė fushatė zgjedhore. Ėshtė shumė mė tepėr se kaq. Ėshtė investimi ynė pėr atė qė do tė synojmė nesėr. Ėshtė legalizimi, pa kosto elektorale, i shfaqjeve tė huaja dhe qėndrimeve liberale ndaj tyre. Sa pėr ēėshtjen e motivimit tė pleqve e kam menduar zgjidhjen. Do t'i turremi Sali Berishės siē nuk i ėshtė turrur njeri deri mė sot. Pleqtė kaq duan. Do mė shohin kėshtu, tė gjatė e tė tė rreptė dhe do tė thonė fjalinė proverbiale tė zotit Nazarko "po ky e tėrheq mirė parmendėn e Enverit". Do tė marrim nam nė gjithė vendin. Do tė bėhemi tė nevojshėm pėr rrethet! Funksionarėt lokalė do t'i premtojnė popullit "do t'ju sjellim Edin". Si thoni, a t'i futemi punės?
 
Tė gjithė janė dakord tė pėrveshin mėngėt. Ata qė nuk i kuptojnė mirė flateritė e Ramės dinė mirė njė gjė: Nė Bashki ka mė shumė projekte se nė Ministrinė e Kulturės. Rrjedhimisht, nė Bashki fitohet me shumė.
 
Kandidimi i Edi Ramės kaloi pa probleme nė forumet vendimmarrėse tė PS-sė. Mbėshtetėsi dhe promovuesi i tij kryesor ishte kryeministri Ilir Meta. Pėr hir tė unitetit nė parti, por edhe pėr arsye tė tjera, Nano nuk nxori pengesa, megjithėse dy herė radhazi kishte kėrkuar largimin e Edi Ramės nga posti i Ministrit tė Kulturės, herėn e parė nė vjeshtėn e vitit l998, duke e akuzuar si mosmirėnjohės tė pabesė dhe herėn e dytė nė vjeshtėn e vitit l999 duke e akuzuar si megalloman dhe konfliktual.
 
Ndėrkaq, kandidimi i Ramės u lexua si njė mesazh lufte nė kampin e PD-sė. Me paramendim apo jo, duke kandiduar simbolin e konfliktualitetit, PS kishte propozuar njė pėrplasje nė shkallė tė gjerė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.