30.07.2003 - Trepca.net

Podujevė: Qeveria e Kosovės kėrkon raport pėr dėmet e shkaktuara pėr tė shqyrtuar mundėsitė pėr ndihmė


Podujevė, 30 korrik 2003 (TN) -  Delegacioni i Qeverisė sė Kosovės i pėrbėrėnga sekretari i pėrhershėm nė Ministrinė e Bujqėsisė Menderes Ibra, Binak Krasniēi drejtor i departamentit pėr zhvillim rural, Avdullah Nishori drejtor i deparatamentit pėr mbrojtjen e bimėve dhe Jusuf Salihu vizituan sot komunėn e Podujevės me ē’rast u takuan me zv. Kryetarin e komunės z. Agim Kikaj.

“Jemi tė autorizuar nga Qeveria pėr tė vizituar komunėn, pėr tė shprehur solidarizimin e Qeverisė me popullatėn e Podujevės”, theksoi z. Ibra. Ai tha se qėllimi i vizitės ėshtė kėrkesa e Qeverisė sė Kosovės pėr pėrpilimin e njė raporti pėr dėmet e shkaktuara nga breshėri dhe shqyrtimi i mundėsisė sė ndihmės pėr tė gjithė ata qė kanė pėsuar nga kjo fatkeqėsi.

“Vetė kryeministri dhe Qeveria janė seriozisht tė interesuar pėr tejkalimin e kėsaj gjendjeje tė krijuar nė komunėn e Podujevės”, theksoi sekretari permanent Menderes Ibra. Sipas tij edhe Qeveria por edhe Ministria e Bujqėsisė do tė ofrojnė ndihmė profesionale nė vlerėsimin e dėmeve.

Zv. Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Kikaj i njoftoi delegacionin qeveritar pėr pėrpjekjet e komunės dhe tė Komitetit tė krizės pėr zbutjen dhe tejkalimin e gjendjesdhe shtoi: komuna ka krijuar 6 komisione pėr vlerėsimin e dėmeve dhe ekspertė tė Qeverisė e sidomos tė Ministrisė sė Bujqėsisė do tė ishin tė mirėseardhur pėr tė bashkėpunuar nė vlerėsimin real tė pasojave.

“Komuna ka ndihmuar deri mė tani mbi 60 familje me folie plastike pėr mbulimin e ēative tė shkatėrruara si dhe po bėn evidentimin e rasteve qė po lajmėrohen nė Komitetin e krizės”, njoftoi delegacionin qeveritar z. Kikaj.

Deri mė sot sipas zv. Kryetarit Kikaj nė Komitetin e krizės janė evidentuar mbi 600 raste tė dėmeve nė objekete banimi, 550 raste tė dėmeve nė kopshte me perimkultura dhe mbi 300 raste tė dėmeve nė automjete tė ndryshme.

“Mundėsitė e komunės janė tė vogla pėr ofrimin e ndihmės, megjithate ne do tė rishikojmė pozicionet e ndryshme dhe ti riorientojmė disa mjete nė evitimin e pasojave. Nė kėtė takim u theksua nevoja e ndihmės pėr familjet me gjendje tė rėndė sociale, por edhe pėr bujqit dhe fermerėt qė burim tė ekzistencės kanė bujqėsinė dhe kultivimin e perimkluturės.

Delegacioni qeveritar i Kosovės bashkė me delegacionin e komunės sė Podujevės vizituan disa raste mė tė rėnda tė dėmeve tė shkaktuara; serrėn e Xhevat Mulliqit nė Peran, kopshtiet e Fazli Blakēorit nė Podujevė, disa prona nė fshatin Sfeēėl, etj. 

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.