OPINIONE

   
26.07.2003 - Trepca.net

Tragjedia e Naim Balidemajt me kompani


Naim Balidemaj:"TRAGJEDIA KOSOVARE-RUGOVA-MILLOSHEVIQ", botoi DATORI, Prishtinė.2001

26 korrik 2003 / Shkruan: Kadri MANI

Naim Balidemaj, u lind mė 23 tetor 1959 nė Guci. Shkollėn fillore, tė mesmėn dhe studimet-(Fakultetin e Ekonomik) i mbaroi nė Prishtinė. Njė kohė tė gjatė punoi si gazetar nė gazetėn "Bota e Re". Qė nga viti 1988, jeton dhe vepron nė Nju-Jor. Gajtė kohės sė luftės nė Kosovė, ka qenė korespondent i Agjencisė Shtetėrore tė Lajmeve "Kosovapress", pėr SHBA dhe Kanada. Nė media tė ndryshme ėshtė prezentuar shumė herė me analiza tė ndryshme politike. Deri mė tani ka botuar dy pėrmbledhje me poezi:"Ardita", 1993 dhe "Rreze" e largėsi", 1997. Ky ėshtė libri i tij e tretė: :"TRAGJEDIA KOSOVARE-RUGOVA-MILLOSHEVIQ", botoi DATORI, Prishtinė.2001, f. 367.

Gati e kisha harruar sikur borėn e parvjeme shokun Naim Balidemajn, kur sot papandehur mė erdhi njė letėr, nė shikim tė parė "dashamirėse", vetėm tė mos ishte "gjysmilegale", pra, vetėm me emėr e pa adresė!?!

Nuk e di ku ka marrė shkas qė mė shkruan-(pos nėse ia kam pėrmenduer emrin diku pėr tė keq nė mesin e socialfashistėve shqiptarė?), po ama ėshtė tepėr vonė tė mė paraqitet kaq dashamirės, mė 16.5. 2003!?!

Pėrse ėshtė vonė? Sepse ka qenė kohė lufte dhe kemi mund tė zhdukemi tė gjithė, por u zhduk vetėm njė pjesė, me fajet e atyre qė iu prinė pėrēarjeve ideologjike me ideologjinė enveriste-staliniste.

Mirėsjellja e ēiltėr ėshtė bonton qė lakmohet nga tė gjithė njerėzit e mirė;- kurse mirėjellja e paēiltėr ėshtė bonton i maskuar e i heshtur, pas tė cilit fshihet kurthi i komplotistit. ( Kadri Osmani )

Pėrse Naimi po "zgjohet" kaq me vonesė, kur unė jam angazhuar me kohė, atėherė kur i kam hetuar tendencat arbitrare-antikombėtare-tinėzare-bizare-zuzare, lexo:"SI ANGAZHOHENI PĖR BASHKIMIN KOMBĖTAR!?- Letėr e Hapur katėrshit: 1.Mehmet Hajrizi, 2.Gani Syla, 3.Xhabir Morina, 4.Sabri Sopi."-Letra ka datėn 24.10.1991, dhe ėshtė e botuar te libri Kadri Mani"Shqiptarėt janė atje!"-1999.

Naim fakultetlia le ta numėrojė kohėn dhe le tė bėjė hesap sa ka zgjatur armiqėsia e "shokėve"!?!

"I nderuari ish Shoku Kadri Osmani , tani Zoti Kadri Mani!"- pra, shoku Naim, qė paska ngelur ende "shok", paēka se jeton nė Amerikė!?!- ma zė pėr tė madhe pse tash mė pėlqen tė quhem-zotni, dhe jo mė Osmani, por shul shqip-Mani.

