26.07.2003 - Trepca.net

Shpėrthime nė Prishtinė, Podujevė e Ferizaj


26 korrik 2003 / Besim Abazi /  “Zėri i Amerikės”

Tre shpėrthime ndodhėn tė shtunėn herėt nė Prishtinė, Podujevė, rreth 40 kilometra nė veri tė kryeqytetit, dhe nė Ferizaj, po aq nė jug tė Prishtinės. Shpėrthimet nuk shkaktuan viktima.

Zėdhėnėsja e Policisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Prishtinė, Angela Joseph, tha se dy vetura tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, janė dėmtuar nga njė shpėrthim nė njėrėn nga lagjet kryesore tė Prishtinės. Ajo tha se “nga njė veturė nė lėvizje njė mjet ėshtė hedhur nėn njė automjet tė Kombeve tė Bashkuara, duke dėmtuar edhe njė automjet tjetėr ngjitur pėr tė. Forcat paqerujatėse pranuan se fjala ėshtė pėr njė bombė dore”.

“Tash pėr tash, tha ajo, nuk dihet asgjė pėr motivet apo autorėt e mundshėm”. Sipas zonjės Joseph, i pasqaruar ka mbetur edhe njė shpėrthim i pasmesantės nė afėrsi tė ndėrtesės sė Kuvendit Komunal tė Podujevės, nė veri tė Prishtinės. Njė mjet i paidentifikuar shpėrtheu duke shkaktuar dėme tė vogla materiale nė kėtė ndėrtesė, ndėrsa autorėt dhe motivet mbeten tė panjohura.

Ndėrkaq, po pas mesnatės, nė fshatin Talinoc tė komunės sė Ferizajt, nė jug tė Prishtinės, njė shpėrthim tjetėr ndodhi nė rrugėn qendrore tė fshatit duke dėmtuar rėndė tre kamionė dhe njė ndertesė nė afėrsi.

Zonja Joseph tha se edhe ky shpėrthim ka kaluar pa pasoja nė njerėz, ndėrsa motivet, sikundėr edhe autorėt, mbeten tė paditura. “Tash pėr tash, tha ajo, ėshtė herėt tė thuhet nėse kėto shpėrthime kanė diēka tė pėrbashkėt, megjithė faktin se koha e tyre ishte afėrsisht e njėjtė”. “…kjo mbetet ēėshtje e hetimeve tė mėtejshme”, nėnvizoi zonja Joseph.

Shpėrthimet e sotme, kanė pasuar njė seri shpėrthimesh gjatė dhjetė ditėve tė kaluara nė Kosovė. Tė enjten nė mbrėmje, njė person humbi jetėn dhe disa tė tjerė mbetėn tė plagosur nga pasojat e shpėrthimit tė dy grantave nė qendėr tė Mitrovicės, ndėrsa tė dielėn e kaluar dy shpėrthime ndodhėn nė Prishtinė, njė nė Gjykatėn e Qarkut dhe njė tjetėr nė stacionin e policisė.

Njė shpėrthim tjetėr ka ndodhur po tė enjten e kaluar pėrballė stacionit tė policisė nė Podujevė. Deri tash nuk ėshtė zbuluar ndonjė pėrgjegjės pėr kėto sulme, ndonėse dy vetė po mbahen nė polici nėn dyshimet se kanė lidhje me shpėrthimet nė Mitrovicė. Zyrtarėt thanė se “ėshtė herėt tė thuhet nėse kėto zhvilime janė tė ndėrlidhura me njėri-tjetrin, ndėrkohė qė kanė dėmtuar qėndrueshmėrinė nė Kosovė”.

Shpėrthimet janė dėnuar ashpėr nga zyrtarėt e institucioneve tė Kosovės tė cilėt i kanė vlerėsuar ato si “goditje kundėr paqes e sigurisė sė qytetarėve” tė saj.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.