30.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova priti nė vizitė lamtumirėse shefin e deritashėm tė zyrės kanadeze nė Prishtinė, Shon Barber


   
Prishtinė, 30 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr Ibrahim Rugova, priti sot shefin e deritashėm tė Zyres sė Kanadasė nė Prishtinė, Shon Barber, dhe shefin e ri i kėsaj zyrje, Stivėn Moran.

Presidenti Rugova bėri tė ditur se zhvillimi ekonomik, privatizimi dhe e ardhmja e Kosovės kanė qenė tema tė bisedimeve tė tij me diplomatėt kanadezė. Ai tha se nė takim ėshtė biseduar edhe pėr statusin pėrfundimtar dhe ritheksoi se kėrkesėn pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
 
"Unė insistoj vazhdimisht qė tė njihet sa mė parė pavarėsia e Kosovės dhe qė Kosova tė jetė anėtare e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s. Kjo do t'i shpejtonte proceset nė Kosovė dhe do ta qetėsonte rajonin dhe kėtė pjesė tė botės", u shpreh presidenti Rugova.

Presidenti Rugova e ēmoi punėn gati katėrvjeēare tė z. Shon Barber, i cili e pėrfundon misionin e tij nė Kosovė. Ai tha se z. Barber e ka kuptuar shumė mirė Kosovėn dhe ka qenė pjesė e progresit tė arritur nė Kosovė gjatė kėtyre viteve qė ka shėrbyer nė Kosovė.

Ndėrkaq, shefit tė ri tė Zyrės sė Kanadasė nė Prishtinė, z. Stivėn Moran, presidenti Rugova i uroi mirėseardhje, duke i premtuar bashkėpunim tė mirė.

Me kėtė rast, ai e falėnderoi edhe qeverinė dhe popullin e Kanadasė pėr ndihmėn qė ka dhėnė gjatė periudhės sė pasluftės nė Kosovė.

Shefi i deritashėm i Zyrės sė Kanadasė nė Prishtinė, Shon Barber, lavdėroi bashkėpunimin me presidentin Rugova.

"Kėto 4 vjet, me presidentin Rugova kemi pasur shumė diskutime pėr tė ardhmen e Kosovės dhe popullin e saj. Njė gjė qė e kam mėsuar pėr presidentin Rugova ėshtė optimizmi i tij i paluhatur pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj", u shpreh z. Barber.

"Kosova ka njė tė ardhme tė shkėlqyeshme", tha z. Barber, duke shprehur pikėpamjet e tij pėr tė ardhmen e Kosovės.

"Me njerėz si presidenti Rugova dhe kryeministri Rexhepi, e me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare, Kosova ka njė tė ardhme tė shkėlqyer", theksoi ai.

Shon Barber tha se bashkėsia ndėrkombėtare e ka ndihmuar shumė Kosovėn.

"Ėshtė me rėndėsi tė kuptohet se bashkėsia ndėrkombėtare i ka ndihmuar Kosovės mė shumė se ēdo pjese tjetėr tė botės nė situata postkonfiktesh. Ju keni pėrfituar nga pėrpjekjet e pabesueshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare, duke pėrfshirė kėtu edhe Kanadanė, dhe kjo po jep dhe do tė japė fryte", tha z. Barber, duke premtuar vazhdimin e pėrkrahjes sė Kanadasė pėr Kosovėn dhe popullin e saj.

Z. Barber e quajtu privilegj shėrbimin e tij nė Kosovė.

"Kam pasur privilegjin tė shėrbej nė Kosovė dhe tė ndimoj popullin e Kosovės qė ta realizojė tė ardhmen e vet", u shpreh ai, duke e prezantuar trashėgimtarin e tij, z. Stiv Moran.

Shefi i ri i Zyrės sė Kanadasė nė Prishtinė, Stivėn Moran, deri tash ishte shef i Zyrės sė Kanadasė nė Tiranė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.