"Me besoni mua nuk me shqeteson aspak asnje ofendim qe me drejtoni personalisht mbase nuk me perket, sepse nuk i kam takuar dhe nuk i takoj asnje partie politike, madje asnje ideologjie."- kėtė nuk mun ta besoj, sepse nė shėnimet e veta biografike figuron: "ka qenė korespondent i Agjencisė Shtetėrore tė Lajmeve "Kosovapress", pėr SHBA dhe Kanada"- dhe nė librin e tij tė fundit figurojnė kėta syreta: Redaktor Ernes Luma, Recensues Berat Luzha, Lektor Famit Fazliu, Redaktor teknik Metė Bytyēi, tė cilėt komplet duhet tė pėrgjigjen pėr veprimtarin antipopullore tė pėrēarjes kombėtare nga propaganda armiqsore verbale dhe me shkrimet e tyre mė destruktive-gėnjeshtare.

Naimi, si njė shqiptar i mirė qė pa kritere e do Shqipėrinė, nuk e ka problem qė edhe Agjencinė Agjenturore Kosovapress-in ta quaj "Shtetėrore"- pavarėsisht se ajo "qeveri" na ishte imponuar nga Tirana tiranike!!!

Naimi nuk ėshtė i vetėdijshėm as pėr pėrmbajtjen e librit e as pėr titullin:"TRAGJEDIA KOSOVA-RUGOVA-MILLOSHEVIQ", edhe pse sot Dr. Rugova ėshtė Kryetar i Kosovės, kurse Millosheviēi i burgosur nė Hagė!?!

Naimi ka gabuar keq qė nuk e ka pėrmendur babain e vet, shokun Rexhep Balidemajn, i cili ėshtė mė i vjetėr se unė, dhe tė cilin vėrtet qė e kemi dashur fort dhe e kemi pasur mik shtėpie. Dhe Naimi ma banė gajle se unė Kadri Mani kinse qenkam i manipuluar nga Ibrahim Rugova:" te behet pre e nje individi."!!

"i cili pretendon ne nje kohe kur cdo gje eshte ne mjegull te krijoj nje komb te ri , te quajtur kosovare, pjestare te te cilit komb do te ishin sebet, magjupet, ashkalinjte, egjyptasit, romet dhe shqiptaret e Kosoves"- dhe vetėm po tė ishte i ndershėm Naimi, nuk do tė dyshonte apo mohonte biografinė e Dr. Rugovės: kush tė ka angazhuar ty t`ia ruash Dr. Rugovės nderin dhe lavdinė familiare!?!

Apo ju pengon pavarėsia e Kosovės, vetėm po ta shpallte Rugova e jo Fatos Nano!?! A po mė tregon diēka: ēka e patėt ju Fatosin, djalin e hallės a tė tezės!?! Pėrse Fatosi juaj nuk ėshtė- kreaturė!?!

"e urren hymnin kombetare per shkak te vargut madhor "...nga lufta vec ay largohet qe eshte i lindur tradhetor, kush eshte burre nuk frikesohet por vdes por vdes si nje deshmor", duke e "zavendesuar me nje kenge, kot kenge."- Bmi e urryeka himnin kombėtar, e Tosi e duaka himnin shqiptar!?! Po unė po pėrmbahem e nuk po tė quaj "gėnjeshtar", por po tė quaj shurdh e qorr: derisa nuk e paske dėgjuar as parė Kretenin e Kretės kur thotė: gostivarasit janė naivė e primitivė, flamuri ėshtė leckė!!!

Juve komplet ju ka rrokur tėrbimi kundėr demokracisė shqiptare, prandaj nuk mund tė ndjeni me shqisa tė topitura. Tutje llomotit pėr UDB-ėn e Udbashėt, qė tė na i kalojė vjedhurazi nėpėr doganė leckat enveriste-staliniste" Mos e shpenzo energjine kunder miqve tu qe te duan, te cmojne dhe perjetesisht do te respektojne si vullkan i kauzes kombetare qe ke qene, shpresoj te jesh edhe ne te ardhmen, shpenzoje energjine ne gjetjen e fatkeqesive qe edhe sot sillen rreth nesh."- dhe fatkeqėsia na kanoset pikėrisht nga Tirana tiranike, nga ideologjia e vampirosur dhe e lugatosur e hysni milloshėve dhe e hydajet hysenėve me kompani.

