29.07.2003 - Trepca.net

Libri, i treti panair i Ulqinit


   
Tiranė, 29 korrik 2003 / Ēerēiz Loloēi
 
Kur kanė mbetur dhe se pak ditė nga dita e ēeljes sė Panairit tė Parė tė Librit nė Ulqin, organizatorėt, Lidhja e Botuesve Shqiptarė dhe Bashkia  i Ulqinit, me mbeshtetjen e Ministrise pėr  Mbrojtjen e tė Drejtave tė Nacionaliteteve dhe Grupeve Etnie nė Qeverinė e Malit tė Zi, i kanė  bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr realizimin me sukses tė tij. 
 
Ceremonia e ēeljes sė Panairit ėshtė vendosur ditėn e diele, datė 3  gusht 2003, nė orėn 21.00, nė vendin e organizimit tė Panairit, nė parkun pranė lokalit tė njohur Hollegro, te Plazhi i Vogėl.
  
Organizatorė tė Panairit janė: Lidhja e Botuesve Shqiptarė dhe Bashkia  e Qytetit tė Ulqinit. Kjo veprimtari zhvillohet nėn kujdesin e z. Gėzim Hajdinaga, ministėr pėr  Mbrojtjen e tė Drejtave tė Nacionaliteteve dhe Grupeve Etnie nė Qeverinė e Malit tė Zi.
 
Ky ėshtė i treti Panair Libri qė zhvillohet nė qytetin e Ulqinit me pėrmasa tė tilla gjithėshqiptare dhe ėshtė vendosur tė zhvillohet tradicionalisht ēdo vit, nė tė njėjtėn periudhė, pėr tė shfrytėzuar fluksin e madh tė pushuesve qė pushtojnė qytetin nė stinėn e verės, duke e gėrshetuar kėshtu punėn ekspozuese dhe propaganduese tė botimeve me elementėt e zhvillimit tė turizmit. Ne kete panair do te ekspozojne botimet e tyre mbi 40 botues, me te njohurit e botes shqiptare, nga Shqiperia, Kosova dhe Mali i Zi.  
 
Nė ceremoninė e ēeljes sė Panairit dhe gjatė ditėve tė panairit do tė jenė tė pranishėm njė numėr mjaft i madh personalitetesh nga fusha e krijimtarisė, kulturės, politikės dhe administratės nga Shqipėria dhe Mali i Zi. Pėrmendim poetin Dritėro Agolli, i cili do te jete dhe i ftuari i nderit ne ditet e Kalimeros Poetike, qe do te organizohet nga Art-Klubi  ne Kalane e Ulqinit ne datat 4 dhe 5 gusht 2003. 
 
Pėr vizitorėt do tė ekspozohen mbi 5000 tituj librash, nga te cilet  rreth 700 te rinj.  Numri i vizitorėve tė parashikuar gjatė 5 ditėve tė panairit ėshtė mbi 10.000 vetė, banorė tė Ulqinit, zonave shqiptare pėrreth, si dhe pushues tė shumtė tė ardhur kryesisht nga Kosova, Maqedonia, Shqipėria e diaspora. Gjatė ditėve tė Panairit do tė zhvillohen edhe shumė veprimtari qė kanė lidhje me librin: takime me shkrimtarėt e ftuar, paraqitje tė librave  tė reja, konferenca shtypi tė organizatorėve dhe botuesve etj.
 
 
Lista e botuesve pjesėmarrės nė Panairin e Ulqinit ėshtė si mė poshtė:
 
Adrion Ltd Tiranė, Afėrdita Tiranė, AQTLASH   Tiranė, Akademia e Shkencave  Tiranė, Arbri Tiranė, Argeta LMG Tiranė, Art Club Ulqin, Camaj – Pipa Shkodėr, Dudaj Tiranė, Dukagjini Kosovė, Dulcignopress Ulqin, Gjon Buzuku Ulqin, Faik Konica Prishtinė, Fan Noli Tiranė, Globus-R Tiranė, Horizont Tirane, Iliria Tiranė, Ilyricum Tuz, Instituti Albanologjik Prishtinė, Libraria Universitare Prishtinė, Libraria Universitare Tiranė, Libri Shkollor Prishtinė, Libraria e Qytetit tė Studentit Tiranė, Libri Universitar Tiranė, Lidhja e Botuesve Shqiptarė, Lisitan Lezhė, Logoreci Tiranė, MĒM Ēabej Tiranė, Naim Frashėri Tiranė, Neraida Tiranė, Ombra GVG, Omsca Tiranė, Onufri Tiranė, Panteon Tiranė, Rilindja Prishtinė, Sejko Elbasan, Shtėpia e Librit dhe e Komunikimit Tiranė, Toena Tiranė, Uegen Tiranė, Universi i Librit Tiranė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.