OPINIONE

   
26.07.2003 - Trepca.net

Ujėt fle, ARMIKU jo


Gjakovė, 26 korrik 2003 / Dr Besnik BARDHI

Dhuna e intensifikuar  kohėve tė  fundit qė po ndodhė nė shumė qytete tė  Kosovės, nė formė tė shpėrthimeve dhe veprave tjera kriminale enigmatike, te popullata e Kosovės padyshim ka zgjuar dilema, pa siguri dhe shqetėsime tej mase.

Kėto ngjarje, na  rikujtojnė periudhen e rrėnimit tė institucioneve tė Kosovės nė vitet e 90 –ta. Nė atė kohė pushteti kolonialist  serb, pėr tė arsyetuar veprimet e veta kriminale dhe ekspansioniste, nuk hezitonte , tė shpallte brenda dite fajtorin kujdestar , dhe ai fajtor nuk ishte njė shqiptar, por e tėrė popullate shqiptare e  Kosovės.Kjo teori e mbrapsht ,e anatemimit kolektiv tė shqiptarve kishte njė synim tė vetėm, tė bindet opinioni ndėrkombėtar, kinse  shqiptarėt janė  telashegjinjėt e Ballkanit.

E gjithė kjo propagandė, plasohej nga Beogradi, dhe pikėrisht kėtu ishte dhe ėshtė  epiqendra e krimit tė organizuar shtetėror serb nė luften e shenjtė antishqiptare e pėrkrahur dhe inspiruar nga ASHAS dhe Kisha Ortodokse Serbe. Shumė vende tė botės , keto dezinformata si formė e luftės speciale, i  merrnin me apo pa dashje si tė vėrteta...

Ajo ēka po ndodhė kėtyre ditėve, para syve tė policisė ndėrkombėtare dhe UNMIK-ut, ėshtė pasqyrė jo e mirė pėr punėn e tyre. E gjithė kjo po ndodhė gjatė mandatit tė tyre dhe me tė drejtė qytetarėt kėrkojnė ndriqimin e kėtyre rasteve dhe kapjen e autorėve.

Janė mjaft indikative veprat kriminale nė prag tė ndonjė ngjarje me rėndėsi nė Kosovė. Njėra nga shumė kėto raste, qė vlenė tė pėrmendet  kėtu , ishte dhe  djegia e njė kishe ortodokse, njė ditė para vizitės sė Sekretarit tė Pėrgjithėshėm tė OKB-sė, Kofi Anan!.

Administrata Ndėrkombėtare  nė Kosovė, ka  policinė e vetė dhe njė kontingjent ushtarak profesional  si dhe shumė subjekte tjera informative dhe kundėrinformative. Fitohet pėrshtypja se qarqe tė caktuara pėrbrenda kėtyre strukturave , nuk qajnė fare kokėn pėr plasimin e informacioneve tė ndryshme tė pa verifikuara , duke prejudikuar dhe fabrikuar kėshtu shqiptarėt si fajtorė !!!.

Kush dhe pse i  bėnė kėto manipulime tė disfavorshme nė kėto periudha shumė tė ndieshme qė po kalon Kosova.?

Nė llogari tė kujt shkojnė tė gjitha kėto dhe kush paguan pėr kėtė?

Nga e gjithė kjo, qytetari i thjesht  kosovar me tė drejtė dyshon se a mos  vallė nė mesin e tyre ka dhe tė atillė njerėz, tė cilėt  janė infiltruar nė kėto organizma dhe veprojnė  me mjeshtri nė rrėnimin dhe sabotimin e ēdo gjėje pozitive nė Kosovė,  pra tė njėjtėt armiqė tė cilėt  punuan  nė vitet e ’90 –ta,  pėr shkatėrrimin e autonomisė sė Kosovės dhe ēdo gjėje qė pasojė...

Nėse bėhet njė retrospektivė dhe analizė minucioze e kėtyre ngjarjeve gjatė kėtyre viteve tė pasluftės, atėhere ato dyshime kan njė bazė reale.

Kohėve tė fundit ky aktivitet ėshtė rritur tej mase pėr nga intenziteti dhe vėrehet njė ofanzivė e vėrtetė e qarqeve tė errėta antishqiptare. E gjithė kjo bėhet qėllimisht nė prag tė zgjidhjes definitive tė statusit politik tė Kosovės dhe dialogut tė mundeshėm Prishtinė –Beograd.

Kriminelėt nė terė botėn  kan njė emėrtim tė pėrbashkėt dhe si tė tillė duhet dėnuar dhe denoncuar publikisht. Edhe ata qė lėshojnė dezinformata qėllimkėqija dhe tendencioze, nė njollosjen e njė populli, nuk janė imun para ligjit.

Si  ėshtė e mundur me gjithė kėtė potencial zbulimi dhe kundėrzbulimi qė vepron nė Kosovė , tė mos gjinden  ende autorėt e krimeve?!.

Kush janė dhe ku strehohen kėta demonė qė po ia gėrryjnė ngadal dheun ndėr kėmbė popullit shqiptarė  tė Kosovės dhe aspiratės  sė tyre shekullore pėr paqe, liri dhe mėvetėsi?..

Pse vazhdimisht synohet tė bėhet  satanizimi  i  luftės sė drejtė tė shqiptarėve  pėr tė shporrė kasapet e Milosheviqit  nga kėto troje dhe balansimi nė mes tė kasapit dhe viktimės?

Nuk duhet harruar dhe fakti se nė Kosovė jetojnė dhe sillen lirishėm shumė diverzantė dhe  kriminelė serbe. Pėr ata, lufta e tyre e shenjtė ende vazhdon , ashtu si nuk ka pėrfunduar dhe lufta e popullit tė Kosovės pėr mėvetėsi.

Shqiptarėt shumė lehtė e njohin dhe e duan mikun e vėrtetė, mirėpo ėshte koha e fundit tė bėhet me gisht  nė disa qarqe antishqiptare qė veprojnė legalisht dhe nė kuadėr tė institucionit, e tė cilėt kan paga tė dyfishta.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.