Naimi ėshtė moshatar mė fėmijėn tonė tė parė: si i jep vetes tė drejtė tė mė kėshillojė dhe me njė merakosje e brengosje pėr pozicionin tim tė gabuar!?! "Keta pra, kerkonin zhdukjen tende dhe shokeve tu, e neper shtepite e mirefillta shqiptare kalonte dore me dore aso kohe "Zeri i Kosoves" qe shkruante per birin e madh te Kosoves heroike, Kadri Osmani n."- Rob-insani sikur lajmėrohet nga ajo ujėdhesa e Robinsonit tė romanit, krejtėsisht i painformuar: pikėrisht karrieristėt e flliqur lėpėkėistė na e rėmbyen revistėn "Zėri i Kosovės", ia shkurtuanbiografinė pėr 8 vjet, dhe e bėrėn ca mė tė psohtėr se ēdo gazetė tė Serbisė. Ajo lėpushkė e ndytė, me dorėn dhe gjuhėn e ndytė tė Bislim Elshanit, shkruante se Kadri Osmani ėshtė njė rast psikiatrik!?! Pra merreni se tanimė jam shėruar krejtėsisht, ose qė kam lajthitur krejtesisht- si tė ju pėlqejė, se as jam duke iu llogaritur pėr njerėz, derisa tė dilni me kėtė tekst vetėkiritke dhe pendimi: "Kemi qenė llapaqena, sepse iu kemi besuar llapaqenave dhe kemi shkaur pas tyre si muēa pas dainjve. Tash kur e kemi kuptuar se po shkojmė drejt humnerės, me datėn kaq e kaq, e kemi bėrė KTHESĖN dhe po betohemi e pėrbetohemi se kurrė mė nuk do tė bėjmė paudhėsi inatēore, se do ta respektojmė votėn e popullit."

Tė fotografuar jeni edhe tash nė Parlament- dreqi ua ka marrė mndtė! Si e quan dėshmorin Nuhi Berisha, Nuhi Bytyqi!?! Dhe si ma pėrmend bandėn: Adem Demaēi, Hydajet Hyseni, Basri Musmurati...e vampiri e lugati, Berat Luzha, Xhavit Haliti, Azem Syla, Jakup Krasniqi, Ramė Buja, Mehmet Hajrizi...e buxhaku e gjiriizi!! Shtresa mė e ultė dhe mė e pakarakter, mė antikombėtare me damkė pisė.

"Ish shoku Kadri Osmani e tash z. Kadri Mani"- lexuesit e shohin nivelin e personit qė deklarohet kot se nuk ėshtė nė asnjė parti as ideologji: e pėrse po tė pengoka ty me kompani zotni Kadri Mani, dhe po tė pengon Evropa dhe Amerika, me ke dreqin je ti!?! Pėrse u dashka qė pėrhatėr tuaj e per teka tuaja budallaqe-idiotike tė quhem"Shoku Kadri Osmani "!?!- qė tė jem "nė rregull"!?!

"Nje eshte primare, qe Ju te jeni mire me shendet, te jeni i forte dhe te mos e mohoni mundin tuaj, sepse edhe neve, nxenesve tuaj, na irritoni dhe na demtoni."- t`i korrigjosh gabime e tė kaluarės, na qenka: mohim i mundit vetanak dhe dėmtim i dikuj qė nuk tė korrigjohet kurrė nė jetė!?!

Vetėm shtazėt nuk dinė tė korrigjohen, ato tė gjorat si sot si para epokės sė re ngelėn tė tilla: lopa bėn muuu! Delja bėn beee! E dhija mekekeee!!! Por edhe ato shtazė, me anė kryqzimesh, janė- fisnikėruar! Andaj kemi lpėt sementale, dhentė merina... nė krahasim me socialfashistėt e papėrmirėsueshėm nė jetė!!!

Shėndet.

-----------------

(Lexoni e (mos) besoni!

I nderuari ish Shoku Kadri Osmani , tani Zoti Kadri Mani!

