27.07.2003 - Trepca.net

SHBA: Gjykata e Lartė, kryetari i saj dhe Kushtetuta


   

27 korrik 2003 / “Zėri i Amerikės”

Kushtetuta amerikane, qė prej krijimit tė saj nga baballarėt e kombit, e ka ndarė qeverisjen e Shteteve tė Bashkuara nė 3 degė: dega ekzekutive, legjislative dhe ajo juridike.

Hartuesit e saj kishin njė synim tė vetėm, qė asnjėrės degė tė qeverisė tė mos i jepeshin shumė kompetenca dhe puna e secilės degė tė kontrollohej nga dy tė tjerat. Megjithatė, siē thuhet nė shėnimin e mėposhtėm, kur bėhet fjalė pėr ligjet federale dhe shtetėrore nė Amerikė, vendimi i Gjykatės sė Lartė, pjesė e degės juridike tė qeverisė amerikane, ėshtė pėrfundimtar dhe nuk mund tė hidhet poshtė as nga presidenti, as nga kongresi.

Kongresi e krijoi Gjykatėn e Lartė para mė shumė se 200 vjetėsh, siē kėrkohet nė kushtetutė. Dega juridike e qeverisė gėzon pushtetin qė tė zgjidhė mosmarrėveshje ligjore qė kanė tė bėjnė me ligje, tė miratuara nga kongresi. Nė degėn juridike pėrfshihen Gjykata e Lartė dhe gjykatat e nivelit mė tė ulėt. Detyra kryesore e Gjykatės sė Lartė ėshtė qė tė sigurohet se ligjet federale dhe shtetėrore janė nė pėrputhje me kushtetutėn.

Shumica e mosmarrėveshjeve qė shqyrtohen nga Gjykata e Lartė, janė shqyrtuar nga njė gjykatė e nivelit mė tė ulėt dhe pėr to janė marrė vendime. Gjykata e Lartė dėgjon apele rreth vendimeve tė mara nga gjykata tė nivelit mė tė ulėt dhe qė kanė tė bėjnė me ligjet federale dhe shtetėrore. Tė gjitha vendimet e Gjykatės sė Lartė janė finale. As presidenti dhe as kongresi nuk mund t’i vėnė veton njė vendimi tė Gjykatės sė Lartė.

Presidenti dhe anėtarėt e kongresit zgjidhen ēdo disa vjet. Atyre u duhet t’i bazojnė qėndrimet e tyre tė paktėn pjesėrisht nė kėrkesat e elektoratit tė tyre. Ndėrsa anėtarėt e Gjykatės sė Lartė emėrohen nga presidenti pėr njė kohė tė pacaktuar. Prandaj besnikėria e tyre nuk ka lidhje me votuesit, por me kushtetutėn. Kandidatėt e presidentit pėr anėtarė tė Gjykatės sė Lartė duhet tė miratohen nga senati.

Gjykata e Lartė ka 9 anėtarė: njė krye-gjykatės dhe 8 gjykatės. Edhe kryetari i Gjykatės sė Lartė emėrohet nga presidenti dhe miratohet nga senati amerikan.

Nė bazė tė kushtetutės, kryetari i Gjykatės sė Lartė ka vetėm njė detyrė tė veēantė: tė kryesojė ēdo proces hetimor pėr shkarkimin e presidentit. Megjithatė, kryetari i Gjykatės sė Lartė konsiderohet zyrtari mė i lartė i gjykatės. Ai kryeson takimet, nė tė cilat diskutohen ēėshtje tė ndryshme si dhe zgjedh gjykatėsit, qė shkruajnė opinionet e gjykatės.

Aktualisht kryetar i Gjykatės sė Lartė ėshtė William Rehnquist. Presidenti Richard Nixon e emėroi atė anėtar tė gjykatės nė vitin 1972. Mė 1986, presidenti Ronald Reagan e emėroi atė kryetar tė Gjykatės sė Lartė, post tė cilin zoti Rehnquist vazhdon ta mbajė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.