28.07.2003 - Trepca.net

Gjendje e rėndė e tė sėmurėve me tė meta mendore nė Kosovė


   

28 korrik 2003 / Intervistoi: Laura Konda / “Zėri i Amerikės”

Ditėt e fundit Qendra Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e tė Sėmurėve Psiqikė publikoi raportin e saj vjetor, ku flitet pėr keqtrajtim tė sėmurėve me tė meta mendore nė Kosovė. Zėri i Amerikės intervistoi zotin Erik Rozental, Drejtor i Qendrės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e tė Sėmurėve Psiqikė

Zėri i Amerikės: Zoti Rozental, ditėt e fundit organizata juaj publikoi raportin vjetor pėr gjendjen e tė sėmurėve me tė meta mendore nė Kosovė, ku flitet pėr keqtrajtim tė tyre. Para njė viti, ju publikuat njė raport tė ngjashėm. Sot, pas njė viti, a ka ndryshuar ndopak gjendja?

E. Rozental: Kemi vėnė re disa ndryshime pozitive, por kemi akoma disa shqetėsime serioze. Njė raport i organizatės sonė i vitit tė kaluar dokumenton disa raste tė keqtrajtimeve fizike, abuzimit seksual, dhe moskujdesit nė institucione me pacientė me zhvillim tė vonuar mendor. Autoritetet janė tė vendosura pėr hetimin e kėtyre rasteve. Ėshtė krijuar njė sistem pėr mbikqyrjen e tė drejtave tė njeriut qė njihet si ”Bordi i Vizitorėve”, i cili do tė vėzhgojė punėn e kėtyre institucioneve. Megjithatė, nevojitet pėr tepėr trajnim pėr anėtarėt e Bordit, si dhe eksperiencė pėr tė dokumentuar shkeljen e tė drejtave tė njeriut, pėr t’u siguruar qė kėto shkelje tė dalin para drejtėsisė. Desha tė shtoj, se njė vendim i ri i cili na ka shqetėsuar sė tepėrmi, ėshtė se po bėhet transferimi i tė personave me zhvillim tė vonuar mendor, nga Kosova nė Serbi, ku ata vendosen nė institucione tjera. Unė mendoj se kjo ėshtė mjaft e rrezikshme.

Zėri i Amerikės: Pėrse autoritetet e UNMIK-ut kanė zgjedhur t’i transferojnė tė sėmurėt me tė meta mendore tė Kosovės nė institucionet e Serbisė, ndėrkohė qė ata janė rritur dhe kanė jetuar gjithė jetėn e tyre nė Kosovė?

E. Rozental: Deklarata publike e kėtij transferimi ėshtė se ata po i marrin tė sėmurėt e komunitetit serb, qė flasin gjuhėn serbe, pėr t’i sjellė ata mė pranė familjeve tė tyre nė Serbi, por nė praktikė ne mendojmė se kjo nuk po ndodh. Ne na ėshtė thėnė se pacientėt janė marrė nga Shtimja dhe janė vendosur ne institucione nė Serbi. Ne i kemi inspektuar kėto institucione dhe shumė nga to janė tė stėrmbushura, nė kushte shumė tė kėqija, tė drejtat e pacientevė nuk janė tė mbrojtura dhe ne jemi shumė tė shqetėstuar, se nėse kėta pacientė transferohen nė Serbi, do tė ballafaqohen me keqtrajtime tė mėtejshme dhe shkelje tė tė drejtave tė tyre. Njė fėmijė pėr shembull, ėshtė transferuar nė Kulina, njė institucion me kushte tė tmerrshme.

Zėri i Amerikės: Nė raport kritikohen zyrtarėt e UNMIK-ut, qė nuk pranojnė tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr trajtimin e tė sėmurėve me tė meta mendore, duke thėnė se ja kanė transferuar ato autoriteteve kosovare. A mos kemi tė bėjmė kėtu me njė shmangie nga pėrgjegjėsitė? Cilat isntitucione duhet tė pėrgjigjen pėr trajtimin e kėtyre tė sėmurėve?

E. Rozental: Po, kjo pėrbėn problem. Autoritetet e UNMIK-ut e kanė transferuar kontrollin administrativ tė ēėshtjeve sociale dhe shėndetėsore tek autoritetet vendore dhe kjo ėshtė njė gjė e mirė, por, UNMIKU ėshtė pėrgjegjės pėr sa u pėrket tė drejtave tė njeriut. Nga ana e tij, UNMIKU vazhdon tė thotė se kjo ėshtė politikė sociale dhe njerėzit mund tė kenė mendime tė ndryshme pėr sa i pėrket kėsaj ēėshtjeje, por duhet tė them se kjo ėshtė politikė sociale, qė nė fakt po shkel tė drejtat e njeriut. Njerėzit po izolohen nga shoqėria dhe po vendosen nė institute, ku tė drejtat e tyre shkelen seriozisht. UNMIKU duhet tė krijojė njė sistem, i cili do tė siguronte respektimin e tė drejtave tė njeriut.

Zėri i Amerikės: Mbajtja mbyllur nėpėr spitale, tashmė ėshtė njė metodė e vjetėr pėr trajtimin e tė sėmurėve me tė meta mendore. Kėtu nė Shtetet e Bashkuara, psh., shumica e tyre janė integruar nė jetėn e shoqėrisė. Cilat do tė ishin disa nga sugjerimet tuaja pėr tė ndryshuar mėnyrėn e trajtimit tė kėtyre tė sėmurėve nė Kosovė?

E. Rozental: Po, ėshtė e vėrtetė se ka patur njė iniciativė nė mbarė botėn pėr tė transferuar njerėzit me zhvillim tė vonuar mendor nga institucione tė izoluara, nė komunitete. Kjo ka ndodhur ne Shtetet e Bashkuara, nė shumicėn e vendeve tė Evropės dhe tanimė ka filluar edhe nė Kosovė. Ministria e Shėndetėsisė ka disa programe shumė tė mira pėr tė krijuar ndihma tė posaēme pėr personat me sėmundje psiqike. Por, problemi ka qenė se pacientėt me zhvillim tė vonuar mendor janė braktisur nėpėr institucione, ngaqė shpesheherė mendohet se kėta njerėz nuk kanė kurrfarė shprese pėr tė jetuar nė mes tė komunitetit, prandaj kanė investuar fonde tė mėdha pėt tė rindėrtuar spitalin e Shtimjes, ku ata do tė jetonin gjithė jetėn e tyre. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me politikėn sociale, ėshtė nė kundėrshtim me politikėn ku mbėshteten shtetet donatore tė fondeve dhe ėshtė njė shkelje e tė drejtave njerzore tė kėtyre pacientėve. Njerėzit me zhvillim tė vonuar mendor, tė cilėt nuk janė tė rrezikshėm, mund tė jetojnė nė shoqėri. Fondet janė. Qeveria Hollandeze, Norvegjeze, Gjermane dhe ajo e Japonisė kanė dhėnė fonde pėr tė ndihmuar pacientėt me zhvillim tė vonuar mendor. Problemi ėshtė se kėto fonde janė keqpėrdorur. Do tė kishte qenė shumė mė mirė po tė ishin pėrdorur tė njejtat fonde pėr t’i ndihmuar kėta pacientė tė integrohen nė shoqėri.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.