Nga Naim Balidemaj

Te pershendes me respektin me te larte per vepren tende dhe qendrimin tend stoik ne kohera te veshtira. Me besoni mua nuk me shqeteson aspak asnje ofendim qe me drejtoni personalisht mbase nuk me perket, sepse nuk i kam takuar dhe nuk i takoj asnje partie politike, madje asnje ideologjie. Ideologjia dhe partia ime politike eshte ideali i shqiptareve te mirefillte per krijimin e nje shteti te bashkuar shqiptare.Kete ideal qe nga rinia e hershme ma kane imponuar Kadri Osmani dhe shoket e tij, te cilet ne ate kohe nuk kane mundur te luftojne zezonen e quajtur Jugosllavi permes "te drejtes mbi vetevendosje" sipas Woodrow Wilson-it, por eshte dashur te thirren ne plagjiaturat e Leninit. E qarte, se nje sistem politik armiqesor cfare ishte Jugosllavia, mund te luftohej vetem me armen e saj dhe te aleateve te saj. Nejse, keto gjera i dini me mire se une, sepse jane rrahur mbi kurrizin tuaj.

Me aq sa di une, me duket befasuese dhe e pa akceptuar qe nje revolucionar i devotshem si Kadri Osmani , me nje bagazh me peshe historike ne rrjedhat shqiptare ne hapesiren e okupuar, te behet pre e nje individi. A nuk eshte kjo sindrom i mendesise stalinisto-etatiste, kur nje shpirt kryengrites si Kadri Osmani , qe ideal mbi te gjitha kishte Shqiperine Natyrore, te behet pre e nje individi vertete pijanik, ( qe fatkeqesisht ma kalon edhe mua), i cili pretendon ne nje kohe kur cdo gje eshte ne mjegull te krijoj nje komb te ri , te quajtur kosovare, pjestare te te cilit komb do te ishin sebet, magjupet, ashkalinjte, egjyptasit, romet dhe shqiptaret e Kosoves. Si eshte e mundur, pyes veten, qe Kadri Osmani , i cili dikur e kendonte me krenari hymnin kombetar, ta mbroj nje kreature i cili e ka me te afert Beogradin se Tiranen dhe e urren hymnin kombetare per shkak te vargut madhor "...nga lufta vec ay largohet qe eshte i lindur tradhetor, kush eshte burre nuk frikesohet por vdes por vdes si nje deshmor", duke e "zavendesuar me nje kenge, kot kenge. Derisa Ju Zoti Kadri Osmani keni perjetuar ferrin, idhulli Juaj ka hymnizuar shokun Tito.Derisa Ju Zoti Kadri Osmani nga ferri keni dhene shkendija te arta gjeneratave, idhulli Juaj, si sekretar i LKJ-se, ka denuar dhe hudhur vrere ndaj Juve dhe nxenesve tuaj.

Pas rreximit te murit te Berlinit, kur populli shqiptar ishte i gatshem te rrexoj murin shqiptaro-shqiptar, Lidhja Demokratike e Kosoves, si aneks i Lidhjes se Dikurshme Komuniste, ne statutin dhe programin e saj kishte ruajtjen e Jugosllavise AVNOJ-iste. Ju jeni deshmitar okular, i nderuari Z. Kadri Osmani , kur ish denoncuesit, prokuroret dhe gjykatesit tuaj dhe te shokeve tuaj u inkuadruan ne kete torishte, qe s'ishte asgje tjeter pos panair i modes. Jam plotesisht i bindur i respektuari Z. Kadri Osmani se Ju e dini fare mire cilet ish UDBAShe dhe bije bija UDBASHESH ishin dhe jane sot ne krye te Lidhjes se Dikurshme Komuniste. Mos e shpenzo energjine kunder miqve tu qe te duan, te cmojne dhe perjetesisht do te respektojne si vullkan i kauzes kombetare qe ke qene, shpresoj te jesh edhe ne te ardhmen, shpenzoje energjine ne gjetjen e fatkeqesive qe edhe sot sillen rreth nesh. Shiko, se cilet pjestare te LDk-se mbrojne interesat e popullit ne Kuvendin e Kosoves, besoj e di mire se ne mesin e a tyre deputeteve nga kjo branshe e lartepermendur do gjesh te tille dhe te tilla qe kane shkruar me 1981 poezi se si duhet zhdukur nacionalistet dhe separatistet shqiptare qe jane kunder bashkim vellazerimit. Keta pra, kerkonin zhdukjen tende dhe shokeve tu, e neper shtepite e mirefillta shqiptare kalonte dore me dore aso kohe "Zeri i Kosoves" qe shkruante per birin e madh te Kosoves heroike, Kadri Osmani n.

