28.07.2003 - Trepca.net

Podujevė: Rritet raportimi i dėmeve nga moti i lig, komuna do tė kėrkojė ndihmė nga institucionet e Kosovės


Podujevė, 28 korrik 2003 (TN) -  Kryetari i komunės dhe kryetar i Komitetit tė krizės i komunės sė Podujevės Agim Veliu tha sot se deri nė fund tė javės pritet vlerėsimi fillestar i dėmeve tė shkaktuara nga moti i lig qė pėrfshiu disa fshatra tė rajonit tė llapit 3 ditė mė parė.
“Do tė njoftohen institucionet e Kosovės pėr dėmet e shkaktuara, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi si dhe do tė kėrkohet ndihmė”, tha z. Veliu duke shtuar se dėmet mė tė mėdha janė nė bujqėsi. Sipas kryetarit Veliu komuna do tė kėrkojė ndihmė konkrete nga Qeveria e Kosovės dhe Fondi pėr raste emergjente por edhe nga Ministritė pėrkatėse.
 
Ekzekutori i pėrkohshėm i komunės sė Podujevės Rasim Fejza njoftoi se nė kuadėr tė Qeverisė komunale janė formuar 9 komisione pėr vlerėsimin e dėmeve tė cilat prej tė shtunės po punojnė nė terren.
 
Nė Drejtorinė pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė u njoftuam se deri mė tash janė evidentuar 388 qytetarė tė cilėve u janė dėmtuar automjetet dhe mbi 275 raste tė dėmeve nė objekte banimi. “Pėr 30 familje me kulme tė shkatėrruara komuna ka siguruar folie plastike, por mundėsitė pėr ndihmė janė tė vogla”, tha ud. i drejtorit tė DMCE Bajram Gashi.
 
Dėme tė mėdha janė shkaktuar nė arat dhe kopshtiet – perimkulturė, e shumė familjeve llapjane mirėpo vargu i gjatė i atyre qė presin pėr ti paraqitur rastet ėshtė aq i madh sa zyrtarėt komunalė nuk patėn mundėsi tė japin ndonjė shifėr.
 
Tė premtėn e javės sė kaluar pėr afro 2 orė nė njė pjesė tė fshatrave dhe nė vet qytetin e Podujevės ra shi dhe breshėr e copa akulli.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.