OPINIONE

   
30.07.2003 - Trepca.net

Reagim ndaj emisionit dokumentar "Norvegjija parajsa dhe ferri" tė RadioTelevizionit 21, transmentuar mė 29 korrik 2003


    
Norvegji, 30 korrik 2003 / Nga: Jeton BALAJ
   
Tė nderuar bashkėkombės,  jam njė bashkatdhetar i juaji qė banoj qė 9 vite nė Norvegji. Nė pesė vitet e fundit punoj pranė vendpranimeve shtetėrore tė azilkėrkuesėve tė ashtuquajtura SANA tė cilat udhėhiqen dhe financohen nga Departamenti pėr tė huajt i Norvegjisė UDI.
  
Mbrėmė me datėn 29.07.03 pashė njė program tė quajtur ZOOM nė RTV21, i cili ishte i titulluar "Norvegjija parajsa dhe ferri". Ky emision kishte tė bėnte me azilėkėrkuesit kosovarė qė kohėve tė fundit kanė marrė rrugėt e gurbetit pėr tė kėrkuar njė jetė mė tė mirė, thjeshtė pėr tė realizuar sadopak ėndėrrat e secilit prej tyre pėr njė jetė mė tė mirė. Nė kėtė rast nė fokus tė kamerave tė RTV21 ishte shteti skandinav i Norvegjisė, gjendja e azilkėrkuesėve atje dhe mundėsitė e tyre pėr tė marrė leje qėndrimi.
    
Mė tė vertėtė shumica nga ato qė u thanė nė atė program janė tė vėrteta sado qė e hidhur tė na duket kjo e vertetė. Por, ajo qė mė quditė mės sė shumti ishte qė RTV21 nuk tregoi para opinionit dhe shiquesve tė saj se nga kush ishte financuar apo thėnė mė mirė sponzorizuar qė tė bėjė kėtė program.
 
Para disa ditėsh nė televizionin shteteror norvegjez u publikua lajmi se Ministrija dhe departamenti i Drejtėsisė do tė shprendajnė mjete materiale disa radiotelevizioneve tė vendeve tė ndryshme tė evropės juglindore e posaqėrisht tė vendeve ballkanike qė tė bėjnė programe tė cilat do ti frikėsonin azilkėrkuesit potencial tė kėtyre vendeve qė tė mos marrin rugėn e azil kėrkimit, rrugė e cila vetėm do tė ju sillte humbje kohe, zhgėnjim dhe humbje financiare, pasi qė ata do tė marrin refuzime shumė shpejtė nė kėrkesat e tyre pėr leje qėndrim.
 
Mė vie shumė keq qė RTV21 brengoset shumė pėr Norvegjinė, pėr azil kėrkuesit potencial qė mund ti vinin kėtij shteti pėr tė kėrkuar azil por ajo (RTV21), harron me dashje apo pa dashje se ky shtet human dhe mikėpritės Norvegjia kohėve tė fundit ėshtė duke bėrė njė politikė shumė pro serbe e cila politikė ėshtė shumė e brengosur pėr fatin e minoritetit serb nė Kosovė si dhe ėshtė duke bėrė trysni tė heshtur ndaj shqiptarėve tė Kosovės qė tė kėrkojnė dokumente tė udhėtimit nga ambasada e krijesės sė re meteorite "Serbi e Malė i zi".
 
Pasi qė kam pasė fatin tė punoj dhe tė jem udhėheqės i kėtyre vendpranime shtetėrore pak a shumė njoh deri diku ligjin rreth procedurės sė azil kėrkimit, si dhe tė dokumenteve tė lėshimit pėr ata tė cilė veq e kanė tė rregulluar statusin e tyre nė kėtė shtet.
 
Ėshtė brengosėse qė njė numėr i shqiptarėve nė Norvegji kohėve tė fundit ka filluar tė marrė pasaporta serbe, e pėr kėtė duket qė askush nga institucionet Kosovare spo e qanė kokėn fare, e nė kėtė rast as RTV21 i cili as qė e hapi kėtė temė me bashkėbiseduesen e tyre zonjėn "ministreshė e hekurt" siq e quajnė kohėve tė fundit ministreshėn Erna Solberg. Nė rregull ata (RTV 21) ishin tė paguar pėr diq tjetėr nga Norvegjija dhe kuptohet kėrkohej sigurisht llogari prej tyre.
 
Pėrshėndetje vėllazėrore !
Jeton Balaj

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.