26.07.2003 - Trepca.net

13 vjetori i Ligjit pėr amerikanėt me tė meta mendore apo fizike


26 korrik 2003 “Zėri i Amerikės”

Presidenti Bush bėri thirje pėr masa tė reja pėr t’u ardhur nė ndihmė amerikanėve me tė meta mendore apo fizike, me rastin e 13 vjetorit tė Ligjit pėr Amerikanėt me tė meta, njė masė qė ai e pėrshkruan si njė ndėr veprat e mėdha tė shpirtgjerėsisė sė qeverisė amerikane.

Nė fjalimin e tij sot nė radio, presidenti tha se ligji ka ndihmuar pėr tė pėrmirėsuar jetėt e mė shumė se 50 milion amerikanėve, duke u dhėnė atyre mundėsi tė gjejnė punė, tė futen nė ndėrtesat publike dhe tė bėjnė jetė mė tė pavarura.

Ai tha se pėrpjekjet po shtohen falė Nismės sė re pėr Lirinė, e cila u siguron shteteve fonde shtesė pėr tė ndihmuar personat me probleme fizike dhe mendore tė shkojnė nė punė, ose tė punojnė nė shtėpi. Ai tha gjithashtu se administrata e tij po punon me Kongresin pėr t’u ofruar programe tė pėrshtatshme arsimi mi personave me probleme mendore apo fizike.

Zoti Bush tha se tani, mė shumė se kurrė mė parė, personat me probleme mendore apo fizike gėzojnė lirinė pėr tė bėrė jetė tė pavarur dhe se po bėhet pėrparim pėr tė bėrė tė mundur qė, siē u shpreh presidenti “ėndrra amerikane tė mund tė arrihet edhe prej tyre.”

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.