26.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune 26 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

  • Harri Holker u emėrua kryeadministrator i Kosovės

  • Presidenca e Kosovės e mirepret emėrimin e shrfit tė ri tė UNMIK-ut

  • Shi dhe breshėr e copa akulli pėrfshinė komunėn e Podujevės

  • Shpėrthim afėr hyrjes sė Kuvendit komunal tė Podujevės

  • Policia i cilėson si akt kriminal shpėrthimet nė Mitrovicė

  • Autoritetet e Dibrės kėrkojnė hapjen e njė vendkalimi tė ri kufitar me Shqipėrinė

  • NATO publikoi raportin pėr incidentin e vitit 2002 nė Krivenik, ku ishin vrarė tre civilė

  • Xhorxh Bush urdhėron dėrgimin e trupave amerikane nė bregdetin e Liberisė

  • U arrestuan 40 ish-oficerė tė ushtrisė nė Argjentinė

  • Presidenti Bush dhe kryeministri Abas optimistė pėr plabib e paqes pėr Lindjen e Afėrt


 
Harri Holker u emėrua kryeadministrator i Kosovės
 
    
Nju-Jork, 26 korrik 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, emėroi dje shef tė ri tė UNMIK-ut nė Kosovė ish-kryeministrin e Finlandės, Harri Holkerin.

Njoftimin e bėri nė njė konferencė pėr shtyp nė Nju York, zėdhėnėsi i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Fred Ekhard.

Harri Holkeri, 66 vjeē, ka qenė kryeministėr i Finlandės nė vitet 1987-199. Ai konsiderohet si ėshtė njė ndėr politikanėt konservatorė me influencė nė vend.

Z. Holkeri ka edhe eksperiencė nė punėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Ai ka qenė pjesėtar i delegacionit tė Finlandės nė Ansamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė nė vitet 1963-1965. Ai ka qenė edhe kryesues i Asamblesė sė Pėrgjithshme, nė vitin 2000-2001.

Harri Holkeri ka marrė pjesė edhe nė procesin paqėsor nė Irlandėn Veriore.

Nė letrėn e z. Anan, dėrguar Kėshillit tė Sigurimit, thuhet se Holkeri do tė arrijė nė Kosovė brenda njė muaji.
  
Presidenca e Kosovės e mirepret emėrimin e shrfit tė ri tė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 26 korrik 2003 - Zyra e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, tha se e mirėpret emėrimin e administratorit tė ri tė Kosovės, Harri Holker, duke shprehur besimin se ai do tė vazhdojė procesin e bartjes sė kompetencave dhe se do ta avancojė procesin drejt definimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Skender Hyseni, Kėshilltar i Lartė Politik i Presidentit tė Kosovės, tha se presidenca e mirėpret kėtė emėrim, duke shpresuar se z. Holker do tė pėrqendrohet nė rimėkėmbjen ekonomike tė Kosovės, nėpėrmjet pėrshpejtimit tė procesit tė privatizimit dhe krijimit tė kuadrit tė nevojshėm ligjor pėr tėrheqjen e investimeve nga jashtė, si dhe bashkėpunimit tė mirė me institucionet e Kosovės.

"Presim qė pėrfaqėsuesi i ri special tė bashkėpunojė ngushtė me institucionet kryesore, sidomos me presidentin, me kryetarin e Parlamentit dhe me kryeministrin, edhe pėr ēėshtje tė tjera tė rėndėsishme pėr Kosovėn, duke pėrfshirė edhe ēėshtjen e definimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės", ka deklaruar z. Hyseni.
 
 
Shi dhe breshėr e copa akulli pėrfshinė komunėn e Podujevės
 
Podujevė, 26 korrik 2003 - Nė Podujevė dhe nė disa fshatra tė kėsaj komune, mbrėmė mbretėroi njė mot i lig, me shi tė rėmbyeshėm e me erė dhe me breshėr tė madhėsisė edhe sa veja, qė shkaktuan dėme tė mėdha materiale dhe disa persona tė lėnduar. Disa familje janė evakuuar nga shtėpitė e tyre pėr shkak tė vėrshimeve dhe rrezikut tė shembjes sė shtėpive.

Njoftimet nga Podujeva thonė se breshėri ka shkaktuar dėme tė mėdha nė fshatrat veriore tė komunės, si: Pollatė, Kėrpimeh, Metehi, Dobėrdol, Bajēinė, Bradash, Obranēė, Peran e tė tjera, pastraj qyteti i Podujevės dhe disa fshatra nė jug tė Podujevės, prej Sfeēlės e deri nė Bellopojė.
 
Nė kėto vendbanime u shkaktuan dėme tė shumta nė rrjetin elektrik, nė objekte tė banimit dhe nė objekte tė tjera. Pėrgjegjėsit e KEK-ut nė Podujevė premtuan se dėmet nė rrjetin elektrik do tė evitohen sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.

