30.07.2003 - Trepca.net

Tiranė:Thellohen pėrēarjet mes socialistėve


   

30 Korrik 2003  / Armand Mero  / “Zėri i Amerikės”

Lufta e brendshme nė partinė socialiste po acarohet. Pas deklarimeve tė djeshme tė kryeministrit Fatos Nano se ata qė rrėzuan nė parlament ministrin e jashtėm pėrbėjnė njė pakicė, sot ka sulmuar ashpėr zoti Ilir Meta. Ai ėshtė shprehur se vendi po qeveriset nga ajo qė e cilėsoi si banda e Fatos Nanos. Zoti Meta akuzoi kryeministrin pėr autoritarizėm dhe absolutizim tė pushtetit dhe partisė, dhe pėr lidhje me krimin ekonomik. Ish numri dy i qeverisė, bėri tė qartė se do t’i kundėrvihet kryetarittė partisė duke ndėrmarrė njė tur takimesh nė tė gjithė vendin.

Nė Partinė Socialiste ėshtė rikthyer klima qė shoqėroi konfliktin e parė Nano Meta nė fund tė vitit 2001, me tė njejtin tension, me tė njėjtat kėrcėnime dhe akuza. Kryeministri pas dėshtimit nė parlament ku njė pjesė e deputetėve tė partisė sė tij rrėzuan kandidaturėn e ministrit tė jashtėm, u mundua tė shfaqej dje i qetė, duke u shprehur se ajo qė ndodhi do tė analizohej nga strukturat e partisė. Por nga ana tjetėr, degėt socialiste nė rreth u aktivizuan nė njė garė solidariteti me tė dhe kritikash ndaj zotit Meta dhe pėrkrahėsve tė tij. Njė lėvizje e cila u krahasua sot nga zoti Meta me atė tė fanatikėve tė diktatorit komunist Enver Hoxha nė vitin 1990.

Vullnetarėt e Fatosit u shpreh zoti Meta, pėrfaqėsojnė njerėz dhe krijesa tė degraduara moralisht dhe politikisht. Ai akuzoi kryeministrin dhe kryetarin e partisė pėr absolutizim tė pushtetit. Sipas tij tashmė zoti Nano pėrfaqėson njė bandė qė ka uzurpuar partinė dhe qeverinė: “Ai ėshtė nė njė degradim tė plotė dhe pčėrpiqet qė degradimin e tij t’ia imponojė shoqėrisė dhe sistemit institucional. Kriza e tij nuk mund dhe s’do tė lejojmė tė bėhet kriza e Shqipėrisė. Ajo le tė jetė kriza e atij grupi qė po ravijėzohet qartė se mbėshtet Fatosizimin e PS dhe tė shoqėrisė, qė pėrbėhet nga bėrthama tė vjetra staliniste qė pėr 13 vjet qėndruan tė maskuara nė PS sė bashku me pėrfaqėsuesė tė krimit ekonomik qė kėrkojnė tė monopolizojnė gjithė pushtetin”

Kryeministri Nano la tė kuptohej dje se ai do t’i drejtohej elektoratit qė ka zgjedhur grupin e deputetėve pėrkrahės tė zotit Meta. Por ky i fundit u pėrgjigj sot se edhe ai ėshtė i gatshėm tė ndėrmarrė njė hap tė tillė nė tė gjithė Shqipėrinė: “Unė jam i lirė pėr t’iu drejtuar edhe opinionit socialist edhe elektoratit, jo vetėm atje ku mė kanė zgjedhur, por nė tė gjithė Shqipėrinė. Presioni dhe dhuna qė Nano po pėrdor apo premtimet e njohura pėr poste nuk do tė kenė asnjė lloj suksesi”.

Shtrirja e konfliktit mes dy figurave tė partisė socialiste nė bazėn e saj do tė bėnte akoma mė tė egėr pėrplasjen. Ndoshta kjo do t’i interesonte nė planin personal kryeministrit, pėr tė cilin elektorati socialist ėshtė njė fushė beteje tė cilėn ai ka dėshmuar se e njeh mirė dhe di t’a zotėrojė. Nga ana e tij ish numri dy qeverisė hodhi poshtė edhe akuzat se poparapėlqen opozitėn dhe se pėrfaqėson njė pakicė. Nė njė formė kėrcėnimi ai sfidoi kryeminisrin duke u shprehur se nėse do tė kėrkonte votbesim nė parlament nuk do tė merrte mė shumė se 30 vota.

Deri nė fillim tė shtatorit lufta brenda PS mesa shihet do tė jetė njė pėrplasje deklaratash dhe akuzash, deri nė pritje tė dėshmisė tjetėr nė parlamnt kur do tė duhet tė kalojė ministri i ri i jashtėm.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.