Ndoshta je i prekur se bashkeluftetaret tu te kane lene ne harrese. Nuk eshte e vertete, sepse vetem nje thermi e vepres dhe punes Tende, ne debimin e armikut nga Kosova, vlen me shume se tere veprimtaria e LDK-se. Edhe nje dua ta them: Ata qe sot hiqen djathtiste shqiptare, deri dje jane endur rrugeve te europes me shurren e Enver Hoxhes ne xhep, ata qe sot shiten si nacionalist te terbuar, gjate mandatit te tyre si ambasador prane OKB-se ne New York, kane shperndare neper mijera shtepi shqiptare busta-miniature te Enver Hoxhes, madje nese dikush ne shtepi ka patur flamurin pa yll, me i keq se mallkimi i priftit ka qene mallkimi i ketyre despoteve komuniste -tani kryenacionaliste dhe kryedjathtiste.

Me sa di une, Ju i nderuari Z. Kadri Osmani , se bashku me shoket tuaj, nuk keni rene ne burg as per mjekrren e marksit, as per mustaqet e Stalinit, njekohesisht as per shallin e Ibrahim Rugoves , por jeni sakrifikuar per Kosoven. Kudo qe te shkosh, cfaredo sot e tutje te besh, Ju do mbeteni Kadri Osmani , bashkeluftar i Rexhep Males, Nuhi Bytyqit, Jusuf Gervalles, Kadri Zekes, bashkevuajtes i Adem Demacit, Hydajet Hysenit, Basri Musmuratit, Berat Luzhes, Xhavit Halitit, Azem Syles, Jakup Krasniqit, Rame Bujes, Enver Topallit, Mehmet Hajrizit dhe mijera e mijera ish te burgosurve politik shqiptare.

I nderuari ish shoku Kadri Osmani , tani Z. Kadri Mani, jam i edukuar nga Ti dhe shoket tu, qe te mos behem kurre ne jeten time mashe e askujt. Sa i perket pijes, jetoj tash 15 vjet ne ShBA dhe nuk kam nevoje te me bleje askush asnje birre. Sa i perket pergaditjes shkollore mund ta faktoj nje diplome nga universiteti i Prishtines, fakulteti ekonomik. Sa i perket dembelise sime mund te them se per 13 vjet rresht ne New York , ne radion zeri i Malesise jam paraqitur cdo jave me koment ose analize politike. Madje fillimisht ia kam imponuar drejtorit te kesaj radio-je, z. Gjeto Sinishtaj te lexoj ndonje shkrim te revolucioonarit te pa lodhur Kadri Osmani . Pastaj, i kam te botuara dy permbledhje me poezi dhe njekohesisht jam antare i Lidhjes se Shkrimtareve te Kosoves. Ska rendesi, te gjitha keto jane terciare. Nje eshte primare, qe Ju te jeni mire me shendet, te jeni i forte dhe te mos e mohoni mundin tuaj, sepse edhe neve, nxenesve tuaj, na irritoni dhe na demtoni. sepse pa vepren tuaj Kosova nuk do ishte ku eshte. Idhujt e rrejshem bijne si kepurdhat pas shiut. Shallat jane per qafe grashe. Idhujt e rrejshem me kohe dekomonohen,e atdhetaret e mirefillt si Kadri Osmani jane te perjetshem.

Me respekt, vellazerisht!

Naim Balidemaj

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.