Komiteti i Krizės i pėrbėrė nga drejtuesit e Drejtorisė sė Mbrojtjes Civile dhe Emergjencės, SHPK-sė, TMK-sė dhe Brigadės sė Zjarrfikėsve u mblodh menjėherė pėr tė bėrė vlerėsimin e dėmeve dhe planifikimin e masave tė nevojshme.
 
Drejtoria pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė i ka angazhuar tė gjithė punėtorėt qė ta pėrcjellin gjendjen nė terren. Rreth 200 qytetarė kanė kėrkuar ndihmėn e organeve tė kuvendit komunal, SHPK-sė etj. Njė numėr i konsiderueshėm qytetarėsh kanė kėrkuar ndihmėn e mjekut nė Shtėpinė e Shėndetit nė Podujevė.

Kryetari i kuvendit komunal, Agim Veliu, kėrkoi nga tė gjitha institucionet qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme pėr tejkalimin e situatės.
 
 
Shpėrthim afėr hyrjes sė Kuvendit komunal tė Podujevės
 
Podujevė, 26 korrik 2003 - Mbrėmė, rreth 40 minuta pas mesnate, nė qendėr tė qytetit, afėr Kuvendit tė Komunės nė Podujevė, ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm, i cili i ka tronditur banorėt e qytetit.

Komandanti i stacionit policor nė Podujevė, Wallace Scullion, ka deklaruar se para hyrjes sė kuvendit tė komunės duken qartė gjurmėt e shpėrthimit. Ai ka thėnė se pjesėtarėt e KFR-it ēek dhe sllovak kanė bėrė hetimet e para lidhur me shpėrthimin, kurse sot nė mėngjes nė vendin e ngjarjes kanė dalė edhe pjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut dhe tė Shqėrbimit Policor tė Kosovės.

Njė banor i ndėrtesės afėr Kuvendit tė Komunės ka deklaruar se pas shpėrthimit janė dėgjuar edhe tė shtėna armėsh tė lehta.
 
 
Policia i cilėson si akt kriminal shpėrthimet nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 26 korrik 2003 - Zyrtarėt e policisė nė Mitrovicė vlerėsojnė se shpėrthimet e tė enjtes nė Mitrovicė ishin akt kriminal dhe jo sulm i organizuar terrorist. Kėtė vlerėsim ata e bėnė pas rezultateve tė para tė hetimee tė zhvilluara pas shpėrthimeve.

Komandanti i policisė rajonale Beri Pollin ka pėrjashtuar mundėsinė qė stacioni i policisė tė kishte qenė cak i sulmit me bomba.

"Ky ishte njė akt kriminal dhe jo njė sulm i organizuar terrorist" tha Pollin, i cili la tė hapur mundėsinė qė shpėrthimet tė jenė pasojė e ndonjė qėrimi hesapesh", tha z. Polin.

Ai tha se shpėrthimet e tė enjtes nė Mitrovicė nuk duket tė kenė lidhje me shpėrthimet e mėhershme, si ai para stacionit tė policisė nė Podujevė dhe shpėrthimet para Gjykatės sė Qarkut dhe nė stacionin e policisė numėr 2 nė Prishtinė.

Polin bėri tė ditur se 12 persona janė marrė nė pyetje lidhur me shpėrthimet, ndėrsa dy prej tyre vazhdojnė tė mbahen nė arrest. Identiteti i tė arrestuarve nuk ėshtė njoftua.
 
 
Autoritetet e Dibrės kėrkojnė hapjen e njė vendkalimi tė ri kufitar me Shqipėrinė
 
Dibėr, 26 korrik 2003 - Kryeministri i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, dhe kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), Ali Ahmeti, qėndruan dje sė bashku nė qytetin e Dibrės, pėr t'u njohur sė afėrmi me problemet e pushtetit vendor dhe me gjendjen ekonomike.

Me pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal ata biseduan edhe lidhur me funksionimin e pushtetit vendor, raportet ndėretnike, investimet, ndarjen e re territoriale, krijimin e komunave tė reja e tė tjera.

Bėhet e ditur se autoritetet e Dibrės kėrkuan hapjen e vendkalimi tė ri kufitar me Shqipėrinė, nė kėtė zonė. Vlerėsohet se nė kėtė mėnyrė do tė pengoheshin kalimet tė paligjshme tė kufirit dhe incidentet e shpeshta kufitare.
 
 
NATO publikoi raportin pėr incidentin e vitit 2002 nė Krivenik, ku ishin vrarė tre civilė
 
Bruksel, 26 korrik 2003 - Dje, pas mė shumė se dy vjet hetimesh, Aleanca Veriatlantike, bėri publik raportin lidhur me incidentin e vitit 2001 nė fshatin Krivenik, afėr kufirit me Maqedoninė, ku kishin humbur jetėn tre civilė, nė mesin e tė cilėve ishte edhe gazetari i agjencisė Asoishted Press, britaniku Kerim Luton.

