30.07.2003 - Trepca.net

MYFTIU DR. REXHEP BOJA PRITI GJENALIN PAAVO KILJUNEN


Prishtinė 30 korrik 2003 / Nga: Kėshilli pėr informim i BIK
 
Sot nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Myftiu dr. Rexhep Boja priti komandantin e KFOR-it tė Brigadės shumėkombshe tė Qendres gjeneralin finlandez Paavo Kiljunen me bashkėpunėtorėt e tij.
 
Nė takim Myftiu i Kosovės dr. Rexhep Boja ēmoi lartė angazhimin e ushtarėve tė KFOR-it pėr ruajtjen e paqes dhe krijimin e ambienit tė sigurtė pėr qytetaret e Kosovės.
 
Mė pas Myftiu Boja e njohu atė me organizimin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, prioritetet, sfidat si dhe projektet pėr tė ardhmen.
 
Ndėrkaq gjenerali Paavo Kiljunen e njohu muftiun me strukturen pėrbėrse tė brigadės shumkombėshe tė Qendres. Si dhe pėr kalimin e pėrgjegjėsive nga KFOR-i tek vendorėt nė njė tė ardhme tė afėrt.
 
“Nė sektorin tonė kontribojnė tetė shtete me ushtarė tė tyre pėr tė krijuar njė ambient tė sigurt pėr qytetarėt e Kosovės”- tha pos tė tjerash komandani finlandez Paavo Kiljuni.
 
Nė takim u bisedua edhe pėr gjendjen e vėshtirė ekonomike me tė cilėn po ballafaqohet Kosova, marrėdhėnitet ndėrfetare, dhe pėr kontributin e dyanshmėm pėr stabilizimin e gjendjes nė Kosovė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.