Nė raport, megjithatė, nuk sqarohen tė gjitha rrethanat e atij incidenti. Nė tė thuhet se nė atė kohė ka pasur njė konflikt nė mes tė forcave tė ushtrisė maqedonase dhe pjesėtarėve tė UĒK-sė, se ushtria maqedonase kishte ndėrmarrė njė ofensivė nė atė zonė kufitare, kurse Ushtria Ēlirimtare Kombėtare tėrhiqej nga territori i Maqedonisė nė drejtim tė fshatit Krivenik.
 
KFOR-i qė e ka bėrė vėzhgimin e terrenit nga helikopteri ka parė lėvizje tė ushtarėve, por askush nuk ka parė asgjė nė momentin kur kanė rėnė predhat.
 
Raporti thotė se predhat kanė mundur tė bien nga tė dy anėt, nga territori i Kosovės ose nga tėrritori i Maqedonisė, por nuk mund tė konkludohet se cila palė i ka shkrehur ato. Sipas numrave serikė tė predhave tė gjetura, mund tė konkludohet se ato kanė qenė tė prodhimit tė Sllovenisė. Predha tė tilla kanė pasur edhe UĒK-ja edhe Ushtria e Maqedonisė.
 
 
Xhorxh Bush urdhėron dėrgimin e trupave amerikane nė bregdetin e Liberisė
 
Uashingron, 26 korrik 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, ka urdhėruar dėrgimin e njė numri tė kufizuar tė trupave amerikane nė ujrat territoriale tė Liberisė.

Z. Bush ka thėnė se qėllimi i kėtij misioni ėshtė qė tė ndihmojė shėrbimet humanitare qė nė kthehen nė Liberi, ku dje janė vrarė tė paktėn 26 vetė.

Trupat, tė cilat do tė shkojnė nė drejtim tė Liberisė janė nga kontigjenti i helikopterė-mbajtėses USS Iwojima, por ndoshta edhe nga anije tė tjera, me 2000 marinsa nė bord.
 
Deri mė tash, Pentagoni nuk ka dhėnė hollėsi lidhur me misionin e kėtyre trupave, duke thėnė se ende nuk ėshtė marrė ndonjė vendim pėrfundimtar pėr pėrfshirjen direkte tė amerikanėve nė kėtė vend tė pėrfshirė nga lufta qytetare.

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, e ka pėrshėndetur vendimin e presidentit Bush.
 
 
U arrestuan 40 ish-oficerė tė ushtrisė nė Argjentinė
 
Buenos Aires, 26 korrik 2003 - Rreth 40 ish-oficerė tė ushtrisė argjentinase janė arrestuar dhe pritet tė ekstradohen nė Spanjė, pėr t'u gjykuar pėr akte kriminale dhe pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut.
 
Mė i kėrkuari prej tyre ėshtė ish-kapiteni i marinės argjentinase, Alfredo Astiz, i njohur me nofkėn "Engjulli i Vdekjes', i cili tani ndodhet nė burg. Ai mund tė gjykohet nė Spanjė, pasi qeveria argjentinase anuloi dje njė dekret qė e ndalonte ekstradimin e shtetasve tė vetė tė dyshuar pėr torturė dhe pėr vrasje gjatė tė ashtuquajturės "Luftė e ndyrė".

Tė gjithė tė arrestuarit kėrkohen nga gjykatėsi Balthazar Garzon, i cili njihet pėr pėrpjekjet qė ta gjykojė ish-diktatorin kilean Augusto Pinoēet.
 
 
Presidenti Bush dhe kryeministri Abas optimistė pėr plabib e paqes pėr Lindjen e Afėrt
 
Uashington, 26 korrik 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, dhe kryeministri palestinez, Mahmud Abas, e kanė cilėsuar tė frytshėm takimin e tyre nė Shtėpinė e Bardhė, nė Uashington.

"Kryeministri Abas dhe unė kemi njė qėllim tė pėrbashkėt - vendjen e paqes nė Tokėn e Shenjtė, midis dy shteteve tė lira dhe tė sigurta, Palastinės dhe Izraelit. Arritja e kėtij qėllimi do tė kėrkojė nga tė gjitha palėt qė tė pėrmbushin pėrgjegjėsitė e veta", ka deklaruar z. Bush, duke e kritikuar edhe ndėrtimin e murit tė sigurisė pėrgjatė dhe brenda kufijve tė Bregut perėndimorė nga ana e Izraelit.

Kryeministri Mahmud Abas e ka falėnderuar presidentin Bush pėr ndihmėn financiare dhėnė palestinezėve, duke i cilėsuar ato si pėrpjekje tė pakursyera amerikane pėr mbėshtetjen e planit tė paqes. Ai ka thėnė se ėshtė arritur progres nė zbatimin e planit tė paqes, por ka shtruar edhe disa kėrkesa.

"Ėshtė arritur njė progres, por duhet bėrė hapa nė drejtim tė lirimit tė tė burgosurve, heqjes sė bllokadės ndaj presidentit Arafat, tėrheqies sė Izraelit nga rajonet palestineze dhe lehtėsimit tė lirisė sė qarkullimit tė palestinezėve", ka thėnė kryeministri Abas.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.